SkyscraperCity banner

21 - 40 of 660 Posts

·
Banned
3,731 Posts
damn thats like a mini UN building in from NYC...The white goes great with the blue glass facade, awesome shiznet..

·
Banned
502 Posts
^^ ovo je ispalo 100x bolje nego što sam očekivao :eek2:
Pa dobro u odnosu kako je bilo sad je OK. Medjutim sta je sa drugim djelom? Sad je on ruglo. Planira li se njega "glancati"? Ono sto je bitno je da se propustila prilika napraviti nesto od te zgrade, tj. modernizirati je usput uz rekonstrukciju. Izgleda bas kao iz 70-ih.

·
Registered
1,772 Posts
Pa dobro u odnosu kako je bilo sad je OK. Medjutim sta je sa drugim djelom? Sad je on ruglo. Planira li se njega "glancati"? Ono sto je bitno je da se propustila prilika napraviti nesto od te zgrade, tj. modernizirati je usput uz rekonstrukciju. Izgleda bas kao iz 70-ih.
Ova zgrada je izgradena 70`tih ili 80`tih nisam siguran pa nije ni cudo da izgleda iz tog vremena, a fasada je 1000 puta bolja nego ovo

·
Lilium Bosniacum
39,438 Posts
Slažem se s Mimarom i BLom : )
u svakom slučaju drago mi je da se napokon uz sliku Unitica može dodati i toranj parlamenta,super izgleda :eek:kay:

još samo da se završe Grand Media Centar i Unitic 3 i pravi mali skylinečić ;)

·
Banned
502 Posts
izgleda dobro, bolje nego ranije, a ja mislim da je nema potrebe modernizovati vise od toga
a zasto ne? ipak je to nas parlament i mora izgledati dobro. kakav parlament takva drzava, kakva drzava takav narod. kakve su ono dvije tamnije podloge negdje u sredini zgrade?

·
Banned
27 Posts
This parliament building is really beautiful?

Although it is very sad that Greece is building it. But it will look good, at least.

·
Registered
572 Posts
I don't see what there is to modernize. Yes, it looks 70s/80s, but I don't understand why that's a bad thing; it looks very nice. If we modernized it today, in 30 years it would look really "00's". As it is now it's a very nice example of a skyscraper from that period. It's good to have some historical variety in our skyline, and I'd rather have this than a contemporary but horrible deisgn any day.

That picture that shows it next to the Unitics and Holliday Inn is a sight for sore eyes :)

Finally.

·
Banned
3,731 Posts
WOW it looked like crap before, almost like a damn residential building...now its 1000 times better. I think that lower part should also be but into all glass.

·
ubahnista
4,591 Posts
^^ i wouldnt say it looked like crap, that was just modern for 70es :)

A ova rekonstrukcija je zaista odlično uradjena, svidja mi se jako :eek:kay:

·
Registered
3,003 Posts
So far it looks excellent. I'm very happy so far.

@BosRoker - I disagree about our skyline needing some historical variety. Sarajevo isn't New York or Chicago, where the historical skyscrapers actually still look nice, with the red brick facades. The old Parliament was just a gross sight, the colors weren't even uniformed.

21 - 40 of 660 Posts