SkyscraperCity banner

1 - 20 of 5401 Posts

·
Moderator
11,938 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Un thread dedicat șoselelor de centură a localităților din Romania​

Preluare de pe site-ul CNADNR.ro:
Creşterea progresivă a traficului în ultimii ani, în special a traficului greu, a determinat includerea construirii unor variante ocolitoare pentru principalele oraşe din România în lista strategiilor CNADNR.

Realizarea variantelor de ocolire va avea impact favorabil, întrucât se vor realiza o serie de deziderate precum:

• descongestionarea traficului din orase
  • sporirea considerabila a capacităţii de circulaţie
  • reducerea degradarii şi a uzurii arterelor existente, datorită suprasolicitărilor cauzate de traficul greu
  • reducerea semnificativă a poluării mediului prin reducerea noxelor si zgomotului
  • realizarea legăturilor între reţelele de transport care atrag fluxuri de mărfuri

Construcţie variante ocolire Etapa de execuţie
  • Varianta de ocolire Cluj Est
  • Lărgire la 4 benzi - Centura Bucureşti Sud între A2 ( km23+600 ) şi A1 ( km55+520 )
  • Drum de centura in Municipiul Oradea - etapa a II-a
  • Arad
  • Adunaţii Copăceni
  • Piteşti
  • Sibiu
  • Reabilitare DN6 Drobeta Turnu Severin - Bahna inclusiv Varianta de Ocolire Drobeta Turnu - Severin
  • Reabilitare DN6 Bahna - Mehadia inclusiv Varianta de Ocolire Mehadia
  • Reabilitare DN6 Domaşnea - Caransebeş inclusiv Varianta de Ocolire Domaşnea
  • Lugoj
  • Constanţa
  • Varianta de ocolire a mun. Iasi - Etapa I - Varianta Sud
  • Sporire capacitate de circulatie pe centura Ploieşti Vest km0+000 - km12+850
  • Varianta de ocolire mun. Suceava
  • Varianta de ocolire Timisoara N-E
  • Caransebes
Construcţie variante ocolire Etapa de pregătire
  • Bucureşti Sud la profil de autostradă
  • Caransebeş
  • Plugova
  • Adjud
  • Aleşd Nord
  • Aleşd Sud
  • Alexandria
  • Bacău
  • Bârlad
  • Bistriţa
  • Braşov
  • Budeşti
  • Buftea
  • Carei
  • Craiova Sud
  • Dej
  • Fălticeni
  • Filiaşi
  • Gheorghieni
  • Huedin
  • Huşi
  • Mangalia
  • Mediaş
  • Miercurea Ciuc - Ciceu - Siculeni
  • Mihăileşti
  • Paşcani
  • Pucioasa
  • Reghin
  • Săcueni
  • Stei
  • Targu Mureş
  • Târgul Jiu
  • Timişoara Sud
  • Topliţa
  • Valea lui Mihai
  • Roman
  • Roşiorii de Vede
  • Vatra Dornei
  • Câmpulung Moldovenesc
  • Titu
  • Târgovişte
  • Sighişoara
  • Făgăraş
  • Tuşnad
  • Târgu Frumos
  • Câmpia Turzii
  • Cluj Nord
  • Cluj Napoca la profil de autostradă
  • Bucureşti Nord la profil de autostradă
  • Caracal

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
^^ Nu e doar ring-roads. De fapt, doar la Pitesti exista un ring-road... si nici ala ring-road adevarat. Mai bine pui "city bypasses & ring-roads".

·
AUTOBANN.ED
38,233 Posts
Un thread dedicat șoselelor de centură a localităților din Romania.​
^^
Fondul European pentru Dezvoltare Regionala (FEDR) - contribuie la cresterea coeziunii economice si sociale si reducerea decalajelor regionale, prin sprijinirea dezvoltarii si ajustarii structurale a economiilor regionale, inclusiv conversia regiunilor aflate în declin industrial si a regiunilor ramase în urma, cooperarii frontaliere, transnationale si interregionale; Proiectele promovate de catre CNADNR vizeaza modernizarea drumurilor nationale situate în afara Axei Prioritare TEN-T nr.7, (încadrându-se in Axa Prioritara 2 - Domeniul Major de Interventie 1) precum si îmbunatatirea sigurantei circulatiei (Axa Prioritara 3 - Domeniul Major de Interventie 2):

I Proiecte aprobate
I.1 Proiectul POST/2009/2/1/001 "Pregătirea pentru construcţia variantelor de ocolire Ştei, Aleşd, Miercurea Ciuc, Gheorghieni, Bistriţa, Huşi"

I.2 Proiectul POST/2009/2/1/002 "Pregătirea pentru construcţie a variantelor de ocolire Topliţa, Tuşnad, Sighişoara, Făgăraş, Huedin, Bârlad,Timişoara Sud "

I.3 Proiectul POST/2009/2/1/003 "Pregătirea pentru construcţie a variantelor de ocolire Paşcani, Roman, Roşiori de Vede, Târgovişte, Titu, Câmpulung Moldovenesc şi Vatra Dornei"

I.4 POST/2009/2/1/004 - Reabilitarea DN24, limita de judeţ Galaţi Vaslui - Crasna şi DN 24B Crasna - Albiţa (CONTRACTATA)

I.5 POST/2009/2/005- Reabilitare DN 1H, Zalău - Aleşd

II Proiecte in evaluare
II.1 Modernizarea DN5, București Adunaţii Copăceni (km 7+573 â�� km 19+220) (REALIZATA)

II.2 Construcţia variantei de ocolire a municipiului Alexandria (CONTRACTATA)

II.3 Construcţia varianta de ocolire a Municipiului Caracal

II.4 Reabilitarea DN6 Alexandria Craiova (sector km 90+190 � km 222 +183)

II 5 Construcţia varianta de ocolire Carei

II.6 Construcţia varianta de ocolire Sacuieni
CNADNR

·
Moderator
11,938 Posts
Discussion Starter #4
^^ Nu e doar ring-roads. De fapt, doar la Pitesti exista un ring-road... si nici ala ring-road adevarat. Mai bine pui "city bypasses & ring-roads".
Titlul thread-ului nu cred ca il mai pot modifica :eek:hno:. Poate ma ajuta Cosmin cu asta.

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
^^ Corectie: nu Pitesti, am vrut sa zic Ploiesti. (Evident, exceptia este capitala.) In rest, eu nu cunosc alte orase din Romania care sa aiba ring-road.

Poate schimba Cosmin. :)

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
^^ Centura are si Buzaul. Si inca una foarte buna, pe doua benzi. :cheers:

(Unde mai pui ca un capat este intersectie denivelata - la podul de la Maracineni.)

·
Banned
1,367 Posts
Am văzut în Polonia multe city bypass-uri în dreptul localităţilor ceva mai măricele. Ca şi noi, polonezii au puţine autostrăzi, dar au mult mai multe drumuri normale cu o bandă pe sens, foarte aglomerate, cu multe camioane şi un trafic infernal şi imposibil exact ca în România! Din fericire pentru ei, polonezii au găsit formula realizării cu bani de la UE de city bypass-uri cu profil de autostradă. Acestea au în medie 6 km lungime şi sunt de mare ajutor deoarece când ai ajuns pe ele viteza creşte de la 90 km/h la 120 km/h şi cel mai important, te scuteşte de intrat prin localităţi! Mai mult, eventualele camioane sau maşini lente după care se formau coloane în spatele lor, sunt imediat depăşite pe aceste city bypass-uri. Viteza medie între două puncte de traseu creşte astfel foarte mult.

Unul dintre foarte multele city bypass-uri din Polonia. ^^ Săgeţile galbene indică cele două capete ale city bypass-ului, liniile albastre reprezintă vechea şosea normală cu o bandă pe sens, iar liniile verzi reprezintă city bypass-ul cu profil de autostradă.

Bine ar fi dacă am construi şi noi asemenea city bypass-uri, măcar în zonele unde autostrăzile nu au şansa să apară în decursul vieţii noastre... :lol:

·
AUTOBANN.ED
38,233 Posts
^^ Nu cred ca e nevoie de by-pass-uri cu profil de autostrada, ci cu profil de drum express ar fi suficient, mai ales in cazul drumurilor 2x2 cum e by-pass-ul localitatii Adunatii Copaceni pentru Bucuresti-Giurgiu sau Ploiesti pentru DN1. Nu are nicio logica sa faci by-pass cu profil de autostrada daca drumul pana la by-pass si dincolo de el e 1x1.

Ah, daca planuiesti autostrada in viitor si faci intai by-pass cu profil de autostrada, ca la Sibiu sau Pitesti, Cluj sau Arad (care sunt construite deja sau in constructie!!, deci ce se face in Polonia se face si la noi), asta e altceva. Spre exemplu, s-ar putea face by-pass-uri cu profil de autostrada pentru Iasi, Buzau, Ploiesti, Focsani, Piatra Neamt, Craiova etc in anticiparea A3, A 5 si A6 sau cum se vor mai numi. De fapt e chiar recomandabil, pentru ca astfel s-ar transforma DN2 intr-un drum express aproape veritabil prin scoaterea traficului din orasele parcurse pana la realizarea A5. Si in plus, nu s-ar mai cheltui bani in plus cu constructia centurilor cu pprofil de drum normal, urmate de constructia autostrazii in dreptul lor, cum s-a facut la Ploiesti (in fine, acolo centura e de mult timp).

dar in alte parti, unde nu e niciun plan de autostrada mi se pare putin hazardat.

·
Registered
1,218 Posts
In sfarsit s-a deschis acest thread! Bravo bogdymol. Poate ne ajuta skynick si face o harta cu soselele de centura finalizate, in constructie si in proiectare. Pentru asta ar trebui sa intocmim o lista cu ele.

·
Moderator
11,938 Posts
Discussion Starter #10
^^ Ai dreptate Le Clerk. Mie mi se pare destul de aiurea Centura Lugoj, Centura Timisoara (nord) si propunerea primarului din Sebes pentru o centura, atata vreme cat pe acolo, in cativa ani (speram noi ca putini) se vor construi autostrazi. Mult mai logic ar fi fost sa se faca bucatile de centura care vor face parte din vitoarele autostrazi prima data, iar astfel, cu bani mai putini, poti imbunatati semnificativ traficul de tranzit din jurul localitatilor respective (si chiar a traficului din interiorul localitatii).

·
Skeptic
3,724 Posts
Felicitari pentru thread. Sigur va fi unul util.
Insa in ceea ce priveste afirmatia de mai sus, tin sa te contrazic. Pentru toate cele trei cazuri, mai ales pentru Sebes.
Și eu la fel.

dar in alte parti, unde nu e niciun plan de autostrada mi se pare putin hazardat.
Mie nu, iar sistemul de care zice TAXIco l-am văzut nu doar în Polonia (care, totuşi, are peste 900 km de autostrăzi şi peste 600 km de drumuri expres - deci nu prea ne comparăm, chiar dacă ţara lor e mai mare), ci şi în Finlanda, şi era foarte eficient, pentru că întotdeauna traficul este aglomerat în jurul oraşelor.

·
Moderator
11,938 Posts
Discussion Starter #13
Felicitari pentru thread. Sigur va fi unul util.
Insa in ceea ce priveste afirmatia de mai sus, tin sa te contrazic. Pentru toate cele trei cazuri, mai ales pentru Sebes.
Nu crezi ca daca s-ar incepe maine constructia Sebes bypass in regim de autostrada, autostrada care in vitor va fi parte din A1, s-ar face niste economii la buget?

Ipotetic vorbind, daca primarul + consiliul local se hotarasc sa faca o centura 1+1, iar la 2 ani de la inaugurarea ei se da in folosinta si autostrada Orastie - Sibiu, atunci ce rol va avea vechea centura? Va fi folosita doar de cei care stau in zona si vor sa scurteze un pic drumul spre casa, deci in majoritatea timpului va fi goala. La ce e buna ea este ca se poate crea o zona industriala pe de-o parte si alta, fapt ce va ridica bugetul localitatii.

Dar cand vine vorba de costuri, e mult mai ieftin sa ai o centura cu profil de autostrada decat una asa si una 1+1. Daca nu sunt atatia bani la buget, macar in prima faza sa se faca autostrada cu jumatate de profil si tot e ceva.

·
Moderator
11,938 Posts
Discussion Starter #14
Uite aici o harta cu zona:

Am mai tras eu cateva linii:

Rosu - autostrada A1 (Orastie - Sibiu) - poate fi catalogata ca centura Sebes
Roz - autostrada A1 - continuare spre Orastie/Sibiu
Portocaliu - sosea normala (1+1) - care oricum ai lua-o trebuie construita
Albastru - centura Sebes daca ar face-o Primaria (1+1)

Harta e si aici.

Care solutie e mai economica (pe termen lung)?

·
Skeptic
3,724 Posts
Nu crezi ca daca s-ar incepe maine constructia Sebes bypass in regim de autostrada, autostrada care in vitor va fi parte din A1, s-ar face niste economii la buget?

Ipotetic vorbind, daca primarul + consiliul local se hotarasc sa faca o centura 1+1, iar la 2 ani de la inaugurarea ei se da in folosinta si autostrada Orastie - Sibiu, atunci ce rol va avea vechea centura? Va fi folosita doar de cei care stau in zona si vor sa scurteze un pic drumul spre casa, deci in majoritatea timpului va fi goala. La ce e buna ea este ca se poate crea o zona industriala pe de-o parte si alta, fapt ce va ridica bugetul localitatii.

Dar cand vine vorba de costuri, e mult mai ieftin sa ai o centura cu profil de autostrada decat una asa si una 1+1. Daca nu sunt atatia bani la buget, macar in prima faza sa se faca autostrada cu jumatate de profil si tot e ceva.
Primarul şi Consiliul Local încearcă să facă ceva pentru că oraşul lor SE SUFOCĂ, aşteptând la nesfârşit să se întâmple ceva bun din partea CNADNR. În plus, mă tem că voi trece mulţi ani de acum înainte pe bypass-urile Timişoara şi Lugoj până când acolo va fi o autostradă. Iar autostrada în construcţie acum va trece foarte departe de Timişoara şi - aşa cum e proiectată - nu ar putea servi singură ca bypass.

·
Moderator
11,938 Posts
Discussion Starter #17
Primarul şi Consiliul Local încearcă să facă ceva pentru că oraşul lor SE SUFOCĂ, aşteptând la nesfârşit să se întâmple ceva bun din partea CNADNR. În plus, mă tem că voi trece mulţi ani de acum înainte pe bypass-urile Timişoara şi Lugoj până când acolo va fi o autostradă. Iar autostrada în construcţie acum va trece foarte departe de Timişoara şi - aşa cum e proiectată - nu ar putea servi singură ca bypass.
Stiu ca in Timisoara autostrada singura nu ar servi singura ca bypass, dar cu ajutorul unor drumuri de legatura de maxim 2-3 km s-ar putea face acest lucru.

Eu ii inteleg pe cei din Sebes ca se sufoca cu traficul actual, dar noi vorbim aici cum ar trebui sa se faca lucrurile, nu cum se fac (si stim cu totii cum se fac lucrurile pe la noi, mai ales cand deciziile se iau la Bucuresti :eek:hno:).

·
Romania
8,748 Posts

E adevarat, s-ar face economii.
Iata motivele pentru care te contrazic:
1. Economisirea unuia, a zece sau a o suta de milioane de euro paleste in comparatie cu salvarea chiar si a unei singure vieti... in Lugoj si Timisoara (unde camioanele circula cu viteza prin oras, deseori producandu-se accidente din cauza traficului de tranzit), respectiv posibilitatea de a opri degradarea calitatii vietii si a imobilelor in Sebes (unde traficul se desfasoara extrem de greu insa lent fiind astfel putin probabil sa se intample accidente mortale la viteza cu care se ruleaza).
2. Daca ne raportam la eficienta debordanta cu care se desfasoara licitatiile si lucrarile de pe CIV, cu parere de rau, vor trece mai mult de 2 ani intre momentul finalizarii centurii si cel al finalizarii autostrazii pentru Lugoj si Sebes, in timp ce pentru Timisoara situatia este alta, prin adaugarea aproximativ unui km de centura intre C. Aradului (DN 69) si C. Torontalului (DN 6) traficul dinspre Lugoj sub 7.5 tone (deocamdata) va ocoli orasul spre Cenad (Ungaria) pe centura, traseul fiind mai scurt decat prin Arad - Nadlac.
3. Distanta marisoara (> 10 km) dintre nodurile de pe A1 (cunoscute la aceasta data) si Lugoj, respectiv Timisoara. Pentru Sebes nu stiu.

LE: am vazut ca in timp ce am conceput eu raspunsul, au mai fost expuse deja unele motive contra. deci scuze pentru repetare.

·
Skeptic
3,724 Posts
Apropo, bogdymol, m-am uitat peste lista preluată de tine de pe pagina oficială a CNADNR, pe care ăştia o actualizează foarte rar. Ar fi trebuit să treacă bypass-ul Caransebeş la "execuţie", pentru că este de ceva timp în lucru, iar constructorii sunt spaniolii Copisa Constructora Pirenaica.

Unde va fi amplasat nodul pentru orasul Sebes? Va fi un singur nod sau 2? Daca nu sunt cel putin 2 atunci autostrada nu va functiona si ca o centura pentru traficul local, deci un bypass 1+1 s-ar putea justifica.
Ar trebui măcar 3, două pe DN7 (intrare+ieşire) şi unul pe DN1.

·
Moderator
11,938 Posts
Discussion Starter #20
Apropo, bogdymol, m-am uitat peste lista preluată de tine de pe pagina oficială a CNADNR, pe care ăştia o actualizează foarte rar. Ar fi trebuit să treacă bypass-ul Caransebeş la "execuţie", pentru că este de ceva timp în lucru, iar constructorii sunt spaniolii Copisa Constructora Pirenaica.

Ar trebui măcar 3, două pe DN7 (intrare+ieşire) şi unul pe DN1.
1. Ar trebui sa nu fie intregi la minte cei de la CNADNR sa nu faca 3 iesiri.
2. Am adaugat in primul post si Caransebes la executie. Voi mai face actualizari cand va mai fi necesar.

1 - 20 of 5401 Posts