Joined
·
17,426 Posts
[Croatia] - Nacionalni i parkovi prirode | National & nature parks ☼


http://sib.rtl.hr/vijesti/ostalo-vijesti/17080-papuk-progasen-prvim-unesco-geoparkom.htmlPapuk progašen prvim UNESCO geoparkom
![]()
„Hrvatska se može pohvaliti još jednom prirodnom ljepotom koja se odsad nalazi pod zaštitom UNESCO-a. Park prirode Papuk proglašen je našim prvim UNESCO geoparkom. Ovo priznanje omogućit će kvalitetniju promociju Papuka na međunarodnoj razini i još veću razinu zaštite parka. To je od velikog značaja za lokalnu zajednicu i održivi razvoj šireg područja parka. Dolazak većeg broja posjetitelja lokalnom stanovništvu omogućit će nove poslovne prilike kroz razvoj turističke i poljoprivredne ponude“ – izjavio je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović nakon što je Park prirode Papuk u utorak uvršten na listu UNESCO geoparkova.
UNESCO je na sjednici uspostavio novi Međunarodni program za geoznanost i geoparkove te brend UNESCO svjetski geoparkovi. Danas postoji 120 svjetskih geoparkova u 33 države svijeta. Ti parkovi od jučer su pod zaštitom UNESCO-a.
„Papuk je prvi i zasad jedini geopark u Hrvatskoj koji je svoj status dobio zbog iznimne geološke baštine gora Papuka i Krndije te je uvršten na kartu vrijednih UNESCO lokaliteta. Vjerujem kako će novo brendiranje potaknuti daljnji razvoj Geoparka Papuk i pridonijeti bržem i kvalitetnijem ostvarenju tri temeljna cilja, a to su: bolja zaštita geološke baštine, razvoj geoedukacije, te razvoj geoturizma i lokalne zajednice“ – izjavila je ravnateljica Parka prirode Papuk Kristina Kožić.
Utemeljitelji svjetske mreže geoparkova su četiri geoparka iz Francuske - Reserve Géologique de Haute Provence, Njemačke - Vulkaneifel Geopark, Grčke - Petrified Forest of Lesvos i Španjolske - Maestrazgo Cultural Park. Cilj je bio potaknuti veću zaštitu lokacija od iznimne geološke važnosti. Prva konferencija svjetske mreže geoparkova na kojoj se govorilo o važnosti očuvanja tih lokacija održana je 2004. u Pekingu. Danas tu mrežu čini 120 geoparkova čiju je važnost prepoznao UNESCO te ih je uzeo pod svoju zaštitu. UNESCO na taj način želi istaknuti važnost upravljanja vrijednim geološkim lokalitetima i krajolicima u skladu s održivim razvojem.
S novim brendom 'UNESCO svjetski geoparkovi' nastoji se podići svijest o georaznolikosti i promovirati najbolje prakse zaštite prirode, obrazovanja i turizma. Od naših susjednih država geoparkovima se mogu pohvaliti Slovenija – Geopark Karavanke, Mađarska – Bakony Balaton i Italija koja ima osam geoparkova.
Svjetski geoparkovi pričaju priču o našoj planeti staru 4,6 milijardi godina. Priča je to o geološkim procesima koji su oblikovali Zemlju, ali i o evoluciji samog čovječanstva. Prikazuju dokaze prošlih klimatskih promjena i tako nas podsjećaju na aktualne klimatske izazove. Zajedno s lokacijama svjetske baštine i rezervatima biosfere geoparkovi daju doprinos ostvarivanju ciljeva održivog razvoja. Na UNESCO-ovom popisu svjetske baštine iz Hrvatske nalazi se i Nacionalni park Plitvička jezera.
U PP Papuk provode se i drugi projekti. U posjetiteljsku infrastrukturu u posljednje četiri godine investirano je 5,6 milijuna kuna. Uređen je prezentacijski centar Eko-točka Jankovac te staza prilagođena osobama s posebnim potrebama. Park je u sklopu projekta „Zelena linija“ nabavio dva hibridna i jedno električno vozilo i postavljene su tri punionice za električna vozila. U tijeku je i energetska obnova upravne zgrade vrijedna 1,2 milijuna kuna.
U pripremi su tri nova projekta procijenjena na oko 48 milijuna kuna. Riječ je o projektu izgradnje Geo info centra Voćin vrijednoga 42 milijuna kuna koji će se financirati sredstvima EU fondova. Dovršena je i dokumentacija za projekt Eko kamp Duboka vrijedan 2,5 milijuna kuna. Eko kamp Duboka bit će smješten u turističkoj zoni naselja Velika i bit će namijenjen za održavanje škola u prirodi i za boravak rekreativaca te drugih posjetitelja. A u upravnoj zgradi parka u mjestu Velika uredit će se prezentacijska dvorana za posjetitelje što je procijenjeno na 3 milijuna kuna.
![]()
panoramio
http://www.glas-slavonije.hr/290144/3/Dobro-dosli-na-fotosafariKAMO NA IZLET?
Dobro došli na fotosafari!
![]()
Osječani otkrivaju ljepote zimskog Kopačkog rita
Osječani su opet otkrili Kopački rit! Iako imamo povlasticu biti najbliže ovom jedinstvenom zaštićenom ritskom prebivalištu brojnih ptičjih, životinjskih i biljnih vrsta, pomalo smo bili zanemarili ovu destinaciju.
No nakon brojnih investicija, Kopački rit ponovno mami… Tu je novi prijamni centar koji nudi multimedijalnu izložbu i videoprezentaciju, tu je šetnica kroz jezero Mali Sakadaš u dužini 2,5 kilometara, a od ljetos kao novi sadržaj i vožnja turističkim vlakićem (zimi grijanim). Tako je ponuda uz vožnju brodom sada nadopunjena i kopnenom turom otkrivanja ljepota Kopačkog rita koji u svakom godišnjem dobu nudi neke nove slike.
![]()
Uz pratnju Ružice Marušić, voditeljice Službe za prezentacijske aktivnosti i vodiča Tibora Vaša i Glasova reporterska ekipa otisnula se u obilazak. I nije nam bilo dosadno. Vrlo brzo u bjelini polja uočavamo divlju svinju, zabavljena je čeprkanjem po tlu i pronalaženjem još kojeg zalogaja. Iskusno vodičevo oko ukazuje nam na lisičji brlog, po tragovima se vidi da je i nju izmamilo subotnje sunce. Na podunavskim kanalima uvijek zanimljiva jata labudova, na jednoj su lokaciji u igri zabavljeni sami sobom, a drugoj nadmeću se za teren s jatom lisaka. Na poljima prema Tikvešu dva velika jata, jedno gusaka, drugo pataka, naši domaćini kažu na poljima provode dan, a noću na spavanje sele se na vodu…
![]()
- Zima je i ptice se drže u jatima, no za mjesec će dana početi sezona gniježđenja pa će se početi dijeliti na parove, kaže nam vodič Vaš. Pitamo za jelensku divljač, naravno, i ona je tu negdje, ali dublje u šumi. A kako još nije počela sezona, ne može se još naći ni odbačenog rogovlja.
No nije u Kopačkom ritu ljepota samo u životinjskom svijetu, na jezeru Sakadaš zamrznuta površina i omamljujuća bjelina pokazuju svoju draži.
- Kopački rit sve češće postaje zanimljiva lokacija za ljubitelje fotografije, koji ciljano dolaze k nama na fotosafarije - kaže Marušić uz napomenu kako Uprava rita nudi i mogućnost usluge komercijalnog fotografiranja. U ovakvoj situaciji, kada imaju produženu sezonu, u Ritu su zadovoljni upravo činjenicom da su glavni gosti postali Osječani, ponajviše obitelji s malom djecom. Uz osnovu cijenu ulaznice od 10 kuna posjetitelji tako uživaju u obilasku šetnjicom kroz vodu, koja se pokazala pravim hitom. Cijena vožnje vlakićem je 40 kuna, svakodnevni su polasci u 11 sati, vikendom i u 14 sati.
![]()
- Sve je navedeno dovelo do povećanja broja posjetitelja u zimskom razdoblju za deset posto, zaključuje Ružica Marušić. Dakle, prijedlog za zimski izlet - Kopački rit.
Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ započela je s uređenjem pristupnih prometnica prema glavnom ulazu u Nacionalni park „Krka“ na Lozovcu i Skradinskom buku u prosincu prošle godine.
„Zbog očuvane prirode i kulturnopovijesne baštine i održivog razvoja broj posjetitelja u NP „Krka“ kontinuirano raste i donosi određena povećanja prihoda. Sretni smo što dio uprihodovanih sredstava možemo, između ostalog, uložiti u poboljšanje ili gradnju nove infrastrukture u Parku, koja doprinosi raznovrsnijem i uvijek kvalitetnijem prihvatu posjetitelja. Posebno je to važno na najfrekventnijim mjestima kao što su to pristup ulazu Lozovac i prometnica od Lozovca do Skradinskog buka“, naglasio je mr. sc. Krešimir Šakić, ravnatelj Javne ustanove „Nacionalni park Krka“.
Javna ustanova Nacionalni park Krka obradovat će istinske zaljubljenike u prirodu mogućnošću učlanjenja u Klub prijatelja Krke.
Članstvo je dostupno svim posjetiteljima, domaćim i stranim, po cijeni od 200 kn za odrasle i 90 kn za djecu od sedam do osamnaest godina, koja će posjećivati Park u pratnji roditelja, a vrijedi godinu dana od dana kupnje. “Svi naši prijatelji moći će neograničeno puta ući u NP Krka u tom razdoblju, osim u srpnju i kolovozu na Skradinski buk, kada je ulaznicu moguće iskoristiti samo jedan put. Uz iskaznicu Kluba prijatelja Krke na ulazu u Park potrebno je predočiti osobnu iskaznici ili drugu odgovarajuću ispravu.” ističu iz NP Krke
http://magazin.hrt.hr/397162/np-krka-zbog-zastite-prirode-ogranicava-broj-posjetiteljaNP Krka, zbog zaštite prirode, ograničava broj posjetitelja
Nacionalni park Krka, zbog zaštite prirode, ove godine najavljuje kontrolu broja posjetitelja. To se posebno odnosi na broj turista u prostoru Skradinskog buka, atraktivne prirodne lokacije koju posjetitelji ne zaobilaze.
Broj posjetitelja Nacionalnog parka Krka nezaustavljivo raste. Samo prošle godine bilo ih je više od milijun. 95% gostiju posjetilo je upravo Skradinski buk. No od ove sezone ondje, u isto vrijeme, može biti najviše 10 tisuća posjetitelja.
Krka je prvo zaštićeno područje u Hrvatskoj koje ograničava broj posjetitelja. Na ulazima na Skradinski buk postavljeni su brojači. Gosti koji zbog ograničenja ne mogu u park, mogu birati, pričekati ili posjetiti srednji ili gornji tok Krke.
Turistički vodiči dvoje zbog posljedica te odluke. No neugodne situacije, kažu u javnoj ustanovi, mogu se izbjeći kupnjom ulaznica unaprijed - posredstvom web stranice. U danima najvećeg pritiska posjetitelja na Skradinskom buku vrijedit će i novi model obilaska parka - kretanje u jednom smjeru.
Na kraju sezone analizirat će se učinici pilot-projekta i donijeti odluka o tome treba li i što mijenjati
Početak radova na izgradnji Centra za posjetitelje "Poklon", u kojeg će biti uloženo oko 25 milijuna kuna, a gradi se u sklopu projekta Učka 360°, u petak je svečano obilježen na prijevoju Poklon na Učki.
Izgradnja Centra za posjetitelje "Poklon" na oko 930 metara nadmorske visine je središnja aktivnost projekta Učka 360°, vrijednog ukupno 49,9 milijuna kuna. Centar će se realizirati rekonstrukcijom i prenamjenom stare gospodarske zgrade, odnosno izgradnjom u moderan višenamjenski objekt s interpretacijskim, edukacijskim, turističkim i administrativno upravnim sadržajima. Izvođač je tvrtka De Conte iz Labina, a završetak svih radova očekuje se 2020.
Novi sadržaji omogućit će otvaranje novih radnih mjesta, unaprjeđenje turističke ponude, doprinijeti produljenju turističke sezone i ukupnom razvoju tog odredišta. Projekt Učka 360˚ pokrenula je Javna ustanova Park prirode Učka s partnerima Općinom Kršan i Udrugom BIOM. Uz izgradnju i opremanje Centra na Poklonu, predviđena je izgradnja još četiri objekta - volontersko- informacijskih centara u Rovozni, Podmaju i Lovranskoj Dragi te interpretacijskog centra u nekadašnjoj školi Šušnjevica. Planira se i razvoj inovativnih programa temeljenih na prirodnoj i kulturnoj baštini te unaprjeđenje i proširenje postojećih edukativnih programa Parka prirode Učka.