SkyscraperCity banner

5181 - 5200 of 5313 Posts

·
Registered
3,550 Posts
HŽ kreće u novu investiciju: Obnavlja se pruga Zagreb Zapadni kolodvor – Savski Marof

U prugu koja se nalazi na koridoru RH1, vrlo važnome za međunarodni putnički i teretni prijevoz, uložit će se 365,7 milijuna kuna (bez PDV-a), od čega se veći dio sredstava, odnosno 210 milijuna kuna, financira iz kredita Svjetske banke za obnovu i razvoj. piše N1.

Riječ je o vrlo frekventnoj dionici dvokolosiječne željezničke pruge duge 17,8 kilometara, kojom u prosjeku prođe oko 160 vlakova na dan. Ugovor za izvođenje radova HŽ Infrastruktura potpisala je s tvrtkom Swietelsky.

Obnovit će se gornji i donji pružni ustroj, sanirat će se mostovi Krapina, Lužnica i Vrabeščak kao i podvožnjaci Vrapčanska i Škorpikova. Osim toga uredit će se kolodvorska zgrada u Savskom Marofu i stajalište Brdovec, obnoviti tri pothodnika i ugraditi sintetičko popođenje na željezničko-cestovne prijelaze Sokolska, Kolodvorska, Savska, Brdovec i Savski Marof.

Radovi će obuhvatiti i zamjenu postojećih perona i uređenja površina u novim željezničkim stajalištima Kustošija i Zaprešić-Savska te u kolodvoru Podsused, ugradnju nadstrešnica u stajalištima Kustošija, Podsused, Zaprešić-Savski i Brdovec te kompletnu obnovu sustava kontaktne mreže.

Rok za izvođenje radova je 27 mjeseci od sklapanja ugovora, a po završetku projekta dionicom Zagreb Zapadni kolodvor – Savski Marof vlakovi će voziti brzinom od 120 km/h. Sigurnost i interoperabilnost željezničkoga prometa te nosivost pruge bit će veći, smanjit će se troškovi održavanja pruge, a poboljšat će se i mogućnost prijevoza većeg broja putnika u dnevnome migracijskom prometu.

https://www.zagreb.info/aktualno/zg/hz-krece-u-novu-investiciju-obnavlja-se-pruga-zagreb-zapadni-kolodvor-savski-marof/253275/

·
Registered
378 Posts
oće li pragovi u rekonstrukciji bit drveni ili betonski? i kad bi mogla željeznica prima Dalmaciji postat malo brža? pitanja za znalce.

jbtled kad bi tija feraton otić u npr.Osijek tribalo bi mi dva dana i veliki odmor samo u jednom smjeru. gledaš na vjestima kako ljudi rade levitacijske,ovakve i onakve. standardi od 180km/h već su stvar prošlosti,a naši mudraci natežu kožicu sa 40 na 60km/h, i onda objašnjavaju kako se ne može i da je teško.
-------------------------

@baredice
e kako mi se sviđa ovaj stroj to je strašno.

·
is out there
3,434 Posts
oće li pragovi u rekonstrukciji bit drveni ili betonski? i kad bi mogla željeznica prima Dalmaciji postat malo brža? pitanja za znalce.

jbtled kad bi tija feraton otić u npr.Osijek tribalo bi mi dva dana i veliki odmor samo u jednom smjeru. gledaš na vjestima kako ljudi rade levitacijske,ovakve i onakve. standardi od 180km/h već su stvar prošlosti,a naši mudraci natežu kožicu sa 40 na 60km/h, i onda objašnjavaju kako se ne može i da je teško.
-------------------------

@baredice
e kako mi se sviđa ovaj stroj to je strašno.
1.- na novim i rekonstruiranim prugama se stavljaju betonski pragovi uz par iznimaka: u oštrim krivinama, na kolosijecima i kolodvorima gdje je većinom teretni promet.
Ovdje će sigurno biti betonski

2. Što se tiće pruge prema Dalmaciji - pitaj za 10 godina. Trenutno je teško reći kada bi se to moglo dogoditi.

·
Registered
12,408 Posts
Zasto obnova ide do Savskog Marofa a ne skroz do granice (Harmica)?

Postoji li ikakva nada/mogucnost/vjerojatnost da se ZG-LJ jednog dana skine na 1h? Mislim da bi bila strasna stvar da su si Zagreb i Ljubljana na udaljenosti dnevnih migracija, da je normalno da zivis u jednom, radis u drugom.

Savski Marof-DG i Savski Marof-Harmica su obnavljane relativno nedavno, prije kakvih 15-ak godina.

Pruga Zagreb-Ljubljana duga je 145 km, uz prosječnu brzinu od oko 80-100 km/h nemoguće je postići vozno vrijeme 1 h. U Sloveniji pruga je položena zavojitim kanjonom Save tako da povećanje brzina nije moguće bez retrasiranja čitave dionice. Nagibni vlakovi bi mogli ići 10-15 km/h brže, ali slovenski pendolino je samo za 3 kV i zbog toga ne može do Zagreba.

·
is out there
3,434 Posts
Zasto obnova ide do Savskog Marofa a ne skroz do granice (Harmica)?

Postoji li ikakva nada/mogucnost/vjerojatnost da se ZG-LJ jednog dana skine na 1h? Mislim da bi bila strasna stvar da su si Zagreb i Ljubljana na udaljenosti dnevnih migracija, da je normalno da zivis u jednom, radis u drugom.
Obje pruge Savski Marof - Dobova i Savski Marof - Harmica su obnovljene prije nekog vremena, pa nije bilo potrebe.

·
argumentirani cinik
1,795 Posts
Dovoljno je da se do Ljubljane moze stici jednako kao i busom i da je normalan vozni red, Naravno, klasicne garniture su tu na gubitku, jednostavno je manje ekonomicno imati vlak sa tri vagona nego trodijelnu garnituru.
Janezi su to skuzili, zato su narucili visesistemske Stadlere. E sad, ne znam na kakvim ce im vlakovima koristiti tj. dal ce to biti obicni putnicki vlakovi, brzi, no kako god, vjerujem da trziste postoji. A 120kmh u hrvatskoj ce zasigurno pomoci.

Iako, sad kad gledam, zasto se Zapresic-Savski Marof ne sredjuje za 160kmh? Cijena ili bi to ucinilo malu razliku?

·
Registered
12,408 Posts
Iako, sad kad gledam, zasto se Zapresic-Savski Marof ne sredjuje za 160kmh? Cijena ili bi to ucinilo malu razliku?

Mala razlika, a bilo bi potrebno raditi promjenu na signalno-sigurnosnim uređajima što se u sklopu prošlog i ovog remonta neće raditi zbog starosti uređaja i cijene zamjene starog uređaja novim.

Zaprešić-Krško bi vjerojatno geometrijski moglo 160 km/h, ali to je samo 27 km.

·
Registered
561 Posts
Ne znam ,ali stvarno bezveze,
Ako obnova ide iz EU fondova,čemu onda samo 120, i to na ravnoj dionici do granice,
pa to je propust za idučih 40 godina,kako stvari sada stoje.
Prugu napraviš za 160,pa kada dođu novi signalni uređaji,imaš spremnu prugu.
Zagreb Zapadni kolodvor – Savski Marof se ne financira iz fondova EU, za to je dignut kredit kod svjetske banke

·
argumentirani cinik
1,795 Posts
E sad, pomoz covjeku. Sto ce ici ovdje kod bivse punionice? Razumijem, rekonstruiraju se kolosijeci gdje je ranzirni kolodvor, dal ce se oni produljivati tu do punionice (nema mi to nekog smisla) ili ce bit na tom mjestu nesto drugo?

·
Registered
781 Posts
[Croatia] - Željeznička infrastruktura | Railway infrastructure

A tu bi trebala i nova cesta za zagrebacku obalu ici... viadukt koliko mi se cini.... iako mi se cini da bi bilo bolje da su spustili direkt na industrijsku ulicu i kruzni tok napraviti na spoju... ovako sa viaduktom samo su extra poskupili projekt, al ok, EU financira pa ajde

·
Registered
12,408 Posts
E sad, pomoz covjeku. Sto ce ici ovdje kod bivse punionice? Razumijem, rekonstruiraju se kolosijeci gdje je ranzirni kolodvor, dal ce se oni produljivati tu do punionice (nema mi to nekog smisla) ili ce bit na tom mjestu nesto drugo?
Izvlačnjak za kolosijeke kontejnerskog terminala, garažni kolosijeci (za lokomotive) i pristup ložioni (kao i do sad).

5181 - 5200 of 5313 Posts