SkyscraperCity banner

1 - 16 of 16 Posts

·
UserDario
Joined
·
2,073 Posts
Filo... jak zwykle
.
.
.
.
.
.
.
.
.. super fotki :)
 

·
Registered
Joined
·
75 Posts
Super ... :) Szkoda tylko, że całość podziemi nie jest odkryta, ale są tacy co tam zaglądają ... w różnych celach (np. te pare butelek na fotkach) :D Fotki świetne - oddają klimat tego miejsca ;)
 

·
Twierdza Doznań™
Joined
·
457 Posts
Tor w budowie, już w połowie

Środa, 10.10.2007, 16:10
Elwira Trzcielińska

Prace przy budowie pierwszego w Poznaniu profesjonalnego toru rowerowego na Cytadeli przebiegają w błyskawicznym tempie. Wielkimi krokami zbliża się moment ukończenia budowy. Na tor, który już w połowie wygląda tak jak planowano, wjedzie jutro koparka, która usypie wielką 35-metrową przeszkodę dla rowerzystów.

Budowa toru rozpoczęła się na początku września. Dzięki stowarzyszeniu GrandaPropaganda stary tor saneczkowy na Cytadeli przekształca się w raj dla miłośników ekstremalnej jazdy na dwóch kółkach. 300 metrowy tor jest już zbudowany w połowie. - Jutro na budowę wjedzie koparka, która usypie największą, mającą 35-metrów długości przeszkodę na torze. Składać się ona będzie z kilku mniejszych przeszkód - mówi Alex Bartkowiak z organizacji GrandaPropaganda.


Na torze trzeba jeszcze wykonać prace wykończeniowe: wybetonować platformę startową i wyprofilować zakręty. Dzięki temu przy wjeździe na tor będzie można zamontować bramkę startową, który posłuży do mierzenia czasu zjazdu. - Przyda się on zwłaszcza w czasie zawodów, które zamierzamy organizować na torze - dodaje Bartkowiak. W przyszłości planowane jest także oświetlenie toru. Budujący go rowerzyści zamierzają do tego wykorzystać stojące tam stare latarnie oświetlające dawniej górkę saneczkową.

Ostatecznie poznański tor rowerowy będzie miał 300 metrów długości i znajdzie się na nim około 15 przeszkód, tzw. hopek. Górki mają spowodować, że rowerzyści poczują się jak na naturalnej trasie. Ostatnia, największa górka-przeszkoda będzie zmuszała rowerzystów do zmniejszenia prędkości. Za nią zostanie też zbudowany odcinek dający możliwość bezpiecznego wyhamowania po szaleńczym zjeździe z góry.


Prace nad budową toru powinny zakończyć się najpóźniej za trzy tygodnie. Potem torem zajmie się przyroda, która przez jesień i zimę będzie nad nim „pracować" i naturalnie utwardzać ziemię. Miłośnicy ekstremalnej jazdy skorzystają z toru już na wiosnę, kiedy to zostanie on oficjalnie otwarty.

Poznańscy rowerzyści walczyli o wybudowanie profesjonalnego i legalnego toru przez kilka lat. Pomysł narodził się już w 2003 roku; wtedy to zaczęły się rozmowy organizacji GrandaPropaganda, zrzeszającej amatorów ekstremalnej jazdy na rowerach górskich z Zarządem Zieleni Miejskiej i Urzędem Miejskim o udostępnienie terenu pod budowę tego obiektu.


Pierwotnie tor miał być wybudowany w Lasku Marcelińskim, jednak po wejściu w życie nowych przepisów budowlanych (przepis, że każdy obiekt sportowy musi być ogrodzony) zrezygnowano z tej lokalizacji, bo w lasach nie można stawiać ogrodzeń. Niemal równocześnie pojawił się pomysł wybudowania toru na poznańskiej Cytadeli.

Podobne tory rowerowe już od dawna istnieją w innych miastach Polski - w Kielcach na os. Ślichowice, w Warszawie słynny tor Kazoora na Ursynowie, Gdańsku w Pruszczu Gdańskim i we Wrocławiu w parku Julianowskim i parku Poniatowskiego.

fot. M. Owsianny 3X, archiwum
Źródło: http://www.tutej.pl/cms.php?i=26582
 

·
Twierdza Doznań™
Joined
·
457 Posts
Estakada Małej Śluzy jest remontowana. Odkryto część czapy ziemnej i wymieniają izolację na dachu. 

·
Twierdza Doznań™
Joined
·
457 Posts
Tablica dla poległych żołnierzy?

7 lat trwał spór między Niemieckim Ludowym Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi (Volksbund) a Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ostatecznie Rada zgodziła się na uczczenie pamięci żołnierzy niemieckich, którzy zostali zamordowani na Cytadeli przez Armię Czerwoną.Walka niemieckich kombatantów o upamiętnienie poległych żołnierzy zakończyła się sukcesem. Jednak ich droga do zwycięstwa była wyboista. Przez ostatnie lata kombatanci zgłaszali swoje prośby do poznańskich urzędników i związków takich jak Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W roku 2007, sukces był bardzo blisko, jednak poparcia Niemcom odmówiła Wspólnota Ofiar Niemieckich Wypędzeń. Na propozycję Niemców nie chciał również przystać działacz LPR Adam Kuź. Tłumaczył, że w Poznaniu jest już jedna mogiła niemieckich żołnierzy - na cmentarzu miłostowskim i więcej miejsc pamięci nie potrzeba.

O co konkretnie chodzi niemieckim kombatantom? O krzyż i tablicę poświęcone żołnierzom Wehrmachtu, którzy w 1945 roku zginęli podczas walk na Cytadeli. Miałyby one być przymocowane do głazu, na którym znajdą się również dwa zdania: "Tu spoczywają żołnierze niemieccy z czasów II wojny światowej. Pamięci ofiar wszystkich wojen". Dziś, nie wiadomo jak pamięć zostaje uczczona. Na pewno nie powstanie tu duży pomnik. Najbardziej prawdopodobna jest tylko tabliczka upamiętniająca poległych. Ale i ta może wywołać sprzeciw wśród Poznaniaków.

Jak wszyscy wiemy, kontakty Polaków z Niemcami, ze względów historycznych, nie należą do najlepszych. Pomysłodawcy tabliczki pragną upamiętnić poległych żołnierzy, boją się jednak, że ta stanie się celem wandali. I choć niektórym Poznaniakom ciężko będzie zrozumieć, że na Cytadeli stanie taki symbol pamięci, jest to jeden z wielu kroków ku pojednaniu dwóch narodów.

Jeszcze nie znamy daty wystawienia symbolu poległych żołnierzy. Decyzja o tym, kiedy tabliczka zostanie umieszczona na Cytadeli zapadnie prawdopodobnie 16 listopada.
www.epoznan.pl
 

·
Twierdza Doznań™
Joined
·
457 Posts
Rozpoczął się ostatni etap rewitalizacji rosarium - tym razem modernizowana jest płyta stawku.

Ciekawe co się stanie z pozostałościami Rawelinu II :?: Czy zdemolują go do końca, a może rozbiorą całkowicie... :eek:hno:
 

·
Wydra
Joined
·
1,797 Posts
Fort Winiary - Koszary obronne, kaponiera szyjowa

Kilka pewnie mało znanych miejsc, pozostałości po Forcie Winiary, kilka bardziej znanych później.

Na początek poglądowa mapka fortu:
http://fotopolska.eu/13954,foto.html

(Nie pisać mi tu o brakach w opracowaniu, bo opisuję tylko niezbędne elementy dla zobrazowania niżej moich zdjęć)
W lewym dolnym rogu (pośrodku szyi fortu) widzimy śródszaniec (cały fort posiadał fosę oddzielającą go od przedpola), który dodatkowo był oddzielony fosą od całego fortu. Śródszaniec zbudowany był na planie pięcioboku.
Składały się na niego:
- główny budynek koszarowo-obronny (składający się z 3 skrzydeł - czołowego - zwróconego w kierunku środka fortu, i 2 barkowych),
- 2 pomocnicze budynki magazynowe (od strony miasta),
- kaponiera (wieża artyleryjska) - pomiędzy budynkami magazynowymi.

Kaponiera służyła do obrony fosy, można było prowadzić ogień wzdłuż fosy na jej odcinku szyjowym – wzdłuż budynków magazynowych. Fosa na tym odcinku miała 9 metrów szerokości. Węższa fosa znajdowała się wokół samej kaponiery – 6 metrów szerokości. Pomiędzy kaponierą a prawym budynkiem magazynowym znajdował się most na teren koszar. Kaponiera była też elementem propagandowym, gdyż można było z niej ostrzelać całe miasto. Była zbudowana na planie zamkniętej podkowy, była 4-kondygnacyjna.

W końcu fotki zachowanego odcinka wąskiej fosy bezpośrednio przed kaponierą.

1. Stoimy wewnątrz kaponiery, na jej drugiej kondygnacji (tak na oko). Przed nami zewnętrzna ściana fosy, czyli przed nami jakieś 6 metrów pokrzyw ;) :


2. Teraz stoimy już w fosie, nieźle nawet zachowany kawałek muru:


3. Ze środka fosy:


4. Pieczątka cegielni:


5. Focia z fosy na pierwszą kondygnację kaponiery, zdecydowanie gorzej zachowaną:


6. Zoom:


7. Widok na fosę i pierwszą kondygnację kaponiery zza fosy:


8. Przenosimy się dalej – do wspomnianego już wyżej mostu, widzimy zewnętrzną część fosy (na tym odcinku miała już 9 metrów szerokości), będącą zarówno przyczółkiem mostu:


9. Środkowy filar mostu, stoi na nim jakiś pomnik/rzeźba saperów chyba:


10. Jak na filar wejdziemy, to wyraźnie widać, że jest to filar, a nie wewnętrzna ściana fosy/przyczółek:


Fotka tego mostu:
http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/untitled_copy13.jpg

11. Cofniemy się jeszcze raz na przedpole. Na skarpie wzgórza zostały wybudowane dwie brukowane drogi prowadzące od kaponiery do:
a) bramy Szelągowskiej (kierunek Warta):


b) bramy cmentarnej:
 

·
Wydra
Joined
·
1,797 Posts
Fort Winiary - Reduta IV, Ringkanone

W części szyjowej fortu – od miasta zostały wybudowane 4 reduty. Licząc od śródszańca w lewo: reduta I i reduta II, a w prawo: reduta III i reduta IV. Jesteśmy na końcówce reduty IV. Znajduje się tu zachowane stanowisko działa Ringkanone (15cm?).
http://www.mars.slupsk.pl/fort/a21nad.htm

1. Widok z boku:


2. Tu widzimy mocowania drugiej – zewnętrznej szyny (po prawej na powyższym obrazku), prowadzącej działo (Z na obrazku):


3. Z innej perspektywy:


4. Tutaj widzimy oprócz mocowania szyny, miejsce po bolcu do łancucha kierunkowego (Y na obrazku):
 
1 - 16 of 16 Posts
Top