Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 106 Posts
G

·
Discussion Starter · #1 ·
Witam wszystkich!

To mój debiut w wątku międzynarodowym i na wstępie po raz setny na tym forum pokażę stolicę Czech - Pragę.

W Pradze byłem na 3 dni, nastawiony przede wszystkim na dogłębne zwiedzanie, niekoniecznie wszystkich "must see", bo w stolicy naszych południowych sąsiadów byłem już 4 raz więc część widziałem. Tak naprawdę moje poprzednie wizyty to dwie wycieczki szkolne "objazdówki" i imprezowy wypad życia po maturze więc dopiero tym razem zwiedziłem to miasto "świadomie". Do tego zero map i przewodników turystycznych więc trafiłem w kilka miejsc, których do tej pory nie znałem.

W tym wątku znajdzie się sporo zdjęć, przede wszystkim Malej Strany, Starego Mesta, Novego Mesta i Bubenca. Niestety mimo chęci nie starczyło mi wiele czasu na Vinohrady, Zizkov i Strahov więc tylko o nie zahaczyłem i to z niewielką ilością fot. Do tego będę pisał swoje przemyślenia a ich będzie sporo, bo w zależności od pory dnia i odpowiadającej jej ilości turystów moje wrażenia mogą być skrajnie emocjonalne ;)

A teraz mała zapowiedź tego, czego możecie się spodziewać w tym wątku:

Praga o 5 rano

Praga o 11

Praga o 15

Praga o 21

Praga o 23

·
Moderator
19,652 Posts
Też będę śledził. W Pradze jeszcze nie byłem, a w bliższej lub dalszej rpzyszłości chciałbym ją zobaczyć. Tak więc liczę na ciekawe wrzutki.
Widzę południowi sąsiedzi w natarciu. Ty Czechy, ja Słowacja :D ...niedoceniane przez Polaków kraje ;)

Miasta (i nie tylko) nad ranem są najpiękniejsze. Pustki, cisza, spokój, super uczucie :)

G

·
Discussion Starter · #4 ·
Za miesiąc wybieram się na podobną wycieczkę, będę się przyglądać szczególnie temu wątkowi
Parę przydatnych wskazówek na pewno będzie ;)

Ty Czechy, ja Słowacja ...niedoceniane przez Polaków kraje
Nad Słowacją też myślę w najbliższym czasie

Miasta (i nie tylko) nad ranem są najpiękniejsze. Pustki, cisza, spokój, super uczucie
Zwłaszcza Praga, turyści zabijają to miasto

6. No to zaczynamy od tej Pragi o świcie, autobus był na miejscu o 4:30 i od razu kierowałem się na Hradcany

7. Architektura robiła wrażenie od razu

8. Dodam, że byłem pod bardzo silnym wpływem Budapesztu, w którym zauroczyłem się podczas jesiennego wyjazdu. Poprzeczka zawieszona wysoko ale z poprzednich wizyt w Pradze wyniosłem dobre wrażenie więc szanse na dorównanie jakieś tam były :D

·
Registered
2,047 Posts
Co to - dostales od Lulka preset do lightrooma? ;)
Pory do zdjec bardzo cwane, choc szkoda, ze jeszcze troche wczesniej sie nie udalo :)

G

·
Discussion Starter · #6 ·
Odkryłem mapę gradientu w Photoshopie i teraz kombinuję :D

9. Jedyne i unikalne zdjęcie praskiego zegara astronomicznego, z tylko jedną żywą duszą i to gołębiem. 10 godzin później nie dało się tędy przejść

10. Chcieliśmy jak najszybciej dojść na Wzgórze Petrin aby obejrzeć wschód słońca nad miastem

11. Typowe praskie obrazki

G

·
Discussion Starter · #7 ·
12. Stare Mesto

13. W Pradze jest mnóstwo takich placów, jeden podobny do drugiego

14. Temperatura idealna do zwiedzania

15. Wchodzimy w kolejną krętą uliczkę, jedyni mijani ludzie to imprezowicze wracający do domów

·
Registered
2,047 Posts
Jak ja lubie taka mieszanke swiatla zarowego i naturalnego... choc tego pierwszego mogloby byc wiecej :)

G

·
Discussion Starter · #9 ·
16. Dochodzimy do mostu Karola - kilka godzin później to miejsce jest nie do poznania

17. Widok przy wejściu na most

18. Nieliczni turyści również korzystają z uroków Pragi o świcie

19. Przed nami Hradcany

G

·
Discussion Starter · #10 ·
20. Mala Strana

21. Brama na Moście Karola

22. Mala Strana była miasteczkiem założonym ok. 1257 roku, położonym u stóp Zamku Hradczańskiego

23. W 1784 stała się dzielnicą Pragi

·
Prymas Aprilis
8,919 Posts
^^
Idealne warunki do focenia :D

·
Prymas Aprilis
8,919 Posts
^^
Tam jest zazwyczaj tyle luda, że mostu nie widać...

G

·
Discussion Starter · #16 ·
Idealne warunki do focenia
Nigdy nie udawało wstawać tak wcześnie na foty ale teraz chyba zacznę ;)

Pięknie zdjęcia, ciekawy wątek, szczególnie że i jest też i napięcie w tle... zdąży czy nie zdąży na wschód
Dzięki, staram się, żeby napięcie rosło stopniowo :D

Ciekawe czy moi towarzysze będą chcieli tak wcześnie wyjść. Rejony mostu by się właśnie rano przydało sfocić. Jak tam byłem koło 7 lat temu to z mostu pamiętam tylko ludzi i że mi się pić chciało
Musisz ich wziąć siłą. Zresztą jak zobaczą most a raczej ludzi zasłaniających most od 9 do 24 to sami pewnie zaproponują żeby przyjść wcześniej :)

24. Hradcany będą później, skręcamy w stronę wzgórza Petrin

25. Zdążyliśmy prawie idealnie.

26. Słońce wyszło już nad horyzont oświetlając mocno wzgórze jednak nadal było na tyle nisko że na niebie wiła się pomarańczowa łuna

27. Taki tam widoczek ze wzgórza

G

·
Discussion Starter · #17 ·
28. Show skończone, wracamy na królewską dzielnicę

29. Zapasy prowiantu skończone, szukamy sklepu - o tej porze tutaj ciężko

30. Wyczailiśmy McDonalda i zmierzamy w jego kierunku bo otwarty chyba od 7

31. Po drodze taki widok

Natomiast sam McDonald's przygotował nas na pewne rozczarowanie związane z Pragą. W większości knajp toaleta jest płatna (10 koron) NAWET jeśli jesteś klientem. Trzeba być przygotowanym na to, że do ceny jedzenia trzeba dołożyć te parę groszy na toalety. Wejścia do nich, podobnie jak do większości zabytków, strzegą automatyczne bramki w stylu stadionowym. (Podpowiedź - jedynie w niektórych KFC trafiliśmy wc za free). Przy całodziennym zwiedzaniu połączonym z jedzeniem na mieście może łącznie się uzbierać z tego parę złotych ;)

G

·
Discussion Starter · #18 ·
32. O tej godzinie jeszcze jest pusto i chłodno

33. Rynek Malej Strany

34. Klimatyczny przejazd

·
hipp-E
11,206 Posts
Nigdy nie udawało się wstawać tak wcześnie na foty ale teraz chyba zacznę ;)
Można też nie pójść w ogóle spać i wtedy się zdąży na wzgórze przed wschodem słońca. Podczas pierwszego pobytu w Pradze dostałem takiego kopa energetycznego od natłoku wrażeń i emocji, że nie poszedłem spać, tylko snułem się po mieście do 10 rano.

G

·
Discussion Starter · #20 ·
Mój autobus przyjechał do Pragi o 4:30 rano, po łażeniu od tej godziny do godziny 1 w nocy pierwszego dnia już nie byłoby fizycznej mozliwości nie przespać nocki ;)

35. Po tej okolicy snuliśmy się do 9 kiedy to otwierają do zwiedzania Hrad

36. Każda uliczka sprawia wrażenie przemyślanej tak, aby zamek stanowił dominantę na końcu jej osi

37. Skwerek przy stacji metra

38. Na tych tablicach reklamuje się... świętokrzyskie

1 - 20 of 106 Posts