SkyscraperCity banner
1 - 20 of 28 Posts

·
Banned
5,022 Posts
@nenea_hartie: Oops... right. I wasn't paying attention.

@Gadiri: I was just saying that the European Union has defined only 10 transport corridors. On each corridor there are several ongoing projects. 22 is just the number of that railway project in the list of TEN-T projects.

·
Arădean
Aradean
2,358 Posts
Mai las-o-n spuma marii de treaba, acum si franceza ne pui sa vorbim? ... de parca pe aici ar misuna numai poligloti.
Cum a venit arabetele asta si a dat o besina cum gata trebuie sa stam toti drepti si sa ne guduram pe langa el (tipic romanesc de altfel).
M-am saturat pana peste cap de harti,de retele feroviare si rutiere facute numai pe hartie. Ne aburesc de mai bine de zece ani ca vor reconstrui Curtici-Simeria de se va putea circula cu 160 km/h iar in realitate nu au facut NIMIC, dar NIMIC.
Pur si simplu mi s-a acrit sa vad zilnic fel de fel de prosti (naivi e prea putin zis) care se agita cu tot felul de harti si "status-uri" de parca s-ar schimba ceva. Ce "status of project monitored" cand noi nu batem un cui? Despre ce dracu' sa vorbim aici?
Nu sunt un pesimist dar pur si simplu m-am saturat de atatea SF-uri si fantezii.

·
Euro Mod
17,277 Posts
Hey, Gadiri!:wave:

I'll merge this with the Pan-European Corridor IV thread, if that's ok with everybody.
Mai las-o-n spuma marii de treaba, acum si franceza ne pui sa vorbim? ... de parca pe aici ar misuna numai poligloti.
Cum a venit arabetele asta si a dat o besina cum gata trebuie sa stam toti drepti si sa ne guduram pe langa el (tipic romanesc de altfel).
[...]
Pur si simplu mi s-a acrit sa vad zilnic fel de fel de prosti (naivi e prea putin zis) care se agita cu tot felul de harti si "status-uri" de parca s-ar schimba ceva.
And may I ask who the hell appointed you to police what languages we use?

And while I understand your frustrations regarding infrastructure in Romania, I don't see why you need to hurl insults at people.:eek:hno: Stop being an asshole!

·
Genuine Tatar
12,407 Posts
Ce stii tu de spuma marii...?

Imi cer scuze de offtopic, dar forumul nu e romanesc, iar atunci cand vine un strain sa discute ceva cu tine, incerci sa gasesti limbaj comun, pentru a putea comunica, nu-i asa? Cum araba nu cred ca o stii, se pare ca nici franceza, dar nici in engleza nu poti ?

Chiar nu inteleg de ce trebuie sa jignesti, daca nu poti discuta intr-o limba de circulatie internationala. Nu a zis nimeni sa te guduri pe langa el, in fond nimeni nu castiga nimic pe forumul asta, dar trebuie sa existe un minim de respect intre oameni, si mai ales intre straini, nu ? Ce ar fi daca intre straini nu ar mai exista putin respect ?

Omul vrea sa comunice cu noi, si daca nu stie limba romana, si nici tu araba, nu e logic sa cauti o limba comuna ? Si daca nu poti sau nu vrei, de ce insulti ?

Eu cred ca tu ai ceva cu faptul ca e arab sau musulman, si nu cu faptul ca e strain.

·
Registered
52,573 Posts
Discussion Starter · #12 ·
@nenea_hartie: Oops... right. I wasn't paying attention.

@Gadiri: I was just saying that the European Union has defined only 10 transport corridors. On each corridor there are several ongoing projects. 22 is just the number of that railway project in the list of TEN-T projects.
Ok. :eek:kay:

I'll merge this with the Pan-European Corridor IV thread, if that's ok with everybody.

And while I understand your frustrations regarding infrastructure in Romania, I don't see why you need to hurl insults at people.:eek:hno: Stop being an asshole!
:hi: Thunder talk for me :

Well, you must admit, he did make some good remarks, although a tad to aggressively. Merging this thread with the before-mentioned one is quite frankly not a very good idea in my opinion, because all the discussions in THAT thread are mainly focused on road, NOT rail infrastructure.
That's what I wanted to wrote.

·
Arădean
Aradean
2,358 Posts
Eu cred ca tu ai ceva cu faptul ca e arab sau musulman, si nu cu faptul ca e strain.
Ce ar fi sa iti vezi tu de lipia ta si sa nu te mai bagi atata in seama. Oi fi avand o reactie mai exagerata si am primit un avertisment de la Cosmin pentru asta insa ceea ce am zis nu are nicio treaba cu religia sau cu tara din care provine.
Faptul ca tu esti musulman si te-ai simtit ofensat, ma lasa rece. Nu te-am inclus in discutie, nu am facut nicio generalizare asa scuteste-ma de morala asta gratuita.

P.S. Cat despre "spuma marii", ma lasi bai nene?

·
Genuine Tatar
12,407 Posts
Ce ar fi sa iti vezi tu de lipia ta si sa nu te mai bagi atata in seama. Oi fi avand o reactie mai exagerata si am primit un avertisment de la Cosmin pentru asta insa ceea ce am zis nu are nicio treaba cu religia sau cu tara din care provine.
Faptul ca tu esti musulman si te-ai simtit ofensat, ma lasa rece. Nu te-am inclus in discutie, nu am facut nicio generalizare asa scuteste-ma de morala asta gratuita.

P.S. Cat despre "spuma marii", ma lasi bai nene?
:)
Daca vrei sa nu ma bag in seama, scrie pe un alt forum. Pana una-alta, sunt si eu cititor si participant la dezbatere.

Daca te lasa rece faptul ca ai jignit, e strict problema ta. Sau ar trebui sa fie. Dar nu mai am mari asteptari din partea ta.

Imi cer scuze de la ceilalti romani, dar ceea ce faci aici e strict rautate pura.

Hai, plec la lipia mea, dar intoarce-te si tu la mamaliga ta.

·
Arădean
Aradean
2,358 Posts
Nu prea mancam mamaliga in Ardeal. Cat despre lipie, mea culpa, uitasem ca arabii sunt cu asta si voi cu kebabul. :)
Mai in gluma sau mai serios, chiar nu ai de ce sa te ataci si sa faci referiri la religie pentru ca nu era vorba de asa ceva.
E adevarat ca am gresit numindu-l "arabete" insa imi asum greseala. Asta e tot.

·
Genuine Tatar
12,407 Posts
It's easier to bring in new information about roads, and generally speaking, about road infrastructure, because some of us get involved in the traffic around those hot spots. But we must take into account that having a separate topic about the 4-th European Railway (corridor) will make it freeze, because of the lack of updated information. Few people will have direct access to the construction site.

Personal opinion :)

·
Coridor Rin-Dunare DN6
2,669 Posts
^^Daca ai nevoie de documentare recenta, citeste aici raportul despre PP22 al lui Gilles Savary.

http://ec.europa.eu/transport/infrastructure/european_coordinators/2010_en.htm

2.7 Podul Vidin-Calafat
Podul rutier şi feroviar peste Dunăre de la Vidin-Calafat, dintre Bulgaria şi România,
reprezintă un proiect cheie nu doar pentru Bulgaria şi România, ci şi pentru Grecia (care nu
deţine nicio conexiune rutieră sau feroviară competitivă către Europa) şi pentru întregul
proiect prioritar. Acesta va crea o nouă legătură fixă peste Dunăre care să înlocuiască
serviciile insuficiente existente de transport cu feribotul.
Este destul de concludent. Podul de la Calafat va completa coridorul feroviar, chiar daca acesta va fi modernizat ulterior in Romania si Bulgaria. Putem sa observam si interesul manifestat pentru proiect de catre tarile fostei RSF Yugoslavia si extinderea catre nordul Germaniei.

·
====(^.^)====
2,902 Posts

I was looking for quite some time at the thread pointed by you and found too few information about the rail-track and too much about city bypasses.
Bringing the discussion back to Pan-European Corridor IV I had this week the opportunity to look close at some rail portions and they look to be high-speed build (200-220 km/h) but not 300+ .I think that for starters that is a good progress :).
Thank you.

1 - 20 of 28 Posts