SkyscraperCity banner
1 - 19 of 19 Posts

·
Registered
512 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
kolejna rowerowa wycieczka z Pawlokiem, tym razem dookoła największej polskiej huty.
Od razu zapowiem, ze takie fotorelacje z różnych rejonów Zagłebią a nawet Katowic mogą być cykliczne:)

wiele ciekawych danych, np na temat zatrudnienia w hucie:
1992 - 23 240
2001 - 5 170

nie jest to tylka kwestia zwolnień, część z nich pracuje w wydzielonych spółkach zależnych.
Potencjał produkcyjny zakładu (w mln ton stali rocznie):
planowany 9,5
rzeczywisty 5,5

źródło i więcej danych na wikipedii

zdjęcia wykonane głównie o zachodzie Słońca, przez co relacja ma moze mniej charakter dokumentujący:)

Główna droga prowadząca do huty

wjazd

siedziba zarządu huty, główna władza i tak znajduje sie w siedzibie Mitall Steel Poland w Katowicach w dobrze znanym biurowcu Chorzowska 50:)

wokół rozciąga sie strefa ekonomiczna, z tego co zobaczylem mozna powiedziec iż dosyc dynamiczna :)
budowa centrum logistycznego i magazynow Perkridge

w tle kolejna budowa

niestety Słonce zachodzi, coraz ciemniej, widocznosc coraz gorsza, ale za to jakie ladne światło :)

komin aglomerowni, blisko 300m

na koniec my(Pawlok po lewej, ja ten z prawej;))

pełne poświęcenie

EDIT:Niestety szwankują coś rozmiary zdjęc, wkrotce zostana poprawione(mam nadzieje)
EDIT: mysle ze jest juz lepiej:)

·
Registered
81 Posts
Dokładnie. Rozpoczynamy, a w sumie juz rozpoczelismy wspólne fotorelacje ciekawych obiektów z Zagłebia i okolic(pierwsza była el.Łagisza ).
Jak znajde troszke więcej czasu to powstawiam moje fotki(mam nadzieje że dam rade jutro :) )

·
Registered
751 Posts
Pawlok said:
Dokładnie. Rozpoczynamy, a w sumie juz rozpoczelismy wspólne fotorelacje ciekawych obiektów z Zagłebia i okolic(pierwsza była el.Łagisza ).
Jak znajde troszke więcej czasu to powstawiam moje fotki(mam nadzieje że dam rade jutro :) )
Jeśli mówimy o ciekawych budynkach z Zagłębia to zapraszam do mojego wątku o Strzemieszycach i do watku o socrealiżmie w Polsce - wrzuciłem tam kilka swoich fotek o Pałacu Kultury Zagłębia :)

·
hræddur köttur
4,472 Posts
w tej chwili najwększa inwestycja na terenie huty to budowa trzeciej linii COS.
nie wiem, czy wiecie, ale wśród pracowników przyjęło się mówić "Mintaj" ;)

·
Registered
81 Posts
Nareszcie znalazłem troszke więcej czasu na wstawienie moich fotek :D

Główna brama huty

siedziba zarządu huty tzw. Denver :)

tu widzimy: na pierwszym planie Perkridge, a na drugim dwa kominy hucianej elektrociepłowni EC Nowa, dwa Wielkie Piece(jeden troszke schowany :) ) i komin Aglomerowni

na tym zdjęciu widać m.in. 3 Wielkie Piece

Stalownia daje czadu :)

taśmociąg rudy od terminala w Sławkowie do huty Katowice

taśmociag na terenie huty

jeszcze zamierzamy tu przyjechać i pocykać fotki w lepszym świetle :)

a na koniec huta z mojego okna :)

·
Banned
1,518 Posts
Bardzo fajna fotorelacja :) Pamietam ze jak chodzilem do LO, nauczyciel od geografii zorganizowal nam wycieczke do huty sendzimira. Dostalismy przewodnika i zwiedzilismy najwazniejsze wydzialy w tym wielki piec, linie szybkiego odlewania, walcownie i opuszczone hale. Wrazenia po prostu niezamowite, szczegolnie wylewanie surowki z wielkich kadzi (obserwowalismy to z odleglosci gdzies 10 m...). Super sprawa, szkada ze nie mialem aparatu wtedy :(

·
Registered
81 Posts
Eldorado said:
Bardzo fajna fotorelacja :) Pamietam ze jak chodzilem do LO, nauczyciel od geografii zorganizowal nam wycieczke do huty sendzimira. Dostalismy przewodnika i zwiedzilismy najwazniejsze wydzialy w tym wielki piec, linie szybkiego odlewania, walcownie i opuszczone hale. Wrazenia po prostu niezamowite, szczegolnie wylewanie surowki z wielkich kadzi (obserwowalismy to z odleglosci gdzies 10 m...). Super sprawa, szkada ze nie mialem aparatu wtedy :(
ja też miałem okazje być na takiej wycieczce, tylko oczywiście w hucie Katowice :D , a 13 maja ponownie odwiedze hute od środka (ponieważ co roku są dni otwarte z okazji dnia hutnika) ale niestety nie można cykać fotek :(

·
Konserwatysta
701 Posts
Mam taką prośbę do forumowiczów-tylko nie róbcie z tego wątku politycznego.Z góry dziękuje.

·
Registered
240 Posts
adas said:
A tak w ogóle-czy ktoś ma zdięcia z budowy HK?Z góry dziękuje.
jak znajde czas na zeskanowanie to wrzucę, choć nie wszystkie bo dużo mam w formacie większym niż A4, czyli max mojego skanera.

·
hræddur köttur
4,472 Posts

·
Registered
512 Posts
Discussion Starter · #13 ·
kolejna rowerowa wycieczka a więc i kolejne fotki:)
Tym razem zdjęcia glownie tasmociagu prowadzącego do huty jak i z samego tasmociagu

Strzmieszyce

chyba najciekawszy odcinek nad droga :)

w rejonie Sławkowa

w tle Elektorwnia Jaworzno

ostrzeżenia o ptasiej grypie

niezabezpieczone w zaden sposob drabinki az kusza przechodniow ;)

kilka widokow juz z samej drabinki

wielki piec

a to i samo wejscie:)
kolega Pawlok na ktorego zdjecia w tym wątku jeszcze czekamy.

tym razem inne w innym miejscu, z ktorego przedstawial sie taki widok:

i na koniec huta z bliska

·
Registered
81 Posts
Strzemieszyce

tam gdzie ta sympatyczna chmurka jest Huta Katowice - punkt docelowy tasmociągu

taśmociąg od dołu

panorama HK z taśmociągu

Polishman u góry...

...i na dole :)

no i jestesmy w punkcie docelowym - Huta Katowice na pierwszym planie aglomerownia

300 metrowy komin aglomerowi

·
Poor Leno
7,333 Posts
Gdzieś kiedyś czytałem, że HK to była jedna z najbardziej niepotrzebnych inwestycji PRLu, że równie dobrze możnabyłoby rozbudować Hutę Sędzimira w Krakowie, a tak wydano ogromne środki na budowę huty, która wtedy już była technologicznie zapóźniona.
Ktoś słyszał coś o tym?

·
Konserwatysta
701 Posts
^^
Ja słyszałem.To była prywatna decyzja Gierka nieuzasadniona ekonomicznie.Nie napisze nic więcej bo nie chce robić wątku politycznego.:)

·
Registered
81 Posts
kolejna porcja fotek, lecz tym razem z wnętrza HK :) niestety oficjalnie nie można robić zdjęć na terenie huty więc mam tylko kilka i większość zza szyby autobusu :( a jest tam czemu robić fotki :D

zaczynamy od wielkich pieców

EC Nowa

We wnętrzu tej żółtej hali znajduje się Linia Ciągłego Odlewania Stali, jak widać po rusztowaniach hala sie rozbudowywuje, czyli trwa budowa 3 COSu :) szkoda tylko, że pod Słońce :/

ta czarna hala po lewej to Stalownia

a oto co sie dzieje w jej wnętrzu

a to wnętrze COSu i słynne makarony :)

·
Registered
81 Posts
adas said:
A tak w ogóle-czy ktoś ma zdięcia z budowy HK?Z góry dziękuje.
Udało mi się zdobyć książke o hucie, w której są zdjęcia z budowy. Niestety rozmiar tych zdjęć jest większy od mojego skanera, więc porobiłem zdjęcia cyfrówką.

Fundamentowanie wielkiego pieca

Podstawa chłodni kominowej

konstrukcja walcowni

hala stalowni

widok ogólny na plac budowy

wielki piec

Walcownia zgniatacz

Walcownia zgniatacz

c.d.n.
Jak znajde jeszcze troche czasu to wrzuce reszte zdjęć.

·
Registered
1 Posts
Witam.

Jako że ostatnio trochę się kręce w okolicy huty, pozwolę sobie odświerzyć temat i zapodam kilka fotek. I jednocześnie prośba- jeśli znacie jakieś fajne miejscówki z których widać dobrze Hutę Katowice albo Koksownie Przyjaźń to byłbym wdzieczny :).

Zapraszam też na moją stronę- tam więcej zdjęć z obiektów przemysłowych. Dział z fotografią industrialną będe stopniowo uzupełniał: industrial

Pozdrawiam i zachęcam do wrzucania nowych zdjęć.

1 - 19 of 19 Posts