SkyscraperCity banner

1 - 20 of 32 Posts

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Kopenhagen sam obišao tokom mog boravka u Malmeu koji se nalazi sa druge strane moreuza Øresund.

Iz Malmea sam krenuo rano ujutro vozom koji ide preko poznatog mosta koji spaja Švedsku i Dansku.

Prva stanica nakon prelaska mosta Oresund je aerodrom Kastrup. Tu smo se kratko zadržali pa smo krenuli dalje prema gradu. Uskoro sam presjeo iz voza u metro sa kojim sam došao u centar grada. Metro je potpuno automatizovan tako da u ovim vozovima nema vozača.

U vozu sam uzeo mapu Kopenhagena pa sam se uz pomoć nje relativno lako snalazio u nepoznatom gradu. Šteta što je bilo oblačno i hladno vrijeme. Mislim da je Kopenhagen neuporedivo ljepši ljeti, ali je i ovako ostavio pozitivan utisak na mene.

Posebno mi se svidjaju ovi kanali kojih ima dosta u gradu.

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Nakon ovih kanala koji su okruženi starim zgradama došao sam do jednog velikog kanala na čijim se obalama nalaze moderne zgrade uključujući i novu zgradu opere koju na žalost nisam uslikao jer sam imao loš objektiv (18-55mm VR) a bilo je prilično oblačno.

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
U nastavku pješačenja prema centru grada došao sam do ove ogromne zgrade koja mi je jedva stala u kadar.

Ista zgrada samo iz drugog ugla.

Prolazio sam pored dosta zanimljivih objekata ali na žalost nisam imao vremena da saznam koja je njihova namjena.

....................................

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
Kopenhagen ima jednu od najvećih pješačkih zona u Evropi.

Pješačku zonu Strøget čini nekoliko ulica sa velikim brojem prodavnica, butika i robnih kuća.

Kao i u ostalim Skandinavskim državama bicikli su veoma popularno sredstvo prevoza. Ljudi ih ovdje voze i u sred zime.

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
U jednoj od centralnih gradskih ulica nalazi se okrugli toranj Rundetårn, najstarija opservatorija u Evropi.

Sa ovog tornja se pruža odličan pogled na grad.

Ulaz u toranj se plaća ali nije skupo i svakako se isplati popeti gore.

Zanimljivo je to što se na vrh ovog tornja ne penje stepenicama nego spiralnom stazom - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fb/RundetårnRamp.JPG/800px-RundetårnRamp.JPG . Čini mi se da je Slobodan Mićić spomenuo u svojoj reportaži iz Danske da je ovakva staza napravljena kako bi se konjima moglo popeti na vrh opservatorije.

.............................

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
Nakon razgledanja grada sa vrha tornja nastavio sam šetnju po okolnim ulicama.

Evo i mape grada na kojoj se vidi da je Kopenhagen grad na vodi.

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #12 (Edited)
Možda najpoznatiji i turistima najzanimljiviji dio Kopenhagena je Nyhavn (nova luka).

U šarenim zgradama koje okružuju kanal nalazi se veliki broj restorana i barova.

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)
Ljeti je ovaj dio grada veoma popularan i sve vrvi od turista. Pošto sam ja u Kopenhagenu bio u zimskom periodu nije bilo gužve.

Nekada je ova luka bila ozloglašeno mjesto prepuno bordela i nasilja ali je danas poželjan dio grada za život i prava turistička atrakcija. Luka je izubila na značaju jer je postala pretjesna za sve veće brodove. Danas se ovdje nalaze manji jedrenjaci i brodovi za turističke ture.

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #14 (Edited)
Zgrade u Nyhavn-u gradjene su tokom 17 i 18 vijeka.

Kopenhagen je veoma skup grad za naše pojmove tako da nisam ulazio u ove restorane uz obalu.

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #15 (Edited)
Nakon šetnje po Nyhavn-u krenuo sam prema poznatom zabavnom parku Tivoli koji se nalazi u samom centru grada. Tivoli se nalazi u neposrednoj blizini gradske kuće koja je jedna od najimpresivnijih zgrada u Kopenhagenu.

Pogled na Copenhagen City Hall.

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #17 (Edited)
Ispred Tivolija je bila velika gužva ali sam se nekako probio do šaltera za prodaju karata. Kada sam došao na red saznao sam da mi nedostaje desetak kruna za ulaz. :) Malo sam se pogubio sa raznim valutama jer sam u novčaniku imao marke, dinare, eure, Švedske i Danske krune. Pošto je već bilo kasno nije mi se dalo da tražim mjenjačnicu tako da ćete od Tivolija na žalost vidjeti samo ulaz.

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #18 (Edited)
Uz Tivoli se nalazi centralna željeznička stanica na kojoj sam se kratko zadržao, poslušao neki lokalni bend koji je svirao u holu, a onda sam sačekao voz i krenuo nazad prema Malmeu.

Nakon kraće vožnje sigli smo u Malme:

Toliko od Kopenhagena. Zadovoljan sam onim što sam video, siguran sam da sam mnogo toga propustio ali za ovako kratak period bilo je dovoljno.

Kopenhagen bi trebalo obići u ljetnom periodu jer je tada puno ugodnije šetati uz obalu i mnogobrojne kanale.

.............................

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #20
^^

Pa zar nije ljepše kada reportaža nije isprekidana i razvučena na više stranica? Zato ja fino zauzmem prostor pa na miru pišem i postavljam slike.

1 - 20 of 32 Posts