SkyscraperCity banner

1 - 20 of 118 Posts

·
Prymityw
Joined
·
390 Posts
Discussion Starter #1
Rozpoczynam ten temat i mam nadzieję że również dyskusję o tym co dzieje się i co powinno się dziać w tym zapomnianym przez Boga i jego nieposłuszne dzieci miejscu. Kto tam był to wie jak to miejsce wygląda. Nie można ukrywać że jest wstydliwą plamą na mapie miasta które chciałoby się szczycić statusem historycznego.

Chciałbym abyśmy poszukali odpowiedzi na pytanie jak pomóc temu miejscu......odzyskać, lub raczej nadać nowy blask i spróbować zmienić obraz tej dzielnicy który niestety w znaczącej części jest taki...

Zapraszam do rozmowy, wrzucania zdjęć, filmów, pomysłów...
 

·
Registered
Joined
·
1,237 Posts
Nasze Stare Miasto ma ogromny potencjał. Wystarczy spojrzeć na ul. Graniczną (tą na ostatnim zdjęciu) na której czuć mega klimat. To miejsce wygląda jak by nie było w Polsce lecz w jakiś Włoszech, no tylko niestety panuje tam trochę syfu. Co do reszty Starego Miasta - potrzeba dużo dużo kasy aby ogarnąć ten bałagan i wybudować nowe budynki aby wyrównać niektóre pierzeje, bo lata wojenne, a później czasy komuny dokonały dużego uszczerbku w zabudowie. Impulsem do remontów powinno być dokończenie prac archeologicznych i wykorzystanie ich potencjału. Pod szklaną podłogą można by umieścić odkryte mury, a w nocy to efektownie oświetlić. Remontując kamienice i stawiając jakieś ogródki/kawiarenki letnie można ożywić tę część miasta. Ta część miasta jest dobrze skomunikowana, więc można by lokować jakieś punkty usługowe/finansowe. Jest jeszcze jeden problem - mieszkańcy. No nie ma co ukrywać, że wiele ludzi żyje tam z dnia na dzień wegetując w małych mieszkaniach. Więc, żeby cokolwiek tam zmieniać trzeba by było część mieszkańców przesiedlić do jakiś tanich mieszkań komunalnych czy coś w tym rodzaju,
 

·
Prymityw
Joined
·
390 Posts
Discussion Starter #3
A co myślisz o wyburzeniach które teraz mają miejsce na Starym Mieście? Jak ostatnio tam byłem to aż się we mnie zagotowało kiedy zobaczyłem co się tam dzieje. Miasto nie potrafi zabezpieczyć walących się budynków a niepotrzebnie wydaje kasę na remont będącego w niezłym stanie placu Biegańskiego czy urządzanie tak niepotrzebnych instytucji jak Muzeum Pielgrzymowania.
 

·
Registered
Joined
·
1,237 Posts
No jeśli wyburzenia faktycznie są konieczne (bo nie ma czego ratować) to jestem za. Moim zdaniem powinno się narzucić przedsiębiorcą aby zachowali pierwotny stan budynku lub remontowali go z uwzględnieniem historycznego charakteru okolicy. Oczywiście nad wszystkim powinien czuwać konserwator zabytków i jakaś kompetentna osoba znająca się na architekturze. No i plan zagospodarowania przestrzennego by się przydał a z tym wiadomo jest problem.
 

·
Prymityw
Joined
·
390 Posts
Discussion Starter #5
To prawda że jeśli nie ma czego ratować, zagraża to bezpieczeństwu itp to można wyburzyć. Najbardziej boli że wyburzyć nie długo trzeba będzie właściwie wszystko.

Kilka zdjęć z różnych źródeł. Czego nie widzą turyści.


1944:


2010:
 

·
Prymityw
Joined
·
390 Posts
Discussion Starter #6
W końcu zaczyna się coś dziać, niestety podobne warsztaty już były dla terenów pohutniczych i ich efektów nie widać.

Warsztaty architektoniczne, które mają zdecydować o przyszłości częstochowskiego Starego Miasta i położonego w tej dzielnicy Starego Rynku, przygotował magistrat. Odbędą się w dniach od 5 do 7 marca.

Warsztaty organizują Urząd Miasta Częstochowy oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów. Odbędą się one w dniach 5, 6 i 7 marca 2012 roku w Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie przy ul. Targowej 29 i będą prowadzone metodą Charrette. Polega ona na zaangażowaniu różnych grup danej społeczności w proces projektowania urbanistycznego.

- Celem warsztatów jest zaplanowanie działań, które wykorzystają potencjał najstarszej części miasta przy zaangażowaniu mieszkańców, podmiotów gospodarczych oraz organizacji pozarządowych, w taki sposób, aby w przyszłości Stare Miasto stało się atrakcyjną, tętniącą życiem dzielnicą - wyjaśnia Włodzimierz Tutaj, rzecznik częstochowskiego magistratu. - Prowadzenie warsztatów powierzono dr. hab. inż. arch. Piotrowi Lorensowi, kierownikowi Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Jednym z pytań, na jakie mają odpowiedzieć warsztaty, jest przyszłość częstochowskiego Starego Rynku, na którym od lat toczą się badania archeologiczne, a którego funkcji władze miasta nigdy nie potrafiły konkretnie zdefiniować.

- Chcemy, aby Stary Rynek był przestrzenią bardziej otwartą i przyjazną zarówno dla mieszkańców i turystów, a także, aby jego funkcja była zbliżona do pierwotnej, czyli miejsca, w którym koncentruje się życie – mówi Włodzimierz Tutaj.

Jak twierdzi magistrat, w czasie warsztatów ma zostać zaprezentowana m.in. wstępna koncepcja zagospodarowania Starego Rynku, przygotowana przez gliwicką pracownię architektoniczną Nowa. Projekt funkcjonalny przewiduje dla rynku funkcje gastronomiczno-spacerowo-rozrywkową. Jak podkreślają w urzędzie, koncepcja jest bardzo ogólna i ma być punktem wyjścia do dyskusji podczas warsztatów.

Magistrat ze względów organizacyjnych prosi wszystkie osoby zainteresowane warsztatami o potwierdzenie udziału do 29 lutego 2012 roku, w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13, w Wydziale Administracji Architektoniczno – Budowlanej (pokój 405, tel. 34 37 07 635 lub na adres poczty elektronicznej: [email protected]).
źródło: http://www.wczestochowie.pl/kategoria//6772,stare-miasto-o-nowym-obliczu-beda-warsztaty-architektoniczne
 

·
Registered
Joined
·
1,463 Posts
Czy jesteście wposiadaniu jakichś zdjęć obrazujących stare miasto w Częstochowie z okresu przedwojennego? Najlepsze byłby ujęcia z tzw. lotu ptaka?
 

·
Prymityw
Joined
·
390 Posts
Discussion Starter #10
Stare miasto - nowe pomysły? [WIDEO]

Czy Stare Miasto odzyska dawny blask? Na to pytanie próbowali odpowiadać eksperci podczas spotkania podsumowującego marcowe warsztaty „Stare Miasto – nowe pomysły”. Gospodarzem debaty był Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.

http://tvorion.pl/index.php?action=show_news&idNews=10819
 

·
Registered
Joined
·
1,430 Posts
Jest podwórko przy ul. Nadrzecznej otwarte na ulicę, ze ślepą dużą ścianą , na podwórku trawa. Dobre miejsce na sezonową inicjatywę typu "kino na trawie".

Co więcej z moich spostrzeżeń : Kamienice zbudowane są z wapienia - i to jest coś co należy eksponować, dlaczego więc przykrywa je obleśny tynk? hmm...
 

·
Prymityw
Joined
·
390 Posts
Discussion Starter #13

·
Prymityw
Joined
·
390 Posts
Discussion Starter #15
KrzyśP te zdolności to po dziadku. Był górnikiem w jednej z naszych kopalni rud żelaza, z tego co pamiętam to chyba "Klepaczka" :D

Jak przeglądałem tag częstochowa to ten temat wcale nie wyglądał na porzucony tak dawno jak był w rzeczywistości. Tak czy inaczej, skoro mamy wątek i w tym temacie coś się dzieje to może jednak z niego skorzystać?
 

·
Registered
Joined
·
1,730 Posts
Świetna sprawa, gdyby się udało coś zrobić, chcąc nie chcąc idąc w kierunku centrum z Nadrzecznej przechodzę przez SR i każdą zmianę przyjmę z otwartymi rękoma :cheers:

I takie "cuś"

 

·
Konstytucja głupcze!
Joined
·
5,014 Posts
^^^

staremu miastu w Częstochowie przypudrowanie samego rynku nie pomoże...
Tam trzeba ściągną realny komercyjny i gastronomiczny ruch.
 

·
Registered
Joined
·
1,730 Posts
Masz rację, był kiedyś "bar zagłoba" później warki z programu polsatowskiego (teraz stoi pusty lokal, parę metrów dalej jest restauracja (nazwy nie kojarze mimo, że niemal co dzień tamtędy przechodzę) i bar z chinszczyzną... te 2 ostatnie nie mam pojęcia jak tam tak długo się utrzymują... Nie mniej jest lokal, który pokazuje, że jakiś tam potencjał jest. Przy ulicy Ptasiej klubokawiarnia (Ironia) i tam naprawdę nawet w tygodniu widać ruch, w weekendy to mają chyba komplet. Problemem mogą być wygórowane ceny za najem lokali. W jednej kamienicy był zakład krawiecki. Po może 2 latach, właściciel podniósł czynsz (sugerując, że pani ma duży ruch więc i zarabia więcej) niemal o połowę. Pani się przeniosła 2 kamieniczki obok do jeszcze mniejszego lokalu, po roku też go opuszczając z uwagi na ? Tak kolejny właściciel podniósł czynsz tym razem dwukrotnie... Domyślam się, że Bar Warki (też tam był ruch czy w tygodniu nie mówiąc o piątku/sobocie/niedzieli) też się zwinął z uwagi na szaleńczy czynsz... Z całym szacunkiem to nie jest topowe miejsce na mapie Czewy, a czynsze są na poziomie ulicy Mariackiej w Katowicach :p Dopóki to też się nie zmieni, to lokale będą się zmieniać jak rękawiczki.
 

·
Prymityw
Joined
·
390 Posts
Discussion Starter #19
Sprawa rewitalizacji okolic starego rynku i przyciągnięcia tu częstochowian tudzież ruchu turystycznego to działanie na przynajmniej 10-15 lat. Sami wiecie jak wygląda zabudowa w najbliższym otoczeniu. Budynki i ruiny straszą. Myślę że kilka z nich dałoby się jeszcze uratować ale z tego co wiem to nawet kwestie własnościowe nie są w tutaj wyjaśnione i od tego chyba trzeba zacząć.
 

·
Konstytucja głupcze!
Joined
·
5,014 Posts
Tak kolejny właściciel podniósł czynsz tym razem dwukrotnie... Domyślam się, że Bar Warki (też tam był ruch czy w tygodniu nie mówiąc o piątku/sobocie/niedzieli) też się zwinął z uwagi na szaleńczy czynsz... Z całym szacunkiem to nie jest topowe miejsce na mapie Czewy, a czynsze są na poziomie ulicy Mariackiej w Katowicach :p Dopóki to też się nie zmieni, to lokale będą się zmieniać jak rękawiczki.
wydaje mi sie, że relatywnie wysokie czynsze to ogólnie problem częstochowy i innych sredniej wielkosci miast. To + mała dostepnosc lokali powoduje, że w połowie lokali są takie niebywałe atraktory ruchu jak ... banki...

A co do rynku w Częstochowie, to 3 aleja i wieluńska pokazują nieśmiało kierunek.
 
1 - 20 of 118 Posts
Top