SkyscraperCity banner

Hoće li se kupiti VBA?

• DA

Votes: 58 69.9%
  • NE

Votes: 25 30.1%
19761 - 19780 of 20663 Posts

·
Registered
507 Posts
Mi smo samo marionete koje pokreće naša nesvijest, to skromno kod ovog natječaja stalno govorim. Šansa koja se ironiom slučaja pojavila u obliku Rafaelea.. Ostali u odabiru, jednostavno nisu logični, ma koliko sustav bio sheban do temelja...
Ja ne znam kako Rafale moze biti logican, a F-16 i Gripen ne...
Za zemlju kao sto je RH brojke idu vise u smjeru da je najlogicniji izbor nista, a kamoli Rafale.

·
Registered
298 Posts
Tko ce proizvesti 60/70 novih Gripena E/F?
Radi se avionima koji su identicni svedskim i ceskim/madjarskim u konfiguraciji ms20, dakle nema razloga za ikakve djecje bolesti jer se ne radi o novo projektiranom avionu, vec o novo sklopljenim avionima. Inicijalna visa cijena letenja bi proizasla iz naseg neiskustva i losih uvjeta, za svaki avion, prilikom prelaska na novi tip.
Rafaleov originalno predvidjeni radni vijek je 5000 sati, a ti hipotetski nasi bi trebali imati 3500 sati, dakle blizu kraja radnog vijeka bez produzenja resursa(sto treba platiti i nije ukljuceno u nas paket, dakle za 10ak godina, ako bi letili cca 100njak sati godisnjje, bi morali ici na dosta skup remont). Drugo, posve moguce da bi ti nasi Rafalei bili oni iz Opexa, sto znaci da imaju i solidno "ratnog" staza pod krilima.
Sklapat će ih oni koje zaposle na programu proizvodnje kad ga pokrenu. Ti ljudi će se kroz rad i preko povratnih podataka iz eskadrila koji ih budu zaprimale učiti i stjecati iskustvo isto kako je bilo i kad su pokrenuli program proizvodnje Gripena A/B i C/D. Gripen E je MS21 te nije ni hardverski ni softverski isti s Gripenom C MS20, ali to nije ni bitno. Bitno je da su oni koji su radili sklapanje C/D otišli kad je završio projekt i da sad počinju iz početka. Ne rade tamo ljudi kao ovdje do penzije u istoj fimi već od projekta do projekta. Kad je zatvorena proizvodna linija za C/D stručnjaci su otišli za novim izazovima.
Što se Rafala tiče, u ponudi piše koliko imaju sati i koliko im je preostalo, pa pošto vidim da nemaš ponudu pred sobom molio bih te da prestaneš s nagađanjima jer se zasnivaju na krivim informacijama.

·
Registered
507 Posts
Sklapat će ih oni koje zaposle na programu proizvodnje kad ga pokrenu. Ti ljudi će se kroz rad i preko povratnih podataka iz eskadrila koji ih budu zaprimale učiti i stjecati iskustvo isto kako je bilo i kad su pokrenuli program proizvodnje Gripena A/B i C/D. Gripen E je MS21 te nije ni hardverski ni softverski isti s Gripenom C MS20, ali to nije ni bitno. Bitno je da su oni koji su radili sklapanje C/D otišli kad je završio projekt i da sad počinju iz početka. Ne rade tamo ljudi kao ovdje do penzije u istoj fimi već od projekta do projekta. Kad je zatvorena proizvodna linija za C/D stručnjaci su otišli za novim izazovima.
Što se Rafala tiče, u ponudi piše koliko imaju sati i koliko im je preostalo, pa pošto vidim da nemaš ponudu pred sobom molio bih te da prestaneš s nagađanjima jer se zasnivaju na krivim informacijama.
Nema nitko uvid u tocne podatke, onda mozemo komotno zakljucati temu.
SAAB proizvodi dijelove i za druge aviokompanije, koprojektant i proizvodjac su na Boeing T-7 projektu, tako da mislim da im ne bi trebao biti problem sklopiti 12 aviona koje vec odavno "znaju u dušu".

·
Registered
3,396 Posts
"U Hrvatskoj ima previše vukova i ovaca a premalo razboritih lija", Franjo Tuđman.

·
Registered
298 Posts
Nema nitko uvid u tocne podatke, onda mozemo komotno zakljucati temu.
SAAB proizvodi dijelove i za druge aviokompanije, koprojektant i proizvodjac su na Boeing T-7 projektu, tako da mislim da im ne bi trebao biti problem sklopiti 12 aviona koje vec odavno "znaju u dušu".
Ja u kupe ti u špade. Boeing T-7 je razvojni projekt i trenutno postoje samo 2 testna primjerka. Problem koji ja navodim je da su otišli ti koji "znaju u dušu" i nije ih lako nadomjestiti.
Uglavnom, prešli smo u off topic i tko je htio shvatiti je shvatio.

·
Registered
1,276 Posts
Švedska državna agencija FMV je od Saab AB naručila onih 14 zmajeva C/D kako bi se zadržao kontinuitet i postojeći know-how do proizvodnje novih Gripen E za švedsko kraljevsko ratno zrakoplovstvo.

Slično tako sada taj kontinuitet proizvodnje i zadržavanja znanja Dassault Aviation (rupa u proizvodnji veća od dvije godine) za sebe nastoji zadržati nuđenjem rabljenih Rafalea.

Tih 60 Gripen E prvotno se planiralo proizvesti preradom svih 60 zmajeva zadnje Batch III verzije C/D.

Od toga se odustalo nakon povećane prijetnje i ugroze od Rusije nakon 2015. i zbog toga povećanog ulaganja u švedske OS općenito pa i samo RZ.

Nova švedska doktrina i strategija obrane zahtjevaju minimalno raspoloživih više od 100 borbenih aviona Gripen te se od svih ranijih planova odustalo.

60 Gripen E biti će novoproizvedeni a ne dobiveni preradom 60 Batch III C/D nego i oni ostaju u službi najmanje do 2035. a modernizirat i unificirat će se na istu razinu MS22 Gripen E kad ovi za 1-2 godine dosegnu potrebnu razinu sposobnosti i dobiju sve certifikate.

To znači najmanje 120 aviona Gripen E i Gripen C+/D+ na istoj razini opremljenosti iza 2025.

Sa jedinim bitnim razlikama između oba u kapacitetu unutarnjeg goriva i 2 podvjesna nosača više.

I jedno i drugo sasvim nebitno za naše potrebe i zahtjeve.

·
Registered
1,424 Posts
Ja ne znam kako Rafale moze biti logican, a F-16 i Gripen ne...
Za zemlju kao sto je RH brojke idu vise u smjeru da je najlogicniji izbor nista, a kamoli Rafale.
AKo govorimo o B70 i GRIPENU nama ponuđenim , ne proizvode se...Nije to nasmiješiti se ni ne sluteći i ispočetka prizvoditi. Vrijeme i prilike su se jednostavno poravnali, nama unatoč..

·
Registered
1,276 Posts
AKo govorimo o B70 i GRIPENU nama bonuđenim , ne proizvode se...Nije to nasmiješiti se ni ne sluteći i ispočetka prizvoditi. Vrijeme i prilike su se jednostavno poravnali, nama unatoč..
Nije bitno jel se proizvodi ili ne proizvodi ili se neće proizvoditi, nego je traženo da avion bude poduprt od matične države, da ga matična država trenutno koristi, ali i u buduće.

Još jedan razlog uz traženje dvosjeda zašto nama nije ponuđen Gripen E.

Ili zašto nam Francuzi nisu ponudili rabljene Mirage 2000 na koje su neki kod nas u sustavu već isto zinuli, nego rabljene Rafale. Pa jednostavno zato što je Mirage 2000 za1-2 godine prošlo svršeno vrijeme u Francuskoj. Ne stavljati u to onih 55 jurišnih Mirage 2000D-R2 koji će se koristiti još 15-ak godina.

F-16 kao tip koristi se i koristit će ga matično zrakoplovstvo do najmanje 2040-ih.

Na trenutnoj razini M7.2 odnosno kod NATO korisnika M6.5

Da neke ne buni veći broj uz oznaku po principu veće = bolje, to je samo oznaka softwarea o kojem korisniku se radi jer su oba gotovo identični.

Razlika između oba je ista kao što je razlika u SW za Standard F3-R na Rafaleima za Francusku, Egipat, Katar, Indiju ili Grčku.

Ili neki misle da će Rafale F3-R za Grčku ostati identični kao što su bili za Francuze?

·
Moderator
5,948 Posts
Discussion Starter #19,770
"U Hrvatskoj ima previše vukova i ovaca a premalo razboritih lija", Franjo Tuđman.
“Zemlja, u kojoj pošteni ljudi nemaju toliko energije kao pokvarenjaci, izgubljena je.”

F.D.Roosevelt

·
Vaditelj masti na živo
512 Posts
Danas je gen.Imri Agotiću , nekadašnjem ratnom zapovjedniku HRZa ,rođendan, pa mu ovom prigodom čestitam .
Stvarno bih volio znati koja je poanta ovog upisa? Što si mislio postići njime? "Genuine question", rekli bi u Tunbridge Wellsu.

• Like
Reactions: alpskibodul

·
Registered
3,396 Posts
"Braća u Hristu" prirediše video o dva izgledna favorita u hrvatskom natječaju.
Čini mi se da ipak naginju "naletu vjetra".
Jan dobija konkurenciju.

·
Registered
32 Posts
@9Aplus U svakom dijalogu i raspravi prvenstveno triba bit postivanja, zatim kulture i nacina iznosenja svojih argumenata. Nacin na koji pricate i tvrdnje koje iznosite ocito ti je da vam je ovo tema bliska struci te je vase znanje neusporedivo vece od vecine nas ovde. Isto tako po kulturi i nacinu iznosenja svog znanja nama laicima te ponizavanju svakog tko se iti pokusa ukljucit pa i pitat nesto govori puno o vasem psiholoskom profilu. Tako na drugom forumu uz par svojih dezurnih kolega jedva cekate zadovoljit svoj ego ponizavanjem bilo koga ko se usudi dirnuti ili pozitivno reci o hrz a i samoj hrvatskoj nazivajuci ih partijcima, hdzeovcima, panjecima itd, pravdaci to isto tako da smo mi laici,hobisti,pozitivci jednostavno nedokazivi i da nan se ponavlja stalno jedno te isto. Ako vec citirate filozofe i teologe drago mi je da ste nasli jedan citat u kojem ste nasli pokrice svog ponasanja sa druge strane ja cu ih nac 1001 koji vas opovrgavaju. Ocito je da ste kroz mladost bili jako popularni u drustvu a i koliko vremena provodite po forumu ta popularnost sigurno nije opala . Moj savjet je da se pokusate malo socijalizirat pa ce se i ostale mane popravljat. Neko ce rec da san malo zlocest a mozda se i ovaj post izbrise ali itekako ste zasluzili. Sigurno nisan prvi koji vam je na vasu kulturu iznosenja svojih stavova prigovoria a kladim se ni zadnji. Ako se osjecate uvrijedenim ja se ispricavam ali to mi i je bila u jednu ruku namjera ali smirit cete se brzo , siguran san da cete mi napisat jedan ljepi odgovor vi ili neko od vasih dezurnih kolega , ili samo skoknite na drugi forum tamo uvik nekome mozete odgovorit u vasem poznatom stilu.

·
Registered
837 Posts
Stari moj dok ti likovi tipa ova dva stavljaju lajkove,
to sve što pišeš spada u kategoriju: najlakše je doslovno *prdit ludijeh o HRZu.

*lokalna narodna iz Dubrovnika

·
Registered
647 Posts

Za ove mlade koji viruju da svijet postoji od kad su se oni zaljubili u avione i da nitko tko nosi čin HVa ne laže .. pitanje je tko ima vrimena poslušati i pogledati s razumijevanjem ovu poučnu emisiju IPD HRTa

• Like
Reactions: alpskibodul

·
Registered
837 Posts
Pitanje za kviska:
Tko je bio zapovjednik 93. krila u doba dvije zadnje "misteriozne" nesreće?

·
Registered
32 Posts
Inteligencija je mentalna karakteristika koja se sastoji od vise faktora , jedna je sposobnost za ucenje , zato inteligentne osobe cesto jesu strucne u podrucju kojem se nadu i lako savladavaju izazove pred sobom lakse od prosjecnih ljudi . Izvrstan primjer je Sheldon Cooper iz Teorije velikog praska nadprosjecno inteligentan a bili netko od vas pozelia takvog za sina? Kazes nije to razlog da ga se vrijeda? Ja ga ne vrijedan , obracan mu se sa VI i pokusavan mu na lipi nacin objasnit da je on taj koji vrijeda , priznajen mu u komentaru gore i strucnost i dapace volia bi sa njime porazgovarat normalnim tonom. Moja je greska bila nekome antisocijalnome objasnjavat da je pretjeruje u svakom komentaru , vidi se po njegovim daljnim komentarima samo se prebacija na omalovazavanje i vrijedanje po nacionalnoj osnovi. Na drugi forum i neidem vise bas zato jer i samo kao citac slusan njega i slicne kako se sve rasprave svode na omalovazavanje drugih. Da se sporazumimo nisan ja ni osjetljiv na takve ka sta je ON i postujen ih i tako i komuniciran sa takvima ali sa vrimena na vrime ih triba spustit na zemlju, jer ovo je forum komunikacija sa ljudima i za k ti sva strucnost kad to neznas.

·
Registered
837 Posts
Kume odi ti po honorar pa neka pošalju odma drugog da dili dijagnoze....
Izredalo vas se već prikoviše :D
Da toliko truda uložite u HRZ letile bi dvi eskadrile brže od zvuka dok si reka HDZ ;)

PS tko laže o "tristo pilota" ne usfale mu ona 4 zaginula pod njim.

·
Registered
3,396 Posts
@Fish69
Iako je tvoje pisanje u ovom proteklom kratkom roku po meni dobitak za forum, molim te da se sa ovako dugim upisima fokusiraš na temu, a ne posredno na slanje poruka o karakteru pojedinih forumuša, jer to nije dobitak za forum a i gubitak je vremena.
Hvala unaprijed.

·
Registered
3,396 Posts
Pitanje za kviska:
Tko je bio zapovjednik 93. krila u doba dvije zadnje "misteriozne" nesreće?
Prelagano pitanje za trošenje kviska.
I on i ona druga dvojica koji su zaplotnjaštvom kupili /skratili vrijeme dolaska za najviša formacijska mjesta u grani, dali bi sve da to ipak nisu tako izveli-jer nesumljivo imaju grižnju savjesti.
Bog nije šara mačka, Njegova se kola polako vrte....

• Like
Reactions: kar98 and AirBag
19761 - 19780 of 20663 Posts