SkyscraperCity banner
1 - 20 of 57 Posts

·
Registered
10 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Czeski Krumlov

Miasto założone zostało w 1274 roku, poczatki zamku Krumlovskiego sięgają zaś lat 1230-39. W 1494 roku Krumlov zyskał przywileje miasta królewskiego i z tej epoki pochodzi znakomita większość istniejącej do dziś zabudowy. Krumlov nie został zniszczony przez żaden większy pożar ani wojny. Wyzwoleny w 1945 roku przez US Army. W latach 1945-46 na mocy tzw. dekretów Benesza wysiedlono z Krumlova ludność niemiecką - blisko 80%. mieszkańców. Po komunistycznym puczu z lutego 1947 roku miasto znalazło się w pasie przygranicznym żelaznej kurtyny. Na dziesięciolecia zamroziło to jego rozwój, ale też go przed nim uratowało. W 1992 roku miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

·
Registered
461 Posts
Tam co drugie miasto to perełka.

·
Czasy Wielkiej Depresji
3,286 Posts
Swego czasu w TVP był dokument o tym miasteczku.Mówili ze jest baaardzo popularny i zadeptany przez turystów.Maja też ciekawe wydarzenia kulturalne, w trakcie których wstęp do ścisłego centrum jest płatny:)Zarówno film jak i te fotki nie pozastawiają złudzeń.To prawdziwa perła.

·
Registered
87 Posts
No, to trzeba się tam kiedyś wybrać. :)
W związku z tym kilka pytań. Czy wynajmowałeś gdzieś tam pokój? Jakie są ogólnie ceny? Da się po polsku dogadać? :)
I takie pytanie ogólne. Jak to jest z tym "złym" traktowaniem Polaków w Czechach w końcu? Tyle się na ten temat nasłuchałem, ale to głównie doświadczenia ludzi z Pragi.

·
Registered
10 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Do Krumlova dojeżdżałem z Pragi wiec nie wiem jakie są ceny na południu Czech. Po polsku da się bezproblemowo dogadać pod warunkiem minimum dobrej woli z obu stron ;) Po angielsku niespecjalnie chcą rozmawiać, więc zostaje czeski albo.. niemiecki.
Co do złego traktowania Polaków to spotkałem się kilka razy w pewnej knajpie gdy coś zamawiałem po polsku, żebym dosłownie 'spadał do Warszawy' ;) Ale to raczej drobne incydenty. Gdy kelner wyjechał z takim tekstem od razu jakiś miejscowy gość zaczął mnie przepraszać i postawił śliwowice :)

·
Poor Leno
7,333 Posts
A ja myślę sobie, że to beznadziejnie to wygląda, bo nie ma gdzie zaparkować, gęstość zabudowy wysoka, zieleni i słońca mało, ulice wąskie, źle się samochodem jeździ i w ogóle bieda :eek:hno: Do tego wszędzie się wałęsający turyści :eek:hno:

·
心在臺灣
9,883 Posts
^^ i jeszcze jest na liście UNESCO więc żadnych możliwości rozwoju :eek:hno:

A poważnie - cudowne miejsce, szkoda że nie wiedziałem o nim wcześniej to bym wpadł przy okazji wizyty w Pradze 2 tygodnie temu.

·
Registered
372 Posts
Z jednej strony takie małe, malownicze miasteczka łatwo spieprzyć. Z wizyty w Hradec Kralove pamiętam głównie to, że cała starówka była jednym wielkim parkingiem - samochód na samochodzie i oczywiście parking na rynku. Z drugiej strony - Krumlov wydaje się trochę skansenem: czysto, sterylnie, żadnego "życia własnego" miasta, tylko turyści - taki Disneyland. Chyba jednak trzeba wybierać jakiś kompromis pomiędzy tymi dwoma skrajnościami.

·
46 & 2
9,650 Posts
^^Życia nie ma bo wszyscy Czesi siedzą w domkach za miastem. Taka ich weekendowa tradycja:)

·
extremely flammable
1,201 Posts
nie jest Disneylandem ale jest bardzo słynne rzeczywiście, min. przez umieszczenie na liście UNESCO.

Turystów tam też co niemiara... Mi zdarzyło się być tam już 2 razy, bo to taki 'highlight czeski' obok PRagi i Karlovych Varow

Tam też kręcili Hostel Tarantino a nie na Słowacji :)

W filmie są ujęcia z zamku na rzekę itp :)))))))))

·
Taki nasz eksperyment
..
2,775 Posts
Hehe Krumlov,wiąże się z nim zabawna historia,mianowicie słyszawszy o jego piękności przy okazji wycieczki Praga-Wiedeń-Budapeszt chcieliśmy tam zajechac.Długo szukaliśmy aż dotarliśmy do mieściny z rynkiem w postaci jakiegoś kościółka i brudnych,szarych bloków wokół.Uznaliśmy że Krumlov jest po prostu przereklamowany,toteż się zwinęliśmy.Jak się później okazało,trafiliśmy nie tam gdzie trzeba,a Krumlov właściwy był tuż obok :lol:

·
Registered
92 Posts
I takie pytanie ogólne. Jak to jest z tym "złym" traktowaniem Polaków w Czechach w końcu? Tyle się na ten temat nasłuchałem, ale to głównie doświadczenia ludzi z Pragi.
W zeszłym roku wybrałem się ze znajomymymi na tydzień do Czech. Jako środek transportu wybraliśmy pociągi, czyli mieliśmy cały czas bezpośredni kontakt z Czechami. Pociągami przejechaliśmy prawie 2000 km. Zwiedziliśmy kilka pięknych miast (w tym Cesky Krumlov, Jindridrichuv Hradec, Telc, Tabor, Kromeriz) i nigdzie, ale to nigdzie nie spotkaliśmy się z nieprzychylnym traktowaniem. Wręcz przeciwnie, np. szukając noclegów (nie mielismy żadnych rezerwacji, szukaliśmy na "gorąco" w najtańszych "Ubytovnach") Czesi na ile tylko mogli to starali się na pomóc. A gdy usłyszeli, że podstawowe zwroty staramy sie mówić po czesku (dobry den, na shledanou, dekuji, prosím) to byli jeszcze bardziej uprzejmi. Nawiasem mówiąc większość z nich była zdziwiona że podróżujemy "vlakiem":laugh:

1 - 20 of 57 Posts