Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 93 Posts

·
Registered
1,382 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Jeszcze jeden wątek o Pradze...
Patrzę na Pragę już nie jako turysta, bo jakoś tak się składa, że mieszkam tu i mam rzeczytwisty kontakt z tym miastem. Jest tak dużo ujęć pocztówkowych Pragi, że nie muszę z nimi konkurować, ale złożę kilka katgorii obserwacji dla waszej delektacji, podzielę się smakiem tego miejsca.
Trochę Prażan i Prażanek (może nawet i turystów, kto wie kim są ci ludzie):

·
Prymas Aprilis
8,919 Posts
Patrzę na Pragę już nie jako turysta, bo jakoś tak się składa, że mieszkam tu i mam rzeczywisty kontakt z tym miastem.
I jak to jest nie być turystą w Pradze? Jak Ci się tam mieszka/żyje?

·
Registered
1,382 Posts
Discussion Starter · #3 ·
I jak to jest nie być turystą w Pradze?
Bardzo, bardzo trudno.
Jak Ci się tam mieszka/żyje?
Postaram się to opisać w słowach i zdjęciach. BTW, wybaczcie low quality zdjęcia, często robione łokciem (z braku toastera), przez szkło ruchomych pojazdów. Więcej mi chodzi o przekazanie aspektów miasta, niż przekazania zakresu moich ograniczonych umiejętności fotograficznych.

·
Registered
1,382 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Zimno, mroczno, mokro...taki mamy klimat :).

Widok na Ořechovka czy Strechovice czy coś takiego tam gdzieś. Jeszcze nie znam miasta na tyle, że potrafię identyfikować dzielnice i ich charakter. Ale te pagórki wydają się raczej eleganckie.

Ale bywają raźniejsze momenty. Nie bardzo rozumiem, co tu się dzieje:

To rozumiem:

·
Registered
1,456 Posts
Widok na Ořechovka czy Strechovice czy coś takiego tam gdzieś. Jeszcze nie znam miasta na tyle, że potrafię identyfikować dzielnice i ich charakter. Ale te pagórki wydają się raczej eleganckie.
Na Orzechówkę czy Strzeszowice ;). Tak, całkiem eleganckie pagórki tam. To w ogóle w prestiżowej dzielnicy wylądowałesz.
Nie wiem, czy jesteś tego świadomy :). Prestiżowej w sensie właściwym, nie mokotowsko-gwiazdowym :D.

Chociąż żadnych dużych gór wokół Pragi nie ma, samo miasto leży na pofalowanym (miejscami dość mocno) terenie od 175 do 410 metrów nad poziomem morza.

Poniżej wkładam mapkę Pragi, morfologiczną. Nie jest to zbyt znanym faktem, ale Praga w granicach katastralnych miasta jest bardzo ciekawa pod wzgłędem geologicznym, botanicznym i hidrologicznym.
Prawidłowo publikuje własną mapę geologicznie turystyczną.
Na terenie Pragi jest 103 rezerwatów/zabytków przyrody.

Głebokie wąwozy tuż za stacją metra... linie tramwaju wzdłuż skał... estakady nad zabudowanymi dolinami... serpentyny drogowe i kolejowe... tunele dla tramwajów/pieszych... liczne punkty widokowe praktycznie
w każdej większej dzielnicy.

Mapka morfologiczna z ciekawostkami:

© ja :D, na podstawie praskiego Geoportalu (fanom kartografii polecam)

Zdjęcia do miejsc pokazanych na mapie morfologii terenu Pragi:

Wylot kolejowy z Pragi na Ujście/Łab - Drezno i najniższy punkt miasta
Wiech Ladvi z obserwatorium
Saneczkarstwo z osiedla Prosek do dworca Vysočany
Dolina Szarecka (15 min. pieszo od metra Nádraží Velslavín, 10 min. od pętli tramwajowej Divoká Šárka)
Bílá Hora (381m) i wspomienie na bitwę z 1620 r. gdzie de facto skończyła się szlachta czeskojęzyczna
Stadiony na Strahovie, Praga pod nimi
Wierch Petřín z wieżą widokową i Praga pod nim
Na Zamek wiadomo też do góry
Do chronometru po schodach prosto z (wełtawskiego) mostu
Wierch Vítkov i cykł "Praga pod nim"
Pod kopcem vitkowskim tunel dla pieszych z Karlína na Žižkov
TV wieża Žižkov. Nie wydaje się, ale kto był wie, że kondycja do dojścia pod wieże wymagana
Vyšehrad na skałe zbudowali. No i z nigo widok na Pragę ciąg dalszy. W skałe wzdłuż Wełtawy tunelem tramwaj brnie.
Estakada na Nuslami. W tubusie mostu idzie metro na odcinku linii C: I.P.Pavlova - Vyšehrad
Rezerwat doliny Prokopskiej (wieżowiec w tle)
Praski Semmering (widać zacofany tabor kolei Czeskich, ujęcie spec. dla Angulo
Długa estakada tramwajowa na osiedle Barrandov. Dla polskich fanów KZ specjalny odcinek Niskopodłogowca na ten temat, aż 17-minutowy.

:)

·
Prymas Aprilis
8,919 Posts

·
Registered
2,122 Posts

·
Registered
1,382 Posts
Discussion Starter · #13 ·
^^Trudno tu być nie jest, trudno tutaj jest nie być turystą, przynajmniej tak odpowiedziałem na pytanie Marcino, chociaż z dnia na dzień to staje się mniej prawdą.
Praga jest jednak dla mnie oszałamiająca, głównie dlatego, że ostatnie kilkadziesiąt lat mieszkałem na pustkowiu, na brzegu rezerwacji indiańskiej w Nowym Meksyku, a teraz raptem jestem w mieście, tramwaje, tłumy, muzea, sklepy, nawet takie głębokie dziury i tunele pod ziemią, gdzie jeżdżą pociągi. No i ludzie, biali ludzie, tyle białych ludzi dawno nie widziałem. Moja reakcja do tego co mnie tutaj otacza może być dziwna dla was, którzy jesteście przyzwyczjani do zgiełku i temu podobnych wielkomiejskich wrażeń, ale ja na to patrzę jak antropolog z dalekiej planety.

No, są Indianie, owszem, ale ci prażanscy jakoś inaczej się prezentują:

Jestem tutaj głównie dlatego żeby odpocząć od Ameryki, może nawet pożegnać się z nią, robi się tam coraz bardziej uciążliwie, i mam tutaj dostęp z Pragi do rodziny z którą dawno nie spędziłem czasu.
@Marcino, nie spodziewaj się odemnie głębokich rewelacji na temat tego miasta, ale postaram się dać moje wrażenia życia w tym otoczeniu. Może będą czerstwe (ov_79 zrozumi ten trochę za często powtarzany dowcip).
@Lumina, to jest zdjęcie górnej części dworca kolejowego, gdzieś tam w mieście, nie pamiętam teraz nazwy, sprawdzę pózniej. No i postaram się nie być leniwy i dawać więcej opisów, ale wiesz, czasami a picture is worth a thousand words, a ja trochę kaleczę trudny język polski, więc będę polegał na wizerunkach więcej niż słowach.

·
Registered
1,382 Posts
Discussion Starter · #14 ·
To w ogóle w prestiżowej dzielnicy wylądowałesz. Nie wiem, czy jesteś tego świadomy :).
Nie. Nie jestem. Ale bliski klasztor (to tu w Czechach znaczy bar), gdzie mam zamiar być częstym gościem, ma świetne piwo, to przyznam.
Przygotuję photo-essay udowodniający, że z moich okien istotnie jest widok na uroczą i prestiżową dzielnicę, ale równierz na coś co jest niesamowite i krew w żylach mrożące.

Poniżej wkładam mapkę Pragi, morfologiczną
WoW! To jest na prawdę cenny dokument razem z tymi linkami do zdjęć. Będę to studiował przez następne kilka dni.

·
Registered
1,382 Posts
Discussion Starter · #15 · (Edited)
No, już prawie wiosna, nie? Niedługo wróci normalna obsada chodników i ulic Pragi. Turyści już są. Są bez przerwy cały rok, ale widowiska uliczne, w mrozie, narazie są ograniczone. Byłem tu krótko w pierwszych ciepłych dnia wiosny zeszłego roku, teraz czekam na ich powrót.

Na posterunku:

Przerwa:

Kiss. Nie widziałem tego stylu żebrania nigdzie poza Pragą. Zen żebrania. To wymaga dużego poświęcenia:

Czeska marynarka ma ciekawych rekrutów:

Są bardziej stylowe akty:

·
Registered
1,382 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Chociaż dumnie podkreślam, że nie jestem w Pradze turystą, niby mieszkam tutaj, ale jednak mam takie turystyczne momenty, więc podzielę się z nimi w następnych kilku postach.
Katedra na terenie zamku praskiego (metropolitní katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha) górująca nad Pragą, jest niesamowitym zjawiskiem. Ogrom całości i fascynujące detale są warte wielokrotnych wizyt, ale poczekam aż będzie trochę cieplej, chociaż ryzykuję znaleźć się w jeszcze większym tłoku niż był wczoraj.
Przy wejściu witali nas milutcy policianci.

Wszyscy są razem zgodni, że robi wrażenie. Och...ach...

Jest na co ochać i achać.

1 - 20 of 93 Posts