SkyscraperCity banner

1 - 20 of 188 Posts

·
Registered
4,467 Posts
Discussion Starter #1
EU će reciklažom 50% otpada uštedjeti 643 milijuna eura

Zagreb/Bruxelles, 15. prosinca 2014. - Recikliranjem 50% komunalnog otpada Europska unija mogla bi smanjiti svoje emisije za 103 milijuna tona CO2 što u ekonomskom smislu znači uštedu od 643 milijuna eura.

Ovaj izračun vezan uz ciljeve o reciklaži koje si je EU postavila za 2020. godinu napravila je talijanska tvrtka Althesys u suradnji sa WAS-om, think tankom za reciklažu i otpad.

Pet zemalja članica EU već je dostiglo cilj od 50% reciklaže komunalnog otpada, no zemlje poput Bugarske i Rumunjske morati će povećati svoje razine reciklaže za gotovo 40% u odnosu na sadašnje stanje. Austrija je trenutno zemlja sa najvećom stopom reciklaže, a u stopu nju slijede Njemačka, Belgija, Nizozemska i Švicarska.

http://www.croenergo.eu/EU-ce-reciklazom-50-otpada-ustedjeti-643-milijuna-eura-24723.aspx

·
Registered
4,467 Posts
Discussion Starter #2
Forumaši SSC foruma kako Vi funkcionirate po pitanju zbrinjavanja otpada iz svojih kućanstava, poslovnih prostora, da li zbrinjavate / odvajate otpad koji se može reciklirati?
Što reciklirate od stvari koje vam više nisu potrebne, da li propisno zbrinjavate opasan otpad, da li u vašoj blizini ima dovoljno lokacija / kontejnera za otpad?
Osobno pokušavam što više mogu odlagati otpad na za to propisana mjesta, plavi,žuti,zeleni kontejneri, kante za istrošene baterije, otpad u obliku kućanskih aparata itd...
Nadam se da će te podijeliti i vi svoja iskustva u vezi ovog pitanja, te da će rasprava na ovoj dretvi doprinijeti u stjecanju navika o odvajanju otpada na za to predviđena mjesta, te osvještenju građana u zaštiti okoliša.

:cheers:

·
Registered
4,467 Posts
Discussion Starter #3
Izvor:mzoip.hr

U 2014. provedeni veliki i značajni projekti koji utječu na očuvanje okoliša, povećanje kvalitete života građana i gospodarski razvoj

U 2015. nastavit će se s nadzorom odlagališta, uspostava razvrstavanja otpada mora se nastaviti još većom brzinom, kao i izgradnja centara za gospodarenje otpadom. U siječnju će biti donesena i Uredba o komunalnom otpadu kojom će se propisati obaveze odvojenog prikupljanja godinu za godinom. Kako bi sustav zaživio ključno je da građani znaju zašto se radi i koje su koristi, te će se pokrenuti informativne i edukativne kampanje....

U 2015. godini kreće realizacija više značajnih infrastrukturnih projekata, među kojima su i posjetiteljski centri na Krki, Sjevernom Velebitu, Paklenici i Risnjaku. Kako bi se unaprijedilo upravljanje parkovima početkom godine krenut će se u osnivanje Zajednice ustanova. U sljedećoj godini planira se donošenje nekoliko ključnih akata među kojima i Strategije zaštite prirode.

http://www.mzoip.hr/default.aspx?id=23691

·
Velcro-what a rip-off!
7,175 Posts
Forumaši SSC foruma kako Vi funkcionirate po pitanju zbrinjavanja otpada iz svojih kućanstava, poslovnih prostora, da li zbrinjavate / odvajate otpad koji se može reciklirati?
Što reciklirate od stvari koje vam više nisu potrebne, da li propisno zbrinjavate opasan otpad, da li u vašoj blizini ima dovoljno lokacija / kontejnera za otpad?
Osobno pokušavam što više mogu odlagati otpad na za to propisana mjesta, plavi,žuti,zeleni kontejneri, kante za istrošene baterije, otpad u obliku kućanskih aparata itd...
Nadam se da će te podijeliti i vi svoja iskustva u vezi ovog pitanja, te da će rasprava na ovoj dretvi doprinijeti u stjecanju navika o odvajanju otpada na za to predviđena mjesta, te osvještenju građana u zaštiti okoliša.

:cheers:
Pazimo u pravilu, odvajamo papir i plastiku, biootpad ide na kompost tj u vrt, jedino me smeta kaj su nestali oni mali kontejneri za baterije, prije ih je znalo biti u trgovinama na zidu, sad ni za lijek.. Imam doma dvije vrećice pune baterije, neke su već počele puštati, a nigdje nemam blizu di ih mogu hititi. Kućanske aparate, namještaj i sl smo u pravilu bacali kad bi išao krupni otpad. Neki dan sam uvalio dva stara televizora ekipi kaj ide s onim kombijem i skuplja takve stvari.
Volio bih da imamo kao u Ameriki odvojene kante, bilo bi još lakše odvajati i reciklirati..

·
Registered
4,467 Posts
Discussion Starter #5
Kutije za istrošene baterije sam viđao u gotovo svim većim trgovinama u kojim se prodaju svakodnevne potrepštine, kutije su uglavnom smještene na izlazu iz trgovina iz blagajni.
Mene je u posljednje vrijeme počelo živcirati što po kvartu primjećujem zatrpane kontejnere u koje se odlaže plastika, nedovoljno ih često prazne, pa se plastika rasipa oko kontejnera.

·
Registered
12,407 Posts
Pazimo u pravilu, odvajamo papir i plastiku, biootpad ide na kompost tj u vrt, jedino me smeta kaj su nestali oni mali kontejneri za baterije, prije ih je znalo biti u trgovinama na zidu, sad ni za lijek.. Imam doma dvije vrećice pune baterije, neke su već počele puštati, a nigdje nemam blizu di ih mogu hititi. Kućanske aparate, namještaj i sl smo u pravilu bacali kad bi išao krupni otpad. Neki dan sam uvalio dva stara televizora ekipi kaj ide s onim kombijem i skuplja takve stvari.
Volio bih da imamo kao u Ameriki odvojene kante, bilo bi još lakše odvajati i reciklirati..
Ima na FER-u mali kontejner za baterije.

·
Velcro-what a rip-off!
7,175 Posts
^^
Ključna fraza ovdje je "na FER-u".. Nejde mi se baš do tam samo da bacim baterije. Jel ima npr u NAMI na Trešnjevačkom? To bi se sjetil odnesti ili bi uvalio nekom doma da odnese kad ide na plac :yes:

·
free-lance
9,539 Posts
Čuj, mi doma već dvadesetak godina odvajamo otpad.
Otkad smo dobili dvije kante...prije smo u plavu kantu bacali i PET boce, kasnije je država izmislila onih 50 lipa...
Kod mene je nezamislivo da se papir i slično baci u opći otpad. Imala je žena problema s navikavanjem, sad je ok. :)
Jedino je strašno što nam još uvijek, nakon dva desetljeća obećavanja nisu isporučili smeđu kantu, za biološki otpad.

Problem je i sa "štednim" žaruljama. Njih imam u jednoj kutiji, sve sam ih izvadio i spremio, sad imam isključivo LED rasvjetu. Mislim da ću ih uvaliti onoj firmi kod koje furam elektronički otpad...

·
free-lance
9,539 Posts
Je. Štedne (CFL) žarulje su problem jer imaju živu. Navlakuša stoljeća. Neki su digli dobru lovu na tome.
Taj kreten koji je odobrio proizvodnju tog sranja je za zatvor. Nije mi jasno kako je to uopće bilo moguće?
Ona jeftina kineska sranja pogotovo. Jednom mi je eksplodirala. S maskom sam skupljao djelove... :nuts:

·
L'amour du risque
Airbus A380
10,004 Posts
U Rijeci odvajam papir i boce samo. Ostalog ni nemam nešto puno, baterije su sve na punjenje, biootpad u opće smeće, a starog namještaja ni robe se nema jer se to sve iskorištava.

Kad sam u Sloveniji, ili Austriji, Irskoj te čak na nekim našim otocima, na Krku, Korčuli, Lastovu, Rabu npr. se lako i jednostavno može reciklirati.

Spremanje i prerada istog su veliki problem, od brojnih divljih odlagališta do deponija iz 19. stoljeća. Šteta velika za našu zemlju. :eek:hno:

·
Registered
4,467 Posts
Discussion Starter #12
Vidim da ste se dotakli žive u "štednim žaruljama", evo izvukao sam i još neke podatke o teškim metalima u baterijama:

AUTOMOBILSKI AKOMULATORI:

Automobilski akomulatori sadrže živu stoga je njihovo zbirnjavanje iznimno opasno i štetno. U razvijenim zemljama Europske unije velika većina ovakvih baterija završi u reciklaži. Veoma je bitno ne odbacivati istrošene akomulatore u kućni (komunalni) otpad iz razloga što prešanjem otpada – akomulatora može doći do otjecanja kiselina u zemlju ili vodu, odnosno zagađenja okoliša.

ALKALNE BATERIJE :

Alkalne baterije proizvode se u cilindričnom obliku i u obliku gumbastih baterija, a primjenjuju se u svijetiljkama i 9V baterijama za radio ili slične uređaje. Njihova najpopularnija izvedba je u cilindričnom obliku od 1.5 V i nisu punjive. Alkalne baterije sklone su curenju kalij-hidroksida, nagrizajućeg spoja koji može uzrokovati iritaciju dišnih puteva, očiju i kože, a i štetne su za okoliš.

NIKAL-KADMIJSKE BATERIJE :

Nikal-Kadmijske baterije su punjive baterije, ali nakon određenog ciklusa gube snagu i moraju se zbrinuti. Kadmij je teški metal i njegovo odlaganje u prirodi je štetno jer vremenom može doći do podzemnih voda i zatim u cijeli ekosustav u kojem se akomulira. Nikal-Kadmij baterije se jako često upotrebljavaju u kućanstvima, npr. za zidne satove, dječje igračke, dalijanske upravljače i slično.

NIKAL-METAL-HIBRIDNE BATERIJE :

Nikal-metal-hidridne baterije se smatraju ekološkima, no usprkos toj činjenici, Nikal je relativno štetan metal, a i ove baterije sadrže elektrolit koji može biti štetan u većim količinama. Općenito se smatra da pojedinačne baterije ove vrste mogu biti odbačene u kućni (komunalni) otpad, ali ukoliko skupimo veći broj baterija, potrebno ih je odnijeti na recikliranje.

LITIJSKE BATERIJE :

Litijske baterije su jednokratne baterije i najčešće se koriste u satovima, slušnim aparatima te općenito elektroničkim uređajima niskog napajanja. Litijske baterije ne sadrže visoko toksične komponente, ali prije odlaganja trebalo bi ih potpuno isprazniti kako bi se potrošio metalni litij u njima.

LITIJSKE-IONSKE BATERIJE :

Litij-ionske baterije su punjive baterije i ne sadrže otrovne tvari pa ne postoji problem odlaganja. To je ohrabrujuća činjenica obzirom da se koriste u sve većem broju mobilnih uređaja, od mobilnih telefona do prijenosnih računala pa čak i automobila na električni pogon. U masovnu upotrebu ne ulaze zbog osjetljivosti, pa ekološki nepovoljnije tehnologije imaju prednost u mnogim područjima primjene.

RECIKLIRANJE BATERIJA (AKOMULATORA)

Baterije (akomulatori) sadrže teške metale poput žive, olova, kadmija i zato su često vrlo toksične te stoga zahtjevaju specijalan način recikliranja. Velika većina pučanstva odbacuje stare, iskorištene baterije, a kako korisitimo sve više mobilnih uređaja, broj odbačenih baterija iz godine u godinu sve više raste. Nažalost, velika većina tog otpada završi s ostalim kućnim (komunalnim) otpadom na smetlištima koja nisu predviđena za odlaganje opasnog otpada poput baterija (akomulatora).

Pravilnikom o gospodarenju otpadnim baterijama i akomulatorima (NN 133/06,31/09, 156/09, 45/12)), regulirano je gospodarenje otpadnim baterijama, odnosno stvorena je pravna podloga za uspostavljanje sustava skupljanja, obrade i visoke razine recikliranja te kontrolirana oporaba i/ili zbrinjavanje nakon obrade i recikliranja otpadnih baterija.

Gore navedeno znači da svaka prodavonica, dućan i automobilski servis ima zakonsku obvezu preuzeti istrošene baterije, odnosno akomulatore od potrošača. Prikupljene otpadne baterije i/ili akomulatore prodavatelji potom predaju sakupljaču ili izravno oporabitelju (reciklažeru) koji ih bez naknade uz odgovarajuću potvrdu preuzima u roku od 24 sata od poziva. Skupljač otpadne baterije i akomulatore predaje osobi ovlaštenoj za obradu i/ili recikliranje ili ih izvozi iz Republike Hrvatske o vlastitom trošku. Oporabitelj ili reciklažer preuzima sakupljene baterije i akomulatore od skupljača bez naknade i prilikom preuzimanja ovjerava prateći list.

Oznaka za odvojeno sakupljanje električnog i elektroničkog otpada, baterija i akomulatora:

Primjer posuda/spremika za odlaganje otpadnih baterija:

http://recikliraj.hr/recikliranje-baterija-i-akomulatora/

·
Registered
4,467 Posts
Discussion Starter #13
^^
Ključna fraza ovdje je "na FER-u".. Nejde mi se baš do tam samo da bacim baterije. Jel ima npr u NAMI na Trešnjevačkom? To bi se sjetil odnesti ili bi uvalio nekom doma da odnese kad ide na plac :yes:
Zar nemaš u blizini neki od trgovačkih maloprodajnih centara ( da ih sad ne reklamiramo), u kojem god da sam bio, i ako sam "pogledom potražio" kutiju za ispražnjene baterije, uvijek sam ju pronašao?

·
Registered
12,407 Posts
Taj kreten koji je odobrio proizvodnju tog sranja je za zatvor. Nije mi jasno kako je to uopće bilo moguće?
Ona jeftina kineska sranja pogotovo. Jednom mi je eksplodirala. S maskom sam skupljao djelove... :nuts:
A dobro, nije takva opasnost. CFL lampa sadrži oko 5 mg žive, a živini toplomjeri oko 500 mg :lol: Ali problem je da je u CFL-kama živa u plinovitom stanju.

Mene više živcira njihova nekvaliteta. Nekima koje sam imal doma je trebalo 5 minut da se zagriju! Hitil sam ih iz kuhnje van, stavil 3 1000 lm ledice iz IKEE (tople) i sad je svjetlo ko avion! Da ne znaš da su LED-ice, nikad ne bi skužil.

·
Velcro-what a rip-off!
7,175 Posts
Zar nemaš u blizini neki od trgovačkih maloprodajnih centara ( da ih sad ne reklamiramo), u kojem god da sam bio, i ako sam "pogledom potražio" kutiju za ispražnjene baterije, uvijek sam ju pronašao?
Velim, bilo je u mojem lokalnom, ali je nestala. Kako nisam često zadužen za špeceraj (počne me probijati znoj od muke kad moram duže od 10minuta lunjati po trgovini pa me poštede) jednostavno se ne sjetim uzeti sa sobom... Ma vjerojatno ima na Trešnjevačkom, budem sutra odnesel i tak moram ići kupiti nove lampice za bor :D

·