Skyscraper City Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 2957 Posts

·
Moderator
6,157 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Nabava višenamjenskog borbenog aviona​

Kronologija postupka

Početkom 2017., u svrhu analize svih podataka i procesa nabave višenamjenskog borbenog aviona, više stručnih timova Ministarstva obrane i Oružanih snaga posjetilo je nekoliko zemalja koje su se susrele s problemom zamjene ili modernizacije borbenih aviona (Bugarska, Češka, Mađarska, Rumunjska, Slovačka).

U veljači 2017., savjetodavno tijelo ministra obrane, dokumentom Stanje i perspektive borbenog aviona HRZ i PZO preporučilo je dugoročno zadržavanje sposobnosti višenamjenskog borbenog aviona. Nakon analize svih raspoloživih opcija, Savjetodavno tijelo prepoznalo je potrebu za nabavom višenamjenskog borbenog aviona s obzirom kako ne postoje odgovarajuće alternative za provedbu aktivnosti i zadaća višenamjenskog borbenog aviona.

6. travnja 2017., na 10. sjednici Vijeća za obranu raspravljalo se o stanju borbenog zrakoplovstva te je zaključeno kako će se donijeti Odluka Vlade RH o daljnjem razvoju sposobnosti zaštite zračnog prostora Republike Hrvatske od strane OS RH, osnovati međuresorno povjerenstvo za provedbu odluke i uključiti predstavnika svih državnih tijela sa svrhom osiguravanja nacionalnog konsenzusa te upoznati javnost sa svrhom, ciljevima i zadaćama OS RH u zaštiti suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Hrvatske u dijelu koji se odnosi na zračni prostor.

24. svibnja 2017., odlukom ministra obrane RH određen je Stručni tim za provedbu pripremnih radnji oko nabave višenamjenskog borbenog aviona.

20. srpnja 2017. upućen je zahtjev za ponudom (Request for Proposal - RFP) za novi ili rabljeni višenamjenski borbeni avion veleposlanstvima Grčke, Izraela, Južne Koreje, SAD-a i Švedske s rokom za davanje ponuda do 3. listopada 2017.

29. rujna 2017. Južna Koreja odustala je od davanja ponude jer nije mogla ispuniti sve postavljene taktičko-tehničke zahtjeve višenamjenskoga borbenog aviona.

3. listopada 2017., u definiranom roku održane su prezentacije ponuda (odgovora na RFP) te predana dokumentacija u pisanom i elektroničkom obliku u prostorijama MORH-a čiju su primopredaju potpisali predstavnik države ponuditelja i predstavnik Ministarstva obrane RH - voditelj Stručnog tima.

3. listopada do 24. studenoga 2017. provedena je validacija i evaluacija pristiglih ponuda te je napravljeno Izvješće koje sadrži detaljne tablice bodovanja ponuda i njihov ukupni poredak.

30. studenog 2017. završena je Studija izvodljivosti kojom se, na temelju taktičko-tehničkih zahtjeva višenamjenskog borbenog aviona te analize i evaluacije svih ponuda, daje prijedlog odabira višenamjenskog borbenog aviona za Republiku Hrvatsku, uključujući analizu rizika i projekcija ukupnih troškova uporabe višenamjenskog borbenog aviona za najboljeg ponuditelja.

14. prosinca 2017., Odbor za obranu Hrvatskog sabora, na 10. sjednici jednoglasno je podržao postupak nabave višenamjenskog borbenog aviona.

27. ožujka 2018. na 11. Sjednici, Vijeće za obranu prihvatilo mišljenje i preporuke Stručnog tima kako je najpovoljnija ponuda za višenamjenski borbeni avion ponuda Države Izrael, te je dalo preporuku Vladi Republike Hrvatske za donošenje Odluke o nabavi višenamjenskoga borbenog aviona.

29. ožujka 2018. Vlada Republike Hrvatske na svojoj 87. sjednici donijela je Odluku o nabavi višenamjenskog borbenog aviona te je ovom Odlukom prihvatila završni prijedlog Stručnog tima Ministarstva obrane i preporuku Vijeća za obranu i odredila da je najpovoljnija ponuda, ponuda Države Izrael.

Ponuda

Ponuda Države Izrael za višenamjenski borbeni avion nudi stratešku suradnju između vlada dviju država sklapanjem Government to Government ugovora za dugoročno strateško partnerstvo.

Ponuđeni avioni F-16 C/D Block 30 BARAK su modernizirani i potpuno NATO kompatibilni višenamjenski borbeni avioni kojima se može osigurati provedba svih obrambenih/defanzivnih i napadnih/ofenzivnih protuzračnih operacija.

U ponudi Države Izrael predviđena je isporuka:

• 12 aviona (deset jednosjeda i dva dvosjeda) s NATO kompatibilnom opremom i naprednim avionskim sustavima, osobnom opremom pilota,
  • F-16 simulator letenja,
  • obuka pilota i tehničkog osoblja u Državi Izrael po načelu „obuka obučavatelja“,
  • inicijalni paket pričuvnih dijelova,
  • paket opreme za zemaljsku potporu letenju,
  • inicijalni paket naoružanja,
  • izgradnja i prilagodba infrastrukture te tri godine cjelokupne logističke potpore uključujući nazočnost instruktora ponuditelja u Republici Hrvatskoj radi pomoći u održavanju i osposobljavanju osoblja po načelu „obuka obučavatelja“ te
  • transport dijelova i opreme prema definiranom rasporedu.

Na avionima će se prije isporuke provesti radovi produljenja vijeka upotrebe (SLEP – Service Life Extension Program) koji obuhvaćaju detaljnu provjeru i po potrebi ojačanje strukture i cjelokupnog integriteta konstrukcije aviona i ostalih vitalnih dijelova.

Riječ je o postupku koji se provodi na svim avionima F-16 temeljem propisanih procedura i dokumentacije originalnog proizvođača aviona. Provedbom ovih radova otklanjaju se dosadašnji utjecaji okoline i načina uporabe na avionu.

Ponuđeni avioni bit će isporučeni s resursom od 3000 efektivnih sati naleta što je, prema stručnim projekcijama korištenja u Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu, dostatno za idućih 25 godina.

Ukupna vrijednost Izraelske ponude od oko tri milijarde kuna predviđa otplatno razdoblje od 10 godina kroz ugovor Government to Government.

TT značajke F-16 C/D Block 30 (Barak)

Dimenzije

• Dužina 15.037 m
  • Širina krila 9.4488 m
  • Visina 5.093 m
  • Površina krila 27,87 m2
  • Težina (prazna) 8,273 kg
  • Težina (MTOW) 19.187 kg

Pogonska skupina

• Motor F110-GE-100
  • Suhi potisak 7.781 kg
  • Dodatno sagorijevanje 13.147 kg
  • Maksimalna brzina Mach 2.02 @ 40.000 stopa
  • Maksimalni dolet 3944 km
  • Maksimalna visina 50.000 stopa

Radar

AN / APG-68 (V)

Naoružanje

„zrak – zrak“

• AIM-9 Sidewinder
  • AIM-120 AMRAAM
  • Python 4/5
  • Derby

„zrak – zemlja“

• AGM-45 Shrike
  • AGM-88 HARM
  • AGM-65 Maverick
  • Spice family
  • JDAM
  • LGB
  • GPB

Ostalo

• M61 Vulcan 20 mm (511 rounds)

Gorivo

• U unutarnjim spremnicima (jednosjed) 3228 kg
  • U vanjskim spremnicima 3208 kg
  • Mogućnost punjenja u zraku

Limit opterećenja

• +9.0 / -3.0 G

Životni vijek

• 10800 sati leta (nakon SLEP-a - radovi produljenja vijeka upotrebe)

Oprema/Avionika

• NVG
  • Link 16
  • zračni navigacijski sustav
  • EGI
  • EW / RWR
  • Sigurno COM
  • MIL STD sabirnica
  • Sniper Pod
  • Litening Pod
  • RecceLite Pod

Podvjesne točke

• 9 + 2

Izvor: https://www.morh.hr/hr/nabava-visenamjenskog-borbenog-aviona/uvod-vba.html

Otvaram ovu temu da se postojeća tema HRZ ne guši, a mislim da je ova nabava zaslužila svoju temu, tako da sva rasprava vezana za nabavu VBA se vodi ovdje.

·
-don't let me disturb y-
3,834 Posts

·
Registered
918 Posts
Vidim da se poštovani forumaši muće temama jel ima 111 km domet ili 150 km domet radar :lol: Jel ima 2 ili 3 MFD,a i sl.
Do pred dvije godine je tema bila ključ u bravu i skidanje gaća.

Hahaha... MiG 21 ima domet 20 km praćenja i 10 km ciljanja. Vjerojatno jednog cilja ako je radar ispravan, sunce sije, nema naoblake pretjerane i Đenovska ciklona je još nad Đenovom.

Da je došao Grk ili Netz bio bi to kvantni skok za nas, a kamoli ne ovo.
Taj F -16 Barak sa opremom kakvom će doći i onim što može nositi od "tereta" ,je i više nego dovoljan za apsolutno sve što nam treba idućih 20ak godina i s obzirom na naše okružje. I to je najjbitnije.

Zrakoplovi su modernizirani 2014. glede avionike, OEM - firma LM jamči još do 3000 sati ( s time da - čak se kaže da u biti ti avioni ili neki od njih ni nemaju 8000 sati još ,več i manje, no uzimaju se neki sigurnosni faktori pa sa satnica umnožava njima, ali nebitno sve u svemu) i to,tih 3000 je za nas i naše potrebe i mogućnosti solidno i ok.

Za grbu sam pitao jel je sexy hehe čak i da nema niša u njoj hehe...Al dobro.
Ide Uskrs, Veliki petak, vrijeme Isusove muke... jedan od muka je na sreću iza nas , HRZ ima budućnost i dobiva mogućnost postati respektabilna borbena grupa u ovom našem okružju.

Opustite se , bojajte jaja i odite u prirodu, ...pustimo net i forum na par dana....Sve će biti ok.

Sretan Vam svima Uskrs /Vaskrs..:)

·
Klerofašist
765 Posts
Potaknulo me ovo što je @Rodjo napisao da i ja prokomentiram ova zadnja dva,tri dana.

Prvo šta je uočljivo je jedno nevjerovatno neznanje novinara o samim borbenim zrakoplovima.

Od onih banalnih gdje ni samu verziju zrakoplova ne mogu pogodit ,do one gdje se 3 miljarde kuna preko noći pretvorilo u 3 miljarde eura.Mislim da nije bilo dva portala koji su stavili prave slike blocka 30 u onim prvim satima od kad se doznalo o kojem se zrakoplovu radi.Bilo je tu i uspoređivanja kineskog J-20 Stealtha i Raptora ,onako samo da se novinar napravi pametan.

Druga stvar koja me nimalo nije iznenadila su bili pojedini političari.

Evo prvi na pamet mi pada gospodin Beljak koji je definitivno anacionalan,a u nekim momentima i protudržavan.Njegove izjave ne vrijedi ni komentirat jer je vidljivo da lik nema pojma o čemu priča te samo komentiranje onog šta govori bi bilo spuštanje na jednu razinu petogodišnjaka u vrtiću .Drugi lik koji mi je pao na pamet je dotični gospodin Bernardić koji isto tako u svom neznanju i izgubljenosti u poslu kojeg obavlja samom svojom izjavom da smo uzeli ''stare kante'' daje naslutit da nije dosegao tu razinu da s nekim na nekoj večoj intelektualnoj razini prokomentira samu odluku.Treči lik kojeg bi prokomentirao je gospodin Vidović.Ona njegova suluda ideja o kupovini ''skupljih'',ali u manjoj količini ,prvo 4 pa za 8 godina više,bi značila da bi sljedećih desetak godina ovisili o maksimalno dva raspoloživa zrakoplova i molim lijepo kakav je to stručnjak koji ide pričat o ovoj tematici ,a u isto vrijeme dva puta u emisiji Otvoreno izgovori ''Martin Loockheed''.Daj bar zapamti pravo ime tvrtke ,nije tako komplicirano,a izrazito je poznato,ako ne i najpoznatije u domeni borbenih zrakoplova.No,kao što sam na početku rekao ove izjave me ne iznenađuju,naprotiv,bio bih iznenađen da su nešto smisleno rekli.To je to što se tiče samih javnih osoba,

a sad bi prešao na ono što sam imao prilike čitat na ovom forumu.

Prva stvar koja me nervira je neprestano kritiziranje bez ikakve ponuđene solucije .Meni je sasvim ok i normalno da se nešto kritizira ,ali kontinuirano kritiziranje bez ponuđenih rješenja nije dobro i neće doprinjet ničemu.Kada se već ide neprestano kritizirat molio bih pojedince da napokon ponude drugu soluciju u kojoj će obuhvatit i dio financiranja samih zrakoplova te opterečenje same države u daljnem razdoblju koja je zapravo i najvažnija u cijeloj priči.Mislim da na ovom forumu svi znamo da su ove ''igračke'' jako skupe te da se ne zanemari trenutna financijska situacija u Hrvatskoj.

Sad ću ovaj zadnji dio posvetit samim ponudama i odabirom izraelske ponude.

Na početku rekao bih da je u zadnjih godinu dana od same objave da ćemo sačuvat borbene zrakoplove u HRZ-u meni bilo jasno da će se ići u spašavanje,da se neće previše razmišljat o samim ponudama te da će se izabrat najpovoljnija .Sam ministar Krstičević je rekao da je ova preporuka bila od ministarstva financija i mislim da je ovdje postupio racionalno i odgovorno .Izričito je naglasio da se pri odabiru ''pročešlja sve'', raščlani sve, te da ne bude skrivenih troškova.

Kao što smo doznali,Južnokorejska ponuda je otpala jer nisu mogli garantirat na ono što se od njih tražilo.Ponuda Grčke je zapela negdje na pola puta koliko sam shvatio.Što se tiče ponude Saab-a sa svojim Gripenima,očito je da je zapelo u onom prvom koraku koji je po mom dubokom uvjerenju bio i najvažniji ,a to je sama financijska moč MORH-a.Oni su nudili 12 golih Gripena bez naoružanja i infrastrukture po cijeni od 8 miljardi kuna koja je definitivno neprihvatljiva u ovom trenutku za Hrvatsku.Gripeni su po mom mišljenju precjenjeni i njihova stvarna vrijednost nije ni blizu one koju su oni nudili.Ti zrakoplovi se nisu iskušali u stvarnim ratnim okolnostima ,a i sama budučnost sljedećih generacija je upitna.

Ova druga ponuda Lockheed Martina sa blokom 70/72,ako se ne varam, je za mene najbolnija jer tu se zapravo najbolje prikazuje u kakvim okolnostima i s kakvim financijskim stanjem mi donosimo ovu jako bitnu odluku.Isto tako su nam nudili 12 golih f16-ica , ali novih blokova 70/72 koji su definitivno od svih ponuda najbolji zrakoplovi koje smo mogli imat.Nažalost njihova cijena je presudila .Oko 1,5 miljardi dolara i sami Amerikanci su znali da od ovog neće biti ništa.Da nam je situacija malo bolja u državi s ovim zrakoplovom bi sljedećih 50 godina bili mirni i imali definitivnu dominaciju u širem okruženju.

Sad dolazim do odabrane ponude izraelskih f 16-ica bloka 30.

Ovako,da se ne lažemo, svima je jasno da ovi zrakoplovi nisu u samom vrhu četvrte generacije i da će u trenutku kad stignu do nas uć u svoje tridesete .Isto tako svima mora bit jasno da su MORH-u ruke bile zavezane te da izbora za nešto drugo jednostavno nije bilo.Ono šta me veseli i šta mi budi nadu za budućnost je ono šta ide u paketu zajedno s izraelskim barakom je kompletan paket ,tj. infrastruktura,potpora Države Izrael u prelaženju na četvrtu generaciju te suradnja sa izraelskom vojnom industrijom.Ovaj dio koji se tiče infrastrukture te vojne suradnje je za mene najvažniji i to mi budi nadu da ćemo za nekih 20-tak godina krenut putem pete generacije i i mogučom kupnjom F-35ica.Infrastruktura će pridonjet možda i više nego šta smo trenutno svjesni jer moguće prelaženje u petu generaciju će bit daleko lakše i bezbolnije nego što bi bilo da smo se odlučili za nesigurnu budućnost s Gripenom.Naravno ne smije se podcjenit ni sam zrakoplov F 16 block 30 Barak koji će imat dominaciju u okruženju no za mene je to jedna od mnogobrojnih kockica koje trenutno imamo na raspolaganju s ovom ponudom.

Treba gledat cijeli paket koji nam dolazi i nadam se da neće bit ''hrvatske gluposti'' i da ćemo iskoristit ovu priliku kako bi se približili onom što je meni osobno važno ,a to je postupno približavanje petoj generaciji.Naravno dalek je put do pete generacije,ali od negdje treba krenut.Ne zaboravimo da trenutno imamo Mig-ove 21 o kojim ne treba puno trošit riječi i da uskoro ulazimo u neko novo doba HRZ-a u kojoj svaka mala pogreška može koštat jako puno.

Eto ovo se odužilo ,ali mi se dosta toga skupilo u ovih zadnjih par dana,slušajuči sve oko sebe.Nadam se da ćemo u budučnosti imat konstruktivniju raspravu nego što smo imali u zadnjih nekoliko dana,ali razumijem i to jer se ipak događaju veliki pomaci i mnogobrojni su se počeli zanimat za borbene zrakoplove te polako shvaćaju o kakvoj tehnologiji se radi.Toliko od mene za sad...

·
Registered
Moralni pigmej
3,580 Posts
Dosta toga sam, kao i svi, pročito na ovu temu i neki moj zaključak je da je ovo prijelazni korak do sljedećg rješenja.

Sa Migovima koji su na umiranju bili smo na putu gašenja HRZ. Na ovaj način smo osigurali motivaciju ljudskim resursima u i oko HRZ da ostanu i da vide svoje perspektivu.

Aparati koje dobivamo imaju više mana nego vrlina, ali nismo u situaciji da budemo previše izbirljivi.

Na kraju ni cijena nije toliko strašna. Mislim da to godišnje izađe nekoliko puta manje nego ulupamo u Petrokemiju, brodogradilišta ili što pokrade ekipa u Hrvatskim šumama i HACu.

·
Registered
1,631 Posts
Žabec opet rastura

·
Klerofašist
765 Posts
Ministar obrane i dekan FPZ-a o proširenju studija aeronautike

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane RH Damir Krstičević sastao se u petak, 30. ožujka 2018. u Ministarstvu obrane RH s dekanom Fakulteta prometnih znanosti prof.dr.sc. Hrvojem Goldom.

Sastanku su prisustvovali i načelnik Glavnog stožera RH general zbora Mirko Šundov, zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva brigadni general Mato Mikić i ravnatelj Hrvatskog vojnog učilišta "Dr. Franjo Tuđman" general-bojnik Mate Pađen, te predstavnici Fakulteta prometnih znanosti, prodekan za znanost prof. dr. sc. Ernest Bazijanac i voditelj studija aeronautike prof.dr.sc. Doris Novak.

Na sastanku se razgovaralo o razvoju i proširenju studija aeronautike za potrebe školovanja vojnih pilota u svjetlu povećanog interesa zbog nabave borbenih aviona F-16 C/D Barak.

Posebno je istaknut zajednički interes za korištenje ove prilike, koja je izravno vezana uz nabavu višenamjenskog borbenog aviona od Države Izrael, za transfer tehnologije i kompetencija te ukupni razvoj školovanja zrakoplovnog osoblja u Republici Hrvatskoj. Isto tako, naglašeno je kako je riječ o jedinstvenoj prilici za tehnološki iskorak kako za Hrvatsku vojsku, tako i za cijelu akademsku zajednicu.

Sastanak u Ministarstvu obrane RH prvi je konkretan korak u smjeru razvoja novih sposobnosti, nakon Vladine Odluke o nabavi višenamjenskih borbenih aviona od Države Izrael.

https://www.morh.hr/hr/vijesti-naja...n-fpz-a-o-proširenju-studija-aeronautike.html

·
Registered
149 Posts
@rodjo Vidim da se poštovani forumaši muće temama jel ima 111 km domet...

Ma nije to muka, već čista znatiželja barem kod mene.

Inače se u potpunosti slažem s svime što si napisao.

Znatiželja svakako dolazi od oduševljenja ;)
Također dijelim isto mišljenje a složićemo se da je jak radar must have u modernoj borbenoj avijaciji nitko još nije spomenio neke super nabrijane raketle ili slično....

·
-don't let me disturb y-
3,834 Posts
kao sto je nas kolega rodjo voli slikovito reci: puzanje, prvi koraci, trka, sprint.
s radarima ne trebamo se sada baviti, ali da mozemo nakaciti najsuvremeniji, mozemo.
sve kosta hrpu novaca, ali za pocetak imas 100 EUR, idi najpametnije moguce potrositi, da budes u stanju najosnovnije zadace ispuniti: adapcija znanja & letjeti i odrzavati.
imamo hrpu primjera da narucenu netaknutu novu opremu obradjuju bauci u skladistima :picard:
ako nesto zatreba zbog nabrijane situacije, eto izvoli, kao u mc drive: 2/4/6/8/10/12 x integracija EL/M 2052 ili nesto drugo. plati i suti (nema prikazanja i slikanja na aeromitingzima). alternativno, zasto ne bukirati uslugu awacs (nek kruzi iznad madjarske / RH / jadranskog mora iznad medunarodnih voda) iz NATO pakta? da nam bude oko i uho za F-16, transferirajuci podatke preko vrazjeg linka u cockpit ?

daleko bitnije je ta (gospodarska, vojno sigurnosna) suradnja izraelom. elbit rodijace. :lol:

Hrvatski vojnik, Str. 13
Izraelski Elbit bi u partnerstvu s hrvatskom obrambenom industrijom uložio u projekt tvornice streljiva.
:banana:

·
Klerofašist
765 Posts
Israel Sells Croatia 12 F-16 Fighter Jets for $500 Million

Croatia's government has approved the purchase of 12 used Israeli F-16 fighter aircraft in a package worth $500 million.

The deal was agreed at a meeting between Prime Minister Benjamin Netanyahu and the prime minister of Croatia, Andrej Plenkovic, at the World Economic forum in Davos in January.

The deal, which includes the training of pilots in Israel, aircraft armament, a training simulator and the construction and equipping of facilities at Croatia's military airports, is lead by Israel Ministry of Defense in cooperation with the Israeli Air Force along with Elbit and Israel Aerospace Industries.

Netanyahu said the deal shows the strength of the Israeli defense industry and strengthens the existing ties between Israel and Croatia.

"The Israeli defense industry proves, once again, that it is the best in the world," he said. "This agreement will strengthen the existing ties between Israel and Croatia in the fields of security, defense, and economics. This deal will strengthen Israel's air force and Israel's security at large."

Croatia's Defense Minister Damir Krsticevic says "this is a historic day for the Croatian air force and an investment into the security of the Republic of Croatia."

The sum will be paid in 10 annual installments.

NATO member Croatia faces a mini arms race with Russian ally Serbia, which recently received six used Russian MiG-29 fighter jets.

AP contributed to this report

https://www.haaretz.com/israel-news...2-f-16-fighter-jets-for-500-million-1.5961627

·
Registered
4,359 Posts
Daj Bože da HRZ bude u stanju slijedećih 10 godina iskoristiti 50% mogućnosti koju pruža Barak.
Sama kupnja će nam omogućiti brz dodir sa zapadnom tehnologijom i uspostavu sustava.
Nema sumnje da će avioni letiti bez zastoja 15 godina a onda što Bog da i proračun odobri.

·
Registered
1,631 Posts
Jutarnjem baš i ne vjerujem, ali koliko mi je poznati na Pleso treba ići spremište hidrazina. Ima netko više informacija o tome?
Ima dovoljno lokacija gdje može biti sigurno smješten.

1 - 20 of 2957 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Status
Not open for further replies.