SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 83 Posts

·
Registered
Joined
·
208 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Częstochowianie żegnają się z Merkurym
ds
2007-04-09, ostatnia aktualizacja 2007-04-09 19:03
W Wielką Sobotę klienci po raz ostatni mogli odwiedzić istniejący od ponad 30 lat dom towarowy Merkury. Kto w poświąteczny wtorek zapędzi się tam na zakupy, zastanie zamknięte drzwi.

- Głupie uczucie - przyznała Danuta Peroń, właścicielka stoiska z męskimi koszulami, która sobotę spędziła na pakowaniu towaru. - Niby funkcjonowałam tu tylko osiem lat, ale to też kawał życia. Przykro się z nim rozstawać. Mam nadzieję, że gdy Amerykanie przebudują Merkurego na galerię handlową, uda mi się tu wrócić.

- A mnie chyba serce pęknie - mówiła właścicielka stoiska pasmanteryjnego. - Spędziłam tu 20 lat, najpierw jako pracownik, potem udziałowiec. A teraz trzeba stąd odejść. Bardzo to smutne...

Nowy właściciel - firma Polimeni Organization - na miejscu Merkurego postawi Galerię Częstochowa. Będzie dużo większa: gmach przybliży się do Alej, zajmie też miejsce wieżowca na tyłach, który jest przewidziany do rozbiórki. Otwarcie w 2008 roku.:)
 

·
Registered
Joined
·
208 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Amerykanie nie chcą kupić Megasamu
Tomasz Haładyj
2007-05-18, ostatnia aktualizacja 2007-05-18 20:55

Amerykańska firma, która kupiła już Merkurego, wycofała się z negocjacji w sprawie zakupu innego domu towarowego: Megasamu przy al. Wolności.
Dwóch właścicieli Megasamu: PSS "Jedność" (część handlowa) i spółdzielnia Spójnia (część usługowa) deklaruje, że sprzedadzą budynek, o ile oferta inwestorów będzie interesująca. Jedność stawia jeszcze dodatkowy warunek: chce być operatorem marketu w przebudowanym na galerię handlową gmachu.
W ostatnich tygodniach negocjacje prowadziły trzy firmy deweloperskie. Jedna z nich - Polimeni - już wcześniej zainwestowała w Częstochowie, kupując Merkurego w II Alei 17. Zapowiada rozebranie gmachu i postawienie dużo większego, mieszczącego Galerię Częstochowa. Gdyby Polimeni udało się jeszcze przejąć Megasam, zmonopolizowałaby niemal cały śródmiejski handel.
Tak się jednak nie stanie: - Zrezygnowaliśmy z zakupu Megasamu - poinformował nas Leszek Czajor, reprezentujący amerykańską firmę.
Znawcy rynku nieruchomości mówią, że Megasam wcześniej czy później znajdzie nabywcę, gdyż leży w najbardziej ruchliwym punkcie miasta. Dodatkową zachętą jest możliwość zabudowy tzw. kwadratów, które leżą na gruntach PSS "Jedność" i Spójni.
Tymczasem Polimeni powinno skupić się na Merkurym. Od tygodni nic się tam jednak nie dzieje - handlowcy już przed Wielkanocą opuścili dom towarowy, jego puste okna straszą przechodniów, działa tylko mało kolidujący z planowaną przebudową market Tesco. Pojawiła się nawet pogłoska, że Polimeni zrezygnowało z inwestycji w Częstochowie.
- Absolutnie nie. Przedłuża się tylko wyłanianie wykonawcy - mówi Czajor. Zapewnia, że rozpisany przez Polimeni przetarg rozstrzygnie się jeszcze w maju.

Źródło: Gazeta Wyborcza - Częstochowa
 

·
Registered
Joined
·
208 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Częstochowska galeria prawie skomercjalizowana

Prace budowlane nad Galerią Częstochowa rozpoczną się wiosną tego roku, a już ponad 85 proc. pow. handlowej zostało skomercjalizowane. Duże zainteresowanie najemców wynika zapewne z faktu, że inwestycja amerykańskiego dewelopera, firmy Polimeni LLC, będzie pierwszą nowoczesną galerią handlową w mieście.

Największym najemcą obiektu będzie sieć super- i hipermarketów Tesco oraz market RTV Euro AGD. Wśród marek modowych znajdą się sklepy takich sieci jak: C&A, Cropp, Grey Wolf, Intermoda, Lee Cooper, Molton, Monnari, Morgan, Oxide, Pamax, Pierre Cardin, ReKids i Reserved. Oferta handlowa częstochowskiej galerii zawierać będzie również trzy salony jubilerskie Yes, Apart oraz Ma-Ka z biżuterią srebrną, salony obuwnicze CCC, Venezia, Quazi, butiki Atlantic Mistique, Triumph i Intimidea z bielizną, a także perfumerię Marionnaud, salon sieci Drogeria Natura, sklep Home&You z wyposażeniem wnętrz. Oferta gastronomiczna składać się będzie m.in. z lodziarni Grycan i kawiarni Cremosa Cafe. W promieniu 20 kilometrów od galerii zamieszkuje ok. 385 tys. jej potencjalnych klientów, a 70 tys. jest w stanie dotrzeć do niej w czasie nie dłuższym niż 5 min.

Polimeni (www.polimeni.pl ) pracuje w naszym kraju nad siedmioma projektami galerii handlowych. Poza Częstochową firma inwestuje w: Słupsku, Rumi, Starogardzie Gdańskim, Płocku, Jastrzębiu Zdroju i Przemyślu
:banana::banana::banana:
 

·
Tschenstochau/Ченст&
Joined
·
437 Posts
Kilka informacji o GH Częstochowa pojawiło się ostatnio w innym wątku.

Przypadkiem wpadłem na ten artykuł. Niby o tym było już powiedziane ale skoro mamy topic ...

Co z Merkurym?

Od ponad roku Dom Handlowy Merkury, do niedawna chluba miasta, jest zamknięty.

2008-10-03


Budynek przejęła firma Polimeni International LLC. Przedstawiła wizję stworzenia w miejsce starego budynku nowej pięknej galerii – projekt z dumą zaprezentowano na planszy.... i na tym się skończyło. – Merkury popada w ruinę i straszy swoim wyglądem – mówią nam częstochowianie. Taki widok w centrum miasta istotnie nie napawa pozytywnymi fluidami. Raczej działa destrukcyjnie. O to co dalej z Merkurym zapytaliśmy przedstawicieli firmy Polimeni. – Musieliśmy zrewidować poprzedni projekt. Było duże zainteresowanie wynajmem powierzchni i zarząd postanowił zwiększyć galerię i zmienić jej układ. Musieliśmy zatem przejść ponownie całą procedurę urzędniczą. W tej chwili trwają prace proceduralne związane z uzyskaniem dla nowego projektu wszelkich niezbędnych pozwoleń. Po wybraniu generalnego wykonawcy ruszą prace budowlane – informuje rzecznik prasowy Polimeni Monika Łukawska.
Galeria Częstochowa, po zmianie projektu to w sumie 23 tys. m2 powierzchni, 80 sklepów zlokalizowanych na czterech poziomach i dogodny podziemny parking. Klienci
Wśród sklepów składających się na ofertę Galerii Częstochowa znajdują się już między innymi takie znane marki jak C&A, Reserved, Cropp, Esotique, Home&You, Apart, CCC, Drogeria Natura, Marionnaud, Monnari, Molton, Pierre Cardin, RTV Euro AGD, Top Secret, Triumph, Visio Express, Vobis, Venezia.
Otwarcie Galerii planowane jest na 2010 rok.

UG
Więcej czytaj w Gazecie Częstochowskiej
za http://www.czestochowa.wita.pl
 

·
Registered
Joined
·
208 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Merkury straszy i czeka na wykonawcę

2009-01-19, ostatnia aktualizacja 2009-01-19 18:47

Kiedy ruszy przebudowa Merkurego? Kiedy przestanie straszyć w centrum miasta? - Wkrótce zostanie wybrany wykonawca. Wtedy podamy daty - uspokaja Leszek Czajor, rzecznik prasowy Polimeni, właściciela Merkurego.
Merkury - duma socjalistycznego handlu - z wielką pompą został otwarty w 1975 roku. Od 1996 roku zaczęła nim zarządzać spółka Centrum, ale nie dała rady inwestować w niszczejący budynek, więc sprzedała go polsko-amerykańskiej firmie Polimeni. Nowy właściciel zapowiedział, że obiekt stanie się nowoczesną galerią handlową z piękną fasadą, trzema poziomami handlowymi oraz dwupoziomowym garażem.

Inwestycja idzie jednak bardzo powoli. Do tej pory właściciel Merkurego przebudował jedynie drogę dojazdową na tzw. pl. Balcerowicza: - To najlepszy dowód, że nie rezygnujemy z inwestycji, tylko działamy - mówi Czajor.

Kiedy przyjdzie czas na budynek, na nowoczesną fasadę i stoiska handlowe? - Myślę, że wkrótce, jak tylko podpisana będzie umowa z wykonawcą. To w niej znajdzie się również termin zakończenia inwestycji - dodaje rzecznik Polimeni.

Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa:cheers:
 

·
Tschenstochau/Ченст&
Joined
·
437 Posts
Heh, to już chyba któraś z kolei taka sama wypowiedź słowo w słowo, bonusowo pochwalili się drogą ... znaczy kostką brukową prowadzącą na przyszły plac budowy :lol:

Na osłodę dodam, że kilka dni temu Polimeni zdobyło kredyty na budowę galerii ale w Jastrzębiu :)

Na obecną chwilę nie podzielam optymizmu i jestem sceptyczny co do wypowiedzi Czajora. Jeśli cokolwiek zaczną działać to może pod koniec 2009 lub na wiosnę 2010. Wg mnie działka stoi i czeka na lepsze czasy, o ile nie myślą o pozbyciu się jej. Jedyną drogą dojazdową do galerii będzie plac Balcerowicza, a przed nim linia tramwajowa :) Czyli bardzo ograniczony.
 

·
Tschenstochau/Ченст&
Joined
·
437 Posts
ja prorokuję ,że bedzie na euro 2012:lol::lol:
Kurde, to trzeba ich uświadomić, że po "ciężkiej walce" :lol: Częstochowa odpadła z rywalizacji o Euro :lol: Wyślę im mail-a, że Euro nie będzie u nas. I że już ich nie chcemy ;) Miasto na pewno będzie zainteresowane placem pod kolejny pomnik ;) albo znajdziemy inwestora z szybszym zapłonem :) I postawi galerię na MŚ w 2010 ;)

Jak dla mnie to takie pie*****nie od ponad roku o jednym. A efektów nie widać. Mogli sobie ludzie dalej handlować. Komputerowy był tam fajny ;)
 

·
Tschenstochau/Ченст&
Joined
·
437 Posts
Pod koniec roku podwiesili parę informacji prasowych na stronie (polimeni.pl) aczkolwiek nie działały. Dzisiaj udało się zobaczyć, co tam kryje się pod "Galeria Częstochowa" w Informacjach prasowych.Datowane na 1 czerwca, podpięte na stronie pod koniec roku...
Zaskakująca jest wciąż widniejąca data realizacji, kolejne zwiększenie powierzchni handlowej (początkowo 14 tys. m2, później informacje o 23,8 tys. m2, teraz już 27 tys. m2). Przy okazji urosło jeszcze o jedną kondygnację.
 

·
Registered
Joined
·
645 Posts
Ja że jestem pesymistą to powiem, że z Galerii Częstochowskiej możemy jedynie zapomnieć. Dość, że ci amerykanie dokładnie Polimeni nie jest jakąs odpowiedzialną firmą widać to nawet po ich stronie to o Galerii Czestochowskiej możemy zapomnieć narazie.
Zresztą jaki to sens? GJ od Częstochowską leżą od siebie 500m tylko, że GJ to będzie prestiżowa galeria z większą ilością sklepów a w Częstochowskiej sklepy są podobne tylko mniejszą ilością.
 

·
Registered
Joined
·
171 Posts
tez jestem pesymistą:/ przez tyle lat częstochowanie mieli kilka sklepów na krzyż, np jedno reserved, a teraz mieli by mieć aż 3? nie sądze zeby w związku z kryzysem rozsądnie byłoby inwestować teraz w galerie z ciuchami

"- Sieci handlowe zamawiały kolekcje, gdy w handlu była bardzo dobra koniunktura, a wzrost sprzedaży detalicznej wynosił 18-20 proc. Teraz, gdy gospodarka słabnie i rośnie bezrobocie, ludzie ograniczają zakupy. W magazynach sklepowych jest mnóstwo towarów, których sklepy chcą się pozbyć za wszelką cenę, by uwolnić gotówkę. Sprzedawcy przyznają, że takich problemów z upłynnieniem nadwyżek towarów nie pamiętają- mówi Piotr Haman, ekspert rynku tekstyliów i szef firmy Merchandiser, która doradza sieciom handlowym."
http://gospodarka.gazeta.pl/gospoda...yprzedaze_i_promocje_potrwaja_przez_caly.html

a szkoda, bo fajnie byłoby mieć wreszcie jakis swieży kompleks w samym centrum, a nie tylko tą GJ na terenie wyglądającym jak po wojnie atomowej:]
 

·
Registered
Joined
·
2,070 Posts
Skonczy sie to pewnie tym ze zamkniety Merkury bedzie jeszcze przez wiele lat straszyl w centrum miasta, a jedynym efektem bedzie to ze ilestam osob stracilo zrodlo utrzymania. Inwestycja ze palce lizac...
 
1 - 20 of 83 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top