SkyscraperCity Forum banner

[DK39] Łagiewniki - Brzeg - Kępno

28130 Views 116 Replies 23 Participants Last post by  Kemo
21 kwietnia 2008

Drugi most na Odrze jest potrzebny
Takiego zdania są zarówno wojewoda jak i dyrekcja dróg krajowych. Nikt jednak nie zna nawet przybliżonej daty jego budowy.[...]
więcej:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080421/POWIAT05/96960315
1 - 20 of 117 Posts
34
[DK39] Łagiewniki - Baranów

Witam

Dosyć obszerna fotorelacja z drogi nr 39 od trasy 403 do Brzegu

Lecimy


See less See more
Nawet nie wiedziałem że jest krajówka o takim numerze:)
szeroko ale nierówno
Dzięki za fotki:) DK39 na większości tego odcinka przed zbudowanie autostrady A4 była w ciągu starej "4" E40. Faktycznie na tym odcinku jest trochę nierówno, ale dalej w stronę Namysłowa jest już droga stół:)
9 września 2008

Korki w Brzegu co najmniej przez tydzień

To fatalna informacja dla brzeskich kierowców. Powodem utrudnień jest uszkodzony most w dolnośląskiej Oławie.
Najgorzej sytuacja wygląda aktualnie na drodze pomiędzy Michałowicami a Brzegiem. Korek do świateł na ul. Chobrego w Brzegu sięga 3 kilometrów. Auta stoją również na moście na Odrze czekając na przejazd.

Jedyny sposób na ominięcie korków to skierowanie się na Kościerzyce a potem Popielów. W tej ostatniej miejscowości trzeba skręcić w lewo na Mikolin, gdzie jest most na Odrze. Jest tam mały ruch, więc nie powinno być żadnych problemów z przejazdem. Z Mikolina mamy prostą drogę do Skorogoszczy. Stamtąd już tylko 20 kilometrów do Brzegu lub 25 do Opola.

Kłopoty zmotoryzowanych zaczęły się wczoraj (8 września). W czasie wypadku w Oławie uszkodzony został most. Główny objazd prowadzi właśnie przez centrum Brzegu. W efekcie na największych miejskich drogach tranzytowych (ulicach Jagiełły, Chrobrego, Piastowskiej, Armii Krajowej oraz Chocimskiej) tworzą się korki.
- By zapewnić w miarę płynny ruch musimy kierować objazdem auta przez Brzeg i Wrocław. Most w Oławie na Odrze będzie zamknięty przez minimum tydzień dla aut o masie powyżej 2 ton - informuje Joanna Jarocka z Dolnośląskiego Zarządu Dróg i Kolei we Wrocławiu. - Po uderzeniu ciężarówki jeden z górnych filarów podtrzymujących most został uszkodzony. Zleciliśmy już ekspertyzę stanu technicznego przeprawy. Jednak trzeba będzie na nią poczekać. Niestety może okazać się, że po otrzymaniu tej analizy będziemy musieli w całości wyłączyć most w Oławie do czasu jego remontu.

W sprawie komplikacji ruchu drogowego na drogach stolicy powiatu zamierzają dzisiaj debatować brzescy samorządowcy i miejscowe służby drogowe. Szykowany jest plan awaryjny poprowadzenia objazdów w taki sposób by ograniczyć negatywne skutki zwiększenia ilości tirów w mieście.

Więcej informacji na temat utrudnień na drogach w Brzegu jeszcze dzisiaj na nto.pl oraz w środę (10 września) w papierowym wydaniu Nowej Trybuny Opsolkiej.

Tomasz Dragan
źródło:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080909/POWIAT05/75429344
See less See more
10 października 2008

Brzeg > Debata o obwodnicy i nowym moście

Samorządowcy z powiatu brzeskiego nie ustają w walce o budowę nowej przeprawy przez Odrę z drogą okrążającą Brzeg.
Zdaniem opolskich drogowców na razie nie ma konieczności powstania takiej inwestycji, ponieważ przez stolicę powiatu prowadzony jest w większości ruch lokalny.

- Dzisiaj o godz. 12.00 w Zamku Piastów Śląskich będziemy debatować jak prowadzić dalszą batalię o most, który jest nam niezbędny. Od kilku tygodni miasto jest już nieprzejezdne. W większości blokują je tiry jadące tranzytem do autostrady i w przeciwną stronę, do Wielkopolski - mówi jeden z urzędników powiatowych.

Poza samorządowcami powiatu brzeskiego oraz drogowcami w spotkaniu weźmie udział wojewoda opolski Ryszard Wilczyński.

Więcej o wynikach debaty i realnych szansach na zrealizowanie projektów brzeżan w portalu nto.pl oraz w papierowym wydaniu gazety.

Małgorzata Fedorowicz
źródło:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081010/AKTUALNOSCI/143841039
See less See more
13 października 2008

Nie chcą tirów w Brzegu

Samorządowcy będą apelować do ministra transportu o budowę obwodnicy z mostem na Odrze, chcą też zmiany organizacji ruchu.
Od piątku jest już gotowy tekst petycji. W ciągu kilku dni prośba o interwencję ma trafić na biurko ministra transportu. Brzescy samorządowcy z gmin leżących w pobliżu autostrady apelują w niej o pomoc w budowie nowej obwodnicy stolicy powiatu oraz mostu na Odrze.

- Musimy ratować nasze miasto, bo rozjeżdżą je tiry - argumentuje Maciej Ste-fański, starosta brzeski.

Jednocześnie ubolewa, że nie może zastosować w Brzegu tzw. wariantu wrocławskiego. Chodzi o całkowity zakaz wjazdu dla aut ważących więcej niż 15 ton.

- Nawet zaraz zamknąłbym ruch dla tirów, ale przez Brzeg idą drogi krajowe. To od ich zarządcy zależy, czy pomoże nam w rozwiązaniu tego problemu - żali się starosta.

Tymczasem urzędnicy zarządu dróg krajowych i autostrad ani myślą o zakazie przejazdu przez Brzeg dla tirów.
- Musimy zapewnić właściwą komunikację drogową dla transportu. Nie możemy zamknąć wszystkich dróg. Trzeba szukać innych rozwiązań, by złagodzić skutki przejazdu ciężkich aut przez stolicę powiatu - odpowiada Bolesław Pustelnik, dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Rozwiązaniem, łagodzącym skutki tranzytu tirów przez centrum Brzegu ma być zmiana organizacji ruchu. Podpisują się pod nią drogowcy, starosta i wojewoda Ryszard Wilczyński.

- Z ulicy Jagiełły kierujemy ruch bezpośrednio w Chrobrego i przez Wrocławską tiry wyjeżdżają z miasta. Wjazd prowadzony będzie tą samą trasą. Jagiełły jest bowiem drogą wylotową na Namysłów - mówili jednym głosem starosta i wojewoda. - To pozwoli chociaż trochę zlikwidować korki na części skrzyżowań i ograniczyć ruch ciężarówek w centrum miasta.

Rozwiązanie ma zostać wprowadzone jak najszybciej. Być może będzie konieczność poszerzenia ulicy Chrobrego u zbiegu z Jagiełły. Drogowcy już dzisiaj mają zacząć niezbędne prace przygotowujące wprowadzenie takiej organizacji ruchu.

A co z obwodnicą i nowym mostem? Wojewoda Wilczyński twierdzi, że nowa przeprawa mogłaby powstać najszybciej dopiero około 2015 roku. Podkreśla, że trzeba byłoby opracować również rozwiązania drogowe dla Namysłowa.

- Takiego kompleksu dróg nie buduje się z dnia na dzień. To są miliony złotych, o które trzeba zabiegać latami. Musimy teraz pracować, by znalazły się pieniądze na sporządzenie koncepcji, a potem projektów - przekonuje wojewoda.

Samorządowcy nie zamierzają składać broni. Wierzą, że petycja do ministra może przyspieszyć budowę obwodnicy.

- Jeśli nam nie przyrzekną w Warszawie, że poważnie potraktują naszą sprawę, zaczniemy blokować drogi - grozi Stefański.

Tomasz Dragan

Pod lupą:
Brzescy samorządowcy chcą, by obwodnica z mostem odciążyła również pobliską Oławę w Dolnośląskiem. Na razie tamtejszy most na Odrze jest zamknięty. Kilka tygodni temu jedno z przęseł uszkodził rozpędzony tir. Przeprawa będzie wyłączona prawdopodobnie do grudnia. Dlatego też cały ciężki ruch w kierunku północnej części Dolnego Śląska oraz Wielkopolski idzie właśnie przez Brzeg. W godzinach szczytu na największych brzeskich skrzyżowaniach auta czekają na przejazd nawet pół godziny.

źródło:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081013/POWIAT05/370162090
See less See more
Brzeg: Plany usprawnienia ruchu drogowego

Brzeskie Starostwo oraz policjanci z drogówki w Brzegu zapowiadają działania, mające na celu usprawnić ruch samochodowy. Przypomnijmy, że ten region naszego województwa zmaga się z ogromnym natężeniem ruchu, zwłaszcza samochodów ciężarowych. Uszkodzenie przeprawy mostowej w Oławie na Dolnym Śląsku, spowodowało, że aut z dnia na dzień przybywa.

Brzeg jest cały zakorkowany i trzeba temu zaradzić – mówią jednogłośnie służby drogowego. Wojewoda opolski na spotkaniu z brzeskim samorządowcami w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że do 2015 roku nie ma szans na budowę nowej obwodnicy dla Brzegu i drugiej przeprawy mostowej. Dlatego jest szansa na wprowadzenie działań doraźnych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad mogłaby przejąć ulicę Wrocławską, drogę powiatową, która dziś, patrząc na natężenie tirów mogłaby być drogą krajową – mówi Krzysztof Konik, sekretarz starostwa.

http://www.radio.opole.pl/audio/serwis/2008/10/29342.mp3

Starostwo będzie składać wniosek do Warszawy o szybkie jego rozpatrzenie. Konieczna będzie w tym przypadku mała przebudowa skrzyżowania Chrobrego z Jagiełły, a także remont ulicy Wrocławskiej. Brzeska Drogówka z kolei będzie wnioskować o usprawnienie ruchu na ulicy Jagiełły.

Tam przesunięta zostanie oś jezdni, co pozwoli na utworzenie dwóch pasów i swobodne poruszanie się od przeprawy na Odrze w kierunku centrum. Nie wiadomo jednak, kiedy zmiany zostaną zaakceptowane i wprowadzone.
źródło: http://www.radio.opole.pl/?kat=wiadomosci_wiecej&id=29944

Oby jak najprędziej zostały wprowadzone zmiany, łącznie z przejęciem ul. Wrocławskiej przez GDDKiA, ponieważ w tej chwili przejechać przez Brzeg jest coraz ciężej. Tymbardziej, że na obwodnicę w najbliższym czasie nie ma szans, więc trzeba wprowadzić jakieś rozwiązania doraźne.
29 października 2008

Będzie zmiana organizacji ruchu w Brzegu

Chodzi o ulicę Jagiełły prowadzącą przez centrum. Zostanie ona podzielona na trzy pasy ruchu.
Droga jest tranzytem dla ciężkich aut, które stojąc w korku do skrzyżowania z ulicą Chrobrego i Piastowską, blokują płynny przejazd przez miasto.
- Dlatego najpóźniej w połowie listopada zmienimy organizaję ruchu na Jagiełły by usprawić przezjazd przez ten odcinek miasta - informuje Micxhał Wandrasz, rzecznik opolskiego biura Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Ulica Jagiełły zostanie podzielona na trzy pasy ruchu. Dwa od mostu odrzańskiego aż do skrzyżowania z ulicą Chrobrego. Trzecim będzie można pojechać w przeciwną stronę. W przyszłości tiry będą miały obowiązek skrętu w prawo w ulicę Chrobrego a dalej Wrocławską aż do wyjazdu z Brzegu. Wjazd zostanie zorganizowany w taki sam sposób.
Na razie drogowcy zlikwidowano również 3 z 9 przejść dla pieszych jakie były na Jagiełły. Zdaniem policji i drogowców “skarowano” te "zebry”, które znajdowały się w najniebezpieczniejszych miejscach.
- Mamy nadzieję, że w ten sposób przynajmniej trochę uda się rozładować korki i poprawić bezpieczeństwo na tej drodze - podkreśla asp. sztab. Mirosław Dziadek z brzeskiej policji.

Tomasz Dragan
źródło:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081029/POWIAT05/363323179
See less See more
3 listopada 2008

Mieszkańcy Brzegu chcą nowej przeprawy przez Odrę

Maciej Stefański ostrzega, że jeszcze w tym roku zostanie zorganizowana pierwsza z pikiet jakie planowane są pod istniejącym mostem na Odrze.- Chyba, że Rząd wspólnie z ministerstwem transportu dostrzeże wreszcie problem budo-wy obwodnicy Brzegu wraz z nowym mostem. Chcemy pozbyć się ciężkich samochodów jakie rozjeżdżają nasze zabytkowe miasto - argumentuje starosta.

Podczas spotkania z opolskimi i dolnośląskimi parlamentarzystami w brzeskim zamku, szef powiatu nie zostawił im żadnych złudzeń. Zażądał poparcia inicjatywy mieszkańców Brzegu oraz okolicznych gmin. W tym i dolnośląskich. Droga z nowym mostem miałaby bowiem odciążyć z ruchu tirowego sąsiednią Oławę. Stąd pomysł by została zbudowana na granicy regionów.

Tymczasem jak na razie Stefański może liczyć na poparcie posłów ze swojej partii, czyli Prawa i Sprawiedliwości. Chcą by Rząd znalazł w przyszłorocznym budżecie 12 mln. zł na projekt nowej przeprawy przez Odrę wraz z obwodnicami Brzegu oraz Namysłowa.

Reprezentanci Platformy Obywatelskiej twierdzą jednak, że póki co trzeba opracować koncepcję budowy nowych dróg a potem składać wnioski do Rządu. Podobnego zdania jest wojewoda Opolski, Ryszard Wilczyński.- Niestety przez 20 lat brzescy samorządowcy nie posunęli się ani o krok z pomysłami bu-dowy mostu. Dzisiaj z dnia na dzień próbują zmienić tą sytuację - ubolewa wojewoda. - Proponuję aby teraz zastanowić się nad poprawieniem płynności ruchu przez miasto i równocześnie rozpocząć realne starania o stworzenie koncepcji budowy nowego mostu z obwodnicą. Inwestycja powinna być ponadregionala i służyć nie tylko Brzegowi ale rów-nież wspomnianej Oławie i Namysłowowi.

Na razie służby drogowe pracują nad poprawieniem płynności ruchu w Brzegu. Zapewniają, że w połowie miesiąca na ulicy Jagiełły (część szlaku trasy krajowej prowadzącego przez miasto) będą wyznaczone trzy pasy ruchu. W tym jeden dla ciężkich aut.

Tomasz Dragan
źródło:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081103/POWIAT05/246054350
See less See more
"Oświadczenie złożone
przez senatora Norberta Krajczego
na 21. posiedzeniu Senatu
w dniu 7 listopada 2008 r.

Oświadczenie skierowane do pełniącego obowiązki generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Lecha Witeckiego

Zwracam się do Pana Dyrektora z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie tragicznej sytuacji, która grozi wręcz paraliżem komunikacyjnym mieszkańcom powiatów: brzeskiego, oławskiego i namysłowskiego (województwa opolskie i dolnośląskie). Jest ona spowodowana zwiększeniem natężenia ruchu przez most na Odrze w okolicach Brzegu. Według samorządowców z wymienionych powiatów, jedyną możliwością poprawy tej sytuacji jest budowa nowego mostu na Odrze w okolicach Brzegu, gdyż obecny zabytkowy most grozi zawaleniem. W planach zagospodarowania przestrzennego jest zapis o budowie obwodnicy, która przebiegałaby przez gminę Skarbimierz, miasto Brzeg i gminę Lubsza, a omijałaby Namysłów, co pozwoliłoby bezkolizyjnie poprowadzić ruch pojazdów (niezależnie od ich tonażu), które zmierzają na północ Polski. W tej koncepcji jest też budowa nowej przeprawy mostowej na Odrze.

Planowana budowa obwodnicy w Nysie oraz drogi ekspresowej łączącej północ z południem Polski zwiększy ruch tranzytowy na moście w Brzegu. Budowa przeprawy mostowej jest niecierpiącym zwłoki, ważnym zadaniem w zakresie infrastruktury południowo-zachodniej części Polski.

Proszę o zajęcie stanowiska w tej sprawie oraz o możliwość spotkania z Panem Dyrektorem wraz z samorządowcami, którzy zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję, w dogodnym dla Pana terminie.

Z poważaniem
Norbert Krajczy"
źródło:
http://www.senat.gov.pl/k7/dok/sten/oswiad/krajczy/2102.htm
See less See more
Niby jest wątek o DK 39, ale info zamieszczam tutaj.

Brzeg: GDDKiA nie zgadza się na nową przeprawę mostową

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie nie zgadza się na nową przeprawę mostową w Brzegu. W połowie listopada opolski senator Norbert Krajczy zainteresował problemem brzeżan Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Biuro Prac Senackich przyjęło oficjalne pismo i przekazało je do GDDKiA. W odpowiedzi czytamy, że inwestycja ta nie jest planowana, a objazdy Wrocławia i Oławy to sytuacje kryzysowe, które kiedyś się zakończą.

W oficjalnym piśmie autorstwa Lecha Witeckiego p.o. Generalnego Dyrektora, czytamy, że sytuacja w Brzegu nie jest tak tragiczna. Zwiększenie natężenia ruchu było spowodowane zamknięciem stolicy Dolnego Śląska dla aut ciężarowych, a także uszkodzona przeprawa mostowa na Odrze w Oławie. Zorganizowane objazdy przez Brzeg to tylko sytuacje kryzysowe, które niebawem się skończą.

Według Dyrekcji obecny most spełnia wszystkie wymogi dla drogi krajowej nr 39, a dodatkowo jego wąska konstrukcja i zabytkowy charakter sprawiają, że nie nadaje on się do rozbudowy. Powstanie nowej przeprawy wraz z obwodnicą kilka kilometrów od Brzegu jest bezcelowe, więc inwestycja nie jest na razie planowana.

Jak poinformował nas Mirosław Dziadek, naczelnik brzeskiej drogówki – na odcinku trasy krajowej nr 39 można od początku stycznia zauważyć mniejsze natężenie ruchu. Wpływ na to ma niewątpliwie otwarcie sąsiedniej przeprawy w Oławie, a także częściowe otwarcie się Wrocławia na auta ciężarowe. Samorządowcy w Brzegu zapowiadają jednak dalszą walkę o inwestycję.
źródło:
http://www.radio.opole.pl/index.php?kat=wiadomosci_wiecej&id=32185
"Budżet państwa na rok 2009 (17.12.2008r.):

Senator Norbert Krajczy złożył propozycje następujących poprawek do ustawy budżetowej na rok 2009:
- przesunięcie kwoty 12 mln złotych, z rezerwy budżetowej, z przeznaczeniem na przygotowanie dokumentacji i wykup gruntów pod inwestycję "Budowa przeprawy mostowej dla miasta Brzeg, w ciagu drogi krajowej nr 39"

źródło:
http://www.krajczy.pl/
Będzie remont mostu w Lubszy. Drogowcy szykują objazd

Tomasz DraganZamiast starego mostu zostanie zbudowany nowy. Remont rozpocznie się lada dzień.Trasa objazdu biegnie wzdłuż dotychczasowego mostu. Drogowcy ułożyli 200 metrów drogi a pod nią ogromną rurę, przez którą płynie rzeka Śmieszka.

Przebudowa ruszy lada dzień.

- Nie mogliśmy całkowicie wyłączyć drogi przez Lubszę - tłumaczy Michał Wandrasz, rzecznik opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Aurostrad - ponieważ jest to trasa o dużym natężeniu ruchu. Korzystają z niej kierowcy jadący w głąb naszego kraju. Stąd pomysł by poprowadzić objazd obok mostu. Ruch będzie prowadzony normalnie. Jedynym utrudnieniem będzie ograniczenie prędkości na trasie objazdu.

Teraz most na Śmieszce ma niecałe pięć metrów szerokości a auta jeżdżą wahadłowo. Po przebudowie sama jezdnia ma liczyć 7 metrów szerokości. Zostaną zbudowane też chodniki.

- Łącznie nowy most będzie liczyć ponad 13 metrów szerokości - dodaje Wandrasz.
źródło:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090407/POWIAT05/766257252
Brzeg: Remont mostu

Ruszył remont mostu na brzeskim odcinku krajowej „trzydziestkidziewiątki”. Drogowcy przygotowują teraz tymczasową przeprawę na rzece Śmieszce. Będzie ona gotowa w maju i wtedy główny most zostanie zamknięty - mówi Michał Wandrasz, rzecznik opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowy, żelbetowy obiekt będzie o szerokości ponad trzynastu metrów. Pozwoli to na upłynnienie ruchu na drodze krajowej nr 39. Od kilkunastu miesięcy obowiązuje tam „wahadło”. Nowa przeprawa kosztować będzie GDDKiA ponad cztery miliony złotych.
źródło:
http://www.radio.opole.pl/index.php?kat=wiadomosci_wiecej&id=34959
Budowa ronda na obwodnicy Brzegu prawodpodobnie ruszy w sierpniu

Tomasz Dragan

Tak wynika z informacji opolskiego biura Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Kierowcy już nie nogą doczekać się tej inwestycji.Jest ona o tyle ważna, że obwodnica (droga krajowa nr 94) przecina drogę dojazdową do osiedla w Skarbimierzu oraz wjazdową do samego Brzegu.

W tym miejscu rocznie dochodzi do kilkudziesięciu wypadków i stłuczek.

- Jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, to budowa ruszy w sierpniu i zakończy pod koniec roku - mówi Michał Wandrasz, rzecznik GDDKiA w Opolu.

Więcej o tej sprawie czytaj w poniedziałek w papierowym wydaniu "Nowej Trybuny Opolskiej"
źródło:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090503/POWIAT05/422557134
Czy coś wiadomo o odtworzeniu/zbudowaniu węzła Dk 39 z A4?
W wątku [A4] Infrastruktura i remonty był wklejony na ten temat artykuł. Poszukaj.
Czy coś wiadomo o odtworzeniu/zbudowaniu węzła Dk 39 z A4?
DK39 nie będzie miała węzła z A4 ze względu na bliską odległość do węzła z DW401/403, który notabene łączy się z drogami wojewódzkimi w lepszym stanie niż DK39. Z drugiej strony nie trzeba nadrabiać dużo żeby dojechać do tego węzła.
1 - 20 of 117 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top