Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 30 Posts

·
Registered
2,131 Posts
^^

superbe pozele!!

:applause:

ps:din punctul meu de vedere, schimbarea in bine este evidenta!

pps:sunt unii(chiar aici pe forum) care spun ca nu s-a schimbat nimic in Romania de la revolutie pana azi, ba chiar ca a avut loc o degenerare. rog acestia sa se uite atent la pozele de mai sus!!!

·
Registered
9,592 Posts
^^

superbe pozele!!

:applause:

ps:din punctul meu de vedere, schimbarea in bine este evidenta!

pps:sunt unii(chiar aici pe forum) care spun ca nu s-a schimbat nimic in Romania de la revolutie pana azi, ba chiar ca a avut loc o degenerare. rog acestia sa se uite atent la pozele de mai sus!!!
Sunt perfect de acord cu tine. Singurul argument pe care l-as aduce ar fi ca din anumite puncte in vedere nu am ajuns la nivelul de dezvoltare al Regatului Romaniei. Dar repet, doar din anumite puncte de vedere.

Insa nu inteleg un lucru. Eram prea mic ca sa imi mai aduc aminte '89 (2 ani) dar observ ca nu toate blocurile din dezvoltare, in special cele de pe chei erau gata. In conditiile alea, de ce le-am mai continuat sa le construim. Ar fi aratat mult mai bine cheiul dambovitei cu vechile cladiri decat mastile vizionate de ilustrii tovarasi.

·
Registered
672 Posts
Chiar daca noua romanilor ne cam place sa ne plangem de mila ,astfel de poze sunt un dus rece si o confirmare a faptului ca putem sa ne dezvolam .Uitandu-ma si la poze din anii 90 din forumul sarbesc dar si prin alte forumuri din Europa de Est as putea sa zic ca Romania e cea mai mare castigatoare ca urmare a caderii comunismului

·
Registered
3,935 Posts
Threadul ar trebui sa se numeasca "Commie Bucharest '80-'90"
Pozele nu au nicio legatura cu Bucurestiul anului 2010, iar vizitatorii straini pot crede ca aceasta este adevarata fata a orasului.
In primavara-vara anului viitor voi face un thread cu "Commie Bucharest 2011", unde voi pune poze cu cartierele comuniste (inclusiv parcuri) Colentina, Berceni, Vitan, Crangasi, Militari etc.

·
Registered
229 Posts
Discussion Starter · #14 · (Edited)
^^

Ar trebui sa se numeasca asa cum se numeste. Oricine are poze cu Bucurestiul din perioada de trista amintire 1947 - 1989 si perioada ce-a urmat este liber sa le posteze aici. Am inceput cu poze din '89-'95 dar asta nu inseamna ca am stabilit un criteriu de selectie.
Intr-adevar, din 90 si pana-n 2010 fata orasului s-a schimbat destul de mult chiar daca sintagma de "oras gri" este in continuare valabila.

AndreiB, blocurile de pe b-dul Unirii erau 70-80% gata si stim cu totii ca erau destinate baietilor cu ochi albastri plus ca nevoia de locuinte era destul de mare. Daca le-ar fi demolat B-dul Unirii ar fi fost o lunga perioada de timp un mare maidan si apoi ar fi fost bordat de constructii contemporane kitchoase. Stai sa vezi cum o sa evolueze noul bulevard Uranus.

·
Moderator
I own a PC computer
14,936 Posts
kataphraktor... :master: Ce repede au trecut anii '90, am si uitat cat de tristi au fost :eek:hno: Intr-adevar, schimbarea este de-a dreptul dramatica. Si oarecum normala, pentru ca au trecut, totusi, 20 de ani.

Iar Bucurestiul cred ca arata mai dezolant decat alte orase din tara pentru ca avea mult mai multe santiere, blocuri neterminate si macarale.

·
Registered
229 Posts
Discussion Starter · #16 ·
^^
Jumatate din Bucuresti in 1990 arata ca Berlinul dupa razboi. Pacat ca n-am avut arhitecti capabili inca de atunci, "loc de joaca" era suficient, poate ca altfel ar fi aratat acum. Si i-am fi putut spune "Micul Berlin", data fiind apetenta bucurestenilor pentru diminutive:lol:.

·
Registered
9,592 Posts
^^

Ar trebui sa se numeasca asa cum se numeste. Oricine are poze cu Bucurestiul din perioada de trista amintire 1947 - 1989 si perioada ce-a urmat este liber sa le posteze aici. Am inceput cu poze din '89-'95 dar asta nu inseamna ca am stabilit un criteriu de selectie.
Intr-adevar, din 90 si pana-n 2010 fata orasului s-a schimbat destul de mult chiar daca sintagma de "oras gri" este in continuare valabila.

AndreiB, blocurile de pe b-dul Unirii erau 70-80% gata si stim cu totii ca erau destinate baietilor cu ochi albastri plus ca nevoia de locuinte era destul de mare. Daca le-ar fi demolat B-dul Unirii ar fi fost o lunga perioada de timp un mare maidan si apoi ar fi fost bordat de constructii contemporane kitchoase. Stai sa vezi cum o sa evolueze noul bulevard Uranus.
Ma refeream la blocurile de pe chei, care apar in poze goale si acum gazduiesc Eximbank, locuinte sociale si alte bazaconii. De bine de rau, cu Unirii ne-am pricopsit, desi eu in ruptul capului nu inteleg cine ar vrea sa stea acolo de placere. In afara de fanii stilului neo-comunist, pe care iarasi nu ii inteleg.

·
Registered
229 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Ma refeream la blocurile de pe chei, care apar in poze goale si acum gazduiesc Eximbank, locuinte sociale si alte bazaconii.
Da, scuza-ma n-am fost atent. Daca nu erau blocurile, tot era ceva in loc, poate chiar mai urat. Oricum in '90 era mai ieftin sa le dea o tencuiala sau sa le puna ultimele placi de pre-fabricate ramase decat sa le darame. Cine se mai gandea atunci la estetica...

·
Registered
508 Posts
^^
Jumatate din Bucuresti in 1990 arata ca Berlinul dupa razboi. Pacat ca n-am avut arhitecti capabili inca de atunci, "loc de joaca" era suficient, poate ca altfel ar fi aratat acum. Si i-am fi putut spune "Micul Berlin", data fiind apetenta bucurestenilor pentru diminutive:lol:.
Cred ca mai potrivit ar fi fost "Micul Stambul" , daca ne aducem aminte de vremurile in care orasele noastre erau pline de chioscuri si dughene.
Cred ca nivelul maxim de uratenie al Bucurestiului a fost atins prin 2001-2002. Atunci pe langa blocurile comuniste care incepusera sa se degradeze , mai puteai sa adaugi si tarabele , gheretele , chioscurile care erau prezente la orice strada. Cred ca Lis a fost de departe cel mai slab primar pe care l-a avut vreodata Bucurestiul si n-am inteles niciodata cum a putut fi votat de 2 ori.

·
Basarabia e Romania
18,442 Posts
Intr-adevar, bine venit thread-ul :cheers: sa mai vedem si partea plina a paharului :)
PS Mama ce naspa mai era prin anii '90 :eek:hno:

1 - 20 of 30 Posts