SkyscraperCity banner

1 - 20 of 337 Posts

·
Stargardzki warszawiak
1,767 Posts
Discussion Starter #1
Search nie znalazł nic takiego, zatem pozwoliłem sobie założyć wątek dotyczący DK20.

W Wyborczej jest ogłoszenie o wszczęciu postępowania na wykonanie archeologicznych badań ratunkowych dla obwodnicy Węgorzyna w ciągu DK20.
Odsyłają po szczegóły na stronę oddziału szczecińskiego GDDKiA, ale tam jeszcze nic nie ma :nuts:

·
Registered
1,320 Posts
Pół godziny temu też myślałem o założeniu wątku nt. tej drogi :). Zresztą ta myśl przychodziła do mnie wielokrotnie choćby dlatego, że jadę tą drogą kilka, kilkanaście razy w roku. Ale nie całą tylko ze Szczecina w okolice Szczecinka. I jadę nie przez Stargard tylko DK142 (czyli starą niemiecką berlinką) i włączam się w DK20 przed Chociwlem.

A co do samej drogi - wg mnie jest bardzo malownicza (m. in. "drzewne aleje"), prowadzi przez urozmaicone tereny. Jeszcze kilka lat temu była mocno zniszczona, dziś jej nawierzchnia poprawiła się, przynajmniej na odcinku Chociwel - Szczecinek, jak jest w innych miejscach to nie wiem z powodów wyżej wymienionych.
Przy następnej okazji może uda mi się zrobić jakąś fotorelację.

jadwas said:
W Wyborczej jest ogłoszenie o wszczęciu postępowania na wykonanie archeologicznych badań ratunkowych dla obwodnicy Węgorzyna w ciągu DK20.
Odsyłają po szczegóły na stronę oddziału szczecińskiego GDDKiA, ale tam jeszcze nic nie ma
Tu:
http://dim.3dsign.pl/site,30,102.html
są plany dotyczące obwodnicy Węgorzyna, a także remontów nawierzchni w Białym Borze i wybudowanego już ronda w Czaplinku (oddane do ruchu kilka miesięcy temu).

·
Wędrowiec do świtu
4,447 Posts
I jadę nie przez Stargard tylko DK142 (czyli starą niemiecką berlinką) i włączam się w DK20 przed Chociwlem.
Tak robią chyba wszyscy jadący ze Szczecina. Nikt nie chce się pchać przez Stargard (przejazd przez miasto nie należy do szybkich), ani przez wąski odcinek DK20 ze Stargardu do Chociwla. DW142 jest zbudowana po śladzie niedoszłej autostrady, więc nie ma po drodze żadnych miejscowości, a i sama droga jest tak wyprofilowana, że możnaby osiągać większe prędkości, bezpiecznie rzędu 130 km/h, oczywiście gdyby było to dozwolone ;) No i trzeba uważać na skrzyżowania kolizyjne.

Mimo starej nawierzchni betonowej komfort jazdy po DW142 jest dużo większy niż po DK20, a i czas przejazdu też przemawia za DW142. Swoją droga to dziwię się, że DK20 właśnie nie przebiega tamtędy.

·
Registered
1,320 Posts
Tak robią chyba wszyscy jadący ze Szczecina. Nikt nie chce się pchać przez Stargard (przejazd przez miasto nie należy do szybkich), ani przez wąski odcinek DK20 ze Stargardu do Chociwla.
Oczywiście, że tak robią. Szkoda, że obwodnica Stargardu kończy się po wschodniej stronie na DK10. Mogła iść jeszcze trochę dalej na północ i połączyć się z DK20. Może kiedyś tak będzie.

Bo tamtędy ma iść A6 na Gdańsk i dalej na Mazury a nie DK20 (mam nadzieję...) :)
Uderz w stół ...:) Wiedziałem, że wspomnienie o DK142 przywoła tutaj zaraz temat berlinki. Tylko nie przenośmy tu dyskusji o niej :)

·
Registered
49 Posts
Ja jadę DK20 prawie co miesiąc i muszę przyznać że, stan odcinka między Stargardem i Chociwlem jest tragiczny(łata na łacie) najgorzej jest od wsi Dzwonowo do krzyżówki z DW142 mimo że to droga krajowa to radze tu jechać co najwyżej 60 km/h, bo przy wyższych prędkościach można coś zgubić.

·
Registered
49 Posts
Oczywiście, że tak robią. Szkoda, że obwodnica Stargardu kończy się po wschodniej stronie na DK10. Mogła iść jeszcze trochę dalej na północ i połączyć się z DK20. Może kiedyś tak będzie.

To się chyba mija z celem. Dla kogo miałaby być ta obwodnica skoro i tak wszyscy jadący ze Szczecina do Szczecinka jechali by przez DW142 bo tamtędy jest bliżej i lepsza droga

·
A1, A6-berlinka muszą być
3,570 Posts
To się chyba mija z celem. Dla kogo miałaby być ta obwodnica skoro i tak wszyscy jadący ze Szczecina do Szczecinka jechali by przez DW142 bo tamtędy jest bliżej i lepsza droga
Pewnie Ci zaraz wytłumaczą, że masz jeździć S10, wykorzystywać obwodnicę Stargardu, którą bez sensu zbudowano zamiast wykorzystać DW142.

Tyle celem wyjaśnienia. Chyba wszystko jest jasne w tym zdaniu i rzeczywiście jak prawi "levy" berlinkowej dyskusji nie trzeba tu przenosić.

Przed Drawskiem wciąż jeszcze jest brukowany odcinek? Gotowe klimaty do kręcenia filmu w stylu retro.

·
Registered
1,320 Posts
Przed Drawskiem wciąż jeszcze jest brukowany odcinek? Gotowe klimaty do kręcenia filmu w stylu retro.
Nie. A był kiedyś? Jeśli tak to nie ma go już od dobrych kilkunastu lat (wcześniej nie jeździłem tą drogą).
Jest natomiast stary niemiecki bruk we wsi Śmiadowo (ok. 15 km przed Szczecinkiem od strony Stargardu). Droga schodzi tam w dół i biegnie przy samym jeziorze, dosłownie można łowić ryby stojąc przy krawędzi drogi.

·
3,570 Posts
Nie. A był kiedyś? Jeśli tak to nie ma go już od dobrych kilkunastu lat (wcześniej nie jeździłem tą drogą).
Jest natomiast stary niemiecki bruk we wsi Śmiadowo (ok. 15 km przed Szczecinkiem od strony Stargardu). Droga schodzi tam w dół i biegnie przy samym jeziorze, dosłownie można łowić ryby stojąc przy krawędzi drogi.
Niestety musiałem pomylić miejsce z tym wspomnianym przez Ciebie (właściwie chyba zawsze już tam po ciemku jechałem). Ach, wciąż nie mam okazji lub możliwości tam zajechać. Oczywiście fotka tego bruku przy jakieś okazji mile widziana.

·
Registered
206 Posts
Pewnie Ci zaraz wytłumaczą, że masz jeździć S10, wykorzystywać obwodnicę Stargardu, którą bez sensu zbudowano zamiast wykorzystać DW142.
A jak niby DW142 miała by zastąpć obwodnicę Stargardu, trzeba by wybudować łącznik pomiędzy DK10 a DW142, koszt większy niż budowa obwodnicy Stargardu. Bo jak niby innaczej któś jadący z Piły czy Bydgoszczy miał wykorzystać położoną kilkanaście kilometrów na północ DW142. Nie mówiąc już o zmodernizowaniu DW142, podczas gdy między Stargardem a Szczecinem istnieje już droga ekspresowa. Zapewne wielu kierowców i tak nie chciało by nadkładać tych kilkunastu kilometrów na tak krótkim odcinku i jechała by przez Stargard. A to że ludzie ze Szczecina jeżdżą do Chociwla, Szczecinka itp. DW142 to nie ma nic do obwodnicy Stargardu. Świadczy jedynie o tym że ktoś w GDDKIA powinien pójść po rozum do głowy i przerzucić DK20 na DW142, a w perspektywie kilkunastu lat należało by się zastanowić nad modernizacją tego odcinka i zrobieniem S20.

·
3,570 Posts
Nie wiem czy trzeba było robić S10 specjalnie po to, żeby Stargard miał luksusowy dojazd. Może lepsza by tam była GP 2x2. Nie wiem, nie ten temat. O koncepcji wykorzystania A6 dla DK10 pisałem wielokrotnie, choćby 3 lata temu tu http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=3858270&postcount=60 (drugi akapit).

Wracając do DK20 (choć wciąż jakby w pryzmacie DW142), w "Strategia rozwoju miasta i gminy Chociwel (2005)" znalazłem taki fragment (który umieściłem tu http://www.berlinka.pcp.pl/stargard_mpzp.html):

Przedłużenie drogi wojewódzkiej nr 142 (autostrady) do miejscowości Kamienny Most. Odcinek ten stanowiłby obwodnicę Chociwla i zmniejszyłby ruch samochodów ciężarowych.

Brzmi to trochę zabawnie, ale ani chybi chodził im o puszczenie DK20 po śladzie berlinki na odcinki od Lisowa do Kamiennego Mostu.

·
Moderator
22,246 Posts
Jutro jadę do Jastrzębiej Góry. Jeśli mnie ładnie poprosicie, to może zdecyduję się jechać DK20 zamiast DK6 :D

·
przyczajony odkurzacz
2,121 Posts
Nie wiem czy trzeba było robić S10 specjalnie po to, żeby Stargard miał luksusowy dojazd.
Około 30tyś/pojazdów na dobę powinno Cię przekonać.
Spróbuj przekonać te 30tyś teraz, aby ze Stargardu jezdzili DW142, a nawet A6 po tym samym śladzie...

Wracając do DK20 (choć wciąż jakby w pryzmacie DW142), w "Strategia rozwoju miasta i gminy Chociwel (2005)" znalazłem taki fragment (który umieściłem tu http://www.berlinka.pcp.pl/stargard_mpzp.html):

Przedłużenie drogi wojewódzkiej nr 142 (autostrady) do miejscowości Kamienny Most. Odcinek ten stanowiłby obwodnicę Chociwla i zmniejszyłby ruch samochodów ciężarowych.

Brzmi to trochę zabawnie, ale ani chybi chodził im o puszczenie DK20 po śladzie berlinki na odcinki od Lisowa do Kamiennego Mostu.
Strategii na stronach gmin widziałem już wiele - miały być obwodnice, ringi, aquaparki, fabryki i lotniska...
Lisowo - Kamienny Most? Średnio ma to coś wspólnego z DK20, chyba raczej jako droga dojazdowa do Ińska (i tamtejszych tartaków i kopalni kruszywa).
W szerszym kontekście Lisowo - Wiewiecko mogłoby być skuteczną obwodnicą Chociwla i Węgorzyna i stać się de-facto DK20.
Tylko że sortując potrzebne inwestycje na wszelkich DK pod względem natężenia ruchu ten kawałek jest daleeeko, za górami i lasami. Druga sprawa to jak już pisałem kiedyś wcześniej, nieuchronny konflikt ekologiczny na 50% przebiegu.

Jutro jadę do Jastrzębiej Góry. Jeśli mnie ładnie poprosicie, to może zdecyduję się jechać DK20 zamiast DK6 :D
Jeśli masz na zbyciu conajmniej 2h to jedź. Ja kiedyś się wybrałem przez DK20 jadąc do Władysławowa. Jechałem aż noc mnie zastała.

·
3,570 Posts
Około 30tyś/pojazdów na dobę powinno Cię przekonać.
To właśnie mnie przekonuje do budowy drugiej jezdni do istniejącego śladu a nie eski, i to na razie tylko jednojezdniowej.
Zaraz, ja chyba się nie obudziłem jeszcze. Jakie 30 tys.? To chyba na wspólnym odcinku z DK3, tuż przed A6. Chciałeś chyba napisać 13 tys.

Spróbuj przekonać te 30tyś teraz, aby ze Stargardu jezdzili DW142, a nawet A6 po tym samym śladzie...
A to nie ma nic do rzeczy. I nawet nie chce mi się tego rozwijać. Co innego Stargard, co innego nowa DK10.

Lisowo - Kamienny Most? Średnio ma to coś wspólnego z DK20, chyba raczej jako droga dojazdowa do Ińska (i tamtejszych tartaków i kopalni kruszywa).

Może się trochę rozpędzili w nazewnictwie i na myśli mieli Starzyce. Wtedy wszystko się zgadza.

W szerszym kontekście Lisowo - Wiewiecko mogłoby być skuteczną obwodnicą Chociwla i Węgorzyna i stać się de-facto DK20.
Tylko że sortując potrzebne inwestycje na wszelkich DK pod względem natężenia ruchu ten kawałek jest daleeeko, za górami i lasami. Druga sprawa to jak już pisałem kiedyś wcześniej, nieuchronny konflikt ekologiczny na 50% przebiegu.
Nawet słynnej NATURY 2000 tam nie ma. Jedyny konflikt to pewnie marudzenie z tą groblą przez Jez. Dłusko i być może zaraz za nim w kierunku Podlipc (może tam są jakieś mokradła z czymś). No chyba, że zakładasz konflikt wszędzie tam gdzie trzeba wyciąć trochę lasu nie wzdłuż drogi albo przeciąć park krajobrazowy.
A potrzeby? Pewnie na dziś dzień nie ma, choć zrobili połowę zabawnej obwodnicy Węgorzyna. Ja oczywiście myślę o A6, choć można było parę lat temu na początek porobić tam DK20. Mówili nawet o tym dyrektorzy w tym artykule.

·
Registered
206 Posts
To właśnie mnie przekonuje do budowy drugiej jezdni do istniejącego śladu a nie eski, i to na razie tylko jednojezdniowej.
Jak o czymś zaczniesz pisać to najpierw spójrz na mapę. Między Stargardem a Szczecinem są trzy wioski, Zieleniewo i Morzyczyn są w zasadzie połączone i ciągną się przez ponad dwa kilometry, to miejscowości letniskowe nad jeziorem Miedwie i nie ma tam miejsca na drugą jezdnie, nie mówiąc już o bardzo dużym ruchu pieszych w sezonie. Jest też Kobylanka w której trzeba by wyburzyć conajmniej klkanaście domów. Nie mówiąc już o uciążliwości takiego rozwiązania dla mieszkańców. Eska jest jednojezdniowa na odcinku bodaj 6 kilometrów od węzeł Motaniec i dalej jest już dwujezdniowa. W przyszłym roku ma się zacząć budowa drugiej jezdni.

Nawet słynnej NATURY 2000 tam nie ma. Jedyny konflikt to pewnie marudzenie z tą groblą przez Jez. Dłusko i być może zaraz za nim w kierunku Podlipc (może tam są jakieś mokradła z czymś). No chyba, że zakładasz konflikt wszędzie tam gdzie trzeba wyciąć trochę lasu nie wzdłuż drogi albo przeciąć park krajobrazowy.
Nie wiem może masz jakieś lepsze dane ale oficjalny serwis MOŚ pokazuje coś takiego jak Ostoja Ińska obszar specjalnej ochrony sieci Natura 2000.

http://natura2000.mos.gov.pl/natura2000/pl/mapy.php?minx=241773.404626&miny=613699.443747&maxx=284812.766093&maxy=641207.676763&imagewidth=860&imageheight=550&CMD=QUERY_POINT&INPUT_TYPE=auto_rect&INPUT_COORD=568,228;568,228&KEYMAPXSIZE=120&KEYMAPYSIZE=112&MapSize=860,550&OSO=Y&SOO=Y&miasta=Y&wojewodztwa=Y&drogi=Y&zbiorniki=Y&PREVIOUS_MODE=0

·
przyczajony odkurzacz
2,121 Posts
Zaraz, ja chyba się nie obudziłem jeszcze. Jakie 30 tys.? To chyba na wspólnym odcinku z DK3, tuż przed A6. Chciałeś chyba napisać 13 tys.
Faktycznie, zagalopowałem się z tymi 30tyś, nie mniej jednak w przeciągu 2-3 lat dojdziemy spokojnie do 20tyś i więcej. Po prostu jest to jedna z głównych dróg "zespoły miast", podobnie jak S3/6 do Goleniowa.

A to nie ma nic do rzeczy. I nawet nie chce mi się tego rozwijać. Co innego Stargard, co innego nowa DK10.
Fakt, nie rozwijajmy tego, bo to OT i mamy kompletnie inne zdanie na ten temat.

Może się trochę rozpędzili w nazewnictwie i na myśli mieli Starzyce. Wtedy wszystko się zgadza.
Lisewo - Starzyce - Kamienny most - to jak wiemy ślad berlinki. Natomiast może faktycznie chodziło im o przerzucenie ruchu Ińsko - DW142 przez drogi gminne i Starzyce. Właściwie jest to działanie bezinwestycyjne, tylko postawienie odpowiednich znaków, ponieważ drogi te są w całkiem przyzwoitym stanie.

Tak zakładam. Patrząc na zdjęcia satelitarne ślad berlinki to jeden długi wąski las, a więc znajdzie się nie jeden "ekspert" który zobaczy możliwość puszczenia ew. nowej drogi po terenie 100m obok, z potrzebą wykupienia pól rolników.
Założę się o kratę piwa, którą z przyjemnością z Tobą skonsumuję, że przy wariantowaniu trasy A6, DK20, etc która miałaby nawiązywać do ciągu berlinki zostanie wybrany wariant inny niż istniejące poniemieckie nasypy.

Hmmm... tutaj - http://wwf.pl/projekty/natura_2000_mapa.php - na wspomnianym odcinku nie ma N2000 ani obszarów Shadow list. Owszem - jez. Ińsko i okolice są na shadow-list, ale nie tykają jeziora Dłusko i śladu berlinki.

·
3,570 Posts
Hmmm... tutaj - http://wwf.pl/projekty/natura_2000_mapa.php - na wspomnianym odcinku nie ma N2000 ani obszarów Shadow list. Owszem - jez. Ińsko i okolice są na shadow-list, ale nie tykają jeziora Dłusko i śladu berlinki.
Zgadza się. Tylko jak się zdaje i wynika dotyczy to obszarów z Dyrektywy Siedliskowej, czyli ochrony cennych przyrodniczo terenów. Nie ma tam obszarów z Dyrektywy Ptasiej (czyli ochrony terenów, gdzie te ptaki żyją), czego nie zauważyłem wcześniej.
Mapa WWF przeznaczona jest dla inwestorów, decydentów i miłośników przyrody. Dzięki niej można dowiedzieć się, w których miejscach nieodpowiednio zaplanowane inwestycje mogą spowodować zagrożenia dla przyrody chronionej w ramach systemu Natura 2000.
Mam teraz zagwozdkę czy tereny Dyrektywy Ptasiej nie stanowią aż takiej przeszkody? Wszak dopiero co skończono remont elbląskiego odcinka berlinki, który przez takie tereny przebiegał. Wiązało się to z rozmaitą kompensacją, ale inwestycję zrealizowano.

Tutaj http://natura2000.mos.gov.pl/natura2000/dane/mapy/zbiorcze/s_mapa.jpg mamy mapeczkę która pokrywa też tereny ptasie. Gęsto jak cholera. Skutkiem czego musi być ta http://www.zm.org.pl/download/koalicja/natura2000-mapa_konfliktow.pdf mapa konfliktów.

Jak o czymś zaczniesz pisać to najpierw spójrz na mapę.
Zawszę tak robię. Niestety ani ZUMI ani Geogle EARTH nie dają zbliżenia tych terenów. Jeśli nie dało się zbudować wzdłuż to można było właśnie zrobić obok. Któż jednak kazał od razu robić eskę? Przecież wiadomo, że to tylko dlatego, że forsuje się S10. Nikt nie myśli kompleksowo tylko w wąsko pojętym interesie. Gdyby tranzyt szedł po dzisiejszej DW142 jednojezdniowa DK10 dla obsługi Stargardu zapewne by wystarczyła. A jak nie (zresztą zawsze lepiej mieć dwujezdniówkę) to po prostu dwujezdniówka, co lepiej by służyło terenom wzdłuż takie drogi, patrząc w ramach aglomeracji szczecińskiej.

1 - 20 of 337 Posts