SkyscraperCity banner
1 - 20 of 53 Posts

·
nieśląski częstochowianin
I am
448 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W zwiazku z tym ,że coraz więcej Polaków Częstochowian oraz z Powiatu pracuje uczy sie podróżuje po Europie, oraz wzrostem ruchu turystycznego, no i najważniejsze spadkiem cen połączeń lotniczych - w cenie zblizonej do autokaru, może warto by zainwestować trochę w Rudniki k. Częstochowy.
nie chodzi mi bynajmniej o port lotniczy na Jumbojety 747 ale na samoloty zasięgu krótkiego i średniego na obszar europy i prywatne saamoloty klasy avionetki. Połączenie z centrum częstochowy zapewnił by Szynobus zsynchronizowany z planem lotów, oraz taxi. Kwestia modernizacji Rudnik - znajomi już dawno zapomieli o autokarze do Londynu przesiedli się na samolot. Taki niewielki port lotniczy jast w zasięgu finansowym miasta, ponieważ byłby to port dla samolotów z Europy, to można się pokusić o fundusze z UE. Można by zgarniać pasażerów z ościennych województw (Świętokrzyskie, południowa część Łódzkiego) przy dobrej logistyce i komunikacji (A1, S46)

·
Registered
3,268 Posts
Nie wiem czy Częstochowie aż tak w tej chwili jest potrzebne własne lotnisko. Gdyby nie było Pyrzowic to napewno

·
I am
448 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Z oficjalnej strony miasta:

W obecnej sytuacji ekonomicznej możliwe jest uruchomienie w Częstochowie lotniska cywilnego. Nastawione na masowego klienta lotnisko regionalne klientów przyciągnie niskimi opłatami lotniskowymi i dobrą organizacją. Pozyskiwano by podróżnych działając w oparciu o formułę low-cost jako najtańszy port lotniczy pod względem opłat lotniskowych dla przewoźników oferujących niskie ceny przelotów. Lotnisko winno być połączone komunikacją autobusową z najważniejszymi generatorami ruchu w Mieście oraz najbliższym węzłowym dworcem kolejowym i innymi węzłami przesiadkowymi.

Analiza sytuacji ekonomicznej podobnych lokalnych portów lotniczych pokazuje, iż działalność komercyjna może przynosić zyski. Osiągnięcie dochodów jest możliwe przez zaoferowanie właściwej – atrakcyjnej dla klientów – formuły rynkowej. W Częstochowie taką możliwością są zapewne pątnicy, klienci biznesowi oraz turyści.
Aby dostosować lotnisko Częstochowa Rudniki do potrzeb pasażerskiego lotnictwa cywilnego należy:
· przeprowadzić kapitalny remont nawierzchni drogi startowej,
· dostosować istniejące budynki do potrzeb ruchu cywilnego lub zbudować nowy dworzec pasażerski,
· wyposażyć lotnisko w system świetlnych pomocy nawigacyjnych zgodnie z przepisami cywilnymi,
· wyposażyć lotnisko w urządzenia meteo, radionawigacyjne, łączności,
· wprowadzić na lotnisko służby bezpieczeństwa (policja, straż graniczna),
· wyposażyć lotnisko w sprzęt i urządzenia dla straży pożarnej.
Jak na budowę lotniska to niewiele. :) Wystarczy chcieć i umieć wykorzystać fundusze z UE. No cóż, ale Śląsk się nie zgodzi, więc lotnisko pozostaje w sferze marzeń... tak jak rewaloryzacja parków podjasnogórskich w tym roku (wina Śląska oczywiście).

Nie wiem czy Częstochowie aż tak w tej chwili jest potrzebne własne lotnisko. Gdyby nie było Pyrzowic to napewno
Właśnie takie inwestycje będą się przyczyniać do stopniowego oduniezależnienia się Częstochowy od Śląska i powiększania znaczenia regionalnego Częstochowy. Może za jakieś 20 lat powstanie znowu częstochowskie... lub choćby przeniosą sejmik wojewódzki do niej. :)

·
Registered
3,268 Posts
no tak nie wziąłem pod uwagę antagonizmów. To rzeczywiście nie może być żeby śląskie Pyrzowice mogły być lotniskiem dla Częstochowy

·
I am
448 Posts
Discussion Starter · #5 ·
1. Ruch pielgrzymkowy jest duży i to lotnisko zarabiałoby na siebie pokaźnie. Zyski z ruchu pielgrzymkowego należą się regionowi częstochowskiemu, a nie GOP-owi.

2. Taka Biała Podlaska buduje dla siebie lotnisko, mimo że inne lotnisko będzie w Lublinie. :) Bodajże Radom też.

Ps. Hehe, ale Pyrzowice nie są śląskie, ale zagłębiańskie, ponieważ są na drugim brzegu Brynicy. :)

·
Registered
240 Posts
grekoo said:
1. Ruch pielgrzymkowy jest duży i to lotnisko zarabiałoby na siebie pokaźnie. Zyski z ruchu pielgrzymkowego należą się regionowi częstochowskiemu, a nie GOP-owi.

2. Taka Biała Podlaska buduje dla siebie lotnisko, mimo że inne lotnisko będzie w Lublinie. :) Bodajże Radom też.

Ps. Hehe, ale Pyrzowice nie są śląskie, ale zagłębiańskie, ponieważ są na drugim brzegu Brynicy. :)
jeśli priorytetem sa owe antagonizmy, to jaknajbardziej lotnisko jest potrzebne Czestochowie nie zważając na Pyrzowice oddalone o chyba 40km od Czestochowy z dobrym połączeniem drogowym. Inna kwestia to komunikacja zbiorowa, która kuleje z Pyrzowic.
Podobne plany ma Bielsko, tylko, że tam odległość do Pyrzowic i Balic jest znacznie większa i powód budowy takiego lotniska ne opiera się na antagonizmach nasze/wasze lotnisko, bo pewnie gdyby duże lotnisko było w Tychach raczej plany budowy lotniska w Bielsku byłyby bardzo odległe. Zresztą już nie raz spotkałem się z alergiczną reakcją w Częstochowie na wszystko co związane ze Śląskiem z czego wynikają absurdalne propozycje jak choćby woj. czestochowskie (z kilkoma powiatami na około, czyli mikro woj.). Z tego co mi wiadomo region Częstochowy ma silną reprezentację w zarządzie wojewódeztwa,a z pewnością silniejszą niż region bielski, który mniej marudzi a więcej działa mimo podobnej sytuacji gospodarczej obu miast po 89r i po utracie statutu miast wojewódzkich. Ja myślę, ze główny problem Częstochowy to włodarze miasta, którzy nawet nie nakreślili kierunku rozwoju miasta i nie mają kompletnie pomysłu na nie.

G

·
bregi said:
W sumie to niedaleko (jak an lotnisko sa zarówno wspomniane pyrzowice, jak i Łódź. Potrzebny jets tylko porządny dojazd, najlepiej szybka kolej z Częstochowy do Przyrzowic i wystarczy.

W samej Częstochowie potrzebne jest conajwyżej lotnisko dla prywatnych samolotów.

·
Registered
553 Posts
INTERIA:
Częstochowa z własnym lotniskiem
21.08.2006 16:37
Władze Częstochowy chcą przejąć lub kupić dawne wojskowe lotnisko w podczęstochowskich Rudnikach. Miałby tam powstać regionalny port lotniczy. Lotnisko należy obecnie do prywatnej firmy. Jednak samorządowcy liczą na unieważnienie transakcji sprzedaży, którą zakwestionowała NIK. Lotnisko sprzedała Agencja Mienia Wojskowego.

Prezydent Częstochowy, starosta powiatu częstochowskiego, wójt gminy Rędziny, gdzie mieści się lotnisko oraz prezes Aeroklubu Częstochowskiego wysłali listy do szefów resortów obrony narodowej i transportu ze swoją propozycją przejęcia lub kupna lotniska w razie anulowania nieprawnej transakcji.

czytaj dalej

REKLAMA

Tomasz Kucharski z częstochowskiego magistratu wyjaśnia, że szansa na odzyskanie lotniska pojawiła, gdy transakcjami AMW zajęła się NIK. Izba zakwestionowała m.in. legalność zbycia przez AMW lotniska w Rudnikach na rzecz spółki Bosacka Development. Wątpliwości dotyczą braku tytułu przez AMW do sprzedaży tej nieruchomości oraz zbycia lotniska poprzez wniesienie go jako aport do spółki z prywatnym biznesmenem, a potem odsprzedaż mu udziałów w spółce.

Zdaniem prezesa Aeroklubu Częstochowskiego, Włodzimierza Skalika wartość koniecznych inwestycji, m.in. nowych obiektów oraz aparatury lotniskowej, to ok. 10-15 mln zł.

Samorządowcy podkreślają, że obecne zagospodarowanie terenu lotniska umożliwia powstanie koniecznej do obsługi ruchu pasażerskiego infrastruktury. Niedaleko przebiega droga krajowa nr 1 oraz linia kolejowa, w ciągu kilku lat ma również powstać autostrada A 1 wraz z węzłem komunikacyjnym.

Według nich podczęstochowskie lotnisko nie byłoby też konkurencją dla szybko rozwijającego się, odległego o ponad 60 km, portu lotniczego w Pyrzowicach. Tamtejsze lotnisko - obsługujące aglomerację górnośląską - może przyjmować nawet największe samoloty świata, w 2005 roku przyjęło 1,1 mln pasażerów.

W założeniu Regionalny Port Lotniczy w Rudnikach prócz działalności pasażerskiej, czarterowej i taksówkowej miałby również na niewielką skalę obsługiwać transport towarowy, a także loty szkoleniowo-sportowe oraz ratunkowe.

Samorządowcy zakładają w najbliższym czasie przygotowanie koncepcji działania lotniska oraz powołanie podmiotu nim zarządzającego. Potem konieczne będzie opracowanie dokumentacji projektowej.

- Częściowo zamierzamy wzorować się na innych podobnych lotniskach, który powstały w ostatnim czasie i dobrze funkcjonują - np. w Lublinku obok Łodzi - wyjaśnił Kucharski.

W Polsce jest obecnie 12 portów lotniczych (warszawskie Okęcie i 11 regionalnych) oraz 41 lotnisk lokalnych, z czego 36 to lotniska aeroklubowe, cztery przemysłowe i jedno prywatne. Polskie porty obsłużyły w 2005 r. ponad 11,5 mln pasażerów, wobec ok. 8,8 mln rok wcześniej.

(PAP)

·
I am
448 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Ciekawe czy kampania wyborcza, czy naprawdę chcą wybudować to lotnisko... Jeżeli tak to super. :banana: :cucumber:

·
Registered
345 Posts
podejrzewam, ze szybciej powstanie (od podstaw) lotnisko w podkieleckich Obicach (plan 2010) takze zgarnianie pasazerów ze swietokrzyskiego raczej odpadnie. mimo wszystko rosnący lawinowo ruch powoduje, ze coraz wiecej coraz mniejszych miast rozwaza budowe lotniska. Tymbardziej, ze Czestochowa ma juz lotnisko - wystarczy rozbudowa. Mysle, ze to kwestia około 3-4 lat.

·
I am
448 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Temat lotniska wraca, wiem że i tak to nikogo nie obchodzi ale wklejam:

Na sesji rady miasta 5 lutego było kilka niespodzianek. Pierwszą sprawili sami radni - uchwalili budżet Częstochowy, choć wcześniej bardzo go krytykowali. Drugą - senator Jarosław Lasecki, który - niczym królika z kapelusza - wyciągnął żądanie 4 mln zł na lotnisko w Rudnikach.

W sali zapełnionej do ostatniego miejsca przez urzędników, mieszkańców i dziennikarzy czekających, czy radni uchwalą budżet dla miasta, na mównicę wszedł senator Lasecki (niezależny, należy do klubu PiS-u, mandat senatorski daje mu prawo do zabierania głosu na sesjach samorządu). Cytując słowa wieszcza Adama o młodości, co dodaje skrzydeł, przedstawił radnym projekt: Częstochowa wywłaszcza prywatnego właściciela lotniska w Rudnikach, asygnując na ten cel 4 mln zł i wkrótce staje się lotniczą potęgą Polski, a być może również Europy. Wszystko to dzięki projektowi "Dajmy Częstochowie skrzydła", w który zaangażował się sam senator, a także Politechnika Częstochowska. Zakłada on, po pierwsze, utworzenie w Rudnikach regionalnego lotniska, z którego korzystałyby przede wszystkim tanie linie lotnicze rozwijające się w Polsce i całej Unii Europejskiej jak grzyby po deszczu. Po drugie, chce powstania w Częstochowie prężnego ośrodka kształcącego kadry dla lotnictwa cywilnego. Obecnie bowiem kształci ich tylko Rzeszów, a przecież Aeroklub Częstochowski, jako jeden z nielicznych w Polsce, ma stosowne certyfikaty wymagane przez Unię.

Wśród zdumionej publiczności najbardziej zaskoczony okazał się prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Wprawdzie z mównicy senator zapewniał, że swoim pomysłem podzielił się już z włodarzem miasta, okazało się jednak, że uprzedził go wyłącznie o zamiarze złożenia wniosku do budżetu. Jak dużego i w jakiej sprawie - nie zdradził. - Mnie o swoich planach też nie mówił - wyznał później wójt gminy Rędziny Waldemar Chmielarz. - Powiedział jedynie, że powinienem być na sesji w Częstochowie. No to jestem.

- 4 mln zł to nie jest kwota, którą bez przygotowania wpisuje się do budżetu - wyjaśniał senatorowi Tadeusz Wrona. - Tym bardziej że prawna sytuacja lotniska jest co najmniej niejasna. Znacznie bardziej klarowna była, gdy interesował się nim Vahap Toy i obiecywał wielkie inwestycje w Rudnikach. Wtedy była to jednak własność Skarbu Państwa.

Teraz lotnisko należy do prywatnej osoby, z którą w 2004 r. Agencja Mienia Wojskowego założyła spółkę Bosacka Development Partners z siedzibą w Zakopanem. Biznesmen wniósł do niej 50 tys. zł gotówką, zaś agencja - wyceniony na ponad 15 mln zł aport, w tym 272 ha byłego lotniska wojskowego w Rudnikach. Potem agencja wycofała się ze spółki i Andrzej Stoch został jedynym właścicielem terenu. Zapłacił - jak podaje prezydent i senator - 3,8 mln zł. Z raportu NIK wynika jednak, że transakcja wzbudziła poważne wątpliwości u kontrolujących. Z kolei do częstochowskiego magistratu dotarło ostatnio pismo z wiadomością, że w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej trwa postępowanie przygotowawcze, są bowiem podejrzenia, że AMW w latach 1999-2004 naraziła Skarb Państwa na poważne straty. Jak? Transakcjami podobnymi do tej rudnickiej, czyli wnoszeniem aportów do różnych spółek, a potem odsprzedawaniem ich po zaniżonej cenie. Na dodatek spółka nie płaci gminie Rędziny podatku od nieruchomości i wójt musiał wejść firmie na hipotekę.

- Formalnie wywłaszczenie jest możliwe - tłumaczył prezydent. - Ale nie w sytuacji, gdy transakcja może być nawet unieważniona.

- Ja w kwestiach prawnych się nie wyrażam - odpowiadał senator. - Wiem jednak, że zamiast mówić, coś trzeba dla Częstochowy robić. A to teraz lotnictwo pasażerskie się rozwija i rząd przeznacza na lotniska regionalne 100 mln zł.

O prawnych problemach nie chciał też mówić Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubu. - Ale pomysł, by w Częstochowie kształcić pilotów, jest doskonały - oceniał.

Ostatecznie po wielu dyskusjach ustalono, że zanim zapadną jakiekolwiek decyzje i podjęte zostaną finansowe zobowiązania, sprawa zostanie dokładnie zbadana przez urzędników i radnych z komisji rozwoju regionalnego. Tym bardziej że Częstochowa nie mogłaby sama występować o wywłaszczenie tego terenu, skoro lotnisko leży poza granicami miasta.

·
Registered
944 Posts
Male pytanie, po co Czestochowie miedzynarodowy port lotniczy? Przy takiej bliskosci Pyrzowic kasa ktora zostanie wpakowana w budowe tego lotniska moze smialo zostac przeznaczona pod inne inwestycje! Ale na Boga nie w kolejne lotnisko!

·
Ślązak tu i tam
1,372 Posts
Ja doskonale rozumiem, po co Czestochowie ten miedzynarodowy port lotniczy. Wystarczy przeczytac opinie grekoo i wszystko jasne. Chodzi o "uniezaleznienie sie od Slaska" - taka zwykla zawisc za likwidacje wojewodztwa.

Wedlug slow grekoo najlepiej zeby powstalo mocne wojewodztwo czestochowskie z bardzo silnymi osrodkami gospodarczymi jak Klobuck i Koniecpol. Miedzynarodowe lotnisko powinno wiec byc tego symbolem i podniesc renome miasta. Nareszcie paskudne Katowice nie beda zabieraly Czestochowie pieniedzy od pielgrzymow!

·
I am
448 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Przy takiej bliskosci Pyrzowic kasa ktora zostanie wpakowana w budowe tego lotniska moze smialo zostac przeznaczona pod inne inwestycje! Ale na Boga nie w kolejne lotnisko!
Nie budowa, ale rozbudowa! Jest tam już lotnisko 272-hektarowe. Trzeba wymienić płytę lotniska, trochę rozbudować. W przeciwieństwie do Kielc, gdzie port lotniczy powstanie w szczerym polu. Poza tym Polska ostatnio bardzo prężnie rozbudowuje lotnictwo cywilne. Poza tym, jeżeli dobrze przeczytaliście, to to lotnisko miałoby przede wszystkim kształcić lotników.

Wedlug slow grekoo najlepiej zeby powstalo mocne wojewodztwo czestochowskie z bardzo silnymi osrodkami gospodarczymi jak Klobuck i Koniecpol.
Także Radomsko i Zawiercie.

Ps. Jakie potęgi gospodarcze są w Opolskiem, Świętokrzyskiem, Podlaskiem, Lubuskiem?

Oprócz miast wojewódzkich prawie żadne!
Nie wszczynajmy takiej dyskusji w tym temacie. Częstochowa na to nie zasługuje...:)

Miedzynarodowe lotnisko powinno wiec byc tego symbolem i podniesc renome miasta. Nareszcie paskudne Katowice nie beda zabieraly Czestochowie pieniedzy od pielgrzymow!
Jasna Góra nie przynosi żadnych realnych zysków częstochowianom. Nie mieszkasz w mieście, to nie wiesz.

·
Ślązak tu i tam
1,372 Posts
@ grekoo

Nie mam zamiaru się sprzeczać. Proponuję zostawić antagonizmy na bok. Jestem przeciwnikiem powstawania słabych województw (opolskie i kieleckie uważam za wypadek przy pracy), a takie niewątpliwi byłoby (gdyby powstało) częstochowskie. Myślę, że lotnisko dla małych samolotów i szkoleniowe w Częstochowie nie jest złym pomysłem. Zostawmy jednak na boku hasła, że Katowice doją Częstochowę i takie tam. Nie ma co sztucznie wzbudzać konfliktów. Życzę Częstochowie jak najlepiej, żeby lepiej wykorzystała (i zaminiła na pieniądze) ruch pielgrzymkowy, bliskość "jedynki" i.... lotniska w Pyrzowicach :cheers:

1 - 20 of 53 Posts