SkyscraperCity banner

301 - 320 of 344 Posts

·
Registered
Joined
·
6,175 Posts
Informacja z GDDKiA, jak powyżej
Projektować i sprawować nadzór autorski nad budową obwodnicy m. #Zator chce 7 firm, które złożyły oferty przetargowe. Będzie to pilotażowy projekt wg nowoczesnej metody BIM z trójwymiarowymi obiektami. Oferty otwarto 6.09.2019
https://twitter.com/GDDKiA_Krakow/status/1169969345394556928

O co chodzi z tym pilotażowym projektem?
 

·
Registered
Joined
·
28 Posts
Firma która wygrała przetarg i otrzymała ZRID - prowadzi prace. Działają bardzo wolno-ale są. Korpaka, samochody i parę osób. Nawet fundament wylano pod przepust. W starym korycie Wisły wycięto drzewa -od strony Wisły.
Złożyli wniosek o dopłatę do Zarządu Dróg w Krakowie wiec pracują na pól gwizdka.
 

·
Registered
Joined
·
842 Posts
Wprawdzie news jest starszy niż przywołane tutaj posty, ale rozwiewa kilka wątpliwości dotyczących wiaduktu, przejazdów kolejowych oraz związanych z potrzebą renegocjacji kontraktu:

Wkrótce minie rok, gdy obwodnica Podolsza miała zostać oddana do użytku, a tymczasem nawet nie rozpoczęła się jej budowa. Podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami przedstawiciel ZDW zapewnił, że budowa obwodnicy jest priorytetem dla zarządcyGroźba blokady drogi wojewódzkiej 781 przez mieszkańców Podolsza (gmina Zator) prawdopodobnie sprawiła, że pojawiła się wreszcie szansa na budowę długo oczekiwanej obwodnicy. - Wkrótce minie rok, gdy obwodnica miała zostać oddana do użytku, a tymczasem nawet nie rozpoczęła się jej budowa - denerwują się mieszkańcy Podolsza.

Komitet protestacyjny
W weekendy - a w czasie wakacji także w dni powszednie - Podolsze rozjeżdżane jest przez tysiące samochodów z całej Polski podążających do parków rozrywki w Zatorze. Do tego dochodzi ruch tranzytowy ciężkich samochodów. Efekt jest taki, że na ul. Chrzanowskiej w ciągu drogi nr 781 tworzą się kilometrowe korki. Wielu kierowców stara się je ominąć i szuka skrótów wąskimi bocznymi drogami. - Najgorzej jest między 8 a 12, a potem wieczorem. W ciągu dwóch, trzech godzin pod oknami przejeżdża mi kilkaset samochodów - denerwuje się jeden z mieszkańców ul. Starowiejskiej. Podobne opinie można usłyszeć na ul. Widokowej czy Sosnowej.

Od połowy maja br. w Podolszu działa komitet protestacyjny, który planował blokadę drogi 781. Ostatecznie do niej nie doszło, bo ludzie, jak zaznaczyła sołtys Franciszka Jarosz, dali jeszcze jedną szansę na rozwiązanie problemu. Wzdłuż głównej ulicy pojawiły się jednak banery informujące o niezadowoleniu mieszkańców.

PKP wreszcie na „tak”
W ostatnich dniach pojawiło się „zielone światło” dla obwodnicy. Zniknął główny problem, jaki stał na przeszkodzie w realizacji tej inwestycji, czyli likwidacja przejazdów kolejowych na drogach lokalnych w odległości 3 km w jedną i drugą stronę od przyszłej obwodnicy. PKP zasłaniały się obowiązującymi przepisami.

Z kolei mieszkańcy nie wyobrażali sobie, że chcąc dojechać na przykład do swoich pól czy centrum Zatora, będą musieli wracać kilka kilometrów do mostu na Wiśle, żeby wjechać na obwodnicę. W ostatnich tygodniach PKP wydały zgodę na zachowanie przejazdów kolejowych, a ministerstwo infrastruktury zaakceptowało tę decyzję.

Na przełomie sierpnia i września powinna zostać wydana przez wojewodę zgoda na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRiD), co otwiera możliwość podjęcia inwestycji.

- Po ostatnim spotkaniu w Domu Ludowym z udziałem rady sołeckiej, komitetu protestacyjnego, burmistrza Zatora oraz radnych z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie w ludzi wstąpiła nadzieja, że coś w końcu drgnęło - mówi Bogusław Bar*tula, członek rady sołeckiej w Podolszu i zarazem radny powiatu oświęcimskiego.

Kontrakt do negocjacji?
Zdaniem burmistrza Zatora Mariusza Makucha, jeśli wykonawca otrzyma ZRiD we wrześniu, to teoretycznie może ruszyć z budową w październiku. Burmistrz nie ukrywa jednak, że ma obawy związane z finansowaniem inwestycji. Problem w tym, czy wykonawca, firma TRAKCJA PRKiL, podejmie się realizacji inwestycji za kwotę, jaka była zawarta w umowie sprzed 3 lat, czyli niespełna 16 mln zł. Przypomnijmy, że chodzi o odcinek całkowicie nowej drogi o długości 3 km z rondem i wiaduktem nad linią kolejową Oświęcim - Kraków.

Podczas ostatniego spotkania w Podolszu przedstawiciel ZDW Piotr Księżyc zapewnił, że budowa obwodnicy jest priorytetem dla zarządcy tej drogi. Zapytaliśmy wykonawcę o stanowisko w tej sprawie. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że współdziała z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie oraz wykonawca i tam odsyła po szczegółowe informacje.
źródło: https://gazetakrakowska.pl/pojawilo...u-rozpocznie-sie-ta-inwestycja/ar/c1-14282005
 

·
Registered
Joined
·
1,466 Posts
Discussion Starter #311
Czy ktoś z czytających ten wątek mógłby wystosować zapytanie do rzecznika gddkia Kraków na jakim etapie jest przetarg na projekt obwodnicy Zatora? Pisałem kilka razy ale nie jest mi dane uzyskać odpowiedź. Nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji.
 

·
Registered
Joined
·
42 Posts
Informację ze strony podolsze.pl

Parę zdjęć z budowy obwodnicy Podolsza z tego tygodnia. Niestety cały sprzęt zjechał z budowy a teren inwestycji został zabezpieczony. Być może to tylko przerwa świąteczna.

Czy ma ktoś projekt tego mostku bo nie jestem ekspertem i nie mogę go sobie wyobrazić jak ta konstrukcja docelowo będzie wyglądała.

https://www.facebook.com/podolsze.p...f_id=1577038983296031¬if_t=page_post_reaction
 

·
Moderator
Joined
·
17,332 Posts

·
Moderator
Joined
·
17,332 Posts
28 stycznia 2020 r. podpisaliśmy umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej z zastosowaniem metodyki i narzędzi BIM dla budowy obwodnicy Zatora w ciągu drogi krajowej nr 28. Zadaniem wykonawcy będzie również uzyskanie decyzji administracyjnych i sprawowanie nadzoru autorskiego nad budową. To pierwsza umowa podpisana przez GDDKiA, w której wykonawca zobowiązany jest do zastosowania metodyki i narzędzi BIM.
https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/3645...obwodnice-Zatora-Rusza-projekt-pilotazowy-BIM
 

·
Registered
Joined
·
28 Posts
Na obwodnicy Podolsza raczej firma sie juz nie pojawi. Prawdopodobnie nie bedą dalej prowadzić prac. Oddali sprawę do sądu o zapłatę za projekt i wykonane dotychczas prace. Powołują się na jakiś paragraf który pozwala im zejść z budowy ponieważ termin od podpisania umowy jest już mocno opóźniony.
Niema ich od końca grudnia!!! Oficjalnie przerwa zimowa!
 
301 - 320 of 344 Posts
Top