SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 36 Posts

·
GKW/SMM
Joined
·
283 Posts
Discussion Starter · #1 ·
"Czarnogóra będzie niepodległą republiką

Premier Czarnogóry Milo Djukanović ogłosił, że w niedzielnym referendum zwyciężyli zwolennicy niepodległości republiki. Według najnowszych danych niezależnych ośrodków, "tak" głosowało 55,5 proc. biorących udział w referendum.
Mieszkańcy 650-tysięcznej Czarnogóry mieli w niedzielę zdecydować, czy chcą pozostać w dotychczasowym luźnym związku z Serbią, czy wejść na drogę prowadzącą do niepodległości.

"Dziś wieczorem decyzją większości obywateli Czarnogóry odzyskana została niepodległość kraju" - powiedział swoim zwolennikom Djukanović, który sam opowiada się za oderwaniem Czarnogóry od Serbii. W niedzielę wieczorem tłumy zwolenników niepodległości wyszły na ulice stolicy kraju, Podgoricy. Ludzie manifestowali swoją radość odpalając fajerwerki i strzelając w powietrze. Powiewały flagi Czarnogóry - czerwone ze złotym dwugłowym orłem.

Niezależne ośrodki nadzorujące przebieg głosowania: Centrum Monitoringu (CEMI) i Centrum na rzecz wolnych Wyborów i Demokracji (CESID) podały, że w niedzielnym referendum za wyjściem Czarnogóry ze związku z Serbią opowiedziało się 55,5 proc. głosujących. Przedstawiciele obu organizacji zapewnili, że liczby te nie powinny się już znacznie zmienić.

Na początku informowano, że za niepodległością było 56,3 proc. głosujących. Wymóg Unii Europejskiej wynosi co najmniej 55 proc. głosujących za oderwaniem Czarnogóry od Serbii.

Wyników referendum nie uznali zwolennicy pozostania kraju w związku z Serbią. Ich lider Predrag Bulatović oświadczył, że "wyniki nie są ostateczne, dopóki nie zostaną potwierdzone przez państwową komisję". Wezwał też władze, aby usunęły z ulic świętujących."

Z całego serca życze niepodległości Czarnogórze :)
 

·
jestem Ott'em tego czatu
ZJE D N O C Z O N A O P O Z Y C J A
Joined
·
9,541 Posts
Niech żyją niepodległe państwa w Europie!


 
  • Like
Reactions: smugler

·
Registered
Joined
·
379 Posts
Ciesze się, że Czarnogóra odzyska niepodległość. Byłem tam 2 lata temu i jest tam naprawde pięknie, widoki i krajobrazy jakby żywcem przeniesione z Chorwacji, palmy, cytrusy, oliwki oraz dużo zabytkowych średniowiecznych miasteczek na czele z Kotorem ktorego starówka wpisana jest do UNESCO. Jeżeli rząd zacznie reformować kraj i prowadzić zdrową polityke to uważam ze Czarnogóre czeka różowa przyszłość, ma wspaniałe warunki by rozwijać sektor turystyczny i powaznie zagrozić Chorwacji. :)
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts


ROZMOWA Nicholas Whyte
Unia nie chce niepodległości Czarnogóry

Czarnogóra rozwija się słabo, bo jest zduszona przez Serbię. Z powodu postawy Belgradu nie ma jasnej wizji, czy i kiedy przystąpi do Unii. Niejasne są też kompetencje władz federalnych i lokalnych - mówi Nicholas Whyte


Rz: Dlaczego Bruksela jest przeciwna usamodzielnieniu się Czarnogóry? To pod jej naciskiem czarnogórskie władze zgodziły się, żeby aż 55 procent głosujących musiało opowiedzieć się za zerwaniem z Serbią, aby można było ogłosić niepodległość.

NICHOLAS WHYTE: Żaden z krajów Unii nie popiera niepodległości Czarnogóry, ale z różnych powodów. Niektóre uważają, że nowe państwo będzie zbyt małe i słabe, aby sprawnie funkcjonować. Inne wskazują na ryzyko destabilizacji Bałkanów. Według wielu stolic Wspólnoty rząd Djukanovicia od dawna systematycznie starał się doprowadzić do rozbicia federacji Serbii i Czarnogóry, która powstała przede wszystkim pod naciskiem Brukseli. Sam premier był zresztą przez włoską prokuraturę oskarżany o przemyt papierosów. Śledztwo umorzono, ale z powodów politycznych, a nie prawnych. Dlatego wątpliwości co do uczciwości przywódcy Czarnogóry pozostały.

Jest też czysto egoistyczna niechęć Unii do rozbicia federacji. Oto powstaje kolejne mikropaństwo, które prędzej czy później stanie się kandydatem do przystąpienia do Wspólnoty. Jeśli UE przyjmie tak dużą liczbę krajów z prawem weta przy podejmowaniu decyzji w wielu obszarach prawa europejskiego, grozi jej w końcu paraliż. Chyba że przeprowadzi radykalną reformę obecnego systemu.

Może rzeczywiście Czarnogóra jest za słaba, aby istnieć samodzielnie?

Ależ skąd! Wśród krajów Unii Malta i Luksemburg mają mniej ludności, a Cypr tyle samo. Co prawda są to państwa bogate, ale 30 - 40 lat temu wcale takie nie były. Stały się zamożne właśnie dlatego, że choć małe, były niezależne i mogły prowadzić politykę zgodną ze swoimi potrzebami. Dziś Czarnogóra rozwija się słabo, bo jest zduszona przez Serbię. Z powodu postawy Belgradu nie ma jasnej wizji, czy i kiedy przystąpi do Unii. Niejasne są też kompetencje władz federalnych i lokalnych.

Część państw UE robi jednak, co może, aby powstrzymać niezależność niepokornych regionów.

Szczególnie Hiszpania obawia się, że pokojowe rozejście się Serbii i Czarnogóry może być niebezpiecznym wzorem dla Katalonii czy Kraju Basków. W Madrycie z tego powodu z równą niechęcią reagowano na niepodległość Słowenii. Precedensu na Bałkanach obawiają się też Brytyjczycy i Belgowie, chociaż w mniejszym stopniu.

Część ekspertów uważa jednak, że Unia sama przyczyniła się do rozpadu Jugosławii: największy kraj Wspólnoty, Niemcy, bardzo szybko uznał niepodległość Słowenii i Chorwacji, uruchamiając proces, którego kolejnym etapem jest teraz niepodległość Czarnogóry.

Za rozpad Jugosławii nie obwiniam UE. To wynik nacjonalistycznej polityki Slobodana Miloszevicia. Dominacja Serbów w warunkach wolnej Europy nie mogła być utrzymana i musiała spowodować rozpad kraju. Unia mogła na to zareagować szybciej i bardziej stanowczo. Ale zupełnie powstrzymać tego procesu nie była w stanie. Kiedy Niemcy uznały niepodległość Chorwacji i Słowenii, było to już po klęsce konferencji pokojowej, która miała uratować Jugosławię. Klęsce spowodowanej odrzuceniem przez Serbów porozumienie, do którego przystały wszystkie pozostałe republiki.

Mimo wszystko Bruksela już zapowiedziała, że uzna niepodległość Czarnogóry. Dlaczego?

Unia nie miała raczej wyboru. Trudno nie uznać niepodległości państwa, o której zdecydowano w demokratycznie przeprowadzonym referendum. Zresztą już cztery lata temu zobowiązała się, że tak uczyni.

Czy Czarnogóra to już ostatnie państwo, które powstaje na gruzach Jugosławii?

Nie, pozostało jeszcze Kosowo. Ono też będzie niepodległe.
Rozmawiał Jędrzej Bielecki
 

·
Registered
Joined
·
79 Posts
gratuluje niepodleglosci ale niechcacy stworzyl sie maly problem. otoz w eliminacjach do euro 2008 jestesmy w grupie A razem z serbia i czarnogora. nasza grupa liczy 8 zespolow (jedyna o takiej ilosci) a po uzyskaniu niepodleglosci liczba ta wynosilaby 9, gdzie reszta ma po 7 zespolow. ciekawe co zrobi teraz UEFA?? nowego losowania nie bedzie bo za pozno. moze dolosuja ktoras z druzyn gzies indziej ale przeciez wazny jest ranking. hmm ciekawe, bardzo ciekawe.
 

·
GKW/SMM
Joined
·
283 Posts
Discussion Starter · #8 · (Edited)
Jeżeli chodzi o sport, to akurat w tym względie Czarnogóra zaspała....już dawno powinna mieć osobną narodową drużyne w piłce kopanej i innych...a także występowac osobno na Igrzyskach Olimpijskich....przykłady, że tak się da można podawać....Palestyna, Wyspy Owcze, Szkocja, Walia.....czy wspólna reprezentacja Korei na IO.
Co do podziału....Serbia i Czarnogóra to od dawna dwa osobne państwa, naprawdę nie ma sensu trzymać tej hybrydy na siłę

Edit. A turystycznie Montenegro przebija Chorwację IMO.
Jest nieco taniej, dwa...zdecywoawnie piękniej. Boka Kotorska powala z nóg....istny fiord na Adriatyku. Na Lovocen (czyli Czarną Górę) praktycznie można wjechać autem....a widoki...super!!!
Budwa, albański Ulicij to najważniejsze kurorty....natomiast zabytki Kotoru czy Starego Baru moża śmiało porównać do klasy Dubrovnika.
Podgorica nieciekawa, ale stara stolica ....malutkie Cetinje rewelacja :)

Do tego dochodzi malownicze jezioro szkoderskie.....aż chce się jechać.
Z turystyki wyzyją spoko.....to coś innego niż Chorwacja
 
G

·
...bylem tam raz i urzeklo mnie ich piekne wybrzeze....podejrzewam, ze beda mieli glowne dochody wlasnie z turystyki...
A czy oddzielenie sie od Serbii wyjdzie im na korzysc? Hmm...czas pokaze.
 

·
Ale głupi ci Rzymianie
Joined
·
1,898 Posts
Jeśli skończą z szarą strefą, odpowiedno rozreklamują swoje niewątpliwe atrakcje turystyczne, zreformują gospodarkę, to mogą szybko ruszyć w pogoń za Europą. Wizja Czarnogóry w UE jest odległa, ale uważam, że prawdopodobna.

Życzę Czarnogórze wszystkiego najlepszego i gratuluję niepodległości :)
 

·
Registered
Joined
·
379 Posts
Znalazłem kilka ciekawostek:
Czarnogóra uważana jest za perłę Adriatyku, posiada najwyżej położone miasto w Europie, kanion Tary - najgłębszy w Europie, Boka - jedyny fiord Europy południowej, pasmo górskie Orjen - miejsce z największą liczbą opadów w Europie. Ma mnóstwo klasztorów prawosławnych, zabytków z czasów rzymskich i wiele średniowiecznych miasteczek. Jezioro Kotorskie to jedyny rezerwat w Europie z dziko żyjącymi pelikanami. Uznana jest przez UNCED za najbardziej ekologiczny obszar na świecie. George Byron napisał: "...w momencie powstawania naszej planety najpiękniejsze połączenie ziemi z morzem przypadło wybrzeżu Czarnogóry..." i to wszytko w tym maleńkim państewku....robi wrażenie:)
 

·
GKW/SMM
Joined
·
283 Posts
Discussion Starter · #12 · (Edited)
kilka fot by się przydało
Kotor i Boka Kotorska, czyli czarnogórski fjord

Old town Kotor
jeden z najpiękniejszych widoków w Europie....Kotor i CzarnogóraLovcen, czyli Czarna Góra :)
 

·
Great Ape Project
Joined
·
4,876 Posts
Z tego, co widziałem dzisiaj rano w barze wschodnioeuropejskim, praktycznie wszyscy są zadowoleni z najprawdopodobniejszej separacji CG. Nawet Serbowie (też nazywają to uzyskaniem przez Serbię niepodległości, choć raczej z przekory ;) ).

Witamy nowe państwo w rodzinie i mamy nadzieję, że wkrótce boom inwestycyjny spowoduje pojawienie się nowego ciekawego podforum :eek:kay:

 

·
arm aber sexy
Joined
·
1,314 Posts
nie no fajnie nowe panstwo :) a nie sadze ze nasililiby sie dzieki temu tendencje separatystyczne w innych krajach..
i mnie sprowokowal ten temat coby poszukac zdjec .. bardzo ladnie sie prezentuje :)

Podgorica..z tego co widze miasto blokow!ale wsrod gor.. ;)<z zasobow netu:)>
 

·
Registered
Joined
·
379 Posts
Dziś przeczytałem, ze Czarnogóra ruszyła z kopyta do pracy. Pod koniec roku chce wejść do ONZ-u, Rady Europy, OBWE oraz zakończyć negocjacje w sprawie stowarzyszenia z UE.
 

·
Great Ape Project
Joined
·
4,876 Posts
Nie wiem co ci się w polskim języku nie podoba.
Nazwa "Czarnogóra" jest tak samo ładna jak "Białoruś".
Poza tym czarno- jest bardziej p.c. niż -negro :sleepy:
Przypomina mi się głupawica na punkcie starej łacińskiej "Clara Montana" (ponoć zastrzeżonej przez oo. Paulinów :crazy: ), jakby "Jasna Góra" była passée.
 
1 - 20 of 36 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top