SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 86 Posts

·
DROGI TO MOJA PASJA
Joined
·
15,577 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Obwodnica Biecza - otwarcie ofert​

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o otwarciu ofert w przetargu na budowę obwodnicy Biecza w ciągu drogi krajowej numer 28 (woj. małopolskie).

W przetargu złożono następujące oferty:
Konsorcjum Mota Engil (Portugalia), Mota Engil (Polska) 98 966 370 zł
Skanska Polska 99 093 077 zł
Budimex Dromex 108 014 762 zł
Konsorcjum Strabag Polska, Strabag AG (Austria) 121 363 821 zł
Konsorcjum Herman Kirchner (Niemcy), Mosty-Łódź (Polska) 122 120 848 zł

Projekt przewiduje budowę drogi klasy GP o długości 5 km i nośności 115 kN/oś oraz budowę między innymi 3 obiektów mostowych, 2 wiaduktów, 2 murów oporowych i 1 przepustu, 2,7 km ekranów akustycznych i 4 km dróg dojazdowych.

Projekt współfinansowany będzie ze środków pożyczkowych EBI w ramach projektów infrastruktury drogowej (AFI) i ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Przewidywany udział środków EBI w finansowaniu wynosi około 95%.

Źródło:www.gddkia.gov.pl
 

·
DROGI TO MOJA PASJA
Joined
·
15,577 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Unieważnienie przetargu na budowę obwodnicy m. Biecz​

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o unieważnieniu przetargu na kontrakt obejmujący budowę obwodnicy m. Biecz w ciągu drogi krajowej nr 28.


Decyzję podjął Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad w uzgodnieniu z Komisją Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Unieważnienie przetargu spowodowane jest znacznym przekroczeniem środków na finansowanie tej budowy.

Termin i warunki nowego przetargu zostaną wkrótce ogłoszone.

Źródło:www.gddkia.gov.pl
 

·
Moderator
Joined
·
83,265 Posts
^^Takie przypadki mogą się teraz zdarzać coraz częściej:( Teraz nie będzie problemu odwołań lecz wysokich cen, przewyższających podstawowe kwoty zakładane na dany przetarg...
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,586 Posts
^^ no i dzieje się to, co kiedys juz czytaliśmy tu na forum: firmy przestały zaniżać ceny (wręcz odwrotnie).

Przydałaby się jakas mapka tej obwodnicy :)
 
G

·
Ale te ceny wziete z kosmosu, wiec sie nie dziwmy ze uniewaznili. To tylko 5km GP, 4 dojazdowki, pare mostow i wiaduktow, a tu nagle 100 mln pln. Chyba najwyzszy czas zaprosic Chinczykow do roboty, bo wydaje mi sie ze po prostu firmy nie maja mozliwosci fizycznych do prowadzenia robot.

@fairhair - beda musieli :lol:
 

·
S19 na wschodzie
Joined
·
3,307 Posts
Tytuł: GAZETA KRAKOWSKA
Data: 15.11.2006

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad unieważniła przetarg
Nie będzie obwodnicy Biecza?
Władze Biecza są w szoku. Ze swojej strony zrobiły wszystko, by budowa obwodnicy tego miasta ruszyła jeszcze w tym roku. Decyzja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o unieważnieniu przetargu zepsuła marzenia o ciszy i spokoju w centrum zabytkowego miasta.
Po długich staraniach wiosną tego roku miała rozpocząć się budowa bieckiej obwodnicy. Warunkiem budowy było jednak usunięcie wysypiska odpadów komunalnych, które znajdowało się na trasie planowanej nowej drogi poza miastem. Przed rokiem, w listopadzie rozpoczęły się roboty ziemne pod nowe składowisko śmieci.

Nie wyłoniono wykonawcy

Teraz, kiedy osuwisko zostało usunięte, teoretycznie nie powinno być żadnej przeszkody. Przed kilkoma tygodniami burmistrz Biecza Kazimierz Grzesiak zapowiadał, że wszystko jest na dobrej drodze. Inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planowała wyłonić wykonawcę, który jeszcze w tym roku miał wejść na teren budowy.
W poniedziałek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała komunikat dotyczący unieważnienia przetargu na budowę obwodnicy Biecza. Decyzję podjął Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Zbigniew Kotlarek w uzgodnieniu z Komisją Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Oferenci wygórowali cenę?

Unieważnienie przetargu zostało uzasadnione faktem, że złożone oferty znacznie przekroczyły kwotę, jaka w założeniu miała wystarczyć na sfinansowanie tej budowy.
Do przetargu zgłosiło się pięciu oferentów: konsorcjum Mota Engil (Portugalia), Mota Engil (Polska), Skanska (Polska), Budimex Dromex, konsorcjum Strabag (Polska), Strabag (Austria), konsorcjum, Herman Kirchner (Niemcy), Mosty Łódź, jednak jak dowiedzieliśmy się od Artura Mrugasiewicza, rzecznika prasowego GDDKiA, wszyscy oferenci znacznie wygórowali ceny.
Najniższa oferta przetargowa opiewała kwotą 99 mln złotych, najdroższa wynosiła 122 mln złotych, przy czym wartość przetargowa zadania określona przez GDDKiA została wyceniona na 46 mln złotych.

Kto się przeliczył...

Już przed trzema laty, przygotowując wstępny kosztorys brano pod uwagę, że będzie to inwestycja, która pochłonie około 70 mln złotych. Przez trzy lata kwota ta stopniała do 46 mln złotych, mimo, że w tym czasie wiele się zmieniło. Na przykład znacznie wzrósł podatek VAT na materiały budowlane. W okresie przygotowywania pierwszego kosztorysu, przed trzema laty wynosił on 7 proc., a obecnie - 22 procent. Czy więc 15 proc. różnica była dla GDDKiA tak subtelną, że nie wzięli tego faktu pod uwagę ogłaszając postępowanie przetargowe?
Kolejny przetarg ma odbyć się jeszcze w tym roku. I to jest jedyna pozytywna wiadomość dla bieczan. Ruch w mieście, zawsze był duży, a ostatnio, według danych z GDDKiA, przez Biecz dziennie przejeżdża średnio 6 tys. samochodów, w tym ciężarówek. Trudno się dziwić, bo krajówka nr 28 jest jedyną drogą dla zmierzających w kierunku Jasła, Krosna i Rzeszowa. Z powodu dużego ruchu cierpi nie tylko starówka miasta. Bieczanie zgodnie podkreślają, że budowa obwodnicy to priorytet, sprawa, która ma zbyt długą historię, a teraz coraz mniej realną przyszłość.
AGNIESZKA NIGBOR

W opinii bieczan

Mieczysława Karpa spotykamy na bieckim rynku. Codziennie wychodzi tutaj z wnuczką na spacer.
- Od 1974 roku mieszkam w Bieczu i obserwowałem, jak w tym czasie z roku na rok przybywało samochodów pędzących przez to miasto. Ruch przeszkadza podczas spacerów, ale najbardziej cierpią zabytki klasy zerowej. W ścianach kościoła farnego widoczne są liczne pęknięcia. Trudno się dziwić skoro dziennie tuż przy murach kościelnych przejeżdżają 20-tonowe tiry. Niestety, dawno minęły czasy, kiedy więcej, lepiej i taniej znaczyło dobrze. Chcąc zbudować obwodnicę trzeba liczyć się z kosztami - powiedział GK Mieczysław Karp.
Kazimierz Augustyn mieszka przy ul. Grodzkiej - fragmencie drogi krajowej 28.
- To skandal! Ściany pękają, drzwi same się otwierają, kurz i spaliny nie pozwalają otworzyć okna - nawet latem. Z roku na rok remontujemy dom, ale dopóki nie będzie obwodnicy to syzyfowa praca - mówi zaskoczony decyzją o unieważnieniu przetargu.

 

·
DROGI TO MOJA PASJA
Joined
·
15,577 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Obwodnica Biecza - otwarcie ofert​

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że otwarto oferty w przetargu na budowę obwodnicy Biecza w ciągu drogi krajowej numer 28 (woj. małopolskie). Długość odcinka wynosi 5 km.


W przetargu złożono następujące oferty:

SKANSKA S.A. 98 281 473 PLN
MOTA-ENGIL Polska 98 986 589 PLN
JV: POLDIM S.A.; INTERKOR Sp. z o. o. 102 638 969 PLN
JV: ENERGOPOL Sp. z o. o.; BUDOSTAL-8 S.A.; DROGBUD Sp. z o.o.;
IMB-PODBESKIDZIE Sp. z o. o. 104 620 138 PLN
STRABAG Polska 104 699 447 PLN
BUDIMEX-DROMEX Polska 104 983 009 PLN
JV: HERMANN-KIRCHNER GmbH; MOSTY ŁÓDŹ S.A. 118 352 151 PLN

Zakres robót budowlanych przewiduje:


* budowę drogi klasy GP o długości 5 km i nośności 115 kN/oś

* budowę:

* 3 obiektów mostowych,

* 2 wiaduktów,

* 2 murów oporowych,

* 1 przepustu,

* 2,7 km ekranów akustycznych i 4 km dróg dojazdowych.


Projekt współfinansowany będzie ze środków pożyczkowych EBI w ramach projektów infrastruktury drogowej (AFI) i ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Przewidywany udział środków EBI w finansowaniu wynosi około 95%.

Źródło:www.gddkia.gov.pl
 

·
Registered
Joined
·
2,067 Posts
Ceny w nowym przetargu nie odbiegają od tych z poprzedniego. SKANSKA ciutkę obniżyła cenę i wyprzedziła dzięki temu MOTĘ. Zobaczymy, czy GDDKiA zmodyfikowała juz kosztorys i rozstrzygnie przetarg. Jeżeli tak to poza kilkoma miesiącami opóźnienienia inwestycji nic nie uzyskała. W jedyn z poprzednich postów podana była poprzednia cena kosztorysowa 46 mln zł. Ciekawa sytuacja.
 

·
Registered
Joined
·
5,405 Posts
100mln za 5km drogi GP, coraz bardziej mnie zaskakują...
traktujmy tę inwestycję (niewielką przecież) jako indykator polityki GDDKiA. Powtórne oferty utwierdzają w przekonaniu, że wstępna wycena była nierzetelna - odbiegała znacząco od aktualnych realiów cenowych. Inwestycja niestrategiczna - ciekaw więc jestem reakcji inwestora.
 

·
Registered
Joined
·
2,067 Posts
Przeczytajcie poniższe i wszystko wiadomo.

2007-01-23 12:50
Źródło: GDDKiA O/Kraków
mojeauto.pl

Po raz kolejny otwarto oferty na budowę obwodnicy Biecza w ciągu drogi krajowej nr 28. Jest to kolejny przetarg na budowę tej drogi, poprzedni GDDKiA unieważniła z powodu znacznie zawyżonej oferty. Wcześniej inwestor (GDDKiA) bazując na kosztorysie sprzed trzech lat proponował kwotę około 50 mln zł


Jeżeli rzeczywiście przed poprzednim przetargiem nie zaktualizowano kosztorysu to koszt ogłoszenia drugiego przetargu powinien zostać poniesiony przez osobę (osoby) odpowiedzialne, przynjamniej symbolicznie (wstryzmanie podwyżek, brak premii itp), z jakiej racji z moich podatków wiecznie pokrywane są koszty nieodpowiedzialnych decyzji urzędników, a potem sie dowiadujemy o wypłacanych premiach, bonusach itp.

Niżej ciąg dalszy artykułu już bez takich rewelacji

Tym razem wstępnie zainteresowanie wyraziło 12 oferentów. którzy wykupili dokumenty przetargowe. W ustalonym terminie oferty złożyło 7 podmiotów: 4 firmy polskie, 2 spółki polskie, jedna spółka polsko – zagraniczna. Najniższą ofertę złożyła SKANSKA SA (prawie 98,3 mln zł) i MOTA-ENGIL POLSKA SA (prawie 99 mln zł). Najwyższa oferta sięgnęła ponad 118 mln zł (JV: HERMANN-KIRCHNER GmbH & MOSTY ŁÓDŹ S.A.).

„Teraz oferty będą oceniane prze komisje przetargową według wskazówek dla oferentów, warunków kontraktu i załącznika do oferty, z uwzględnieniem wyjaśnień i uzupełnień do dokumentów przetargowych oraz zgodnie z postanowieniami Banku Światowego w zakresie oceny ofert oraz zgodnie z wytycznymi Europejskiego Banku Inwestycyjnego” – informuje Magdalena Chacaga z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Obwodnica Biecza powstanie w ciągu drogi nr 28, najdłuższej drogi na terenie województwa Małopolskiego, biegnącej od Zatora przez Jordanów, Mszanę Dolną, Limanową, Nowy Sącz, Gorlice do granicy z województwem Podkarpackim. Będzie to droga jednojezdniowa klasy GP (główna przyspieszona) o długości 5,0 km. Na trasie powstaną trzy obiekty mostowe i dwa wiadukty. Obwodnica pobiegnie od strony Gorlic przed mostem na Ropie w Libuszy. Drugi wjazd projektowany jest przed skrętem na Grudną Kępską.

Budowa obwodnicy została opóźniona o kilka lat, gdyż władze gminy nie mogły poradzić sobie z usunięciem wysypiska śmieci zlokalizowanego w pasie obwodnicy, co ostatecznie udało im się we wrześniu 2006 roku. Inwestycja będzie współfinansowana z pożyczki Europejskiego banku Inwestycyjnego.
 

·
Registered
Joined
·
198 Posts
OBWODNICA BIECZA – WYKONAWCA WYŁONIONY

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad zaakceptował wyniki przetargu na budowę obwodnicy Biecza w ciągu drogi krajowej nr 28. Zwycięzcą przetargu została firma SKANSKA SA, której oferta opiewa na kwotę 98.281.473,00 zł. Teraz wyniki zostaną wysłane do akceptacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego, gdyż to on współfinansuje inwestycję, a przetarg odbywa się według procedur Banku Światowego. Umowa z wykonawcą zostanie prawdopodobnie podpisana w połowie marca. Czas realizacji kontraktu określono na 18 miesięcy, więc jesienią 2008 roku obwodnica powinna być gotowa.

Przetarg miał charakter nieograniczony, wzięło w nim udział 7 podmiotów: 4 firmy polskie, 2 spółki polskie, jedna spółka polsko – zagraniczna. Wartość ofert wahała się od 99 do 119 mln złotych. Warto nadmienić, że był to przetarg powtórzony i w drugim przetargu oferty były niższe, niż w pierwszym.

Obwodnica Biecza powstanie w ciągu drogi nr 28, najdłuższej drogi na terenie województwa Małopolskiego, biegnącej od Zatora przez Jordanów, Mszanę Dolną, Limanową, Nowy Sącz, Gorlice do granicy z województwem Podkarpackim. Będzie to droga jednojezdniowa klasy GP (główna przyspieszona) o długości 5,0 km. Jej budowa została opóźniona o kilka lat, gdyż władze gminy nie mogły poradzić sobie z usunięciem wysypiska śmieci zlokalizowanego w pasie obwodnicy, co ostatecznie udało im się we wrześniu 2006 roku.
no w koncu sie cos przejasnilo :)
 
1 - 20 of 86 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top