SkyscraperCity banner

1 - 20 of 131 Posts

·
Registered
Joined
·
1,666 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
W związku z planowana przebudową Dębickiego dworca PKP oraz wiaduktów i mostu na terenie miasta , postanowiłem założyć odrębny dla tego rzeczy wątek .

1100 metrów kwadratowych chodników oraz 430 metrów kwadratowych dróg zostanie przebudowanych w ramach prac remontowych, które za kilka miesięcy rozpoczną się przy budynku dworca PKP w Dębicy. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca powstanie 20 nowych miejsc postojowych. W planach jest również budowa wielopoziomowego parkingu we wschodniej części dworca. Przebudowa dębickiego dworca ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. W ramach prowadzonych prac ma zostać gruntownie wyremontowany budynek, wymieniona w nim stolarka okienna i drzwiowa, podłogi, uruchomione Centrum Informacyjne oraz świetlica dla dzieci i młodzieży o której funkcjonowanie i finansowanie zadbają władze miasta. Podczas remontu ma zostać także uporządkowane i odnowione najbliższe otoczenie dworca.
„ W bezpośrednim sąsiedztwie dworca powstanie 20 nowych miejsc postojowych. Sześć z nich będzie zlokalizowanych tak jak dotychczas na wprost wejścia głównego do hali dworca, natomiast pozostałe usytuowane będą m.in. w zachodniej części dworca , od strony Krakowa” – mówi Paweł Kośmicki, architekt zajmujący się przebudową obiektu. Miejsca przed samym wejściem będą przeznaczone do krótkiego postoju i specjalnie oznakowane. Teren ma zostać wyłożony kostką brukową. Powiększona ma być także część chodnika przylegająca bezpośrednio do budynku, tak aby piesi mogli się swobodnie poruszać. „ Planujemy wyłożenie kostki na szerokości prawie 3 metrów i bierzemy pod uwagę ustawienie ograniczników, które nie pozwolą wjeżdżać na chodnik dla pieszych tak jak ma to miejsce obecnie” – objaśnia Paweł Kośmicki. Od strony zachodniej dworca planowane jest również zamontowanie ekranu akustycznego, który będzie tuż przy budynku oraz umiejscowienie w budynku biura straży ochrony kolei. W planach PKP jest także budowa centrum handlowego oraz dodatkowego parkingu we wschodniej części dworca.
„Prowadzimy rozmowy z przedstawicielami PKP w temacie budowy wielopoziomowego parkingu w miejscu gdzie obecnie stoi budynek, w wschodniej części dworca” – mówi burmistrz Dębicy Paweł Wolicki. Rozpoczęcie prac przy przebudowie dworca PKP przewidziane jest za kilka miesięcy. Termin zakończenia tej inwestycji to koniec 2015 roku.
http://debica24.eu/a/kolej-zagospodaruje-teren-wokol-dworca-pkp


Kilka zdjęć .
Wyburzono sklep po wschodniej stronie dworca , obecnie mieścić się będą tutaj tymczasowe kontenery kasowe a w przyszłości kolejna galeria handlowa


 

·
Registered
Joined
·
8 Posts
A jednak dożyłem momentu w którym ten nielegalnie postawiony sklep zpstał rozebrany.O tym obiekcie można by książkę napisać a otym jak pan K nabył prawa do ponad 60% pomieszczeń w budynku dworcowym kolejne kilka czesci.W przeszłości ten sklep stojący na bunkrze blokował kilka inwestycji które ze względu na czas dzierżawy paliły na panewce.
 

·
Registered
Joined
·
50 Posts
A jednak dożyłem momentu w którym ten nielegalnie postawiony sklep zpstał rozebrany.O tym obiekcie można by książkę napisać a otym jak pan K nabył prawa do ponad 60% pomieszczeń w budynku dworcowym kolejne kilka czesci.W przeszłości ten sklep stojący na bunkrze blokował kilka inwestycji które ze względu na czas dzierżawy paliły na panewce.
Czyli to jednak prawda, że ten sklep nie wiadomo jak i nie wiadomo skąd nagle się pojawił... Kiedyś dawno temu słyszałem tą historię i myślałem że ktoś coś wymyśla... Dowód na to że cwaniak zawsze ogra uczciwych...

Tylko że jak piszesz iż nabył prawa do 60% pomieszczeń to teraz mu pewnie ładnie musieli zapłacić żeby się zwinął...
 

·
Registered
Joined
·
8 Posts
Podobno nie płacili tylko czekali do końca umowy która spisana byla na kilkanaście lat.Gdy chcieli skrócić umowę typ żądał potężnych pieniędzy więc czekali.W tym miejscu miał być przebity tunel który wychodził by na stary PKS a wokól niego inne inwestycje.Własciciel tego sklepu to stary naczelnik stacji Tarnów który wiedział jak się ustawić.Niegdyś jego były te lody obok kafejka internetowa ten salonik z prasa drugi mniejszy spożywczy i do dziś dzień jeden z tych tytoniowych kiosków.Sklep był stawiany na legalu ale potem rozbudowano go lamiąc prawo zawlaszczając bunkier i blokując na wiele lat możliwość działania.
 

·
Registered
Joined
·
154 Posts
Tam na miejscu tego sklepu - kasy tymczasowe ale rówież sądze ze wyjście z tunelu też powinni dorobić zanim zamkną dworzec... bo którę poprowadzć ruch, no chyba ze całkiem na około aż za kibelkam...ale to spory kawał...( kibelki też zamkną więc przejścia nie będzie...
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,293 Posts
Są gdzieś wizualizacje dworca po remoncie ?

Bardzo mnie cieszy ta inwestycja. Po fali remontów z ostatnich lat dworzec w Dębicy był jednym z ostatnich 'czarnych' punktów pomiędzy Przemyślem i Zgorzelcem.

Wkrótce się to zmieni, a dodając do tego dobiegającą końca modernizację linii kolejowej, całkiem realny stanie się np. wypad na weekendową imprezę do Krakowa i powrót porannym pociągiem.
 

·
Registered
Joined
·
109 Posts
Nie ma to jak dobry żart na koniec dnia. "Dobiegająca końca modernizacja linii kolejowej". Poprawił mi się humor :D

Ze 2 lata jak nic to sie bedzie ciagnąć jeszcze....

Wizualizacja dworca jest w drugim wąktu o Dębicy na stronie nr 100. Niestety nie mogę tu zacytować tekstu z obrazkiem.
 

·
Registered
Joined
·
8 Posts
Dębica zawsze po macoszemu była traktowana przez władze wojewódzkie ponieważ przechodziła z rąk do rąk i leży na pograniczu województw."dębicki" odcinek kolejowy to jedna z ostatnich inwestycji na trasie Rzeszów- Kraków i tak naprawdę kończy inwestycje w tym regionie.Pamiętam jak w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych do Płaszowa jechało sie w ok 1.5 godz do Katowic w ok 4 godz do Rzezowa w 27 minut a Tarnów ekspresem zaliczało sie w 18 min.Mam nadzieję za na przełomie 2 lat te czasy staną sie znów realne.Widomym jest również że Mielec nie pogodzi sie z brakiem lini kolejowej do Dębicy i będzie robił wszystko aby reaktywować to połączenie.Dębica była zawsze bardzo ważnym węzłem kolejowym który w najlepszych czasach obsługiwał kilkadziesiąt tysięcy osi na dobę.Dziś gdy Rzeszów prężnie sie rozwija Mielec ze swoja strefa tez niczego sobie autostrada stała się faktem musimy wykorzystać kolej jako szanse na rozwój naszego regionu.
 

·
Registered
Joined
·
7 Posts
Wczoraj (2015-01-19) nastąpiło przekazanie obiektu Generalnemu Wykonawcy (firmie SKB Development Sp. z o.o. Sp. komandytowa z Łodzi). Pierwsze widoczne oznaki, że coś się dzieje powinny zacząć się pojawiać od przyszłego tygodnia. Na pierwszy ogień idzie częściowa rozbiórka zadaszenia przy starych schodach do tunelu.
Do momentu wybudowania drugich schodów do nowego tunelu trasa dojścia pasażerów na perony będzie prowadziła przez budynek dworca.
Odnośnie linkowanych wcześniej wizualizacji z Gazety Krakowskiej - temat budowy obiektu handlowego na wschód do budynku dworca to na razie pieśń przyszłości - trwa poszukiwanie ewentualnego inwestora.

Jeśli ktoś miałby jakieś jeszcze pytania, to proszę je zadawać w tym wątku, w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć.

Paweł Kośmicki
 

·
Registered
Joined
·
701 Posts
Jeśli ktoś miałby jakieś jeszcze pytania, to proszę je zadawać w tym wątku, w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć.
Z czego będzie elewacja? Dotychczasowa, koszmarnie zaniedbana, była jednak z kamienia. Obawiam się, że z nową pójdą po taniości...
 

·
Registered
Joined
·
7 Posts
Obawiam się, że z nową pójdą po taniości...
Skrzydła i piętrowa część korpusu będzie miała elewację z barwionych w masie płyt włóknocementowych Equitone Tectiva (lub równoważnych).
Parterowy front i zadaszenie od strony torowiska oraz parterowe "dodatki" po obu stronach dworca będą miały elewację z powlekanych aluminiowych płyt kompozytowych (Alucobond lub pokrewne). Jedno i drugie do tanich nie należy :)

Odtworzenie elewacji z piaskowca było rozważane, ale przy koniecznym odsunięciu od lica ścian o 20 cm (termoizolacja + szczelina wentylacyjna) stan muru nie pozwalał na bezpieczne osadzenie kotew. A zachowanie obecnej okładziny po oczyszczeniu już zupełnie byłoby niemożliwe.
 
1 - 20 of 131 Posts
Top