SkyscraperCity banner
1 - 5 of 5 Posts

·
...
12,159 Posts
Discussion Starter · #1 ·
No właśnie, co zazwyczaj robicie i co polecacie, żeby uratować np. zdjęcia które nie wyszły z różnych przyczyn, a to że są np. za ciemne, a to że nieostre itd. :)

Taki pomysł, może wrzućcie zdjęcie przed obróbką i po? ;)

·
Robert
9,876 Posts
złego zdjęcia to nic nie uratuje,można podretuszować troszkę usunac jakąs morę,filterek,rozjaśnić,choć przy fotografowaniu miałem problem jesne-ciemne.(szczególnie przy durzych kontrastach swiatła np las-niebo itp
Trzeba się bawic z balansem bieli.
Grunt to w plenerze robić doswiadczenia,a jak się nie jest pewny to po kilka

·
Registered
568 Posts
Mozna pobawic sie w photoshopie ale zazwyczaj duzo nie naprawisz. Z dobrego zdjecia mozna zrobic super zdjecie ale ze slabego zdjecia dobrego raczej nie zrobisz.

·
Inwestor
2,635 Posts
Z nie ostrego zdjecia nic już nie zrobisz . Wszystko inne można jakoś podciągnąć ( choć i tu są pewne ograniczenia ) .

Najważniejsze aby przyłożyć się do zdjecia . Odpowiednio się ustawić ( najlepiej z światłem , a nie pod ) . Zawsze zdjecia z dobrym światłem np. w dniu kiedy mamy pogodne niebo będą lepsze od tych z dnia pochmurnego - zobaczcie jak to robi Paolo - nie chodzi na miasto jak nie ma odpowiednich warunków oświetleniowych - czyt. jasny i pogodny dzień . Wtedy mamy pewnośc , ze aparat ustawi ostrośc poprawnie i porzechodzimy do zagadnienia ....

....ustawiania ostrości ( choć z cyfrówką to trudniej , ale trzeba pamietać kiedy aparat łapie ostrość nie może pojawić się w polu nic pomiędzy nami , a fotografowanym obiektem , bo aparat się pomyli z szybą też tak jest , ale można to obejść ) . Cyfrówki niestety mają wolne systemy AF ( auto focus ) i tu trzeba pamiętać , że aparat musi potwierdzić , że ustawił ostrość ( sygnałem lub jakimś tam świeceniem itp. ) , bo inaczej zdjecie będzie nie ostre . Trzeba najpierw nacisnąć spust migawki i jak otrzymamy potwierdzenie dopiero ponownie nacisnąć ( już bez przekadrowywania ) - wtedy mamy pewność , ze jest OK . Jest coś takiego jak pamieć AF . Jeśli nie jesteś pewny czy dobrze ustawiłes ostrość ( bo obiekt jest za ciemny i aparat nie potwierdza Ci albo jest kilka obiektów blisko siebie , a Tobie zależy na jednym z nich ) lepiej jest ustawić ostrość na innym podobnym obiekcie ( jaśniejszym , o wiekszym kontraście itp. ) i następnei nie zdejmując palca ze spustu ( oczywiśćie nie naciskając do końca ) przesunąć aparat na interesujący Cie obiekt , aparat zapamiętuje dane i dopiero wtedy nacisnąć spust do końca .

Ważnym elementem jest kadrowanie . Czyli nie ucinaj ważnych rzeczy , nie przekręcaj aparatu , zachowaj proporcje itp.

Nie używać cyfrowego zoomu - to nieczemu nie służy i do niczego się nie nadaje :) !!!

W gorszych warunkach oświetleniowych ( np. w nocy ) używać podpórki lub statywu ( casus sojuza ) , inaczej zdjęcia będą nie ostre .

a nie chce mi się dalej .... :)

ACHA I NIE POKAZYWAĆ NA FORUM KOMPLETNIE NIE UDANYCH ZDJĘĆ , bo czasami trafia się - najczęsciej nie ostre ! W tej chwili możemy już od siebie trochę wymagać :)

1 - 5 of 5 Posts