SkyscraperCity banner

1681 - 1700 of 1736 Posts

·
Piotrkowianin
Joined
·
5,556 Posts
https://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/opozni-sie-budowa-drogi-ekspresowej-s12-od-piotrkowa-do/ar/c1-7574909

Opóźni się budowa drogi ekspresowej S12 od Piotrkowa do granicy z województwem mazowieckim?

Aleksandra Tyczyńska 28 lutego

zobacz galerię (12 zdjęć)
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska sam skarży do sądu swoją wcześniejszą decyzję o utrzymaniu w mocy postanowienia dotyczącego rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej dla budowy drogi ekspresowej S12... Komu zależy na wprowadzaniu bałaganu do sprawy, która wydawała się być już uporządkowana i opóźnianiu S12? Z tymi pytaniami na ustach inicjatorzy akcji S12 Natychmiast! już planują blokadę krajowej „dwunastki”, by „przypomnieć o sobie i o naszych problemach”.

Tysiące mieszkańców gminy Sulejów i nie tylko, bo też podróżnych i sympatyków grupy S12 Natychmiast!, którym doskwiera przeładowana ruchem droga krajowa nr 12, ze spokojem już czekało na ostateczne uprawomocnienie się decyzji środowiskowej dotyczącej budowy S12 od Piotrkowa do granicy z woj. mazowieckim, która to umożliwia dalsze działania w sprawie budowy tak wyczekiwanej drogi ekspresowej. To ostateczne uprawomocnienie ma nastąpić dzisiaj, 28 lutego, ale w ostatnich dniach, jak grom z jasnego nieba wyłoniło się zawiadomienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o tym, że złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na swoje postanowienie o utrzymaniu w mocy postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi o nadaniu własnej decyzji środowiskowej rygoru natychmiastowej wykonalności. Efekt poczynań GDOŚ jest taki, że grupa S12 Natychmiast już zapowiada solidną blokadę dk12 między Poniatowem a Przygłowem 25 lub 26 marca.

- Wygląda to dziwnie i nie do końca wiemy, po co ktoś po ośmiu miesiącach wykonuje ruchy, które już nie powinny mieć miejsca. Wiemy, że znowu mamy bałagan i usiłujemy wyjaśnić, dlaczego - mówi Sebastian Domaradzki z grupy S12 Natychmiast! - Jeśli ta decyzja ostatecznie się uprawomocni, będzie spokojnie, jeśli nie - nie zamierzamy być grzeczni - dodaje.

Czekamy na odpowiedź z biura prasowego GDOŚ na pytanie dlaczego zaskarżył własną decyzję do sądu. Nieoficjalnie natomiast ustaliliśmy, że w przypadku postępowań administracyjnych dany organ sam może skarżyć swoje decyzje celem zbadania ich zgodności z prawem.

W przypadku decyzji środowiskowej dotyczącej S12 wszystko przyspieszyło w ub. roku, a w zasadzie w ostatnich miesiącach przed wyborami parlamentarnymi. W ślad za obietnicami polityków (głównie PiS) o przyspieszeniu S12 poszło przyspieszenie działań wokół decyzji środowiskowej. Wprawdzie, kiedy do decyzji środowiskowej RDOŚ ( z 30 maja 2019) wpłynęły dwie skargi, jeszcze zwykłym trybem sprawę przekazano GDOŚ. Później RDOŚ nadał swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, co w mocy utrzymał GDOŚ, który kilka miesięcy po wyborach postanowił oddać sprawę do zbadania przez WSA.

Zdaniem posła PiS Grzegorza Lorka postępowanie przed WSA nie ma wpływu na to, kiedy S12 zostanie wybudowana. - Nawet jeśli postępowanie sądowe potrwałoby rok - podkreśla poseł wyjaśniając: - Znacznie istotniejszy dla S12 jest okres w jakim Arkadis ma przygotować projekt. Standardowo firma otrzymała na to 3 lata, a musimy pamiętać, że bez projektu nie będzie kosztorysu, bez kosztorysu nie określi się finansowania i nie wprowadzi inwestycji do budżetu państwa. A to wszystko trwa i dlatego wysiłki wszystkich powinny iść w kierunku nacisku na Arkadis, by projektowanie zostało ukończone w ciągu półtora roku.
 

·
Registered
Joined
·
280 Posts
Zawiadomienie GDOŚ w sprawie wyznaczenia nowego terminu załatwienia sprawy dotyczącej postępowania odwoławczego od decyzji RDOŚ w Łodzi określającej środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie drogi ekspresowej S12 na odcinku Piotrków Trybunalski - gr. z woj. mazowieckim ze względu na skomplikowany charakter sprawy.
Nowy termin to 29 maja 2020 r.

Źródło: http://bip.lodz.rdos.gov.pl/zawiadomienie-generalnego-dyrektora-ochrony-srodowiska-z-dnia-03-marca-2020-znak-doos-wds-zil-420-133-2019-ek-9
 

·
Piotrkowianin
Joined
·
5,556 Posts
https://www.epiotrkow.pl/news/Rusza-budowa-zatok-na-DK-12,38892

ePiotrkow.pl WiadomościLokalne

Rusza budowa zatok na DK 12
GDDKiA Region P.Kwiatkowski Wtorek, 10 marca 2020

We wtorek rozpoczęła się budowa zatok autobusowych na DK 12 między Sulejowem i Przygłowem.

W pierwszej kolejności powstaną one w Przygłowie po obu stronach drogi. W kierunku Radomia zatoka będzie budowana na 409. kilometrze trasy, zaś w przeciwną stronę o kilometr bliżej w stronę Sulejowa (na 410. km). - W obu miejscach jezdnia będzie zwężona do prawie metra. W miejscu prowadzonych prac będzie obowiązywał zakaz wyprzedzania - informuje Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Prace mają się zakończyć do 8 kwietnia.

Przypominamy, że w ramach poprawy bezpieczeństwa na tym odcinku drogowcy obiecali również przebudowę skrzyżowania w Poniatowie i budowę ścieżki rowerowej na odcinku Piotrków Trybunalski - Sulejów, ale nadal nie wiadomo, czy i ewentualnie kiedy te inwestycje zostaną zrealizowane.
O czym mówi ten rzecznik? :nuts:
 

·
Registered
Joined
·
12,621 Posts
W maju ma być ogłoszony przetarg na:
Wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania „Budowa drogi ekspresowej
S12 na odcinku Piotrków Trybunalski (A1) - Opoczno (gr.woj.mazowieckiego) oraz
drogi ekspresowej S74 na odcinku: Sulejów (S12) – gr.województwa
świętokrzyskiego”
 

·
Registered
Joined
·
12,621 Posts
^^ Najpewniej.

--

Do dziś nie mogę pojąć, dlaczego MI upiera się przy prowadzeniu S12 do Piotrkowa Tryb. zamiast dociągnięcia S74 do Tuszyna.
Fragment Piotrków T. - Sulejów obecnie ma znaczenie transportowe dla kraju tylko dlatego, że nie ma właśnie takiego prostego połączenia z Tuszynem.
W wypadku, gdyby istniał taki łącznik do Tuszyna, nie byłoby sensu budowy drogi ekspresowej Piotrków T. - węzeł S74/S12, bo tam pozostałby wówczas tylko ruch lokalny.
Dla transportu krajowego korzystniejsza byłaby krótsza droga z Tuszyna na południowy wschód w stronę Kielc niż jeżdżenie po kwadracie (na południe do Piotrkowa T., na wschód za Sulejów i na południe do Kielc).

 

·
Registered
Joined
·
14 Posts
Uważam choć mogę się mylić iż S12 powinna być przedłużona za Piotrków do S8 , to najktrótsza droga z Lublina do Wrocławia. Takie pokręcenie jest bez sensu, wystarczy spojrzeć na mapę. Dodatkowo, żeby nikt nie był pokrzywdzony S74 dociągnąć do S8 pod Tuszyn, rozwiazujemy kolejny problem pokręconej S8.
 

·
Registered
Joined
·
280 Posts
Skąd info, że w maju ma ruszyć przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej na odcinek S12 Piotrków Trybunalski - gr. z woj. mazowieckim?
Jakieś źródło?
 

·
Lokalny Puławski Patriota
Joined
·
3,784 Posts
Obawiam się, że ten fragment S12 padnie ofiarą kryzysu. - Tak stało się po wybudowaniu I etapu obwodnicy Puław z mostem na Wiśle. II etap musiał poczekać, aż 10 lat.
Obym się mylił:(
Może zdążę się nim przejechać
 

·
Piotrkowianin
Joined
·
5,556 Posts
Kilka fotek z piątkowego wyjazdu na majówkę z odcinka DK12 Piotrków Trybunalski - Sulejów (DK12/DK74). Deszcz trochę przeszkadzał, no ale "Sorry, taki mamy klimat." ;)

1. Włodzimierzów, skrzyżowanie DK12 z ul. (nomen omen) Energetyczną, 1.05.2020, godz. 14:09. Na odcinku ok. 600 metrów położono nową warstwę ścieralną. Oznakowania poziomego chwilowo brak:To jest to miejsce: Google Maps

2. Pierwsza od zachodu nowa zatoka przystankowa po północnej stronie DK12:3. Zatokę po południowej stronie też przebudowano, zupełnie nie wiem po co:Kiedyś wyglądała tak: Google Maps
Była to ostatnia z zatok dwukierunkowych - taki relikt czasów PRL-u- kiedy wzdłuż obecnej DK12 jeździła kolejka wąskotorowa Piotrków Trybunalski - Sulejów. Na odcinku Piotrków Trybunalski - Przygłów po południowej stronie DK12, a od Przygłowa do Sulejowa po północnej stronie DK12. Torowisko biegło bardzo blisko jezdni, więc nie było miejsca na przystanek i utworzono takie potworki:
Tak wyglądało przejście kolejki przez DK12 w Przygłowie:

4. Druga przebudowana zatoka po stronie południowej:5. Trzecia zatoka po stronie południowej - to już Sulejów, zaraz za skrzyżowaniem ul. Piotrkowskiej (DK12/DK74) i Psarskiego:
Ta jest nowa - wcześniej wyglądało to tak: Google Maps

Po stronie północnej gotowa była tylko zatoka w Sulejowie, a 2 w Przygłowie były jeszcze w budowie. Przystanki były tymczasowe - na północnym pasie DK12/DK74 z żółtymi liniami P-17.
IMHO zabrali się do tego od d..y strony. Według mnie najpierw powinni wybudować zatoki po stronie północnej, a dopiero potem przerabiać te po południowej, jeżeli już koniecznie trzeba je było przerabiać zamiast zostawić w dotychczasowej formie. 🙄
 

·
Registered
Joined
·
14 Posts
Szkoda tej wąskotorówki, pamiętam jak jeszcze były tory...fakt była za blisko drogi ale turystycznie mogłaby jeździć.
 
1681 - 1700 of 1736 Posts
Top