SkyscraperCity banner

1461 - 1480 of 1483 Posts

·
Registered
Joined
·
176 Posts
I think I just realised why updates for this second phase have been non-existent 😓😂😂
NI kwa sababu watu wengi waliokua humu wanakaa uzunguni, Mbezi, masaki, mikocheni
😂😂
Nani ana muda wa kwenda uswahili huko kupiga picha.
 

·
Registered
Joined
·
105 Posts
I think I just realised why updates for this second phase have been non-existent 😓😂😂
NI kwa sababu watu wengi waliokua humu wanakaa uzunguni, Mbezi, masaki, mikocheni
😂😂
Nani ana muda wa kwenda uswahili huko kupiga picha.
hahahaa.. true

Majuzi nimepita maeneo ya Kurasini naona wanaendelea kujenga.
 

·
Serengeti
Joined
·
4,226 Posts
Discussion Starter #1,463
I think I just realised why updates for this second phase have been non-existent 😓😂😂
NI kwa sababu watu wengi waliokua humu wanakaa uzunguni, Mbezi, masaki, mikocheni
😂😂
Nani ana muda wa kwenda uswahili huko kupiga picha.
:lol:Labda itokee safari unapita tu kule.
 

·
Registered
Joined
·
176 Posts
Who is the contractor for this project? I see some Chinese there, are they building this? if they are then how much have we saved using them. Phase I was built by STRABAG, you could really see some Dutch sophistication in there. These guys however look so ordinary. Next phase should be built by indigenous companies. We should have learnt enough already. It's just a road. I'm sure we can do it.
 
1461 - 1480 of 1483 Posts
Top