SkyscraperCity banner

Co myślicie o Filharmonii?

• Total voters
    71
1 - 15 of 15 Posts

·
Prymityw
390 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Budynek Filharmonii Częstochowskiej mieści się przy ul. Wilsona 16. Wzniesiony został w latach 1955–1965 na fundamentach Nowej Synagogi spalonej 25 grudnia 1939. Projektantem budynku był krakowski architekt Józef Tadeusz Gawłowski.

Prawdopodobnie jedyny budynek nawiązujący do brutalizmu w Częstochowie.

Filharmonia dysponuje dwiema salami. Większa z nich ma 895 miejsc, druga sala jest salą kameralną, ze stu siedemdziesięcioma miejscami. W 2010 rozpoczęła się rozbudowa Filharmonii.

Stan obecny, po rozbudowie i remoncie starej części.

Projekt

Lata 60. i 70.

2000-2010

·
Registered
16 Posts
Hmm.. Prosta bryła, ciekawe te małe okienka z boku. Trochę kojarzy mi się z budynkiem MOK-u w Przeworsku (który ma fajny projekt ale jest niezadbany). Jest OK, daję 7.

·
Registered
1,237 Posts
W dzieciństwie mnie ten budynek fascynował, szczególnie te wielki kolumny, teraz uważam, że jest to jeden z niewielu wielkomiejskich budynków w mieście. Obecnie trwa przebudowa, dzięki której budynek będzie większy i wydłuży się w stronę wschodnią czyli tą z drugiej strony wejścia.

·
Registered
258 Posts
Właściwie to oceniamy tu budynek, który w tej chwili jest w remoncie i który nigdy nie będzie wyglądał tak jak na zdjęciach powyżej. Nie wiem na ile aktualna jest ta poniższa wizualizacja przedstawiająca Filharmonie po remoncie. (jej jakość wykonania jak widać pozostawia wiele do życzenia) Jeśli są jakieś nowsze od tej, to koleżanki/koledzy z Częstochowy poprawcie mnie. :)

·
Prymityw
390 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
Ta wizualizacja jest nieaktualna. Budynek będzie miał, a właściwie już ma, bardzo ładną fasadę z kremowego marmuru. Nie wiem jak to się będzie komponowało z bryłą ale myślę że może być całkiem nieźle.

·
Prymityw
390 Posts
Discussion Starter #13
W pierwszym poście wrzuciłem nowe zdjęcia które pokazują wynik remontu starej części. Jeśli znajdę fotografie nowej części budynku to też je dorzucę.

·
Registered
189 Posts
Co z tego że fajne materiały skoro na naszych oczach po raz kolejny zarzyna się ciekawy budynek późnego modernizmu. Gdyby projektantowi chodziło o stwrzenie błyszczącej szkatułki, to pewnie by to zrobił. Świadomie powstał budynek prosty, z oszczędnym detalem i surowym materiałem na elewacji (tynk czy beton?). A teraz to wszystko przyozdabia się marmurami i szklanymi ścianami :/
Oceniam tylko to co widzialem na żywo, ale tu pewnie byłoby 8/10 przed remontem i 2/10 obecnie.

·
bezrobotny
7,175 Posts
Jak dla mnie obie wersje są na 8. Nawet nie przeszkadzają mi nowe materiały bo są wysokiej jakości, ale widzę, że wprowadzono inne niepotrzebne zmiany i za to 1 odejmuję.
7

1 - 15 of 15 Posts