SkyscraperCity banner
1 - 20 of 249 Posts

·
tararam
7,621 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
W sobote 29 kwietnia katowicka ekipa forumowiczow stanowiaca Stowarzyszenie Moje Miasto wybrala sie na wycieczke do bratniej Ostravy :)
a oto fotki

niedaleko tej kamienicy zaparkowalismy

szukajac rynku trafilismy na taki calkiem sympatyczny placyk

dzieki systemowi informacji miejskiej juz wiemy gdzie jest rynek :)

a oto i rynek w Ostravie

Czeska architektura miedzywojenna po przejsciach ( tez na rynku 0

czesc katowickie ekipy (avanger, jacek.t83, ja, the real sputnik)

zostawilismy avangera i idziemy zwiedzac miasto

Trolejbusy ( z tego co pamietam to sporo bylo polskich Solarisow)

trolejbus odjezdza w strone Slaskiej Ostravy (dawniej nazywanej Polska Ostrava)

jakies ulica w centrum( zwraca uwage oszalamiajaca liczba ludzi :( mimo ze bylo to sobotnie cieple popoludnie)

zblizenie na modernizm

a z moastu widocznego pare fotej wyzej widac stary ratusz

teraz nasz przewodnik Sputnik prowadzi nas okrezna droga do nowego ratusza :)

no i idziemy dalej w strone nowego ratusza...

kolejna tloczna uliczka :p

no i wrocilismy przez przypadek na ten fajny placyk ktory jest na jednej z pierwszych fotek

kamieniczki na tymze placu

Sputnik, jacek i ja szukamy szczescia

swietna pierzeja :)

fajna rzezba na takim skwerze

powoli zblizamy sie do miejsca gdzie jest nowy ratusz...

w tej okolicy znajduja sie miedzywojenne reprezentacyjne gmachy

i wreszcie Nowy Ratusz wybudowany w okresie miedzywojennym z najwyzsza wieza ratuszowa w Republice Czeskiej - ma ponad 80 metrow wysokosci

i zblizenie
18:20wiec do zamkniecia wiezy jeszcze 40 minut
postanawiamy ze zalogujemy sie na gorze na tarasie widokowym :)
jako ze turystow z Katowic bardzi sie tam lubi ;) mamy znizke i za 4 osoby placimy tylko 40 koron :)

na gorze info co mozna zobaczyc

a mozna zobaczyc miedzy innymi hute Mittal Steel Ostrava

a takze zamknieta juz jakis czas temu hute Vitkovice (miasto niemal z kazdej strony otoczone jest zakladami przemyslowymi)

patrzac w druga strone widac stadion Banika Oostrava z ktorym Katowicka GieKSa ma sztame :)

podobnie jak w srodmiesciu mozna spotkac ogromne tlumy pieszych tak na drogach mnostwo samochodow ...dziwne a przypomne ze Ostrava to 3 najwieksze miasto Republiki Czeskiej

w Ostravie w 1994 roku zamknieto wszystkie kopalnie ( na fotce jedna z nich, zabytkowa)

Przygladam sie pewnemu wiezowcowi...

...o wlasnie temu

widok z gory na plac przed ratuszem

fotka w windzie gdy zjezdzamy na dol

i juz idziemy pod ten wiezowiec :)

troche moderny

i znowu troche czeskiej moderny wraz z nowym biurowcem

tramwaj

niemal na srodku osiedla stoi zamkniety w 1982 roku zabytkowy szyb gleboki na ponad 500metrow

idziemy w kierunku ul Stodolni gdzie koncentruje sie zycie towarzyskie miasta :)

a to juz na stodolni na ulicy pieczone sa kielbaski kurczaki itp :) klimat jak z china town :)

a to sama Stodolni

Teraz My (Jacek, Avanger, Sputnik, i ja)

bardzo fajny lokal w ktorym w koncu po 3 probach znalezlismy miejsce

D-8 (Dominik) nasz fotograf, ja i Sputnik

i znow poszlismy w strone centrum zobaczyc jak miasto wyglada noca :)

Sputnik sie zlitowal i zostal operatorem aparatu dzieki czemu Dominik ma juz 2 zdjecie hahaha

jedna ze srodmiejskich ulic

zycie jest ciezkie... (przed jednym z night clubow)

i kolejna ulica

widok z jednej z ulic w strone Rynku

i to by bylo na tyle :)
enjoy

·
Registered
4,804 Posts
fajne "iksy" ;)

·
Miszcz Ortografi
2,863 Posts
Wyglada ciut czysciej niz Katowice, ale rowniez ciut nudniej ... jednak w Katowicach widze wiekszy potencjal, co nie dziwi patrzac na liczbe mieszkancow konurbacji ... choc patrzac na to z innej strony to Katowice i Ostrava sa niemal ze w tej samej konurbacji.

A kiedy wycieczka do bratniej koloni?

Pzdr.

·
tararam
7,621 Posts
Discussion Starter · #6 ·
jesli chodzi o czystosc jest zdecydowanie czysciej niz w Katowicach i wielu innych polskich miastach
ani razu nie widzialem tam psiego gowna podobnie jest jesli idzie o komunikacje miejska jest bardzo czysto
co do potencjalu i dynamizmu to po wizycie w Ostravie jako Katowiczanin moge sie poczuc dowartosciowany :)
jesli idzie o ludzi to w wiekoszosci wygladaja jakby czas sie zatrzymal ladnych pare lat temu. Z reszta jak obejrzelismy wystawy sklepow z ubraniami to nie ma sie co dziwic hehehe. U mnie tak byli ubrani goscie na mojej komuni heh. Obsluga w knajpach zdecydowanie lepsza niz u nas no i wiadomo piwo taniej :)
ale na ulicach tak malo ludzi ze w Kato to sie mozna poczuc jak w swiatowej metropolii. Na niektorych ulicach to bylismy chyba jedynymi zyjacymi stworzeniami :)

·
Registered
2,519 Posts
Miasto to jest niezla wiocha, zycie nocne przypomina polskie kurorty typu Kolobrzeg w latach '90. Jedna knajpa ktora mi sie podobala to ta Potrefna husa z rybkami i delfinami :)

W dodatku smutne wraznie robi zastoj gospodarczy miasta - w okolicach centrum nie ma praawie zadnych nowych budynkow. Za to na Stodolni w tych kiepksich knajpach ludzi pelno siedzi az do 5 rano. W dodatku Ostrawa ma fantastyczna komunikacje nocna. Samo miasto ejst niesamowicie rozlegle, ale centrum jest malenkie.

·
Miszcz Ortografi
2,863 Posts
... wzsystcy pewnie na weekend wypadli do Katowic, dlatego tam tak tloczno a u nich pusto ;).

Pzdr.

·
Registered
3,268 Posts
wiocha czy nie wiocha ale już widać ze zdjęć że nie tylko Katowice są jeszcze większą wiochą ;) Piękne kamienice tam mają ale to nie to mnie najbardziej smuci bo i też nie mamy się czego wstydzić a to co jest związane z małą architekturą :( i dodatkowo niechlujstwem na naszych ulicach.

·
Administrator
37,213 Posts
miglanc said:
Miasto to jest niezla wiocha, zycie nocne przypomina polskie kurorty typu Kolobrzeg w latach '90. Jedna knajpa ktora mi sie podobala to ta Potrefna husa z rybkami i delfinami :)
wypraszam sobie - Kolobrzeg w latach '90 mial ostre zycie nocne, ze wszyskimi bajerami - nawet podpalenia i strzelaniny byly;)

·
Registered
3,268 Posts
faktycznie obejrzałem jeszcze raz zdjęcia i dosłownie pustki na tych ulicach. A może nie mają tam studentów zaocznych lub dresiarzy którzy lubią się szwendać po naszych ulicach ;) A może wszyscy wybrali się na mecz ;)

·
Registered
2,519 Posts
@ 625 Ostrava tez tak ma - ale mi chodzi o styl taki wlasnie kurortowy. Wielkomiejskie imprezy sa zupelnie inne.

@MARCIN podobno oni masowo wyjezdzaja na weekend w gory - w sumie im sie nie dziwie.

Jeszcze jedna rzecz musze powiedziec. Ostrava ma (a raczej miala) zdecydowanie bardziej industrialny charakter niz Katowice. Z wiezy ratuszowej rozciaga sie widok na prawdziwy las hut, kopaln, koksowni. Istne morze ciezkiego przemyslu. Katowice nie mialy nigdy tak wiele zakladow przemyslowych, a wrecz bedac w tym miescie jakos nie czuje sie industrialnego chrakteru.

I jeszcze jedno -fantastyczna informacja turystyczna. Jak bylismy na wiezy ratuszowej to przyszedl zatrudniony tam student polonistyki (chlopak spod Pragi , ale studiowal na Uniwersytecie Ostrawskim). Ktory nam duzo poopowiadal. Dostalismy za darmo bardzo dobrze zrobione foldery i mapy. Mysle ze to jest europejski standart, do ktorego jednak nam sporo brakuje.

Ogolne wrazenie mam takie ze Ostrawa to bardzo atrakcyjne dla turystyki miasto. Nie tylko piekne zabytkowe centrum, ale tez mnostwo zabytkow techniki i bliskosc gor.

I jeszcze jedno bilet normalny z Czeskiego Cieszyna do Ostrawy kosztuje 2,5 zl To mi sie podoba.

·
Registered
3,268 Posts
^^^ bo u nas nie ma takiego skoncentrowania przemysłu w jednym miejscu. I dlatego u nas się to tak wszystko rozrosło ;)

·
Visit Poland!
437 Posts
A ja widze że też mają problem z bazgrołami na budynkach :( Na jakimś zdjęciu widać też reklamę EXIM Tours a myślałem że działają tylko w Polsce.

·
Miszcz Ortografi
2,863 Posts
Serio? Ja mysle ze gdyby sie weszlo jeszcze w latach 50tych na taki punkt widokowy w Katowicach to krajobraz byl by tez bardzo przemyslowy ... pamietajcie ze wiele wielkich zakladow z srodmiescia wyburzono dopiero po wojnie ...

racja, Czesi przeciez wszystcy na weekendy wypadaja na sowje domki letniskowe.

Pzdr.

·
Silesia
453 Posts
swietna fotorelacja.

Ze zdjec widac, ze miasto czyste, zadbane, rowne chodniki, odnowione kamienice - czyli "nieco" inaczej niz w naszym kraju.

·
jestem Ott'em tego czatu
Motel Polska
2,665 Posts
Samo miasto piękne, odnowione - jak być powinno.
Tylko jedna uwaga: tytuł wątku powinien brzmieć "(Czechy) Ostrawa" bo tak się składa że to miasto dorobiło się polskiej nazwy z "w" zamiast obcego "v". Zresztą miasto kiedyś było podzielone na dwie części: Polską/Sląską Ostrawę a właściwą, Morawską Ostrawę, ale to dawno temu i nieprawda.

·
Registered
2,519 Posts
@Slimi Pl Gryzmolow na scianach jest tam znacznie mniej niz u nas. W centrum na zabytkach zdazaja sie sporadycznie.

1 - 20 of 249 Posts