SkyscraperCity banner

141 - 160 of 188 Posts

·
MAZINGER ZETA
2,797 Posts
^^

Isuse i Marijo! :eek:hno:

Hvala na ovom objašnjenju.

Nisam zbilja dublje ulazio u problematiku tih nesretnih ŽCGOa...pa to je i laiku jasno da je posve promašeni i zastarjeli koncept!
Spaljivati sve bez prave prethodne selekcije?! Zločin!!
Suludo!

Nadalje, onda smo mi ostali valjda izvan zakona?! Pa nas maltretiraju s tom selekcijom otpada srednjevjekovno. Čak su nam zaprijetili inspekcijama i globama ako se u neodgovarajućoj kanti nađe pogrešan materijal.
Po bio otpad dolazi poseban kamion koji evidentno nije za ostali otpad. Ne znam na koju kompostanu to voze, al voze negdje.

Sve ovo mi daje do znanja da sam bio u pravu kad sam predvidio "otpadne ratove". Trash Wars.
Za nevjerovati...:nuts:
A najtragičnije je to što smo mi ko naivne sobarice kupili tehnologiju za način zbrinjavanja otpadom koji se je u Europskim razvijenim zemljama koristio prije 40tak godina( recimo u Švedskoj i Danskoj koje sada radi velikog stupnja reciklaže imaju problem sa sličnim centrima,pa moraju SRF uvoziti izvana).Hvale se da je Marišćina 70% financirana od EU, ali nitko ne govori da je i sva tehnologija uvezena iz EU(u ovom slučaju Grčka),jedino što ja znam GP Krk je radio zemljane radove.Druga bitna stvar je to što je ta tehnologija u suprotnosti sa reciklažom i čekaju nas poslje 2020 ogromni penali jer nema teorije da će 50% otpada biti odvojeno kako se do onda zahtijeva.Dakle sve to što je EU "besplatno dala" višestruko će se naplatiti kroz penalizaciju.Također ZCGOi inmaju glavnu svrhu proizvodnju goriva iz otpada,a to opet za sobom vuče skupe spalionice.A ova dva izgrađena ŽCGOa nisu u stanju ni napraviti normalan SRF/RDF.Potpisali su ugovor s cementarom Koromačno gdje su još morali i platiti 30 ili 40 EUR/toni za spaljivanje.To je funkcioniralo par mjeseci dok u Koromačnom nisu vidjeli,da bale ispuštaju enormnu količinu otrova i ostalih opasnih supstanci(recimo živa),pa su im naravno otkazali.Zato im sada ništa drugo ne preostaje nego sav otpad koji dolazi(iz čitave Županije,npr i 150 km udaljenog Raba ili Lošinja),baciti u mlinac ,sve samljeti i zatrpati.Već su 0tu kotu digli za 7 metara,što je bilo planirano da se dosegne tek za 4,5 godina."A je to" princip na nivou županije/države.Ljudima nekoliko km okolo smrdi i truju ih sa sumporovodikom.I prave nas sve budalama,tako što sade mlado drveće uz rub brda smetilišta čija je planirana visina 21 m iznad tla,kao to je riješenje za smrad.A do prvih kuća na nekih 1 km već postoji gusta i visoka šuma :eek:hno:

·
free-lance
9,921 Posts
^^
Zgrožen sam. Ne znam što bih rekao...
:eek:hno:

Mislim, mi smo se navikli odvajati otpad zadnjih dvadesetak godina. Posljednih par godina to se intenziviralo pa smo se sad već navikli i na smeđe kante i bio otpad, što je zahtjevalo najveću promjenu navika dnevne rutine.
U biti nam za sivu kantu (ostali otpad) ne ostane skoro ništa. Prljave maramice i prljavi papirnati ručnici. Uglavnom samo to. To bi mogli komotno i spaliti...neki su preuzeli i posebne (roze) kante za pelene, nama fala Bogu više to ne treba. :)

Pomisao da je sav taj trud možebitno uzaludan baca u težu depresiju.

·
MAZINGER ZETA
2,797 Posts
Vi u Varaždinu ste onda na pravom putu:
Jedini pravi način je individualizacija prikupljanja otpada,tj. da se točno zna čiji je otpad.Nr treba izmišljati toplu vodu,takvi sustavi već postoje. Tako se može i naplaćivati(npr po broju odbačenih vreća,pražnjenja kanti,čipiranjem i sl.) i to je najpoštenije(za razliku od toga kako danas rade tj po kvadratima ili broju osoba).Ako odvojiš korisni materijal(npr plastiku i papir) umanje ti cijenu za ostatni otpad,znači stimuliranje.One koji bacaju kamo ih je volja skupo kazniti.Bila je jedna projekcija takvog sustava za Rijeku(sa sortirnicama,kompostanom i principom individualizacije) gdje se dokazalo da bi takav sustav bio 7 puta jeftiniji od ŽCGOA,a što je najbolje veći dio troškova bi se pokrio sa prodajom odvojenih materijala za recikliranje.Ali naravno da su to političari i lobisti skupih ŽCGOa zauvijek spremili u ladicu.Za primjer mogu dati jedan San Franciisco gdje se odvoji oko 90: otpada.Ako se odvoji biootpad(kompostane- produkt humus,grijanje) koji je 40% otpada,plastika 20 %,papir 20%, metali 10% i da se ništa drugo ne odvoji već smo na oko 90%.A time se enormno štedi na prirodnim resursima,transportu i energiji potrebnih da se dobiju ti proizvodi koji su sada smeće....

·
free-lance
9,921 Posts
^^
Ja sam najiskrenije i mislio da je to koncept za cijelu državu. Odavno.
Također, mislio sam da je najveći problem u uspostavljanju "lanca" prerade sekundarnih sirovina. Ono, nesposobni smo da sortiranu plastiku, papir, metal, bio masu itd. iskoristimo dalje, pa da je radi toga sve tako sporo..

Još prije desetak godina krenulo se u priču s "MBO" (mehaničko biološka oporaba) pogonom koji radi poznatih tužbi nikad nije preuzeo balirano VŽ smeće. Očito su lobisti tih nesretnih ŽCGOa bili jači. S obzirom da su u stanju staviti cijeli jedan grad u pat poziciju, građane kao taoce a nekolicini ljudi uništiti karijere, poslovni ugled i još mnogo toga zastrašujuće su moćni.

·
Registered
431 Posts
nije fora samo odvajat otpad, triba ga reciklirat. vratit u ponovnu upotrebu ili spalit u kakvoj peći kao gorivo. to spaljivanje je baš ono zadnja opcija.
nekad davno, a ne bi smija kazat kada skupljali smo stari papir u OŠ za ekskurziju osmašima. svakih toliko doša bi kamion-dva i odnili taj papir na vlak, koji se reciklirau tvornici celuloze i papira. ekskurzija bi bila nešto jeftinija,a karte/ulaznice bi bile besplatne. nije bilo toliko plastike.
danas se od plastike (sakupljenih boca) radi pređa za dresove reprezentacija,folije,šprice, ... ja još nisan vidija da smo nešto u RH napravili s tim osim sakupili.
gleda san reciklažni pogon u beneluxu, nevažno. odvjaju željezo i šalju ga na taljenje, Cu,Al,Sn, sav metal uključujući srebro i zlato iz elektro uređaja. zata izvuku par tona godišnje. od plastika rade granulat za daljnju obradu/proizvodnju, ... dali sebi u zadatak reciklirat sav otpad i smanjit uticaj na okoliš na najmanju mjeru.

niko mi ne može kazat da to mi ne možemo, jer mi možemo sve, samo ako oćemo.

·
free-lance
9,921 Posts

·
Registered
431 Posts
željezara Split

ako se pokrene ovo zdanje,onda se rješavamo otpada (auta,bojlera,špakera,kadena, ...) i radimo domaće šipke, mriže, ljudi dobiu plaće, ...

samo nema provizije na uvoz kineskog

·
Registered
1,331 Posts
željezara Split

ako se pokrene ovo zdanje,onda se rješavamo otpada (auta,bojlera,špakera,kadena, ...) i radimo domaće šipke, mriže, ljudi dobiu plaće, ...

samo nema provizije na uvoz kineskog
To stoji tako i propada. Neke su bile špekulacije da bi se pokrenuo tu sabirni centar za otpad, ali mislim da od toga ništa. Trenutno tu nema nikakve ideje što će biti jer se ni stečaj Željezare još nije skončao. :eek:hno:

·
MAZINGER ZETA
2,797 Posts

·
MAZINGER ZETA
2,797 Posts
Što se tiče pitanja sto sa odvojenim otpadom(pitanje je često alibi ovima koji podržavaju czgoe ili spalionice) i za to ima rješenja.Ako nitko u Hr ne može preraditi reciklate ima u Europi ili u svijetu onaj tko može.To je praktički sirovina i gotovo pa poluproizvod koji se može naplatiti.Poput scrapa(željezni otpad) koji se krca u Ri luci,isto tako tako se može i krcati plastika i ostali odvojeni materijali ,sve dok se netko ne sjeti napraviti pogone za reciklažu i u HR.

·
free-lance
9,921 Posts
Još uvijek se ne mogu načuditi da je ta "koncepcija" mljevenja otpada u veeelikim centrima službena politika.

Zločin prema čovjeku , prirodi i ekonomiji. Ko li je donio tu odluku?
Radi čega onda primarno selektiramo otpad? Radi čega imamo pet kanti i nekoliko vreća u dvorištu?
Ima li života poslije smrti? Gdje je Bog? Zašto živimo...?

·
MAZINGER ZETA
2,797 Posts
Još uvijek se ne mogu načuditi da je ta "koncepcija" mljevenja otpada u veeelikim centrima službena politika.

Zločin prema čovjeku , prirodi i ekonomiji. Ko li je donio tu odluku?
Radi čega onda primarno selektiramo otpad? Radi čega imamo pet kanti i nekoliko vreća u dvorištu?
Ima li života poslije smrti? Gdje je Bog? Zašto živimo...?
To gura od početka Hdz i njihovi župani,a nista bolji po tom pitanju nije bio ni SDP koji je najveći krivac za Marišćinu.U ovome slučaju njihova politika i lobiranje je identično .Jedino je nešto pokušao napraviti Dobrović koji je jedini bio iz struke i ima iza sebe projekte odvajanja otpada na Krku.Samo što su ga svi opstruirali u vladi jer je bio jedini za reciklažu.Kad je naprasno otišao nakon godinu dana, lobisti cgoa su jedva odahnuli.Evo primjera kako to funkcionira u ovoj državi,gdje je politika uvijek iznad struke.Nedavno je nakon godina sudenja upravni sud ukinuo okolišnu dozvolu Marišćini za rad.Da bi nakon par dana,Ćorić samo izdao novi papir ,bez da se je išta promjenilo u odnosu na staru.A Marišćina i dalje truje i smrdi kilometrima okolo.

·
Moderator
27,689 Posts
Što se tiče pitanja sto sa odvojenim otpadom(pitanje je često alibi ovima koji podržavaju czgoe ili spalionice) i za to ima rješenja.Ako nitko u Hr ne može preraditi reciklate ima u Europi ili u svijetu onaj tko može.To je praktički sirovina i gotovo pa poluproizvod koji se može naplatiti.Poput scrapa(željezni otpad) koji se krca u Ri luci,isto tako tako se može i krcati plastika i ostali odvojeni materijali ,sve dok se netko ne sjeti napraviti pogone za reciklažu i u HR.
U OBŽ ima DS Smith u Belišću koji prikuplja papir za proizvodnju novog papira i Drava International koji prikuplja plastiku i od nje proizvodi gorivo i struju. Postoji i hrpa tvrtki za prikupljanje metala kao i kompostane/bioplin postrojenja. Ali doduše to je i dalje poprilično slabo iskorišteno. Tek se unazad 10-ak godina povećala svijest o recikliranju. Evo baš za Osijek citat iz članka od prošle godine:

Prikupljanjem papira "od vrata do vrata" prikupljeno je ukupno 2184,32 tona papira, što predstavlja povećanje od 430,02 tona, odnosno za četvrtinu više nego u 2017. godini kada je prikupljeno 1.754,30 tona papira. Tek nešto manje, 22 posto, prikupljeno je plastike. Tijekom 2018. godine prikupljeno je ukupno 776,28 tona plastike, što predstavlja povećanje od 138,01 tona. Godinu prije prikupljeno je 638,27 tona plastike.
Ove godine je otvoreno reciklažno dvorište građevinskog otpada kao i 2 nova reciklažna dvorišta opećeg tipa kojih sad ukupno u Osijeku ima 3, a planirano je još jedno. Sasvim solidno s obzirom da prije 15 godina ničega nije bilo izuzev onih minijaturnih eko otoka.

Negdje prije izašli podaci za RH i stopu recikliranja pa evo samo većih gradova:

Koprivnica: 42,4%
Čakovec: 69,8%
Slavonski Brod: 30,6%
Varaždin: 26,9%
Osijek: 26,4%
Križevci: 23,1%
Virovitica: 21,1%
Zaprešić: 19,3%
Požega: 17,1%
Dubrovnik: 16,1%
Bjelovar: 14,9%
Velika Gorica: 14,5%
Samobor: 11,7%
Đakovo: 10,9%
Zagreb: 10,7%
Rijeka: 10,4%
Sisak: 8,7%
Kutina: 7,5%
Karlovac: 7,3%
Vinkovci: 6,9%
Petrinja: 6,5%
Pula: 4,8%
Vukovar: 4,5%
Zadar: 4%
Split: 2,3%
Šibenik: 0,8%
Solin: 0,8%
Sinj: 0,3%
Kaštela: 0,1%

Prosjek Hrvatske je 10,7%.
Sveukupno gledajući i općine ima 33 jedinice lokalne samouprave koje imaju postotak recikliranja veći od 30%, a tu statistiku najviše popravlja Međimurje koje nosi barem polovicu tog broja.

·
MAZINGER ZETA
2,797 Posts
Rocky, evo i ova tabela koju si postavio je dokaz koliko su ovi glomazni i preskupi ZCGOi promašena politika.Ri odvaja 10%,a Pu 4%,a to su jedini gradovi u čijim blizinama su završeni ZCGOI.Takvi centri,osim sto smrde i truju i nekoliko kilometara okolo,totalno su u suprotnosti sa odrzivom kružnom ekonomijom za gospodarenje otpadom i destimuliraju odvajanje.A europske smjernice su da se do 2020 mora odvojit 50 % otpada,inače sljede penali koje će najviše osjetiti sami gradani kroz podizanje cijena komunalija.

·
free-lance
9,921 Posts
^^
Svi koji odvajaju Bio otpad su na nekih barem 60%. Koji odvajaju plastiku, papir,staklo, metal su na 25-35% a koji odvajaju samo papir uz poneko reciklažo dvorište su na sramotnih desetak posto. Tako da će rezultati kod većeg broja gradova koji su cijele 2019. odvajali bio otpad biti znatno bolji, ovo su rezultati za 2018. kad su cijele godine samo Čakovec, Međimurje i još par oaza odvajali i bio otpad.

Kad kažem odvajaju - mislim na prosječno kućanstvo. Tu je najvažniji "front". Svakodnevne navike ljudi.

·
Moderator
27,689 Posts
^^
Svi koji odvajaju Bio otpad su na nekih barem 60%. Koji odvajaju plastiku, papir,staklo, metal su na 25-35% a koji odvajaju samo papir uz poneko reciklažo dvorište su na sramotnih desetak posto. Tako da će rezultati kod većeg broja gradova koji su cijele 2019. odvajali bio otpad biti znatno bolji, ovo su rezultati za 2018. kad su cijele godine samo Čakovec, Međimurje i još par oaza odvajali i bio otpad.

Kad kažem odvajaju - mislim na prosječno kućanstvo. Tu je najvažniji "front". Svakodnevne navike ljudi.
Kod nas bio otpad za sada prikupljaju samo stambene zgrade.

Doma imam kantu za papir i vreće za plastiku što se redovito odvozi. Ostalo poput elektronike, stakla, itd. sortiram pa odnesem na eko otok kad se nakupi. Problem je što ljudi nemaju strpljenja čekati da se nečega nakupi pa to sve trpaju u običnu kantu.

·
MAZINGER ZETA
2,797 Posts
U Ri i PGZ (i Istri takoder) se biootpad uopce ne odvaja vec se namjerno mijesa sa ostatnim otpadom iako je to u suprotnosti sa novim zakonom.Sve u svrhu opstojnosti i opravdanja politike koja je instalirala ZCGO Mariscinu. Da se biootpad i sve odvaja, kako bi se opravdalo preko 50 mil eura ulupano u takav centar, a koj je prakticki jos veci problem od starog zatvorenog smetilista Visevca(ekvivalent Karepovcu ili Jakusevcu)

·
free-lance
9,921 Posts
^^
Ne znam kako uopće ispuniti kriterije na taj način :dunno:

Kod nas bio otpad za sada prikupljaju samo stambene zgrade.

Doma imam kantu za papir i vreće za plastiku što se redovito odvozi. Ostalo poput elektronike, stakla, itd. sortiram pa odnesem na eko otok kad se nakupi. Problem je što ljudi nemaju strpljenja čekati da se nečega nakupi pa to sve trpaju u običnu kantu.
Vjerujem da će uskoro i kod vas ta kanta za bio otpad u svako dvorište.
Ispočetka je bilo malo teže, no navikli smo se. Nije tako strašno kako smo mislili. Naime, ljeti stvar spašava pokošena trava koja neutralizira ostatke hrane. Zimi pak su temperature niske, pa se ništa ni ne osjeti. Uglavnom, nikakve vreće ne treba kačiti na te smeđe kante...dovoljno ih je oprati jednom godišnje i to je to. Prazne se najučestalije, minimum jednom tjedno.

Domaćinstva s velikim dvorištem i vrtovima mogla su izabrati koristiti vlastito kompostište pa ne plaćaju odvoz bio otpada.

Mislim da je postotak korištenja smeđih kanti daleko bolji kod individualnih nego kod kolektivnih stb zgrada.

141 - 160 of 188 Posts