Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 90 Posts

·
Montenegrin
5,516 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Kolege i koleginice forumaši,

evo prilike da podijelim par slika i utisaka sa nedavnog putovanja u Berlin. Prvi put u glavnom gradu Njemačke, na nedelju dana... otišao bez prevelikih očekivanja, vratio se prilično zadovoljan.

Slike nisu nekog vrhunskog kvaliteta, jer su i foto aparat i fotograf - osrednji! :lol: Ali, probaću da nadomjestim sa što više teksta... :D

Elem, obišao sam ono što bi inače prosječan turista iz ovih krajeva obišao - pomalo klasika, bez čuvenog Berlinskog art/underground/subculture momenta - za to nije bilo vremena ni volje, za samo nedelju dana boravka...

Elem,

polazak easyJet-om iz Dubrovnika - odabir mnogih Crnogoraca u zadnjih par godina. Ove godine težak izbor - redovi na granici veliki, magistrala od granice do Čilipa se rekonstruiše, pa ima par km makadama, a alternativa preko Prevlake je takođe raskopana.

Aerodrom DBK pun, kao i uvijek u sezoni...

Avio mostovi još nisu postavljeni, sa sjeverne strane terminala se uveliko nešto gradi (vjerovatno ekspanzija ili novi terminal). Sve u svemu, sa touch info terminalima (sa sve mapama Dubrovnika), obavještenjima i ponudama za trasfere i transport, muzeje i znamenitosti, elektronskim plaćanjem parkinga, vrhunski održavanim zelenilom i komotnim prilazom - DBK je Dubai International za naš čkiljavi hangar u Tivtu.

Tu je i novi Airbus A319, tiha i udobna ptica...sa dooosta legroom-a, ako vas puste da sjednete kod emergency izlaza... :devil:

Sledi dosatan dvosatni let do Berlina, smještaj u hotelu u zapadnom dijelu grada, a sjutra - pravac Reichstag!

Zapaljeno, pa zapušteno, pa nedavno na orginalan način obnovljeno - vrlo impresivno zdanje!

To se ne bi moglo reći za čitavu okolinu...s jedne strane ogromni park Tiergarten, sa druge ogroman brisani prostor, nedefinisan, neuokviren, sa par modernih administrativnih zdanja, koja ne doprinose estetici prostora previše...

Blizu je i Hauptbahnhof - nova glavna željeznička stanica... Nisam je slikao, al slika ima dosta po netu - ultra moderno i ultra funkcionalno zdanje, ali okruženo ničim...na goloj ledini. Itekako će biti posla da se ovaj prostor "humanizuje"...

Kad smo kod dehumanizacije - u u funkciji administracije (parlamenta) je i Paul Lobe Haus - zgrada kraj Rajhstaga...

...koja više liči na IG Farben fabriku đubriva, nego na administrativni objekat. Ipak, možda je to samo moje laičko poimanje arhitekture i prostora...

Posle precizne i dobro ogranizovane, ali iscrpljujuće bezbjednosne provjere, penjem se na Rajshstag - pravo na kupolu...

Odozgo se pruža odličan pogled na grad, a ujedno je i vrlo korisno za kasniju orijentaciju...

Pogled ravno na zapad...

Na jugoistok...vide se kupole dvije crkve na Trgu žandarmerije

Pogled na istočni Berlin...odvratna soliterčina Internationales Handelszentrum Berlin zaklanja pogled na katedralu Berliner Dom...vidi se TV toranj, kao i Friedrichstraße stanica S-bahn-a, kraj rijeke...

Potsdamer platz...

Dođe vrijeme da se siđe na ulicu...logičan izbor je šetalište između Rajhstaga i one "rafinerije" :D

To šetalište ide pored rijeke Spree, preko puta se vidi još jedna administrativna zgrada, ovaj put oku ugodnija...Marie-Elisabeth-Lüders-Haus...

I pogled niz rijeku ka istoku...

Ko pažljivije pogleda, vidjeće da svaki kadar sadrži par kranova... Njemci su izgleda odlučni u namjeri da našminkaju svoj glavni grad, i učine da ima imidž kakav im ima i država. Uz svu istoriju razaraznja i razdvojenosti, to nije ni malo lak zadatak.

·
Registered
1,488 Posts
Elem, obišao sam ono što bi inače prosječan turista iz ovih krajeva obišao - pomalo klasika, bez čuvenog Berlinskog art/underground/subculture momenta - za to nije bilo vremena ni volje, za samo nedelju dana boravka...
Bar si iskren što kažeš da te subkultura ne zanima, a Berlinom se uglavnom time najviše turista i oduševi. No ne čudime da ljude sa ovih prostora to i ne interesuje, pogotovo kad su u pitanju ljudi iz Crne Gore i okoline. Stoga i ne očekujem nešto fascinantno od ove reportaže. Izvini, ništa lično ;)

·
Registered
1,488 Posts
Imam jedno pitanje. Da li je proradila U2 linija, tj da li ide celom svojom trasom ili je i dalje prekinuta između stanica Mohrenstraße i Potsdamer Platz-a? Ja kad sam bio krajem aprila, bila je prekinuta linija između ove dve stanice, tako da smo morali S Bahnom iz Wilmersdorfa da dođemo do Alexanderplatz-a. Mi smo bili smešteni u zapadnom delu u naselju Wilmersdorf, ali smo zaista brzo sizali u bilo koji deo grada. U + S železnica im je jedna od najboljih na svetu i glavno prevozno prevozno sredstvo, bukvalno ne možeš nigde bez nje.

·
Montenegrin
5,516 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Ko i ovlaš pogleda mapu Berlina, vidjeće da je najuočljivija figura na mapi - park Tiergarten. Ova velika (~2.5x0.8km) parkovska površina je orginalno pošumljena s namjerom da bude kraljevsko lovište. Kasnije je prepravljena u javni park, da bi u WW2 bila gadno oštećena i gotovo potpuno ogoljena. Saveznička okupacija je ponovo pošumila ovaj park, i sad to izgleda gusto kao džungla.

Pomenuti Rajhstag se nalazi na sjeveroistočnom "ćošku" ovog parka...druga čuvena berlinska građevina, Brandenburška kapija, nalazi se na istočnom pročelju, samo par minuta šetnje od Rajhstaga. Desno se ugnijezdila USA ambasada...

Prilazimo...kroz kapiju se vidi Pariser platz...

Odavde pogled puca niz Straße des 17. Juni - širok bulevar prosječen kroz park Tiergarten. Vidi se spomenik Siegessäule (Berlinski pobednik), na ostrvu ogromnog kružnog toka usred parka, zvanog "Großen Stern", ili ti "Velika zvijezda". Nacisti su imali velike planove za ovaj bulevar, u skopu njihovog Welthauptstadt Germania projekta, al im nije prošlo...

Teleportovanjem do kružnog toka, stvari bi izgledale ovako...

Zidić oko kružnog toka/trga još nosi ožiljke rata u vidu rupa i oštećenja od metaka...

Pogled nazad ka Brandenburškoj kapiji...

Tiergarten izgleda kao vrlo prijatno i bezbijedno mjesto za odmor, šetnju, rekreaciju... Par random slika, koje ne prikazuju ni djelić onoga što Tier pruža - tu je milion malih jezera, mostića, staza... Po južnom obodu parka je prilično ekskluzivan kraj sa ambasadama...

·
Montenegrin
5,516 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Bar si iskren što kažeš da te subkultura ne zanima, a Berlinom se uglavnom time najviše turista i oduševi. No ne čudime da ljude sa ovih prostora to i ne interesuje, pogotovo kad su u pitanju ljudi iz Crne Gore i okoline. Stoga i ne očekujem nešto fascinantno od ove reportaže. Izvini, ništa lično ;)
Molim lijepo, svi imamo različita interesovanja. Pogotovo ljudi koji su odrasli u manjim sredinama na Balkanu u 90-im godinama - oni su gladni kulture, sistema, reda...tek onda dolazi na red ostalo.

Ja nisam površan, ni kao čovjek, ni kao turista, ali imam neki meni prirodni red stvari - treba vremena da prvo upoznaš jedan grad po površini, pa da onda zagrebeš ispod. A nedelju dana je nedovoljno. Plus, ako ideš s ljepšom polovinom - kompromisi u vidu obilaska baroknih dvoraca se podrazumijevaju... :)

Imam jedno pitanje. Da li je proradila U2 linija, tj da li ide celom svojom trasom ili je i dalje prekinuta između stanica Mohrenstraße i Potsdamer Platz-a? Ja kad sam bio krajem aprila, bila je prekinuta linija između ove dve stanice, tako da smo morali S Bahnom iz Wilmersdorfa da dođemo do Alexanderplatz-a. Mi smo bili smešteni u zapadnom delu u naselju Wilmersdorf, ali smo zaista brzo sizali u bilo koji deo grada. U + S železnica im je jedna od najboljih na svetu i glavno prevozno prevozno sredstvo, bukvalno ne možeš nigde bez nje.
U2 radi kompletnom dužinom...i prilično bi mi zakomplikovalo život da nije radila...

U + S stvarno jeste fantastičan... Maaaalko nelogičan na pojedinim mjestima, ali generalo vrhunski sistem...

·
Montenegrin
5,516 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Da nastavim...povratak na Brandenburšku kapiju... Iz Tiergartena se nailazi na kapiju, prolazi ispod nje, i izlazi na Pariser platz...sa njega se kapija vidi iz onog svima dobro poznatog filmskog ugla...

Na žalost, ne mogu da nađem slike Pariser platz-a, šta da se radi. Zgodan trg, mada previše napadnut turistima. Od njega, kao logičan nastavak Ulice 17. juna, ide čuvena berlinska ulica Unter den Linden ("Pod Lipom" :D)... Samo, ovo nije logičan nastavak, jer je trg pješački, pa je ovaj pravac prekinut na pola. Zato i Unter den Linden nije previše promenta ulica - da saobraćajna komunikacija postoji - vjerovatno bi to bio važan tranzit zapad-istok...

Dobar dio ulice opravdava ime - široka promenada između kolovoznih traka, u hladovini dva reda lipa, i okružena značajnim istorijskim zdanjima, omiljena je štrafta za turiste. Svako malo se nađe i kiosk sa Currywurst-om (tipično berlinska brza hrana, kobasica prelivena kečapom i karijem)...

Lipe prestaju, počinju gradilišta...blizina istih se može pouzdano prepoznati po ovim privremenim semaforima...

Zgrade Humboldt univerziteta se još i mogu uhvatiti u kadar nezagađen mašinerijom...

Ostalo - teško... Kako se primičemo mostu koji označava kraj naziva Unter den Linden i početak Ostrva muzeja, tako se situacija usložnjava, što se fotografisanja tiče... Bebelplatz je kompletno ograđen...

Ne previše fotogenično? Više za neki U/C thread...

Preko mosta, izlazi se na Ostrvo muzeja (u stvari, tako zovu samo sjeverni špic ostrva, gdje su muzeji smješteni, jeli...) Lijevo je Lustgarten...park...

...na kome se nalazi jedna od najimpozantnijih istorijskih građevina Berlina, Berlinska katedrala (Berliner Dom)

Desno od ove ulice je gradilište Stadtschloss-a, gradske palate. To je kontroverzni projekat obnove objekta ošećenog u ratu, pa porušenog od strane DDR-a. Komunjare su na mjestu palate podigli Palatu Republike
, koje je bila zagađena azbestom, pa je kao od istog očišćena, pa na kraju srušena. Debata oko toga šta raditi sa prostorom (da li obnoviti staru palatu, kako to uraditi, da li sačuvati DDR palatu rebublike, da li ostaviti prazan prostor) je bila prilično žestoka.

Čitava privremena struktura, nazvana Humboldt Box, je napravljena tik uz gradilište, da bi se građani i turisti informisali o gradnji i svrsti palate.

Ja nisam htio da gledam gradilište i Lustgarten sa ovog Box-a, već i Box i gradilište sa katedrale... :D U kadar je fino upala i Friedrichswerder crkva...

Lustgarten odozgo...

Random detalji iz bogato ukrašene unutrašnjosti katedrale...

Istom štraftom naprijed, prolazi se iza katedrale...

...i prelaskom rijeke, nailazi na kej na kome je muzej DDR-a. E, u tom muzeju sam uživao! Moja topla preporuka! Tako je interesantno zamišljen - svaki aspekt života u DDR-u prikazan interaktivno.

Sem vrlo interesantno obrađenog komplet društvenog, političkog i socijalnog života DDR-a, u vrlo nesvakidašnjem i interaktivnom obliku, tu je i čitav Trabant u koji se može sjesti, tipičan DDR stan, Stasi soba za ispitivanje, zatvorska ćelija...i još mnooogo toga. Kakva ideja za muzej SFRJ!

Kej je takođe vrlo popularno mjesto za kafenisanje, koktele...

Nisam slikao možda i najfotogeničniji dio grada - same muzeje na ostrvu... a to je zato što su baš napadnuti mašinerijom i ispregrađivani ogradama... Berlin is under repair...

Da jesam slikao, izgledalo bi ovako...

·
Registered
1,488 Posts
Da, DDR muzej je genijalan, sjajne postavke, predmeti iz perioda ddr-a, od klasicne dnevne sobe u kojoj se na starom tv-u cuju vesti iz tog perioda, kupatila, zatvor ..itd. Zatvor mi je bio genijalan i igra ne ljuti se čoveče, na samom ulazu gde posetioci mogu da opiče nekoliko partija, i naravno volvo limuzina nekog ministra, a možda se čak Hoenecker vozio njome.

·
Montenegrin
5,516 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Iako smo u bivši Istočni Berlin zagazili samim prelaskom Brandenburške kapije, on arhitekturom postaje ozbiljnije "istočniji" ("Novobeogradskiji" :D ) tek pošto se prođe katedrala.

Pogled unazad, niz Karl-Liebknecht-Straße, prema katedrali. Lijevo je čuveni TV toranj, takođe čitav ograđen, sa okolinom u "obnovi i izgradnji". Usamljena crkvica pored njega, koja se nazire ovde lijevo na slici, je preživjela raščišćavanje nekad gusto izgrađenog prostora posle WW2.

Tramvaj je siguran znak da smo u istočnom Berlinu...

Čak ni McDonalds ne može iz ove zgrade da istjera socijalističku dušu... :D

Lijevo u Dircksenstraße, prateći šine...

I promalja se Alexanderplatz, nekadašnji centar istočnog Berlina.

Nažalost, nemam previše slika sa Alex-a... A nevjerovatno, čim sam kročio na trg - imao sam osjećaj kao da sam se teleportovao na Trg Republike u BG. Vrlo sličan vibe... S tim što je Alex malo haotičniji i življi. Tu bukvalno svega ima, grupice rokera, bajkera, pankera...sjede po pločniku... Ulični svirači, zabavni park, pijaca suvenira, sve vrste turista... Osinjak...

Dijelom je živahno zbog S/U bahn transportnog čvora, nad kojim se nadvija TV toranj, najvisočiji objekat u Njemačkoj (368m). Okolo su poređane sve moguće i nemoguće brze hrane koje vam padnu na pamet, i vlada vreva njujorškoga tipa, iako se to sa slika ne vidi...

Alexanderplatz U-bahn stanica...keep it simple...

Iako na slikama trg djeluje nedovršeno, nedovršivo, nezaokruženo i sumorno, sama atmosfera koja tamo vlada nadomjesti vizuelne nedostatke, tako da je Alex vrlo zanimljivo mjesto za sjesti na betonsku klupu, gricnuti nešto i posmatrati ljude svih boja, oblika i sklonosti...

Bio sam više puta i na Alex-u (centar istočnog Berlina), a hotel mi je bio u sred centra zapadnog...obišao sam sve između - i zaključio sam da Berlin nema centar grada. A ako ga ima, onda je to najveći centar grada na svijetu...

Dalje na istok već vlada blokovsko uređenje, nama dobro poznato. U daljini se vidi "kapija" Karl Marx Alee, bulevara-ponosa nekadašnje DDR...

Nazad...uličice oko Alexa...

Rathausstraße...pješačka ulica paralelna sa Karl-Liebknecht-Straße, i pogled unazad ka Alexanderplatz-u.

Ulica se zove tako jer je u njoj gradska kuća...Skupština opštine Berlin... :D Sva je raskopana, jer se upravo radi 2,2km dugačak tunel metro linije U55, nastavak U5. E, kad povežu to što je ostalo (Brandenburšku kapiju sa Alexanderplatz-om), tek će sistem da "prodiše"!

Tik uz tu ulicu je i Nikolaiviertel - kvart sa par očuvanih srednjevjekovnih zgrada...jedino mjesto u Berlinu gdje bi trebalo biti moguće doživjeti onaj ušuškani Hajdi-feel, ili ti kako malo dijete zamišlja Njemačku - mislim da to u Berlinu ne funkcioniše najbolje, ali radi, bar što se američkih turista tiče...

·
Registered
1,488 Posts
Da, da ..i Bode Museum koji je impresivan. Nisam ulazio, ali sam blejao ipred, na ovoj terasi između ova dva mostića. Posle toga sam otišao do Kunsthausa koji je blizu, u ulici Oranienburger, ulica svega i svačega ...da ne pominjem :))

·
Registered
1,488 Posts
I promalja se Alexanderplatz, nekadašnji centar istočnog Berlina.

Nažalost, nemam previše slika sa Alex-a... A nevjerovatno, čim sam kročio na trg - imao sam osjećaj kao da sam se teleportovao na Trg Republike u BG. Vrlo sličan vibe... S tim što je Alex malo haotičniji i življi. Tu bukvalno svega ima, grupice rokera, bajkera, pankera...sjede po pločniku... Ulični svirači, zabavni park, pijaca suvenira, sve vrste turista... Osinjak...

Dijelom je živahno zbog S/U bahn transportnog čvora, nad kojim se nadvija TV toranj, najvisočiji objekat u Njemačkoj (368m). Okolo su poređane sve moguće i nemoguće brze hrane koje vam padnu na pamet, i vlada vreva njujorškoga tipa, iako se to sa slika ne vidi...

Alexanderplatz U-bahn stanica...keep it simple...

E, baš si fino opisao, dopada mi se. To je to!

·
Montenegrin
5,516 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Da, da ..i Bode Museum koji je impresivan. Nisam ulazio, ali sam blejao ipred, na ovoj terasi između ova dva mostića. Posle toga sam otišao do Kunsthausa koji je blizu, u ulici Oranienburger, ulica svega i svačega ...da ne pominjem :))
Ahhh, Oranienburger ulica, Hackescher markt kvart...e tome nažalost nisam stigao posvetiti dovoljno vremena...kao ni Prenzlauer Berg-u. Ali na osnovu onoga što sam vidio na brzinu - svima topla preporuka, a i ne smeta da se kasnije nadovežu oni koji su duže boravili u tim interesantnim krajevima...

·
Registered
1,488 Posts
Bože kako dobro izgleda ova stanica...obara me s' nogu!! ti čelični stubovi ...ma, njujorški totalno! mada, to ne može da se prenese putem slika, mislim na celokupnu atmosferu koja odiše ovim trgom

·
Registered
1,488 Posts
Ja sam se vraćao uveče kasno, negde oko pola jedan, već su počele prostitutke da se skupljaju, a pošto sam bio sam, žurio sam da stignem na poslednji U6, ipak mi je bila frka. S jedne strane vidite pandure ispred sinagoge, a preko puta, prostitutke (muške i ženske), dileri na svakom koraku i nude vam sve i svašta. Neke linije metroa ne rade samo sat, dva posle ponoći, od 3 sata metro radi normalno. Da sam znao da to ne važi za U6 liniju, ostao bih do ranih jutarnjih sati. Zaista zanimljiva ulica, kao i Alexanderplatz na kom sam najviše provodio vreme, uglavnom u večernjim satima kad je i najzanimljivije.

·
Montenegrin
5,516 Posts
Discussion Starter · #14 · (Edited)
Ponovo centar, zapadno od rijeke Spree (centar istočnog Berlina). Pominjanu promenadu Unter den Linden pod pravim uglom siječe Friedrichstraße - iz više razloga važna ulica. Prvi je što je na njenom sjeveru, na samoj rijeci, smješnena istoimena U/S bahn stanica, koja je izuzetno važno čvorište berlinske prigradske željeznice.

Odatle, na jug...nije mi jasno kako je ulica za ~20 god uspjela postati tako komercijalizovana i skupa (pretpostavljam da u DDR-u nije moglo biti ni pomena o nekakvim buticima, skupim hotelima i sl...)

Ukrštanje sa Francuskom ulicom i istoimena stanica U-bahn-a...

Francuska ulica (poprečna sa Friedrichstraße, paralelna sa Unter den Linden)

Turistička zaprega...pomalo deplasirano i kičasto u Berlinu...al šta'š...

Interesantan detalj...

Sasvim blizu ulice je Trg žandarmerije. Tu su, jedna naspram druge, Njemačka i Francuska katedrala (Njemačka je 1m visočija, čini mi se... :D ), a između njih je berlinska koncertna dvorana. Ova tri lijepa stara zdanja uokviruju veoma prijatan trg.

Njemačka katedrala i niz zgrada u Markgrafenstraße...

Ista ta katedrala i pročelje koncertne dvorane...

Desno se nazire i francuska katedrala, a pravo je Jägerstraße, fina ulica za kafenisanje...

Zbog ove tri građevine, i manje/više skladnog niza zgrada preko puta - ovaj trg najviše vuče na one "staroevropske" trgove malo ušminkanijih prestonica Mitteleurope... Zato je i omiljen za kafenisanje, za one koji žele na kratko da se sklone od ludih kontrasta istočnog Berlina...

A Berlin jeste grad kontrasta...vidi se golim okom mix arhitektonskih stilova (nešto malo srednjevjekovlja, ne zanemarljiv broj zdanja iz XVIII i XIX vijeka, ponešto od roaring twenties, ponešto od nacista, pa onda sovjetske intervencije, pa ultra moderni stakleni neboderi - sve to jedno uz drugo...nevjerovatno), a bogami se na licu mjesta vidi i mix ljudi...al o tome ću kasnije...

Na samom jugu ulice, čuveni Checkpoint Charlie. Jedini prelaz za strance iz istočnog u zapadni Berlin i obrnuto, ušao u legendu kroz brojnu literaturu i filmove, kao mjesto razmjene špijuna, i mjesto mutnih radnji generalno...

Danas vrlo malo od te istorije može da se doživi... Komercijalizacija i rijeka turista su učinile svoje...

Checkpoint Charlie i McDonalds u pozadini...sad je sve zapadni Berlin...

Pogled na sjever, i zaključujemo priču ove interesantne ulice...

Nastavljam za par sati, odoh na pivo... :D

·
Registered
1,488 Posts
Super su ti fotke, bolje su od mojih ;), samo ispaljuj fotke i dalje, a mi ćemo da uživamo. Samo još da kažem da u Potsdam nisam bio, nismo nešto ni planirali, to ću možda sledeći put kada budem ponovio putovanje u Berlin, ali smo bili u Gatow-u, i posetili Luftwaffenmuseum. Očekivao sam malo veću postavku aviona iz I i II svetskog rata, tako da sam bio malo razočaran i nije šteta ako se propusti ovo mesto.

·
Registered
1,488 Posts
Ahhh, Oranienburger ulica, Hackescher markt kvart...e tome nažalost nisam stigao posvetiti dovoljno vremena...kao ni Prenzlauer Berg-u. Ali na osnovu onoga što sam vidio na brzinu - svima topla preporuka, a i ne smeta da se kasnije nadovežu oni koji su duže boravili u tim interesantnim krajevima...
Šteta što nisi obišao Prenzlauer Berg, po meni jedan od najzanimljivijih četvrti, kao i cela opština Pankow (gradski deo), puno mladih ljudi, avangardnih, opičenih čudnih frizura...itd. Ima dosta noćnih klubova, skvotova po čemu je Berlin poznat, a ja sam uglavnom obilazio takva mesta. Mislim, ceo grad je kao stvoren za mlade ljude ili za one koji se tako osećaju, tako da je uvek interesantno to videti, a jos interesantnije ako imaš priliku da upoznaš nekog. Ljudi iako tako ne deluju, prosto je neverovatno koliko su ljubazni, nismo ni jednom imali nekih neprijatnosti, svi su u nekom svom svetu, niko te ni ne gleda, ne zanimaš ih, jedino ako ih nešto pitaš, ljubazno će ti odgovoriti i pomoći. Ljudi su me najviše oduševili i njihov način kako umeju lepo da uživaju pravi su hedonisti, oduševili su me više nego same zgrade u Berlinu.
Pored ove četvrti mi je snažan utisak ostavila i Warschauer St. ..ista priča. U ovoj ulici koja vodi do East Side Gallery i mosta Oberbaumbruecke je prisutna i najizraženija subkultura, kao i u celoj toj četvrti Friedrichshain. Na stanici podzemne železnice se u svako doba dana održavaju koncerti, mini svirke i izložbe, uvek se tu nađe neka zanimljiva ekipica sa kojom možeš fino da ćaskaš uz sjajno Berliner Kindl (koje sam ljuštio svih 8 dana bez prestanka). Ovde sam bio preko dana, mogu misliti kako li je tek u večernjim satima...:)

·
Montenegrin
5,516 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Na jugoistočnom "ćošku" Tiergarten-a, par stotina metara južno od Brandenburške kapije, nalazi se Potsdamer platz. Taj trg je u predratnom Berlinu bio jedno od glavnih saobraćajnih čvorišta, vrlo živa raskrsnica puteva, čak i mjesto gdje je bio postavljen prvi semafor u kontinentalnoj Evropi. Posle ratnih razaranja, koja su malo koje zdanje ostavila netaknuto, po sred Potsdamer trga je prolazio Berlinski zid, što znači da je ovo bila granična zona zapadnog Berlina, zapuštena i zapostavljena, bez perspektive.

Kad je zid pao '89 godine, odjednom je postao dostupan ogroman prazan prostor, praktično u centru grada...idealno mjesto za arhitektonsko razigravanje. Devedesetih se tu gradilo naveliko, a rezultat je kvart oko Potsdamer platz-a, a par upečatljivih zdanja sam i sam obišao...

Prve scene kad se izađe iz U-bahn stanice...

Roze cijevi (koje se mogu vidjeti svuda po Berlinu) služe da isuše sveprisutne podzemne vode sa nekog gradilišta, i prebace je u najbliži vodotok, obično rijeku Spree. Iako imaju vrlo praktičnu primjenu, postale su i estetski značajan dio doživljaja...

Staklena 26-spratnica je 103m visoko sjedište Deutsche Bahn AG, ili ti Njemačkih željeznica...

Najinteresantniji objekat je svakako Sony centar...moderna trougaona struktura sa "dvorišnim" dijelom prepunim bioskopa, kafića i restorana. Bioskop je vrlo važno "vezivno tkivo" tamošnjih aktivnosti. Neki su predviđali da će taj pretežno poslovni kraj biti prazan uveče, ali je ipak Sony centar danonoćno krcat, a gosti su uglavnom mladi koji dođu na projekciju nekog od blokbastera, ili jednostavno svrate na večeru, piće...

Ono što Sony centar izdvaja od sličnih projekata je fenomenalno izveden krov nad centralnim atrijumom...

Random žirafa od Lego kockica... :D

Uveče sve to svijetli kao fliper...desno je Sony centar, lijevo je...lijevi dio projekta Potsdamer platz! :D Razdvaja ih, logično, Potsdamer Straße, važan tranzit u smjetu istok/zapad...

Sony centar uveče...

Potsdamer Straße, tj njegovo razdjelno ostrvo duž Sony centra, je ujedno i berlinski bulevar slavnih. Tu su nanizane u pločnik utisnute zvijezde pripadajućih poznatih ličnosti iz njemačke kinematografije...

Ovi blago zakrivljeni stubovi imaju okular, i kad se pogleda kroz njega - na dvije naspramne zvijezde se projektuje slika ličnosti kojima su zvijezde posvećene. Simpatična fora...

Evo kako to izgleda kad se na okular prisloni objektiv foto aparata...

Kao što rekoh, sav kvart drži kinematografiju kao vezivno tkivo za svakojake aktivnosti. Nekoliko multiplex bioskopa, najveći dio čuvenog Berlinala se održava tamo...po meni - uspio projekat. Problem je to što je neposredna okolina nedovršena i nezaokružena, slično kao okolina Rajhstaga ili glavne željezničke stanice. Njemci imaju i volju i pare da naprave reprezentativan grad, i sva "ostrva" su tu, samo ih treba zašiti jedno s drugim...a za to treba vrijeme, uprkos i volji i parama...

Preko puta bulevara slavnih, drugi dio kompleksa Potrdamer platz-a... Vrlo ekskluzivan kvart, sa dosta skupih kafića, hotela, i još par bioskopa...

Od Berlina ka Brandenburškoj kapiji vodi Ebertstraße, ulica duž koje je cijelom dužinom nekad bio Berlinski zid... sa lijeve strane Tiergarten, sa desne prvo ide par simpatičnih primjeraka moderne arhitekture...

...pa onda spomenik ubijenim Jevrejima Evrope... Stavio sam link Wiki stranice, jer je tamo dobro opisana namjera samog ogromnog spomenika. Razdragani azijati sa foto aparatima i ameri koji piju pivo na betonskim kockama oduzimaju od namjeravane ozbiljne i turobne atmosfere...

Ispred ove, ili susjedne, zgrade u pozadini, bio je ulaz u Hitlerovo poslednje sklonište, Führerbunker. Čudan osjećaj šetati tuda...pogotovo onima koji su se potkovali istorijom, pa i još plastičnom izvedbom iste (Der Untergang)

Čim se prođe ovaj spomenik, nailazi se na kompleks (tvrđavu?) američke ambasade, i sledi Brandenburška kapija...krug zatvoren...

·
Banned
4,102 Posts

:) Nije u Berlinu U+S jedan od najboljih nego je ubedljivo NAJBOLJI! U2 radi celom duzinom punom parom.

·
Registered
1,488 Posts
Dobro Stormi, slazem se da je najbolji, naravno :) nije ni U1 radila kad sam ja bio, isto je bila prekinuta, samo mali deo trase je radio, od Varsavske ulice do Mekern mosta. Tako da nisam imao priliku da se provozam i vidim sjajnu panoramu Kreuzberga iz voza.

Evo jednog mog snimka sa Schoenhauser Allee, cekao sam da snimim voz na viaduktu, doduse iz petog pokusaja mi je uspelo, zato nemojte shvatiti ozbiljno moje nekontrolisano odusevljenje na kraju klipa :)))

1 - 20 of 90 Posts