Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 741 Posts

·
Moderator
3,640 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
I see more people are getting interested in the bike infrastructure in Bucharest so I created this thread where we can discuss, post photos of current cycling projects in our city, express our visions and plans.

I will add a map and we can update it when new projects are finished or with under construction status

Cu verde am marcat strazile si bulevardele unde exista in prezent pista de biciclete decenta, daca mai stiti si altele strangem iformatii si updatez harta.

P.S. O sa completez cu informatii postul si threadul diseara.

·
Moderator de garda
1,802 Posts
Confirm si eu ca pe Kiseleff si Aviatorilor sunt piste pe trotuar, dar care sunt complet legale :). Ar mai fi pista pe Liviu Rebreanu construita de la zero, cu spatiu dedicat pe trotuar, dar momentan e doar intre Ramnicu Sarat si Nicolae Grigorescu.

·
Registered
1,982 Posts
^^
Au pietonizat in draci strazi si piete publice, cu atat mai mult cu cat orasele americane sunt construite mai mult pentru automobile, spre deosebire de orasele europene, mai ingramadite si orientate spre circulatia pietonala in special in zonele centrale. Dupa cum vedem, americanii taie si din autostrazi (mai periferice) pentru a face piste pentru biciclisti, iar noi suntem nemultumiti ca artera noastra istorica ultra-centrala cedeaza o banda pentru biciclete.
In cam alta ordine de idei, pe mine ma nemultumeste si slabul apetit al bucurestenilor pentru mijloace de transport mai practice si economice, gen masini clasa mica sau motoscutere. Un motoscuter, este mai ieftin, mai usor de intretinut, mai mic - il parchezi mai usor si mai repede, consuma infinit mai putin si iti faci treaba cu el.

·
Alive
1,616 Posts
^^Deşi s-au mai îmbunătăţit lucrurile semnificativ la infrastructura oraşului, pentru mine personal este problematică ideea scuterului. Am mers în strainătate ani de zile cu scuterul, fără probleme, o singură dată am avut un mic incident din vina unui şofer şi am ieşit cu oglinda stângă ruptă. Evident că şoferul a ieşit din maşină să-şi ceară mii de scuze.

În Bucureşti, vara lui 2007, ziua 1 pe scuter: Şos. Olteniţei, după ce am evadat o groapă demnă de titlul crater selenar, am fost constrâns (era în refacere şoseaua în perioada respectivă) să intru pe şina de tramvai alături de restul traficului, mi s-a prins roata din spate într-una dintre cele două şine şi evident am dat o rostogolire dublă în mijlocul şinelor de tramvai.

Rezultate: două vânătăi pe picioare în forma şinei tramvaiului, julituri, o mână semi-tremurândă, ghidonul scuterului dezaxat şi o pereche de pantaloni rupţi. În timp ce ambele trotuare erau pline cu spectatori live fără o reacţie, mai că le lipsea ghereta cu popcorn. :lol:

Atunci a fost prima şi ultima oară când am încălecat pe două roţi motorizate în oraşul nostru drag. Sunt foarte multe gropi/chestii mult prea random în asfalt pentru astfel de activitate în cartea mea de standarde. Plus un trafic deloc respectuos pentru cei ce aleg varianta asta de transport.

Cei doi bani ai mei.

P.S: Metrou FTW!

·
Registered
9,664 Posts
In cam alta ordine de idei, pe mine ma nemultumeste si slabul apetit al bucurestenilor pentru mijloace de transport mai practice si economice, gen masini clasa mica sau motoscutere. Un motoscuter, este mai ieftin, mai usor de intretinut, mai mic - il parchezi mai usor si mai repede, consuma infinit mai putin si iti faci treaba cu el.
Fiind mic si usor cam dispare la fel de usor si cum un procent important din bucuresteni stau la bloc nu prea au unde sa-l tina. Un alt motiv ar fi ca Romania nu e Italia cu clima mediteraneana, asa ca si in Bucuresti 3 luni pe an e iarna in toata regula si at omul nu numai ca nu-l poate folosi, dar nici nu are unde sa tina un scuter, poate doar in fata blocului in ploaie si zapada, unde nu stie daca-l mai gaseste ziua urmatoare, d-apai in primavara.:lol:

Legat de furturi, saptamana trecuta un vecin si-a postat frigiderul in casa scarii, la intrare, ieri batea la fiecare usa sa intrebe daca nu i-a vazut cineva combina frigorifica...:crazy:

·
Registered
1,982 Posts
Fiind mic si usor cam dispare la fel de usor si cum un procent important din bucuresteni stau la bloc nu prea au unde sa-l tina. Un alt motiv ar fi ca Romania nu e Italia cu clima mediteraneana, asa ca si in Bucuresti 3 luni pe an e iarna in toata regula si at omul nu numai ca nu-l poate folosi, dar nici nu are unde sa tina un scuter, poate doar in fata blocului in ploaie si zapada, unde nu stie daca-l mai gaseste ziua urmatoare, d-apai in primavara.:lol:

Legat de furturi, saptamana trecuta un vecin si-a postat frigiderul in casa scarii, la intrare, ieri batea la fiecare usa sa intrebe daca nu i-a vazut cineva combina frigorifica...:crazy:
Pai si in Franta avem cam aceeasi clima, ceea ce nu-i impiedica pe francezi sa foloseasca la greu scuterele. Nici macar furturile de care vorbesti. Sa nu crezi ca la ei nu se fura. Pana la urma exista si asigurarile, etc
Nu stiu daca argumentele tale sunt determinante, iar lipsa popularitatii scuterelor la noi tine mai mult de traditie, care insa se poate schimba, nu-i asa, nimic nu e batut pe veci in cuie..

·
Registered
778 Posts
Eu as fi vrut sa-mi iau un scuter. de ce nu l-am luat? Pt ca nu am unde sa-l tin si cu siguranta din fata blocului mi l-ar fura. Exista CASCO, dar nu mi l-as permite, sau chiar daca l-as permite mi-ar ridica pretul de deplasare cu scuterul la nivelul costului de deplasare cu masina. Si atunci?!...

·
Registered
1,982 Posts
Eu as fi vrut sa-mi iau un scuter. de ce nu l-am luat? Pt ca nu am unde sa-l tin si cu siguranta din fata blocului mi l-ar fura. Exista CASCO, dar nu mi l-as permite, sau chiar daca l-as permite mi-ar ridica pretul de deplasare cu scuterul la nivelul costului de deplasare cu masina. Si atunci?!...
Pai si in alte tari tari crezi ca parcheaza scuterele in garaje? Nu tot afara le tin? Si sa nu-mi spui ca in tari ca Italia, Franta, Spania, etc nu se fura.
Nu-ti permiti CASCO la motoscuter? In aceste conditii ma intreb daca-ti permiti CASCO la masina. Iar daca nu-ti permiti in general niciun fel de casco ma intreb de ce iti mai iei autovehicul, ca nu e obligatoriu?
Oricum, costurile cu un scuter sunt mult mai mici decat cele cu masina. Practic nu ai niciun argument pertinent, ci in realitate pur si simplu nu vrei sa-ti iei motoscuter. Bine, nu te condamn ca nici eu n-am, dar nu incerca sa-ti fabrici motive.

·
Registered
9,664 Posts
Pai si in Franta avem cam aceeasi clima, ceea ce nu-i impiedica pe francezi sa foloseasca la greu scuterele.
Tu de care parte a Frantei vorbesti? Ma intreb daca norvegienii folosesc scuterele cu la fel de mare entuziasm ca si italienii...
Nici macar furturile de care vorbesti. Sa nu crezi ca la ei nu se fura. Pana la urma exista si asigurarile, etc
Oare majoritatea francezilor stau tot in blocuri de 4-10 etaje?
Nu stiu daca argumentele tale sunt determinante, iar lipsa popularitatii scuterelor la noi tine mai mult de traditie, care insa se poate schimba, nu-i asa, nimic nu e batut pe veci in cuie..
Tin la integritatea mea fizica asa ca n-o sa ma urc pe porcarii motorizate pe 2 roti nici daca ma platesti. Si nu-mi doresc nici ca vecinul care vine la 2 noaptea acasa pe scarpinatoru'n cur pe doua roti sa ma trezeasca cu zgomot de drujba. Mi-au ajuns 10 zile in Croatia cand ma trezeau la 6-7 in fiecare dimineata. Sa nu mai pomenesc de aia mai avansati pe motor cu esapament gaurit care la semafor trebuie sa-si tureze intruna armasarul sa nu cumva sa moara motorul.:bash:
Nu-ti permiti CASCO la motoscuter? In aceste conditii ma intreb daca-ti permiti CASCO la masina. Iar daca nu-ti permiti in general niciun fel de casco ma intreb de ce iti mai iei autovehicul, ca nu e obligatoriu?
Nu stiu cat e un casco pt un scuter care are sanse mari de a fi furat sau accidentat. Dar cauta si o statisica a ranirilor grave si a accidentelor mortale pe acest vehicul.
Oricum, costurile cu un scuter sunt mult mai mici decat cele cu masina. Practic nu ai niciun argument pertinent, ci in realitate pur si simplu nu vrei sa-ti iei motoscuter. Bine, nu te condamn ca nici eu n-am, dar nu incerca sa-ti fabrici motive.
Scuterul nu va inlocui masina doar o completeaza deci costurile la masina raman indiferent daca ai sau nu drujba.
Pai si in alte tari tari crezi ca parcheaza scuterele in garaje? Nu tot afara le tin? Si sa nu-mi spui ca in tari ca Italia, Franta, Spania, etc nu se fura.
Italia, Spania si o buna parte din Franta au climat mediteranean. Si oamenii de acolo mai stau si la curte. Compari tu romania la furturi cu tarile alea, oare in Ro cate furturi se si raporteaza la Politie? Cate furturi rezolva politia? Ca daca e vorba de ceva mai putin valoros nici nu merita sa mai mergi la politie sa depui reclamatie ca oricum sunt sanse mici sa se rezolve ceva si doar drumuri o sa tot faci la sectie pt declaratii. De la bunicamea au furat inclusiv matura. Au furat sistematic, ba mancarea din frigider ba cearsafurile, toporul, aparatul de sudura, caruciorul, fierul vechi, chiar si ceapa din gradina. Cand a fost la Politie, si se stia cine a furat, pana si hotii au recunoscut, politaiul a "recomandat" sa se intelege si sa vina la bunica sa "lucreze" pt valoarea bunului furat ca "oricum vine iarna, le va conveni sa stea la parnaie pe mancare la caldura si la primavara vor fi eliberati". Asta dupa ce ei fix de "lucru" cautau inainte de furt si asa au ajuns in curte...

·
Registered
9,664 Posts
Idee de afacere: Garaj/parcare pentru scutere/motociclete. :D
Pt iarna ar merge. Dar asta se practica deja, motoristii se aduna 5-8 persoane si inchiriaza un garaj. Pt a tine noaptea armasarul in garaj nu prea pt ca ar trebui sa existe asa ceva in fiecare cartier si sa nu mergi mai mult de 5 minute pana la garaj. Fara garaj esti expus furtului aproape tot anul. Iarna trecuta de pe masina meau au furat stergatoarele in parcarea din fata blocului, asta dupa ce le schimbasem cu o luna inainte si am dat aproape 200 ron pe pereche. Trebuia sa fac reclamatie la Politie? 3-4 drumuri pana la sectie, plus timpul pierdut merita oare?

·
Registered
778 Posts
La Masina nu am CASCO ca probabilitatea sa mi-o fure e mai mica decat la scuter ca doar nu o baga in portbagaj la alta masina si fug cu ea. Daca imi iau un scuter si ii platesc CASCO ajung la pretul de transport al unei masini cu care merg si vara si iarna nu doar 6 luni pe an. Imagineaza-ti cat e CASCO la un scuter de 3.000 de euro avand in vedere sansele sa ti-l fure care sunt imense. Scuterul in Romania este pt cei cu bani nu pt saraci. Pt cei care isi permit iarna masina si vara scuter. Aici nu vorbesc de paraitorile de 25 de milioane din Carrefour...alea sunt mizerii

·
Banned
428 Posts
1. Ar fi minunat daca s-ar construi piste de bicicleta la padurea Tunari si Baneasa. La Sibiu se construieste dinspre oras spre Rasinari pe o distanta de aproximativ 15 km, in zona impadurita si fara trafic poluant. Pe cand si in Bucuresti?

2. Ca sa mai descretim fruntile unor incruntati de pe aici Playboy face un clasament al celor mai tari bordeluri din lume, intre care Maison d'envie din Berlin, promovat astfel: "Acest bordel din Berlin răspunde crizei economice într-un mod mai puţin obişnuit: aici se oferă discounturi pentru clienţii care vin cu bicicleta sau care pot dovedi că au apelat la transportul în comun. Pretinzând că au grijă de mediul înconjurător şi că vor să rezolve problema traficului aglomerat şi a locurilor de parcare din apropierea bordelului, proprietarii acestuia susţin că reducerile pe care le fac, aduc în medie 3-4 clienţi noi pe săptămână."

·
Registered
1,982 Posts
Tu de care parte a Frantei vorbesti? Ma intreb daca norvegienii folosesc scuterele cu la fel de mare entuziasm ca si italienii...
Franta nu inseamna numai sudul mediteranean, ci si jumatatea nordica, cu o clima temperat continentala, ca a noastra. De ex. Parisul are scutere la greu. Ti se pare ca aici clima e ca-n Sicilia?

Oare majoritatea francezilor stau tot in blocuri de 4-10 etaje?
Te pomenesti ca in Paris nu se sta la bloc?:lol: Si oricum, in foarte multe cladiri, chiar daca nu au forma comunista a blocurilor noastre, oamenii locuiesc la apartament, pe etaje, deic asemanator ca la...bloc. Deci e aceeasi chestie.

Tin la integritatea mea fizica asa ca n-o sa ma urc pe porcarii motorizate pe 2 roti nici daca ma platesti. Si nu-mi doresc nici ca vecinul care vine la 2 noaptea acasa pe scarpinatoru'n cur pe doua roti sa ma trezeasca cu zgomot de drujba. Mi-au ajuns 10 zile in Croatia cand ma trezeau la 6-7 in fiecare dimineata. Sa nu mai pomenesc de aia mai avansati pe motor cu esapament gaurit care la semafor trebuie sa-si tureze intruna armasarul sa nu cumva sa moara motorul.:bash:
Pai vezi, spune asa, ca nu-ti palce sa mergi cu motoscuterul, nu ca la noi e alta clima, ba ca se fura, ba ca nu-ti place zgomotul, ba ca ti-e frica , etc. Pana la urma amestecati lucrurile atat de mult, incat nu mai stiu ce vreti sa spuneti.

Nu stiu cat e un casco pt un scuter care are sanse mari de a fi furat sau accidentat. Dar cauta si o statisica a ranirilor grave si a accidentelor mortale pe acest vehicul.

Scuterul nu va inlocui masina doar o completeaza deci costurile la masina raman indiferent daca ai sau nu drujba.
Scuza-ma, dar in stilul asta ne indepartam de subiectul discutiei si umplem topicul cu chestiuni irelevante. Exista posesori de masini care au avut mai multe accidente decat cei cu motoscutere. Si masina e potential foarte periculoasa, mai ales pe drumurile Romaniei, si pentru asta vad foarte putini oameni care au bani si disponibilitate sa-si cumpere masina si totusi n-o fac pe unicul considerent ca poti avea accident cu ea.

Italia, Spania si o buna parte din Franta au climat mediteranean. Si oamenii de acolo mai stau si la curte. Compari tu romania la furturi cu tarile alea, oare in Ro cate furturi se si raporteaza la Politie? Cate furturi rezolva politia? Ca daca e vorba de ceva mai putin valoros nici nu merita sa mai mergi la politie sa depui reclamatie ca oricum sunt sanse mici sa se rezolve ceva si doar drumuri o sa tot faci la sectie pt declaratii. De la bunicamea au furat inclusiv matura. Au furat sistematic, ba mancarea din frigider ba cearsafurile, toporul, aparatul de sudura, caruciorul, fierul vechi, chiar si ceapa din gradina. Cand a fost la Politie, si se stia cine a furat, pana si hotii au recunoscut, politaiul a "recomandat" sa se intelege si sa vina la bunica sa "lucreze" pt valoarea bunului furat ca "oricum vine iarna, le va conveni sa stea la parnaie pe mancare la caldura si la primavara vor fi eliberati". Asta dupa ce ei fix de "lucru" cautau inainte de furt si asa au ajuns in curte...
Iar ne repetam. Am mai spus, Parisul nu are cliam mediteraneana, iar foarte multa lume locuieste in apartamente in cladiri cu etaj. In Franta, sau Italia vedeam parcate pe afara, in fata cladirilor unde locuiau, siruri intregi de motoscutere, deci acest mijloc de transport nu este apanajul doar a celor ce locuiesc la case. E absrd sa sustii o asemenea ipoteza.
Cat despre furturile din Romania si alte tari, stai linistit. Stiu ca prejudecata este ca in Romania se petrec cele mai rele lucruri de pe pamant, insa se fura la greu si in Franta sau Italia. Mai ales cu toti imigrantii prezenti acolo, dar si bastinasii, ca doar nu-s sfinti. Nici acolo nu se raporteaza chiar tot si nu se baga in seama chiar orice sesizare, deci hai sa nu presupunem.

·
Registered
1,982 Posts
La Masina nu am CASCO ca probabilitatea sa mi-o fure e mai mica decat la scuter ca doar nu o baga in portbagaj la alta masina si fug cu ea. Daca imi iau un scuter si ii platesc CASCO ajung la pretul de transport al unei masini cu care merg si vara si iarna nu doar 6 luni pe an. Imagineaza-ti cat e CASCO la un scuter de 3.000 de euro avand in vedere sansele sa ti-l fure care sunt imense. Scuterul in Romania este pt cei cu bani nu pt saraci. Pt cei care isi permit iarna masina si vara scuter. Aici nu vorbesc de paraitorile de 25 de milioane din Carrefour...alea sunt mizerii
Numai motive sterile cauti sa te justifici. De unde scoti motoscutere cu 3000 euro cand piata second este plina de ele la preturi intre 200-1000 euro. Ca doar un motocuter il iei pt. serviciu, mers la cumparaturi, deplasat de colo pana dincolo, deci local in oras. Pentru asta nu ai nevoie de nu stiu ce super-marci sau neaparat nou noute. Practic argumentele tale sunt nule, singurul pertinent este ca nu vrei sa-ti cumperi pentru ca nu-ti place.

1 - 20 of 741 Posts