Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 45 Posts

·
Registered
752 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Sama historia mojej miejscowości jest długa i nie wiadomo dokładnie na kiedy można datować jej początek. Najbardziej dynamiczny jej rozwój dokonał się w 19 wieku w związku z wytyczeniem 2 kolei: warszawsko-wiedeńskiej w 1848 roku i iwanogrodzko-dąbrowskiej w 1885. (Iwanogród=dzisiejszy Dęblin).
W moim wątku przede wszystkim skupię się na budownictwie z okresu przedwojennego, bo uważam , że jest najciekawsza. Później ewentualnie będę dodawać przykłady współczesnych domów.

Zaczynam od pokazania samej kolei, najpierw iwanogrodzko-dąbrowska:

Wieża ciśnień

Zbliżenie na wieżę ciśnień z mostu-kładki dla pieszych

Zespół domów kolejowych:

Widok na zespół domów powstałych w latach 30- tych przy głównej ulicy mojej dzielnicy - ul. Warszawskiej:

Budynek byłego kina Paw:

Idziemy w stronę dworca kolejowego , równolegle do torów,
Dalszy ciąg domów i kamienic kolejowych:

Budynek byłego Liceum, obecnie biblioteka miejska:

Domy, widać dworzec:

Dochodzimy do dworca - obecnie zaniedbany, chociaż są plany jego rewitalizacji i przeznaczenia choćby na dom kultury:

Dom za dworcem:

Wchodzimy w ulicę Ofiar Katynia:

Zaniedbane, ale ciekawe zaplecze jednego z domów

Modernizm lat 30-tych, niestety z ostatnio wymienionymi oknami :(

Sekwencja kamienic

Idąc tą ulicą , dochodzimy do kościoła parafialnego, tu widzimy go zza dawnej plebanii:

Tu widać kościół w całej okazałości, chociaż nie jest ukończony- brakuje mu wieży, gdyby ją dobudować wyglądałby jak bazylika w Dąbrowie Górniczej , którą zaprojektował ten sam architekt:

Dom koło kościoła, mieszkał w nim Krzysztof Kieślowski:

Miejscowy paradoks- pomnik ku chwale Armii Czerwonej, ustawiony w parku przed kościołem:

Ciąg dalszy nastąpi :)

·
Banned
1,565 Posts
już precyzuję, w Strzemieszycach możesz obok siebie spotkać coś takiego jak ten dom z klinkieru i drewniany dom z kościołem w tle, spotyka się tam Śląsk z Kongresówą, bardzo mi się to podoba

·
Registered
240 Posts
lubię DG. W Zagłębiu moje ulubione miasto. I jakie wieeelkie, chyba największe w województwie, obszarowo oczywiście :)
no i Pogorie z super czystą wodą. W lecie pływając na żaglach na III w słońcu super widać dno i zarośla pod krystalicznie czystą wodą. Podejżewam, ze woda tam czyściejsza niż w jeziorze Międzybrodzkim, czy Żywieckim, a przynajmniej bardziej klarowna. Kiedyś czytałem, ze jest tam klasa wód zaraz po wodzie pitnej.

·
Registered
752 Posts
Discussion Starter · #8 ·
bobtrebor - kolejne połączenie cegły z drewnem dla ciebie :)

Bazylika w Dąbrowie Górniczej - kościół w Strzemieszycach wyglądałby podobnie z wieżą:

A to już widok z mojego okna - kamienice kolejowe, odpowiednik śląskich familoków:

Osek, miło słyszeć o twojej sympatii. Czy wiesz że kolejna Pogoria była (bądź jest, nie wiem dokładnie , zalewana?)
Strzemieszyce były do reformy administracyjnej w 1975 roku samodzielnym miastem , w wyniku niej zostały włączone do DG

·
hræddur köttur
4,569 Posts
Czy wiesz że kolejna Pogoria była (bądź jest, nie wiem dokładnie , zalewana?)
Jest: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pogoria_(geografia)
http://www.dabrowa.pl/dg_rekreacja_zbiorniki-wodne_pogoria-4.htm#POGORIA IV

A będą zdjęcia z "Trójmiasta"? DG mnie fascynuje jeszcze pod jedny mwzględem - wielkości - trasa 803 do Błędowa to przeżycie niemal mistyczne. no i czekam na ten pomnik żołnierzy - jest niesamowity!

Jeśli kogoś kręcą koleje i ich historie, to tutaj dość interesujacy artukuł na temat Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Drogi Żelaznej Iwanogrodzko-Dąbrowskiej: http://www.sosnowiec.info/modules.php?name=News&file=article&sid=3251

·
Registered
752 Posts
Discussion Starter · #10 ·
hermit said:
Jest: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pogoria_(geografia)
http://www.dabrowa.pl/dg_rekreacja_zbiorniki-wodne_pogoria-4.htm#POGORIA IV

A będą zdjęcia z "Trójmiasta"? DG mnie fascynuje jeszcze pod jedny mwzględem - wielkości - trasa 803 do Błędowa to przeżycie niemal mistyczne. no i czekam na ten pomnik żołnierzy - jest niesamowity!

Jeśli kogoś kręcą koleje i ich historie, to tutaj dość interesujacy artukuł na temat Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Drogi Żelaznej Iwanogrodzko-Dąbrowskiej: http://www.sosnowiec.info/modules.php?name=News&file=article&sid=3251
dzięki za linki, są ciekawe
zdjęć z "Trójmiasta" nie przewiduję , bo nie znam tych okolic, nie bywam tam.
Jeśli mówimy o mistycznych przeżyciach, to mam je przejeżdżając 34 z Sosnowca do Strzemieszyc, mijając ten budynek na Ostrowach Górniczych, jest zaraz koło Strzemieszyc:

to dawna gospoda w stylu zakopiańskim

czy o ten pomnik Ci chodzi? - tzw. Hendrix w centrum DG, chyba jego oryginalna nazwa to pomnik czynu rewolucyjnego:

·
Banned
1,565 Posts
kościół w Dąbrowie jest po prostu debeściak, jak wygląda wnętrze ? ostatnio byłem z 10 lat temu i było raczej zaniedbane ale i tak wspaniałe

dopisek, widzę, że wrzuciłeś akurat kolejne zdjęcia, tej gospody nie znam i aż mi wstyd

·
Registered
752 Posts
Discussion Starter · #12 ·
bobtrebor said:
kościół w Dąbrowie jest po prostu debeściak, jak wygląda wnętrze ? ostatnio byłem z 10 lat temu i było raczej zaniedbane ale i tak wspaniałe

dopisek, widzę, że wrzuciłeś akurat kolejne zdjęcia, tej gospody nie znam i aż mi wstyd
Ja też dosyć dawno nie byłem w tym kościele, ale z tego co pamiętam to były tam prace renowacyjne, podobnie jak z zewnątrz - zwróć uwagę na różnice w kolorze między poszczególnymi cegłami na fasadzie kościoła i odnowioną kamieniarkę - podobno to wszystko już się sypało

·
hræddur köttur
4,569 Posts
Gospody w Ostrowach nie znać? - wstyd! ;) Ale to sięda naprawić. Swoją droga cała trasa autobusem 622, to przeżycie mistyczne - dobra na dzień, z którym nie wiadomo, co zrobić - jedziemy do końca, wysiadamy w Maczkach i na nogach wracamy - jakby ktoś się nudził, to polecam
@Adasmos
nie, chodziło mi o pomnik w jednym z trójmiejskich miast, czyli w Łosieniu (Łośniu?):

Toż to czysty hardkor - najlepiej jak się im płaszcze błyszczą w zachodzącym słońcu.

·
Banned
1,565 Posts
hermit said:
Gospody w Ostrowach nie znać? - wstyd! ;) Ale to sięda naprawić
zapraszasz na obiad ? ;)

ci blaszani chłopacy stoją blisko kościoła, jadąc na rydze pod Ogrodzieniec zawsze im salutuję :laugh:

·
hræddur köttur
4,569 Posts
@bob
to własnosć prywatna, możemy spróbować się co najwyżej wprosić.

·
Registered
333 Posts
Adasmos said:
Osek, miło słyszeć o twojej sympatii. Czy wiesz że kolejna Pogoria była (bądź jest, nie wiem dokładnie , zalewana?)
Strzemieszyce były do reformy administracyjnej w 1975 roku samodzielnym miastem , w wyniku niej zostały włączone do DG
Oj Adasmos! Jak mozesz nie wiedziec? ;) nowe jezioro jest juz wlasciwie zalane i jest 3 razy wiekszy od Pogorii III. Osiagnelo juz jakis czas temu minimalny poziom pietrzenia a obecnie brakuje okolo pol metra do normalnego.
zapraszam na forum mieszkancow -->www.dabrowa.funurl.com
tam mamy stale relacje z zalewania i pelno fotorelacji. Poza tym dowiesz sie prawie wszystkiego co sie dzieje w miescie...
Na forum w dziale zdjecia wrzucilem tam fotki DG z lotu ptaka. Jeszcze kiedys pare sztuk dodam

·
Registered
752 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Ciąg dalszy fotorelacji:

tory dawnej kolei warszawsko-wiedeńskiej,
widok w kierunku skrzyżowania z drogą żelazną iwanogrodzko-dąbrowską:

widok na hutę Katowice z tego samego miejsca:

Nastawnia torów

A to już ulica Narutowicza, równoległa do torów tej kolei, widok wiadomo na co :)

Dom na tej ulicy:

ulicy Narutowicza ciąg dalszy- stare i nowsze :)

po przejściu torów kierujemy się na wschód , mijając ten budynek z lat 30-tych:

...I dochodzimy do mojego ulubionego budynku w Strzemieszycach, kiedyś dyrekcji zakładów chemicznych, dzisiaj przychodni lekarskiej. Kiedy robiłem te zdjęcia trwały jeszcze prace remontowe przy fasadzie:

Dobudowano nawet windę dla niepełnosprawnych :)

·
Registered
752 Posts
Discussion Starter · #18 ·
luk7 said:
Oj Adasmos! Jak mozesz nie wiedziec? ;) nowe jezioro jest juz wlasciwie zalane i jest 3 razy wiekszy od Pogorii III. Osiagnelo juz jakis czas temu minimalny poziom pietrzenia a obecnie brakuje okolo pol metra do normalnego.
zapraszam na forum mieszkancow -->www.dabrowa.funurl.com
tam mamy stale relacje z zalewania i pelno fotorelacji. Poza tym dowiesz sie prawie wszystkiego co sie dzieje w miescie...
Na forum w dziale zdjecia wrzucilem tam fotki DG z lotu ptaka. Jeszcze kiedys pare sztuk dodam
dzięki, na pewno zajrzę :)

·
Registered
333 Posts
Adasmos said:
czy o ten pomnik Ci chodzi? - tzw. Hendrix w centrum DG, chyba jego oryginalna nazwa to pomnik czynu rewolucyjnego:
z tym pomnikiem jest ciekawa historia. Chciano go zburzyc na poczatku lat 90tych i wtedy zostal przemianowany przez mlodziez na "Jimiego Hendrixa" i byl pinowany przez dzien i noc. Wygladal tak: (szkoda ze nie kolorowe foto):

Zrobilo sie o nim glosno na swiecie dzieki CNN i Reuters'owi. Po jakims czasie przybyl tez dopisek "i Kurtowi Cobainowi".
Niestety kilka lat temu pomnik zostal wyczyszczony :[ a obecnie jest jeszcze gorzej bo kilku starych stojacych nad grobem towarzyszy przy pomocy SLD zamontuje na nim na nowo tablice "Czerwonych sztandarow..." :bash:
Wogole teraz, gdy zobaczyliscie tych kilka czerwonych pomnikow to pewnie utwierdziliscie sie w tym przydomku "Czerwone Zaglebie"... ehhhh A ja nie znam nikogo kto by chcial ta tablice i tak samo na forum wszyscy sa przeciw. W DG nazwa Hendrix bardzo sie przyjela i malo kto pamieta prawdziwa nazwe - nawet Adasmos nie pamieta ;)
Dodam ze w dzielnicy Golonog jest jeszcze jeden pomnik czeronej gwiazdy i z sierpem i mlotem...

PS. nie kojarzcie tych "czerwonych sztandarow" z czasami powojennymi bo dotycza one czasow znacznie wczesniejszych i walki robotnikow. Przez te strajki i walki DG zostala ukarana i dostala prawa miejskie znacznie pozniej niz powinna.

1 - 20 of 45 Posts