SkyscraperCity banner

Hoće li se kupiti VBA?

• DA

Votes: 60 69.0%
  • NE

Votes: 27 31.0%
19781 - 19800 of 20705 Posts

·
Registered
252 Posts
Znam da mnogi (ukljucujuci i ja) ipak zele da se nadzvucna ne ugasi i da neka od ovih ptica iz natjecaja sleti u HR i nastavi letjeti, zanima me kako bi izgledala prica ako se ugasi cijela prica oko nadzvucne. S obzirom na nedostatak kadra, organizacije i razna financijsko-politicka previranja taj scenarij nije nemoguc.
Kakva su razmisljanja i da li uopce postoji nekakava analiza za taj slucaj?

·
Registered
252 Posts
Pa nije bas isto jer imas ljude i svasta okolo koji su dio sustava kakav god on bio.
Kad slubeno nesto bude ugaseno, onda to vise ne postoji i nema ni potrebe ni za ljudima ni prostorom ni sredstvima. Znaci sta bi se u tom slucaju moglo desiti i sa ekipom koja leti i supportira npr PC9? Ne vidim bas da se igdje o takvoj opciji ista govori. Mozda je politicki ipak lakse zadrzat bilo kakvu nadzvucnu nego presjeci i ugasiti pa onda na slijedecim izborima obrazlagati i pravdati tu odluku (cisto sumnjam da bi mediji i bili mirni i pitomi oko toga iz svojih razloga, a i saborske sjednice bi bile u najmanju ruku interessantne za gledanje).

·
Registered
649 Posts
Znam da mnogi (ukljucujuci i ja) ipak zele da se nadzvucna ne ugasi i da neka od ovih ptica iz natjecaja sleti u HR i nastavi letjeti, zanima me kako bi izgledala prica ako se ugasi cijela prica oko nadzvucne. S obzirom na nedostatak kadra, organizacije i razna financijsko-politicka previranja taj scenarij nije nemoguc.
Kakva "analiza" ? Moguća su 3 scenarija.
A) sve se nasatavalja po planu
B) "odgađa" se nabava do određenog ili neodređenog datuma. To ima reperkusiju na sam proces, jer je pitanje koliko bi ponuditelji bili spremni pod danim uvjetima "čekati".
C) Odustaje se definitivno od nadzvučne komponente.

Scenarij C bi značio "slovenizaciju" RH zračnog prostora. Bilateralni ugovori sa Italijom i Mađarskom postoje u tom smislu. Uz minimalne preinake ,ako uopće su potrebne, ti več postojeći ugovori značili bi da zračni prostor naše zemlje od 2024. tj. kontrolu istog preuzimaju navedena susjedna zrakoplovstva.
Na stranu nacionalni ponos, ali to bi bilo dugoročno katastrofalnije od bilo kojeg potresa koji nas može zadesiti.

Scenariji B) bio bio neki trenutni politički pragmatizam. Solomonsko rješenje. Formalno , njime se ne bi ukinula nadzvučno RZ u RH ,niti proces zanovljvanja istog.
Išlo bi se na vjerojatno na neku opciju da se "gap" 2024- 2026. tj nadzor zračnog prostora u tom periodu prepusti gore navedenim susjedima. Iz razloga jer bi se odluka o nabavi prolongirala za kraj ove godine, početak iduće.

Tu se mora naglasiti - BILO kakva odluka o nabavi , sada, sutra , prekosutra ukljućuje BUDUĆE ljude ( pilote i mehose ) u HRZ! Dakle ne one koji lete sada na MIGvima ( možda tek pokoji - zanemarivo ) več klince koji su na Zlin / PC 9M. U tom smislu opcija B nije nemoguća i ne znači "kraj". Znači kraj MIG "priče" to da.

Scenarij A) nadam se da ostaje. Ma koliko situacija bila teška jednom se govno mora prelomiti. Idealnog trenutka neće bitit nikada.
Postoji samo najgori mogući trenutak - kad se sranje desi, a ti nemaš sredstvo u rukama. Uostalom to i ove krize (poplave, požari, potresi ) pokazuju! Zamislite da nemamo kanadere i air traktore! Moguće su tu eventualne adaptacije pa se umjesto 12 uzme recimo 10 aparata ili 8 za početak. U krajnjoj liniji, izraelsko-američka opcija je praktički đabalesku u tim relacijama a značila bi opstanak EBA i u svajanje novije tehnike.

HRZ postoji, laprdanja po forumu kako nemao ljudi , sustava su pizdarije revoltiranih i dokonih forumaša.
Sustav nije idelalan ,treba ga zanoviti , ali je u skladu sa našim mentalnim razvojem kao nacije.
Tj . funkcionira. To je sustava koji "ne postoji" ali u manje od 2 godine izrodi vrhunsku novu postavu akro skupine, prožvaće Kiowe, uvodi Black Hawk,
To je sustav koji "ne postoji" ali prastari MIG ovi su i dalje na straži ...

To je dakle sustav koji "ne može " ništa jer "ga nema " kakti, ali uopće ne sumnjam da će prožvakati i brzo usvojiti bilo što da se odabere.

·
Registered
1,433 Posts
Svaki riješeni problem kao ova nabava rađa druge, obično iste ili teže naravi. Zrakoplovak bi se trebao početi smijati svojim problemima oko VBA i HRZa, kad to svi drugi već čine..., a ako ne uspije.., možemo samo zamisliti pišanje od smijeha,.. u okolici posebno..
Otkrili smo način kako urediti vaš razbacani i neuredan" stol", dragi zrakoplovak..... Otkazom! :D

·
Registered
976 Posts
Ako u Hrvatskoj može nastati ovako nešto, onda bi trebali biti u stanju postaviti na noge i tim ljudi koji će uspješno letjeti na tih 12 modernih borbenih zrakoplova i održavati iste.

Jedno je sigurno, ako se zrakoplovi kupe neće više biti mjesta imprivizaciji i mnoge stvari će se morati mjenjati jer inače sustav neće moći fukcionirati.

Naravno da je lakše reći da ne znamo, da nam je preskupo ili nam ne treba. Uvjek je najteže zasukati rukave, a to nam je potrebnije od bilo čega drugog ako želimo učiniti korak naprijed ne samo po pitanju zrakoplovstva nego i svih drugih sfera života.

·
Registered
3,402 Posts
Zašto te to zanima?
Ako se nadzvučna ugasi sunce će i dalje sjati a KKK industrija cvjetati.
Zašto te brinu državne brige?
"Mi i kad zajebemo ispadne dobro".
Evo ako ugovora bude- imat ćemo avion star 16-18 godina a ne 36-38 godina.
Ako ugovora ne bude onda ćemo po Violeta maramice i narikati nad sudbinom našom tužnom.
Radost će zavladati i ovdje na forumu od mnoštva članova - u rasponu od konstantno dobro informiranih, do mase onih što vole negativizmom potkivati krepanog konja zvanog nadzvučna u Hrvatina.

·
Registered
1,284 Posts
Nekoliko zanimljivih crtica iz jučerašnje rasprave u grčkom parlamentu vezano uz Ugovoru za grčku nabavu Rafalea.

Potpisat će se nekoliko Ugovora točnije tri.

Nijedan nije tipa Vlada - Vlada, nego Ministarstvo - Kompanije.

Između grčkog ministarstva obrane i Dassault Aviation za avione, između grčkog ministarstva obrane i Dassault Group, Thales i Safran za četverogodišnju potporu i između grčkog ministarstva obrane i MBDA za naoružanje (francuski udio u toj tvrtki je navodno 10%).

Nakon isteka 4 godine trebao bi se ispregovarati i potpisati novi Ugovor za potporu i modernizaciju tih aviona (Standard F4).

Francuska strana je inzistirala da sve eventualne sporove rješava sud u Švicarskoj. Grčka je inzistirala i dobila da to bude Međunarodna trgovačka komora sa sjedištem u Ateni.

Penali za kašnjenje u neodrađenom ili neisporučenom su samo 6% od vrijednosti što se trebalo isporučiti uz toleranciju +3 mjeseca (nije kašnjenje).

Bankarsko jamstvo nije 10 nego samo 5% iznosa ugovora na čemu su inzistirali Francuzi.

I ono najbitnije u svemu, navodni model otplate. 30% ukupnog iznosa unaprijed!

·
Registered
252 Posts
Zašto te to zanima?
Ako se nadzvučna ugasi sunce će i dalje sjati a KKK industrija cvjetati.
Zašto te brinu državne brige?
"Mi i kad zajebemo ispadne dobro".
Evo ako ugovora bude- imat ćemo avion star 16-18 godina a ne 36-38 godina.
Ako ugovora ne bude onda ćemo po Violeta maramice i narikati nad sudbinom našom tužnom.
Radost će zavladati i ovdje na forumu od mnoštva članova - u rasponu od konstantno dobro informiranih, do mase onih što vole negativizmom potkivati krepanog konja zvanog nadzvučna u Hrvatina.
Pa zanima me da li je opcija uopce razmatrana na neki suvisli i ozbiljni nacin. Vjerojatno je najgora moguca solucija da se nadzvucna ugasi bez plana sto nakon. Air policing i parade ne smiju biti jedno sto je bitno jer, po meni, za to ne trebamo spalit milijardu eura i jos cca 100 milja godisnje.
Neimanje nadzvucne bi moralo biti nekako drugacije kompenzirano pa me zanimalo da li i na koji nacin bi to islo. Kako to rade zemlje koje nemaju nadzvucnu a brinu o onom sto leti iznad njih.

·
Registered
3,402 Posts
Za neimanje nadzvučne ne treba ti plan.
Znači da si kao društvo, politika, doživio veliki mirnodopski neuspjeh.
Bili bi jedina država u Europi koja je to imala od nastanka države u krvi i nakon 30 godina shvatili da smo nečinjenjem degradirali sustav i odlučili ne nabaviti sustav za buduće razdoblje.
To za Hrvatsku ne bi bio izuzetak, već pravilo. Ali za to odlučiti ne treba ti ni politički sustav u cjelini.

• Like
Reactions: Fish 69

·
Registered
837 Posts
Pa što je jedna razdužena nadzvučna na skroz razduženu državu?
Samo starci ostali... uguze&uhljebe ne računam.

·
Registered
657 Posts
Ako u Hrvatskoj može nastati ovako nešto, onda bi trebali biti u stanju postaviti na noge i tim ljudi koji će uspješno letjeti na tih 12 modernih borbenih zrakoplova i održavati iste.

Jedno je sigurno, ako se zrakoplovi kupe neće više biti mjesta imprivizaciji i mnoge stvari će se morati mjenjati jer inače sustav neće moći fukcionirati.

Naravno da je lakše reći da ne znamo, da nam je preskupo ili nam ne treba. Uvjek je najteže zasukati rukave, a to nam je potrebnije od bilo čega drugog ako želimo učiniti korak naprijed ne samo po pitanju zrakoplovstva nego i svih drugih sfera života.
Pitanje je kako i gdje pronaći 300tinjak motiviranih mladih stručnih zadovoljnih ljudi koji bi se upustili u "čudan" sustav vrednovanja i plaća kakav je trenutno u OSRH ?

Ne zaboravi da svaki od 900 rimčevih ljudi nakon dvije tri godine rada na razvoju proizvodnji može birati posao u svijetu i to ne bilo kakav nego top line (plaća i uvijeti) a što može tehničar iz HRZa, pilote neću spominjati, pogotovo nakon činjenice da je iz tog sustava planski namjerno konspirativno otišlo 6 vrhunskih a za njima i načelnik glavnog stožera koji je sve i odigrao.
Još jedna činjenica koju smo zanemarili je da se "300" pilota koje spominje novi načelnik glavnog stožera HRZa se u stvari nalazi u kancelarijama na nekim mjestima čudnog dugačkog imena i za njih se u Zagreb šalju pilatusi kako bi mogli "odraditi" nalet za letački dodatak, ne zaboravimo da je pilot koji se spašavao iz 121 u stvari bio načelnik ureda načelnika zapovjednika .. svi hrvatski borbeni piloti stanu na jednu fotografiju razvijeni u vrstu snimljenu s daljine od 5-6 metara običnim objektivom. To je naša stvarnost o kojoj nitko ne brine a da ne spominjem potpunu nezainteresiranost i banaliziranje tehničke ljudske komponente i pripedajuće probleematike, zbog čega su s pravom upravo ljudi koji vode tu komponentu u sustavu zabrinuti.

Ja kad visim lakoću s kojom se gospodin ex pilot MiG21 ma kakav god bio on nekad, što vas nije i ne treba b rinuti, na nacionalnoj televiziji prema istom problemo s lakoćom izjašnjava a što vidim ovdje većina podržava "mi smo kao u nogometu, imamo super nogometaše, tako ćemo naći i tehničare..."

Da nije tužno neznam što bi rekao ..

·
Registered
692 Posts
oće li bili dim iz fumara napokon? kakve su zakulisne priče? ima li ikakvog pomaka naprid, makar i noga u guzicu?

·
Registered
976 Posts
Zašto ne bi svi mi ovdje na forumu mogli iznijeti osobno mišljenje, onako kako mi vidimo i promišljamo taj dugoročni problem HRZ-a, ma kako se nekom drugome činilo neprihvatljivim ili stranim?

Svi mi imamo neke svoje stavove, ideje, saznanja na osnovu kojih prezentiramo svoje viđenje stvari.

Pa to je suština rasprave, ti različiti pogledi na stanje stvari i moguće perspektive!

·
Registered
461 Posts
Pitanje je kako i gdje pronaći 300tinjak motiviranih mladih stručnih zadovoljnih ljudi koji bi se upustili u "čudan" sustav vrednovanja i plaća kakav je trenutno u OSRH ?

Ne zaboravi da svaki od 900 rimčevih ljudi nakon dvije tri godine rada na razvoju proizvodnji može birati posao u svijetu i to ne bilo kakav nego top line (plaća i uvijeti) a što može tehničar iz HRZa, pilote neću spominjati, pogotovo nakon činjenice da je iz tog sustava planski namjerno konspirativno otišlo 6 vrhunskih a za njima i načelnik glavnog stožera koji je sve i odigrao.
Još jedna činjenica koju smo zanemarili je da se "300" pilota koje spominje novi načelnik glavnog stožera HRZa se u stvari nalazi u kancelarijama na nekim mjestima čudnog dugačkog imena i za njih se u Zagreb šalju pilatusi kako bi mogli "odraditi" nalet za letački dodatak, ne zaboravimo da je pilot koji se spašavao iz 121 u stvari bio načelnik ureda načelnika zapovjednika .. svi hrvatski borbeni piloti stanu na jednu fotografiju razvijeni u vrstu snimljenu s daljine od 5-6 metara običnim objektivom. To je naša stvarnost o kojoj nitko ne brine a da ne spominjem potpunu nezainteresiranost i banaliziranje tehničke ljudske komponente i pripedajuće probleematike, zbog čega su s pravom upravo ljudi koji vode tu komponentu u sustavu zabrinuti.

Ja kad visim lakoću s kojom se gospodin ex pilot MiG21 ma kakav god bio on nekad, što vas nije i ne treba b rinuti, na nacionalnoj televiziji prema istom problemo s lakoćom izjašnjava a što vidim ovdje većina podržava "mi smo kao u nogometu, imamo super nogometaše, tako ćemo naći i tehničare..."

Da nije tužno neznam što bi rekao ..
Zapravo uopce nije bitno koliko kakvih sad pilota imamo. Bitne su tri stvari (po redosljedu vaznosti):
  • volja
  • vrijeme
  • novac

Kad postoji to troje lako se svore uvjeti za kvalitetne pilote i kvalitetnu avijaciju. Pa nije Rimac firmu izgradio na stoljecima tradicije hrvatske proizvodnje automobila. Najvazniji resurs koji je imao je snazna volja. Tradicija je lipa al meni se cini da je nama trenutno tradicija samo teret jer nam injektira nazadan nacin razmisljanja. Tako nista necemo postic. Rimac je odlican primjer ovoga o cemu pricam. On je uspio izgraditi firmu usprkos tradiciji i prijasnjem stanju a ne zahvaljujuci njemu.

·
Registered
837 Posts
Rumunji i Litvanci su nas gospodarski i razvojno u proteklom desetljeću potukli do nogu. Hrvatske službene elite nisu sposobne ni shvatiti što se sve događa u svijetu businessa, a kamoli nas bar pokrenuti u tom smjeru. No dok oni shvate da je od “imanja” važnije “razvijanje” države još će mnogo vode proteći ispod savskih mostova.

2007. godine su sve novo priključene države u EU osim Slovenije i Češke bile standardom iza Hrvatske, a danas su daleko razvijenije od naše domovine. Litva se razvila s 60% na 84% EU prosjeka, Rumunjska s 43% na 70%, Poljska s 53% na 73% i Latvija s 57% na 69%. Estonija, Slovačka i Mađarska su 2007. bile razvijene približno kao RH, a danas im gledamo u leđa.

Prije dvije godine je ekonomski analitičar Velimir Šonje to lijepo objasnio: “hrvatski neuspjeh nije nikakva tajna, jednostavno rečeno RH nije radila ništa od onog što su za to isto vrijeme radile druge države”.

Kad se ponderira razina razvoja i brzina konvergencije, a konvergencija je naziv za brzinu približavanja europskom prosjeku razvijenosti, Hrvatska je uvjerljivo najneuspješnija država EU.
Sve ovo gore važi i za HRZ ali i za infrastrukturu tipa aerodroma u državnom vlasništvu koje je u 2020. zabilježilo pad prometa (&prihoda) od 82% radi potpuno krive razvojne i regulatorne politike.
Imamo pozitivan primjer kako se radi odmah iza meje... ako nismo u stanju priznati kako i gdje realno stojimo te time osigurati uvjete za restart - onda nemamo što tražiti na polju modernog ratnog zrakoplovstva.
Šuplji agitprop više ne prolazi... izjave tipa 300 pilota ili to nama ne treba mi smo borbeni piloti, su samo po još jedan čavao koji se zabija u lijes zvan HRZ.

Oba top guna su na ovoj drugoj točki u grafu, nažalost:
982653

PS Velimir Šonje je u timu jedne 9A zrakoplovne start-up kompanije, biti će jako zanimljivo
pratiti kao će to proći...

·
Registered
976 Posts
Rimac je imao ideju, volju i istrajnost. Vremenom se stekli uvjeti da je bio u stanju regrutirati i platiti ljude koji znaju znanje. Fascinantno je to što je uspio u državi koja ga je malo ili nimalo podržavala, zemlji bez neke tradicije proizvodnje automobila, blago rečeno u neprijateljskom okruženju. Sjetimo se samo pluvanja po njemu zbog onoga što je, navodno, napravio njegov otac. Ostatak priče je prikazan u dokumentarcu.

Ono što je bitno je to da se sa pravim ljudima i odgovarajućom financijskom potporom može itekako savladati izazove koji se iz sadašnje perspektive čine nesavladivim.

P.S.
Ne znam da li Matu Rimca to zanima ali vjerujem da bi suradnja Rimca i Pipistrela mogla napraviti čuda po pitanju ultralakih i lakih letjelica.

19781 - 19800 of 20705 Posts