SkyscraperCity banner
1 - 20 of 41 Posts

·
Fook eet!
3,937 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Cork jest drugim pod wzgledem wielkosci miastem Irlandii i na kazdym polu ostro konkuruje z Dublinem. Widac to nawet w pubach - tutaj nie pije sie Guinnessa, ale Murphy's i Beamish.

Centrum miasta znajduje sie na wyspie na rzece Lee, miedzy polnocnym i poludniowym kanalem. Pod wzgledem liczby i urody mostow Cork moze smialo konkurowac z Wroclawiem. Lee z Odra - zaleznie od przyplywow i odplywow - czasem jest szeroka, gleboka i monumentalna, czasem plytka i smierdzaca.

Glowne ulice to South Mall - ulica bankow, prawnikow i agencji nieruchomosci, St. Patrick Street - glowna ulica handlowo-spacerowa (choc samochody po niej tez jezdza) oraz Grand Parade - laczaca cechy obydwu.

Piekna, zwarta zabudowa, schodzaca niekiedy doslownie do rzeki. Piekne neogotyckie koscioly i waskie uliczki pelne lokali i sklepikow. A wszystko to nie tylko w centrum - choc w peryferyjnych dzielnicach ulice sa szersze, ale urodziwych kamienic (zwykle 2-3 pietrowych) nie brakuje. Wiezowcow nie ma - najwyzsze budynki maja nie wiecej niz 6-7 pieter.

Buduje sie tutaj mnostwo. Trudno znalezc miejsce, z ktorego nie widac by bylo przynajmniej dwoch zurawi. To samo dotyczy remontow - na kazdej ulicy pelno rusztowan, sporo ulic w centrum ma ukladana nowa nawierzchnie. Miasto jest straszliwie zakorkowane samochodami, ale nikt nie mysli budowac wielopasmowek ani tuneli w centrum. Kultura kierowcow stoi na bardzo wysokim poziomie - Polacy by sie pozabijali w takich warunkach. W ogole Irlandczycy sa bardzo wyluzowani, mili i uprzejmi.

Irlandzka pogoda to deszcz na przemian ze sloncem. W ciagu godziny mozna kilka razy przemoknac do suchej nitki i wyschnac.

No to tyle, zdjecia (a mam ponad setke, z czego kilka naprawde udanych) beda pozniej :)

·
3D
7,274 Posts
Extra :cheers: Czekamy :_)

Mam nadzieje, że dobrze Ci sie mieszka ;)

Postaraj sie szybko z fotami, bo jestem ciekawy :}

Poza tym nie chce nic mowic, ale mila byc tez relacja z Berlina hehe :_)

·
digitisebanking.com
1,918 Posts
Murphy jest zajebisty. Pilem tylko raz w zyciu, w Pradze ponad 8 lat temu, ale strasznie mi smakowal (mimo ze nie przepadam za piwem)

·
Fook eet!
3,937 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Cos ostatnio forum szwankuje, wiec zdjecia z pewnym opoznieniem :)

Irlandio, nadchodzimy :)

Most Sw. Patryka nad Kanalem Polnocnym:

St. Finbarre's Cathedral:

South Mall:

Holy Trinity Church:

Boczna uliczka:

St. Patrick Street:

St. Ann's church:

North Cathedral:

Kontrasty:

Monument of Heroes i wieza St. Nicholas Church:

Cork Opera House:

St. Patrick's Church:

Boczna uliczka:

St. Finbarre's Cathedral:

jw.

South Mall o poranku:

St. Patricks Bridge i St. Patrick's Hill:

Widok z St. Patrick's Hill, North Cathedral po lewej,
a do kosciola na wzgorzu w oddali jeszcze nie dotarlrem:

St. Ann's Church i North Cathedral:

St. Patrick's Bridge:

Opera House:

i sasiadujaca z Opera Crawford Art Gallery. Emmet Place
jest miejscem spotkan mlodziezy, skateparkiem itp. itd.:

Boczna uliczka w centrum:

Supermarket w centrum. Tesco wcale nie musi byc blaszakiem:

Po lewej chyba najbrzydszy budynek w Cork. Jesli bedziecie szukac pracy,
warto tam zajrzec, bo miesci sie w nim FAS Centre, czyli taki irlandzki
urzad bazrobotnych. W srodku wystaje St. Nicholas Church, a po prawej
Monument of Heroes:

Trinity Church i Parliment Bridge:

Domy nad South Channel:

Fragment elewacji:

Nowoczesna dzielnica powstajaca nieopodal portu,
czyli najwiekszy plac budowy w Cork. Powstaje tu
kilka biurowcow, hoteli i wielopoziomowych parkingow:

Clarion Hotel:

jw.

jw.

Rzut oka z drugiej strony rzeki:

Forza_Imperial: Pracuje juz od trzech tygodni prawie. Znalezc tu prace jest latwiej niz zabrac dziecku lizaka. Sa tu ludzie, ktorzy po angielsku potrafia powiedziec 'yes', 'no' i nic wiecej, ale nawet oni pracuja.

·
digitisebanking.com
1,918 Posts
miasto nie wyglada na duze, za wyjatkiem tej fotki pokazujacej wzgorze. ile ma mieszkancow? chyba przez niska zabudowe tak male sie wydaje. ale urbanistyka calkiem przyjemna, jesli ktos chce odpoczac od zgielku metropolii. fajne sa te koscioly.

·
Fook eet!
3,937 Posts
Discussion Starter · #9 ·
AGC said:
miasto nie wyglada na duze, za wyjatkiem tej fotki pokazujacej wzgorze. ile ma mieszkancow? chyba przez niska zabudowe tak male sie wydaje. ale urbanistyka calkiem przyjemna, jesli ktos chce odpoczac od zgielku metropolii. fajne sa te koscioly.
Rozne zrodla roznie podaja - od 120 do 200 tysiecy mieszkancow. Natomiast metro area podobno zbliza sie do 600 tysiecy.

A zgielk metropolii sie czuje - niesamowity ruch, tlumy ludzi i mnostwo obcokrajowcow. Duzo Polakow i Hiszpanow, ale tez sporo Brytyjczykow, Amerykanow, Australijczykow, Afrykanczykow i Azjatow. Razem z moja dziewczyna pracuje jeden Polak, dwoch Chinczykow, Francuzka i facet z Bangladeszu. Tylko kierownik jest Irlandczykiem :)

·
Krakus rodowity
5,218 Posts
Bardzo ładne mają te kościoły, jeden przypomina mi najwyższy kościół z Wilna (nazwy nie pamiętam niestety)

·
Registered
568 Posts
bb78 said:
Forza_Imperial: Pracuje juz od trzech tygodni prawie. Znalezc tu prace jest latwiej niz zabrac dziecku lizaka. Sa tu ludzie, ktorzy po angielsku potrafia powiedziec 'yes', 'no' i nic wiecej, ale nawet oni pracuja.
A jak znalazles tam prace? Ciekawe, bo sam bylbym zainteresowany bycmoze jakas praca w Irlandii w przyszlosci:)

·
Registered
52 Posts
Też właśnie myślałem o wyjeździe do Anglii bądź Irlandii w poszukiwaniu pracy. Mówisz, że nie ma najmniejszego problemu z pracą?

·
PrzestrzenGdyni.pl
1,048 Posts
Nie wiedziałem, że Tesco buduje takie domy handlowe!

A ta nowoczesna dzielnica- poprostu miodziio :) i ten Clarion Hotel!

Co do pracy na wyspach to słyszałem że duzo jest na północy Angli...

·
=Old School=
3,808 Posts
Forza_Imperial: Pracuje juz od trzech tygodni prawie. Znalezc tu prace jest latwiej niz zabrac dziecku lizaka. Sa tu ludzie, ktorzy po angielsku potrafia powiedziec 'yes', 'no' i nic wiecej, ale nawet oni pracuja.[/QUOTE]

to dobrze ze wszystko sie uklada! tak 3maj :eek:kay:

·
Fook eet!
3,937 Posts
Discussion Starter · #16 ·
kotbehemot said:
Bardzo ladne maisteczko-przypomina mi Kielce:D Mowisz ze tak latwo tam znalezc prace?
Nie wiem. nigdy w zyciu nie bylem w Kielcach.

Jesli chodzi o prace, to naprawde nie ma z tym najmniejszych problemow. Jesli ktos ma papiery np. spawacza, elektromontera, kierowcy ciezarowki czy wozka widlowego, to znajdzie prace nawet bez znajomosci angielskiego. A jesli sie zna angielski to zaczepic sie mozna wlasciwie wszedzie.

Mikael: koscioly sa niesamowite, neogotyk rulez.

Koreanczyk: Po prostu. Poszedlem do FAS, przejrzalem oferty, wydrukowalem sobie najciekawsze i wyslalem CV. Po paru dniach zadzwonili i zaprosili na interview. No i dzien pozniej juz pracowalem :)

gamzol: Nie wiem jak w UK, ale tutaj rzadko kto szuka pracy dluzej niz dwa tygodnie.

ZielonyGP: Tesco jest tylko po prawe, ten budynek z ciemnymi szybami. To po lewej to juz cos z zupelnie innej beczki. Ale i tak robi wrazenie fakt, ze tesco moze sobie stac w centrum miasta i nie rozpieprzac urbanistycznie calej okolicy.

W tym tygodniu postaram sie wrzucic kolejna porcje zdjec.

·
Fook eet!
3,937 Posts
Discussion Starter · #18 ·
PB said:
Cieszę się Tomasz, że ci się podoba :)
Powodzenia :)
Jak długo planujesz tam zostać?
Podoba mi sie bardzo :) Szkoda, ze roboty mam tyle, ze nie za bardzo mam czas na zwiedzanie okolic, nie mowiac juz o dalszych wyprawach do innych miast. Ale zapominam o tych niedogodnosciach, kiedy dostaje wyplate :D

Nie wiem jak dlugo zostane w Irlandii, kilka lat na pewno. Nie wiem czy wroce do Polski, bo za bardzo mnie tam nie ciagnie. Moze kiedys na wakacje... :)

·
The Promised Land
469 Posts
ZielonyGP said:
Nie wiedziałem, że Tesco buduje takie domy handlowe!
Nie wiem jak w Irlandii, ale w Anglii Tesco to między innymi małe sklepiki "Tesco City" o powierzchni rzędu 50-100 m2, a oprócz tego w Londynie na większych stacjach metra są niewiele większe sklepy "Tesco Metro".
Natomiast klasycznego dorodnego blaszaka jak u nas nie widziałem.

·
Fook eet!
3,937 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Okapi said:
Nie wiem jak w Irlandii, ale w Anglii Tesco to między innymi małe sklepiki "Tesco City" o powierzchni rzędu 50-100 m2, a oprócz tego w Londynie na większych stacjach metra są niewiele większe sklepy "Tesco Metro".
Natomiast klasycznego dorodnego blaszaka jak u nas nie widziałem.
Na peryferiach Cork, w Mahon Point, jest najwieksze Tesco w Irlandii - i tez nie jest to blaszak, juz raczej cos podobnego do poznanskiego Marcelina (choc nie dam glowy, bo Marcelin tylko na zdjeciach widzialem). A to Tesco w centrum, ktore sfotografowalem, nie jest male, mysle, ze powierzchnia zblizona do poznanskiego Kauflandu na Serbskiej. Przepraszam niepoznaniakow za te porownania :D

1 - 20 of 41 Posts