SkyscraperCity banner

Hoće li se kupiti VBA?

• DA

Votes: 60 69.0%
  • NE

Votes: 27 31.0%
19741 - 19760 of 20705 Posts

·
Registered
649 Posts
Mislim idemo u off,ali da priča se koliko se ima samo provjeri odakle taj novac,pa ćeš vidjeti kolika je svota od donacija.
Inače kad smo kod donacija tek je neki dan skinuti zakon da se kod donacija ne plaća PDV dakle tek sada eto u kojem mi svijetu živimo.

Inače neki dan u jednim srpskim novinama je bio veliki naslov "Srbija napreduje,a Hrvatska propada '

Nisam ja napisao ono jer mislim da je sve crno samo moramo vidjeti kakva je situacija.
Jedva čekam raspravu na Saborskom odboru za obranu bit će čini mi se zanimljivo
Lijepo da pratiš srpske novine. Svakako češ tamo pročitati istinu i samo istinu! Ko drukčije kaže, taj kleveče i laže !
A da čitaš hr poslovne portale mogao si uočiti vijest da je FACC ( austrijsko kineski proizvođač iz domene zrakoplovne industrije ) nastavio sa gradnjom nove tvornice u Jakovlju.
To je važna vijest jer po prvi puta ozbiljnija zrakoplovna industrija dolazi u RH. Zaposliti će oko 400 ljudi raznih profila za početak.

Ali to je sada off . Rečeno je da će Poverenstvo završiti svoj posao do 12.12. 20. To je učinjeno i prijedlozi su dani na vladu RH.
A ona je trebala tijekom siječnja ov. god. dalje nastaviti shodno tome. Novinare , pogotovo portlaskog žutila, "svrbi" jer je čitava stvar jako dobro "zadihtana" ovog puta.
Razumljivo s obzirom na prethodna iskustva.
Apsolutno si ipak u nečemu u pravu - obznaniti takvu odluku sada bili bi vrlo nezgodno sa PR stajališta. Zato pretpostavljam da će se još pričekati dok se prašina ne slegne.

A ona se več pomlalo sliježe ,to vidiš po portalima di je opet korona polako ali sigurno "glavna vijest" u naslovima.

·
Registered
509 Posts
Od aviona vjerovatno nema ništa.
A i sami su se pokopali... Prije 2 godine su izabrali Baraka za 485 milijuna i proglasili to poslom stoljeca, kako bi sad objasnili min duplo veci trošak :D...

·
Registered
3,402 Posts
I što kažu, koliko se leda otopilo ovih dana sa krila zrakoplovnih nadzvučnih?

·
Registered
148 Posts
Spominjanje rokova gledam kao taktiziranje, nisu Francuzi bedasti i nisu previdjeli činjenicu da smo mi slinili i na Mirage, a kako ne bi na Rafale. Sad lagano cimaju tunju dok ne budu potpuno sigurni da smo zagrizli. Tek onda (kao i s Grčkom) kreću ozbiljni pregovori oko rokova isporuke i sličnih 'sitnica'.
Doduše uopće nije nemoguće da sam promašio i loptu i stadion i sport, jer ovaj put vlada je 'predihtala' sve slavine koje su curile i sad iz njih 'kaplju' samo dozvoljene dez/informacije.
Pa bi se svi zajedno mogli iznenaditi objavom koja od letjelica s pratećim sustavom će biti odabrana.
Koliko god već lagano norim zbog neizvjesnosti i ovog trenutka potpisao bih za bilo koju nadzvučnu letjelicu, taman da odaberemo SuperHornet - samo da se riješim te proklete neizvjesnosti, skidam kapu 'vodoinstalaterima'.

·
Registered
3,402 Posts
Spominjanje rokova gledam kao taktiziranje, nisu Francuzi bedasti i nisu previdjeli činjenicu da smo mi slinili i na Mirage, a kako ne bi na Rafale. Sad lagano cimaju tunju dok ne budu potpuno sigurni da smo zagrizli. Tek onda (kao i s Grčkom) kreću ozbiljni pregovori oko rokova isporuke i sličnih 'sitnica'.

Reci da se šališ?

Doduše uopće nije nemoguće da sam promašio i loptu i stadion i sport, jer ovaj put vlada je 'predihtala' sve slavine koje su curile i sad iz njih 'kaplju' samo dozvoljene dez/informacije.

Moguće skroz, promašio si stvarnost.

·
Registered
3,402 Posts
Međunarodno smo priznati kao država na današnji dan prije 29 godina, od toga 20 godinu po pitanju rješavanja nadzvučne ne radismo ništa kvalitetno, niti na pravi način, do prošle godine.
I sad bi da sve ide glatko i na najkvalitetniji način?
Uz dva potresa i globalnoj, svjetskoj pandemiji, baš u toj godini. :unsure:
Budite spokojni.

·
Registered
148 Posts
Reci da se šališ?

Moguće skroz, promašio si stvarnost.
"Ce point mériterait d’être précisé étant donné que des Rafale d’occasion ont été proposés à la Croatie. Ce qui veut dire que, dans le cas où Zagreb ferait le choix de l’avion français, les 12 appareils seraient prélevés sur la dotation de l’armée de l’Air & de l’Espace. Ce qui, avec le contrat grec [18 exemplaires, dont 12 de seconde main], pourrait poser un problème.

« Soit ces deux prospects [grec et croate] sont enchaînés dans le temps, et à ce moment là, l’effort sera soutenable, soit nous serons dans l’impossibilité, au risque de lacunes importantes sur le plan opérationnel et sur le plan organique », avait en effet prévenu le général François Lecointre, le chef d’état-major des armées [CEMA], lors d’une audition parlementaire, en octobre."

prijevod:
Ovu bi točku trebalo razjasniti jer su rabljeni Rafalei ponuđeni Hrvatskoj. To znači da bi, u slučaju da Zagreb odabere francuski zrakoplov, 12 zrakoplova bilo preuzeto iz zadužbine Zračne i svemirske vojske. Što bi s grčkim ugovorom [18 primjeraka, uključujući 12 rabljenih] moglo predstavljati problem.

"Ili su ove dvije perspektive [grčke i hrvatske] povezane vremenom, i u tom će trenutku napor biti održiv ili to nećemo moći učiniti, riskirajući velike operativne i organske nedostatke. “, Je zapravo upozorio generala Françoisa Lecointrea, načelnika stožera oružanih snaga [CEMA], tijekom parlamentarnog saslušanja u listopadu.

Da, Francuzima bi naša akvizicija bila dobrodošla reklama, ali kad je Le Drian izjavio "da bi moglo biti problema" meni je to izgledalo kao cimanje tunje. Jer nekako ne vjerujem da jednu od velesila vode ljudi koji ne znaju o čemu govore i obećavaju nešto što ne mogu ispuniti. Partnerstvo i savezništvo su dobri, no nema ništa loše u ubiranju još kojeg eura od onih kojima nije pet do dvanaest, nego je dvanaest i petnaest.
I da, jako je lako moguće da nisam u pravu, odoru sam skinuo u prosincu '95. i svi koje poznajem su već godinama van sustava - moje informacije ograničene su na pokušaje čitanja između redaka po medijima i na forume - a to, priznat ćeš, nisu bogznakakvi izvori informacija.

·
Registered
31 Posts
Mozda takvo razmisljanje jer smo vec opeceni jednom , pa gledas dolazak francuskog ministra da nam donosi lose vijesti i kaze nista od posla pa povlacis paralelu sa dolaskom izraelskog i njihovim ne.U njihovom parlamentu je bila i (rasprava) o mogucem nedostatku aviona ukoliko se prodaju iz postojecih eskadrila jos sredinom listopada i to su prinjeli cak i nasi mediji , francuze tu veze zakon o vojnom planiranju. Pricamo o francuskoj i mislin pod time da sigurno ti neko nebi ponudia nesto bez pomnog planiranja pogotovo sta nema trece strane kao u slucaju izraela. Njima su problem grci sa vremenom zato ce posljednji avioni bit isporuceni 2022, dok bi mi na red trebali bit 23/24 6 + 6 , ovo su svi podaci iz medija ali se savrseno poklapaju nekom logikom postepenog izvlacenja aviona iz postojecih eskadrila i zamjenjivanjem novima. Ali ovo pisemo ka da je rafale vez izabrani avion , a zapravo natjecaj jos nije ni gotov niti znamo jeli uopce odgoden a kamoli tko je sa sigurnoscu pobjednik. Ja samo navijan da se potpise ugovor sa bilo kime.

·
Registered
976 Posts
Francuska je preozbiljna država da bi si dopustila takvu blamažu. Kako bi to izgledalo prilikom sljedećih tendera na kojima se žele natjecati ako prvo ponude zrakoplove, pa uđu u uži krug kandidata i onda se sami povuku sa izlikom da ipak i sami trebaju te zrakoplove.

Čujte, nismo znali da nam ti zrakoplovi ipak još uvijek trebaju.

·
Registered
148 Posts
Nisam niti pokušavao govoriti o tome da se Francuzi pokušavaju izvući iz posla (da, i ja se nadam Refulu), ali ne bi me čudilo da nam hitnost bar malo dodatno naplate.
Nisu naši stari bezrazložno govorili da "na siremaka i zajec onu stvar zdiže". 😉

·
Registered
976 Posts
Lako je moguće da su različite opcije bile na stolu. Pa tako npr. isporuka unutar 18-24 mjeseca ili 24-36 mjeseci. Isto tako je moguće da su nam ponudili dvije opcije i po pitanju starosti zrakoplova. Ako naši (ako ih npr. kojim slučajem izaberemo) budu straiji i isporuka u roku od 24-36 mjeseci lako je moguće da bi kolportirana cijena od tih nekih 930-950 mil. € mogla biti blizu istine.

Isto tako je lako moguće da bi stajali više ako bi se radilo o mlađim već moderniziranim zrakoplovima uz bržu isporuku.
U tom slučaju moglo bi se raditi i razlici u cijeni od 150-200 mil. €. Nije isto kupiti zrakoplove stare 5 ili 15 godina.

·
Registered
3,402 Posts
Sigurna Hrvatska ,str. 111, program HDZ-a za ovaj mandat, predizborno vrijeme
HDZ je formirao aktualnu vladu i ako potraje 4 godine (do 2024) lijepo su napisali.
Ovi potresi mogu samo još dodatno odgoditi.
Francuzi (ako o njima govorimo) nam avione mogu isporučiti do 18 mjeseci od potpisa ugovora (borbene dvosjede i bar 2 jednosjeda).

"U okviru opremanja Hrvatske vojske višenamjenskim borbenim avionom do kraja mandata odabrat ćemo tip aviona, potpisati ugovor, započeti s obukom pilota i tehničara i pripremom prateće infrastrukture".

·
Registered
1,433 Posts
Fra. su se javili, tako da, ozbiljni moraju biti.., ne mogu to samo reči, pa ni izgledati... Ovo je pre ozbiljno za zajebanciju.., koju se izbjegava klauzulzma, osiguranjima, specifikacijama, itd... 🍟 :cautious:

·
Registered
169 Posts
Cijena paketa polovnog Rafala ne smije ići preko 1 milijarde (nema nikakvog smisla) i tu ako bude nekih začkoljica odmah ići na alternativno rješenje. Isto tako odgađanje ugovora nema smisla jer plaćanje nije solarno (pare na sunce) kao Amerikancima za UH-60M i može se ugovorom detaljno prilagoditi (nadam se da za bl70 ne očekuju solarno plaćanje). Mislim da će američko izaslanstvo koje dolazi u RH ovaj put izgladiti situaciju, jer su guranjem ekonomista is LM-a u prvi plan i nespretnim izjavama da ako nemamo novca kupimo Cesne bili prilično drski čak i za svoj status i snagu. Za cijenu tih pomenutih Cesni se na svjetskom tržištu mogu nabaviti sasvim dobri višenamjenski nadzvučni avioni polovni ili novi.

·
Registered
3,402 Posts
2024 avioni će biti stari 18 odnosno 16 godina, ako govorimo o korištenima, upravo što su stručnjaci uvijek priželjkivali (gen. Tus, brig. Selak) a to je 20 -25 godina manje od aviona koje smo htjeli iz Izraela.
Njihova cijena bi bila (remontirani, opiturani, sređeni) cca 50-55 M/stroju a to nije malo.

·
Registered
298 Posts
Amerikanci su nam ponudili avione po istim uvjetima kao Slovačkoj i Bugarskoj. Ako vidite njihove ugovore onda je jasno da iako je otplata na rate, većina novca se mora uplatiti u prvih par godina pa dođe skoro kao i solarno.
Francuski rok isporuke od 18-24 mjeseca je uvjetovan vremenom potrebnim za izobrazbu prve skupine pilota i mehaničara. Što se samih aparata tiče francuzi mogu isporučiti 6 komada za 9 mjeseci od potpisa ugovora i drugih 6 za narednih šest mjeseci. Pošto nema tko prihvatiti avione s naše strane onda treba čekati da se odškoluje prva grupa, a to ujedno i dobro dođe francuzima da u međuvremenu riješe Grke.
Vidim da se je kolega dotakao jedne bitne stavke, a to je onaj famozni dijagram "kade" troškova održavanja. Naime, pri spominjanju troškova održavanja sve se više manje svodi na jednomotorni vs. dvomotorni, ali to je samo dio kolača. Rafale će doći remontiran te u najboljem periodu za eksploataciju kad je prebolio dječje bolesti. Kao takav je anomalija na tržištu i ne bi uopće trebao biti ponuđen, ali su nam se očito poklopile određene okolnosti. Naredne 2-3 godine nakon isporuke neće trebati na remont, a održavanje će biti jednostavnije i predvidljivo preko MTBF liste. To je ključno u periodu kad prelazimo s 2 na 4 generaciju zrakolpova da ima što manje iznenađenja i problema u procesu usvajanja zrakoplova (i ovako će biti dosta teško).
F-16 block 70 još ne postoji već se prvi primjerci trenutno rade za Bahrein i kao takav spada u "novi" avion koji će imati djelomično dječje bolesti u početku eksploatacije. Tu dajem određeni kredit LM-u kao velikom sustavu s iskustvom pa će te nepredviđene kvarove brže otkloniti, a biti će i šira baza korisnika u susjedstvu (Slovačka i Bugarska) s istim problemima.
U najgorem položaju je Gripen. Proizvodna linija je odavno ugašena i stručnjaci koji su radili u procesu provjere kvalitete prilikom sklapanja su otišli raditi na druge projekte - većinom van Švedske. Taj problem gubitka iskusnih ljudi u proizvodnji zrakoplova je više puta spominjan u švedskim medijima, pa čak i u njihovom parlamentu. Tu ne treba brkati razvojni program - da karikiram: stručnjaci iz Brodarskog instituta su nakon Gripena C/D prešli na razvoj demonstratora NG pa onda dalje na Gripen E dok je proizvodna ekipa iz škvera raspuštena i otišli su raditi svugdje po svijetu jer su traženi u svojoj struci. Naših 12 komada bi trebala sklopiti ekipa koja nema u tome velikog iskustva od dijelova koji su ostali u škveru. Kao takav taj proizvod spada u skupinu novih s velikim izgledima za dječje bolesti u početku eksploatacije. Takvi primjerci Gripena bi bili jedinstveni u svijetu po problemima u održavanju jer su češki i mađarski već prošli svoj period dječjih bolesti. Ukratko mi smo s Gripenima zakasnili.
Svaki nepredviđeni kvar na početku eksploatacije zahtjeva prizemljenje cijele serije dok se ne utvrdi problem, a to je ono što nam najmanje treba u procesu izobrazbe i prelaska na novi tip.

·
Registered
509 Posts
Tko ce proizvesti 60/70 novih Gripena E/F?
Radi se avionima koji su identicni svedskim i ceskim/madjarskim u konfiguraciji ms20, dakle nema razloga za ikakve djecje bolesti jer se ne radi o novo projektiranom avionu, vec o novo sklopljenim avionima. Inicijalna visa cijena letenja bi proizasla iz naseg neiskustva i losih uvjeta, za svaki avion, prilikom prelaska na novi tip.
Rafaleov originalno predvidjeni radni vijek je 5000 sati, a ti hipotetski nasi bi trebali imati 3500 sati, dakle blizu kraja radnog vijeka bez produzenja resursa(sto treba platiti i nije ukljuceno u nas paket, dakle za 10ak godina, ako bi letili cca 100njak sati godisnjje, bi morali ici na dosta skup remont). Drugo, posve moguce da bi ti nasi Rafalei bili oni iz Opexa, sto znaci da imaju i solidno "ratnog" staza pod krilima.

·
Registered
1,433 Posts
Mi smo samo marionete koje pokreće naša nesvijest, to skromno kod ovog natječaja stalno govorim. Šansa koja se ironiom slučaja pojavila u obliku Rafaelea.. Ostali u odabiru, jednostavno nisu logični, ma koliko sustav bio sheban do temelja...

19741 - 19760 of 20705 Posts