SkyscraperCity banner

3021 - 3040 of 5245 Posts

·
Registered
2,220 Posts
Sa inteleg ca a fost bombardata in razboi si distrusa?
Si varianta postbelica de pana in '69 era OK, putin mai ciudata, dar frumoasa.
Poate ca si varianta actuala daca ar fi revopsita, reamenajata, scoase toate buticurile din zona, curatata de prostiile din fata ei si pusa in valoare ar arata frumos. E adevarat ca e posibil sa nu ne placa pentru ca ne-am "plictist" de ea.

·
Romania
8,763 Posts
tion.ro
Licitatie internationala pentru operatorul deponeului de la Ghizela

Reprezentanţii Consiliului Judeţean Timiş au anunţat joi că, până în această toamnă, vom avea operator pentru deponeul ecologic de la Ghizela. Licitaţia pentru alegerea operatorului va fi una internaţională.
„După cum se ştie din documentul de poziţie semnat atât de Consiliul Judeţean Timiş cât şi de toţi reprezentanţii localităţilor din judeţ, licitaţia pentru delegarea de servicii de concesionare salubritate şi operare pe deponeul Ghizela va fi susţinută de către Asociaţia Intercomunitară Deşeuri, unde participă toate comunele. Practic, noi, astăzi, în CJT, am aprobat studiul care fundamentează acest caiet de sarcini pentru a scoate la licitaţie operarea pe depozit, urmând a fi aprobat şi de Asociaţia Intercomunitară, după care introducem procedura de achiziţie. Licitaţia va avea loc în 52 de zile din momentul când reuşim să o punem pe Jurnalul Internaţional, pentru că va fi o licitaţie internaţioanlă. Doritorii trebuie să îndeplinească condiţiile din caietul de sarcini şi să aibă experienţa necesară pentru un asemenea deponeu cu mai multe componente. În mod sigur, în această tomană vom opera deja pe deponeu”, a declarat vicepreşedintele Consiliului Judeţean Timiş Adam Crăciunescu.
Subiectul a fost abordat joi în cadrul plenului CJT. Conform documentelor, proiectul „Sistem integrat de management al deşeurilor în judeţul Timiş” este pregătit de către Ministerul Mediului şi Dezvoltării Durabile în cadrul „Asistenţei tehnice în vederea pregătirii proiectelor în sectorul de mediu din România – asistenţă tehnică în vederea pregătirii proiectelor în sectorul deşeurilor solide – judeţul Timiş”.

În cadrul proiectului au fost realizate şi recepţionate următoarele obiecte de investiţii: staţia de sortare, staţia de compostare, instalaţia de tratare mecano-biologică şi depozitul conform pentru deşeuri nepericuloase.
În vederea exploatării depozitului Ghizela, serviciul de operare va fi concesionat către un operator privat. Cerinţele minime de operare ale instalaţiilor de pe amplasamentul Ghizela sunt: compostarea a minim 1.780 t/an deşeuri verzi, producerea şi comercializarea a minimum 785 t/an compost. Compostul rezultat trebuie să aibă o calitate care să permită valorificarea, sortarea a minimum 16.100 t/an deşeuri reciclabile colectate separat, obţinerea şi valorificarea a minimum 10.400 t/an materiale reciclabile. În depozitul de deşeuri nepericuloase vor fi eliminate minim 129.000 de tone de gunoaie pe an.

·
Chagall
1,341 Posts
Se pare ca din nou se vor amana lucrarile din cauza unui nou zid descoperit.

Zidurile cetăţii Timişoarei ies din nou la lumină!

18.07.2011

Până şi excavatorul a ezitat în faţa bătrânei cetăţi şi nu şi-a înfipt lama în obrajii ei! Săpăturile pentru construcţia parcării subternane a Direcţiei Finanţelor Publice au dat la iveală vestigii din zidurile Timişoarei.

Prilej pentru muncitori să se mai odihnească, pentru istorici să ia probe şi să facă poze, iar pentru constructori să calculeze unghiul de atac.

Ca şi la construcţia Business City Center, când sub pământul excavat s-au descoperit vestigiile cetăţii, şi aici lamele excavatoarelor au ras – până acum -, cu acordul autorităţilor, ceea ce vechii timişoreni au construit în urmă cu sute de ani. La fel se va întâmpla, e aproape sigur, şi cu acest fragment impresionant de istorie. Vă oferim posibilitatea să îl vedeţi în galeria de imagini. Mâine, probabil, aceste ziduri vor dispărea pentru totdeauna.

Sursa: frontpress.ro

·
Registered
6,578 Posts
Poate s-a mai discutat dar... am o intrebare. De ce nu se face un drum de legatura intre sensul giratoriu de pe DN69/CT si DN6?

Uploaded with ImageShack.us

Pe traseul indicat de mine, distanta este ridicol de mica. Pe de alta parte, si Consiliul Judetean ar trebui sa fie interesat deoarece acolo este si Parcul Industrial. Ar putea sa se faca cu fonduri locale, nu trebuie neaparat sa asteptam bani de la Bucuresti.

·
Registered
2,220 Posts
Va fi parte din CT... Nu stie nimeni de ce nu a fost inclus in proiectul actual si nu face parte nici din proiectul CT sud :(

·
Registered
6,578 Posts
Va fi parte din CT... Nu stie nimeni de ce nu a fost inclus in proiectul actual si nu face parte nici din proiectul CT sud :(
Am editat mesajul (nu stiam ca nu se vede imaginea). Stiu ca va face parte din CT spre vest, dar aceasta are alt traseu si pe deasupra e o treaba care se va intampla peste 20-25 de ani. Daca stam numai cu mana intinsa catre MTI nu o sa vedem nimic bun in urmatorii ani. Traseul de care vorbesc este altceva. Este ceva realizabil cu un minim efort financiar. Este vorba despre 1,8 km de drum nou care aduce beneficii importante zonei de nord.

·
Registered
2,220 Posts
Da... e valabil dar nu poate CJT sa faca nimic... e al MT proiectul si nu se baga unul peste altul. Am facut scandal pe tema asta la momentele oportune fara nicio schimbare. Si atunci cand s-a facut proiectul si cand a inceput constructia si mai ales cand a fost inaugurata. Ni s-a zambit in nas si ni s-a spus ca va fi cand va fi... That's all! Avem de asteptat, asa cum ai zis si tu, 20-25 de ani, din pacate :(

·
Registered
6,578 Posts
Cum adica??!! Un drum local e de resortul MT? Repet, eu nu vorbesc despre CT care are alt traseu. Eu vorbesc despre un drum de legatura localizat in JUDETUL TIMIS. Daca asa gandim, ne meritam soarta. In cazul asta, cine spune despre banateni ca stiu numai sa se lamenteze, fara sa faca nimic concret in afara de a astepta cu mana intinsa spre capitala, are dreptate.

Imi pare rau dar aici nu sunt de acord ca numai MTI are resposabilitate si sustin in continuare ca un astfel de drum poate si TREBUIE facut pentru a mai rezolva o parte din problemele generate de traficul de tranzit din TM. Din pacate s-a sarit calul la reabilitat parcuri si scuaruri... pentru ca se pare ca numai asta mai putem face fara aprobare de la Bucuresti.

·
Registered
2,220 Posts
Ai dreptate, un DJ e responsabilitatea CJT... dar se leaga la un nod care apartine MT. Conectarea nu se poate face in acel sens giratoriu pentru ca afecteaza conectarea cu viitoarea CT vest :( Plus ca, din cate stiu (posibil sa ma insel) acel drum pe care l-ai prezentat apartine USAB.
Cand am zis de responsabilitate ma refer la drept de semnatura. Clar ca CJT trebuie sa duca o politica de lobby pe langa MT pentru a rezolva prostia aia care innebuneste traficul. O gramada de TIR-uri inca intra pe Calea Aradului si o iau pe Liege si strica drumurile din oras.

·
Romania
8,763 Posts
Din pacate, noi nu cunoastem exact procedurile specifice si ne spunem parerea asa cum citim prin presa sau dupa cum auzim din diverse surse neoficiale...

Eu sunt sigur ca un CJT pro-activ si cu initiativa ar gasi solutii pentru construirea unui drum, indiferent de rang, intre DN69 si DN6.
Dar, vorba aia: "papa-lapte la municipiu", "papa-lapte si la judet" :nuts:

PS: special pentru frenetic...

·
Registered
98 Posts
Din ce stiu eu, centura Timisoarei avea finantare din credit nerambursabil de la banca Japoniei, aprobat inca de la inceputul anilor 2000. Toate guvernele astea, PSD-PNL-PDL, in ~10 ani au reusit sa faca doar un sfert de centura si ceva proiect la centura sud (Lugojului-Sagului). Iar la inaugrarea sfertului neterminat inca, in 2008, inainte de alegeri, boc si berceanu faceau misto de japonezii care au venit la inaugurare, cat de penibili pot fi... :bash:

Dar cum a venit tsunami ala peste Japonia aia au suspendat toate creditele neramburasbile si centura a ramas fara finantare. D-na ministru ne-a zis ca de la bugetul Romaniei nu sunt bani pt continuarea centurii pana in 2013, eventual pe bugetele 2013-2020. E clar ca pana in 2020 n-o sa mai avem nici un km de centura.

Intr-adevar CJT putea face acel drum propus de MNU ca drum judetean, ar lega actuala centura cu parcul industrial de pe DN6. Chiar si primaria ar putea face o strada de la snsul Selgros la intersectia DN6-noul drum spre Jimbolia, cat poate costa e ~1km.

Pe langa asta in orasul nostru sunt o gramada de probleme cu circulatia si nu prea se face nimic. Io as incepe cu largirea pasajului de la gara :banana:

·
Romania
8,763 Posts
Din ce stiu eu, centura Timisoarei avea finantare din credit nerambursabil de la banca Japoniei, aprobat inca de la inceputul anilor 2000. Toate guvernele astea, PSD-PNL-PDL, in ~10 ani au reusit sa faca doar un sfert de centura si ceva proiect la centura sud (Lugojului-Sagului). Iar la inaugrarea sfertului neterminat inca, in 2008, inainte de alegeri, boc si berceanu faceau misto de japonezii care au venit la inaugurare, cat de penibili pot fi... :bash:

Dar cum a venit tsunami ala peste Japonia aia au suspendat toate creditele neramburasbile si centura a ramas fara finantare. D-na ministru ne-a zis ca de la bugetul Romaniei nu sunt bani pt continuarea centurii pana in 2013, eventual pe bugetele 2013-2020. E clar ca pana in 2020 n-o sa mai avem nici un km de centura.

Intr-adevar CJT putea face acel drum propus de MNU ca drum judetean, ar lega actuala centura cu parcul industrial de pe DN6. Chiar si primaria ar putea face o strada de la snsul Selgros la intersectia DN6-noul drum spre Jimbolia, cat poate costa e ~1km.
Dupa cum ziceam: initiative putine, bariere peste bariere, papa-lapte peste papa-lapte...
Un cocktail ...de vis!

Pe langa asta in orasul nostru sunt o gramada de probleme cu circulatia si nu prea se face nimic. Io as incepe cu largirea pasajului de la gara :banana:
Si totusi, pentru largirea acestui obiectiv exista un plan.

^^

Tocmai mi-am dat seama ca despre acest obiectiv trebuie sa discutam pe thread-ul Modern Area...
Deci, a aparut si pe site-ul primariei PUZ-ul pe luna Septembrie, cu urmatoarea schita, obiectivul in discutie fiind S/D+P+4E+T:

Atentie la modificarile rutiere din zona!!!

·
Registered
6,578 Posts
Dupa cum ziceam: initiative putine, bariere peste bariere, papa-lapte peste papa-lapte...
Un cockteil ...de vis!
+1

Si totusi, pentru largirea acestui obiectiv exista un plan.
Planul ala pare ca e legat de construirea estacadei pentru calea ferata sau scoaterea ei din oras (vezi bulevardul de sub CF).

Acum am eu o intrebare pentru tine: Cam in cati zeci de ani vezi tu realizata chestia asta? As dori un raspuns sincer, daca este posibil.

·
Romania
8,763 Posts
Planul ala pare ca e legat de construirea estacadei pentru calea ferata sau scoaterea ei din oras (vezi bulevardul de sub CF).

Acum am eu o intrebare pentru tine: Cam in cati zeci de ani vezi tu realizata chestia asta? As dori un raspuns sincer, daca este posibil.
Nu stiu cand a fost elaborat, dar daca socotim acest moment ca fiind T0, atunci cam in 12-15 ani...

PS: cu o alta administratie.

·
Registered
8,870 Posts
E prima oara cand ajung de scoaterea caii ferate din oras. De ce ati face asa ceva?

·
Registered
328 Posts
Nu se va scoate din oras. Exista in plan ridicarea liniei pe estacada pe o lungime de 8 km. Din cate stiu eu e in lucru studiul de prefezabilitate (daca n-o fi gata deja). In plus mai exista in plan si o centura feroviara intre Remetea (M900) si undeva la nord de Ronat Triaj (M310).

Oficial, cele doua investitii vor fi incepute in 2013 si vor avea termen de finalizare in 2020. Neoficial cred ca vbim de 2113-2120.

In legatura cu pasajul Jiul, acesta are 2 etape. Pe desenul postat de MHN se observa ambele.

Etapa I este largirea viaductului de la 3 la 5 benzi (e reprezentata cu un gri fff deschis) si are termen pana in 2013 (teoretic ar fi trebuit sa inceapa in acest an)

Etapa a II-a se vede mai pronuntat, e acel sens giratoriu urias si se va realiza in functie de ridicarea liniei pe estacada

·
Registered
8,870 Posts
Nu ar fi mai ieftin lasata asa cum este si facut pasaje/tuneluri acolo unde se intersecteaza cu drumurile.

Estacadele sunt scumpe si greu de intretinut.

Singura intersectie la nivel este langa gara Timisoara Est, insa imi imaginez ca un pasaj subteran acolo ar fi mai ieftin de realizat decat ridicarea caii ferate pe estacade. Mai oportuna ar fi dublarea caii ferate pentru sporirea capacitatii si panouri fonoabsorbante pe laterale pentru reducerea zgomotului.

Pe urma, judetul Timis are cea mai deasa retea feroviara din tara, asa ca se preteaza de minune la o retea de S-Bahn (stiu, stiu obsesia mea :)), inclusiv spre aeroport (care ma mir ca nu s-a realizat deja). Trenuri dese spre toate directiile operate de operatori privati (Regiotrans), insa branduite sub S-Bahn Timis si cu politica de tarifare unitara ar extinde masiv raza de influenta urbana a Timisoarei in judetul Timis.

3021 - 3040 of 5245 Posts