SkyscraperCity banner

16281 - 16300 of 16425 Posts

·
Zog shqiptari
Joined
·
5,889 Posts
Dite e kobshme per Kosovën. Tragjedi. Ra nje qeveri kur populli kishte me se shumti nevoj per qetësi e stabilitet, për hir të apetiteve pushtetare te nje rrethi të ngushtë të kastes politike. Njolla në këtë rast bie kryekeput mbi deputetët e LDK's që edhe njëherë u tregun të paaftë të dëshmojnë se janë të pavarur dhe në anën e popullit. Sonte dëshmuan se per pak pushtet janë të gatshëm t'i nënshtrohen diktatit të shefit të tyre edhe kur nuk e ka me të drejtë, pavarësisht se brenda LDK pat dy, tre zëra që e zgjatën dorën e pajtimit dhe kerkuan negocim. Ato apele hasen ne vesh të shurdhët tek kuazi deputetët e LDK's dhe kështu e mbyten shpresën e fundit për marrëveshje. Zaten edhe moren SMS nga shefi i tyre te mos negociohet me Vetëvendosjen, por te procedohet me mocion të votëbesimit, gjë që dëshmon se aty s'kishte kurrfarë dëshire per negocim ose pajtim. Vendimi ishte i prerë dhe qëllimi i qartë.

Respekt maksimal per Vjosa Osmanin, e vetmja deputete nga radhët e LDK që u qëndroj besnik premtimeve të veta. Për mua ajo do te duhej të udhëheqte me LDK, e jo njerëz që kane zero legjitimitet ne popull.

Si do që të jetë, të vetmit qe sonte festojnë jane Hashim Thaci me grup, Isa Mustafa me Agim Veliun dhe Grenell qe ia arritën qëllimit.

Lamtumirë qeveri e shpresës. Mirë se ktheheni prap ne parketin politik SHIK me shokë.
 

·
Registered
Joined
·
441 Posts
Perveq faktit qe i besohet gati cdo sen politikanve tan, krejt krejt ket se kom prit. A e ka bo Albini ket me qellim, apo Grenelli dhe Amerika apo cfar di un apet nuk lun asnje rrol sepse kjo ndodhi n momentin ma t keq.

Tjetri sen osht, nese krejt jemi mir edhe shnosh, dhe gjithcka rri qysh osht tash, pra Isa n kryje te LDK-s, athere n zgjedhjet e ardhshme kan me pas nje debakel katastrofale, kjo eshte 100 % e sigurt. Keq, sepse LDK-ja ka shum antar qe per mu jon deputetet me t mir n Kosove.

Po vjen era "shkembim" territorial, shpresoj shum t jem gabim.
 

·
Semi-Retired
Joined
·
4,919 Posts
Mendimi im eshte qe qeverine nuk e hodhi kasta e vjeter (te ishte per ate nuk do ishte formuar kurr) por Amerika. E pa qe nuk arriti ta nenshtronte dhe vendosi te mbeshtes parazitet e vjeter.

Eshte per te ardh keq sesi US luan me jetet e njerzve dhe ket e ka vertetu 20 vite rresht ne te gjith globin.

Nuk flas as si simpatizant i VV dhe as si ndonje anti-Amerikan sepse nuk jam as njeri as tjetri po faktet duken ashiqare.
 

·
Registered
Joined
·
503 Posts
Mendimi im eshte qe qeverine nuk e hodhi kasta e vjeter (te ishte per ate nuk do ishte formuar kurr) por Amerika. E pa qe nuk arriti ta nenshtronte dhe vendosi te mbeshtes parazitet e vjeter.

Eshte per te ardh keq sesi US luan me jetet e njerzve dhe ket e ka vertetu 20 vite rresht ne te gjith globin.

Nuk flas as si simpatizant i VV dhe as si ndonje anti-Amerikan sepse nuk jam as njeri as tjetri po faktet duken ashiqare.
Amerikanet nuk mund te veprojne pa nendeteset e tyre.

Kush u aktivizua javeve te fundit qe e gjithe kjo te ndodh ? Isa Mustafa, Agim Veliu dhe Skender Hyseni. T'gjithe nen hije. Asnjeri haptas.
U pa sot ne fytyren e kryetarit te grupit parlamentar se sa ishte dakord me fjalet qe i delshin nga goja. Dhe si dukej, aspak. "Na braktise kryeminister", tha ne fund. Kjo "na" e perfshinte nje gjenerate te tere ne LDK. Garda e re nuk ishte per prishje te koalicionit.

Perderisa nuk e ben LDK revolucionin e brendshem, nuk mund te ecim perpara ne kete gjendje. Ky revolucion i duhet partise, por edhe vendit.
 

·
Changeable constant
Joined
·
3,138 Posts
Ish kan mire mos me than "Amerikanet". Se ne fakt esht administrata e Trumpit e Grenellit qe e kan bere ket presion. E ata jan buisnessmen, qe nuk dalin pa fitu. Aj tipi edhe ameriken e fut ne kriz vetem per fitu diqka nga levizjet e tregut.

Grenelli me Trumpin po mundohen te gjejn nje femij te varfer per nje poze per marketing te brendshem. E kta e ka gjet klasen e hajnave qe edhe ashtu nuk kan tru intelektual me mendu vet, por per disa miliona leke dhe pa analiza, se si do te ndikoj ne Kosove udhezimet e te huajve, bejn gjithqka.

Duhet te merret fund, qe njerz pa vota te popullit e Kosoves, vendosin per popullin e Kosoves.

E normal qe nashta Albini kish mujt ndryshe me vepru, por ne qoft qe ka qene ka pregaditet votimi per mosbesim, edhe pa e shkarku Veliun atehere, Albini vec ja paska grabit LDK's situaen....
 

·
Zog shqiptari
Joined
·
5,889 Posts
Heute ist ein schwarzer Tag für den Kosovo. Die alte, korrupte Elite missbraucht die Coronakrise um sich die Macht zurückzuholen. Zu lange hat leider Europa weggeschaut. Aber die alte Elite hat sich verrechnet. Für eine kurzen Flirt mit der rechten Trump-Regierung hat sie den demokratischen Aufbruch verraten. Trump wird sie aber fallen lassen wie eine heisse Kartoffel, sobald es nötig ist. Ich bin enttäuscht und wütend über das Verhalten von Präsident Thaçi und der alten Garde der LDK. Sie haben ihre kurzfristigen Machtinteressen über die Interessen der Menschen im Kosovo gestellt. Die Menschen werden diesen Verrat nicht vergessen. Und wir werden Sie dabei unterstützen, den Kosovo wieder auf den Weg von Freiheit und Demokratie statt Korruption und Clanherrschaft zurück zu bringen.

Kurzfristig wird das Folgen haben müssen. Die Schweiz muss sich überlegen, ob und wie sie mit den alten-neuen Machthabern noch zusammenarbeiten will.
Cedric Wermuth, deputet i keshillit kantonal (Nationalrat) nga radhët e SP
 

·
Registered
Joined
·
5,584 Posts
Kush sugjeron ndonje media kosovare ne Youtube per te kuptuar cfar ndodh? Zakonisht perdor Indeksonline per te lexu ndonje gje por siduket nuk ka ndonje kanal youtube qe ja vlen.

Te jete e paanshme mundsisht.
Eshte interesant qe media e LDK-se me vite "Bota Sot" momentalisht eshte mas reale.
 

·
Registered
Joined
·
641 Posts
Cedric Wermuth, deputet i keshillit kantonal (Nationalrat) nga radhët e SP
Keto fjale si me ja pa shkru dikush qe e njeh mire situaten ne Kosove dhe ate nga prizmi i VV-se.
Sido qe te jete ishte vet presidenti i Zvicrres, Alain Berset fasilitator i bisedimeve sekrete mes Thaqit dhe Vuciqit, per qudi edhe ky nga SP. Pak si hipokrite po neise.
 

·
Vivere
Joined
·
5,200 Posts
Dite e kobshme per Kosovën. Tragjedi. Ra nje qeveri kur populli kishte me se shumti nevoj per qetësi e stabilitet, për hir të apetiteve pushtetare te nje rrethi të ngushtë të kastes politike. Njolla në këtë rast bie kryekeput mbi deputetët e LDK's që edhe njëherë u tregun të paaftë të dëshmojnë se janë të pavarur dhe në anën e popullit. Sonte dëshmuan se per pak pushtet janë të gatshëm t'i nënshtrohen diktatit të shefit të tyre edhe kur nuk e ka me të drejtë, pavarësisht se brenda LDK pat dy, tre zëra që e zgjatën dorën e pajtimit dhe kerkuan negocim. Ato apele hasen ne vesh të shurdhët tek kuazi deputetët e LDK's dhe kështu e mbyten shpresën e fundit për marrëveshje. Zaten edhe moren SMS nga shefi i tyre te mos negociohet me Vetëvendosjen, por te procedohet me mocion të votëbesimit, gjë që dëshmon se aty s'kishte kurrfarë dëshire per negocim ose pajtim. Vendimi ishte i prerë dhe qëllimi i qartë.

Respekt maksimal per Vjosa Osmanin, e vetmja deputete nga radhët e LDK që u qëndroj besnik premtimeve të veta. Për mua ajo do te duhej të udhëheqte me LDK, e jo njerëz që kane zero legjitimitet ne popull.

Si do që të jetë, të vetmit qe sonte festojnë jane Hashim Thaci me grup, Isa Mustafa me Agim Veliun dhe Grenell qe ia arritën qëllimit.

Lamtumirë qeveri e shpresës. Mirë se ktheheni prap ne parketin politik SHIK me shokë.
Krimit te organizuar dhe mafies Thaci eshte e pamundur qe Kosova ti shpetoje.

Kjo qe ndodhi dje eshte turp i madh.
 

·
Smart User
Joined
·
3,153 Posts
Reality check.

1. VV jo vetem qe e ka inicizu, shty dhe fuqizu po kane shpresu ne ramjen e qeverise sa me shpejte sepse presioni i jashtezakonshem i SHBA-ve ne njeren ane dhe i LDK-se si partner i barabarte ne qeverisje ne anen tjeter ishte bere problem qe nuk kapercehet nga qeveria e tyre. Albini, kete e arriti.

2. Nuk eshte e rastesishme qe sot Agim Veliu eshte public enemy Nr. 1. Ne kete ka punu propaganda e VV-se me muaj te tere, bile ende pa u kriju qeveria. Si rezultat i kesaj, shkarkimi i Agim Veliut ne kundershtim te plote me mareveshjen e koalicionit nuk u prit fare keq nga populli. Albini, edhe kete e arriti.

3. Kjo farsa e VV-se dje ne kuvend se "nuk po don me ra qeveria" nuk ishte e sinqerte sepse ata donin (dhe shpresonin) qe ajo me ra. Por e gjithe kjo loje ishte per me kriju mbeshtetje sa me te madhe ne popull, duke u paraqite si viktima e gjithe kesaj pune edhe pse ishte vet iniciatore e rrezimit te qeverise. Albini, hallall i qofte, edhe kete e arriti.

Pra, ju fanatiket e VV-se ne forum nuk keni pse me u deshpru, krejt kjo ishte nje kalkulim deri ne detaj politik i sulltanit tuaj, Albinit. Cheer up.
 

·
Registered
Joined
·
9,298 Posts
E tmerrshme!
Çfarë deshprimi ne popull, trishtuese!

Po shikoja komentet neper rrjete sociale, portale, emisione televizive...nuk kame pare kurre nje deshperim te tille.

Shpresoj shumë qe populli ska me ja fal kurre ketyre rinoqeronteve te politikes...edhepse harresen e kemi veti ne!
 

·
Registered
Joined
·
641 Posts
Ne realitet jemi ne qe kemi shpresu shume nga nje koalicion, i cili qe ne start ka qene i deshtuar. Vetem kujtoni bisedimet per ta formuar qeverin, aty me shume ka pase fushate sesa vullnet per bashkeqeverisje.

Thojke Buki qe koalicioni i shpreses ra kur e zgjodhen kuvendarin pa marreveshje, po ju nuk i besojshit, qe tash.:D:D:p
 

·
Registered
Joined
·
9,298 Posts
Me e keqe se ramja e kesaj apo asaj qeveria eshte shuarja definitive e shpreses se popullit per kete vend!

Kjo qeveri ka qene nje fije e holle shprese per Shqiptaret. Neve shpresa per kete vend na ka humb moti, por fatmiresisht kishte mbetur dhe nje fije shprese, kjo u vrejt ne zgjedhjet e 6 tetorit.

Kjo qe ndodhi , renia e kesaj qeverie te shpreses ne kete menyre dhe ne kete kohe ka shkaktuar shok ne popullat, me te drejte njerzit po e cilesojne si tradhti krejt kete qe ka ndodhur!

Po me bjen te shikoje disa emisione ne tv dhe pavarsisht cfare teme kane, telefonuesit kane vetem nje fjale "deshprim i madhe"!

Kam ndegjuar njerez duke qajtur live nga deshprimi dhe tradhtia qe i eshte bere! Siq thane edhe ata, keto jane nga te paktet momente kur turperohen me ate qka jane!

Çka e kom vrejt poashtu, zhvillimet e fundit ketu kane shkaktuar nje deshperim te madhe edhe te Shqiptaret e Presheves, Maqedonise e te Malit te Zi. Perkunder situates kritike qe po kalojne pashe se fokusi i tyre ka qene ne ngjarjet e djeshme ketu dhe edhe te ata pashe nje deshperim te papare!

Kjo besoj per shkak te asaj se te gjithe kishin shpresuar qe me ne fund nje vend Shqiptar po drejtohej rruges drejt normalizimit dhe zhvillimit, e pas do i terhiqte edhe viset tjera, ndaj edhe atyre i jane thyer shpresat!
 

·
Vivere
Joined
·
5,200 Posts
16281 - 16300 of 16425 Posts
Top