SkyscraperCity banner

21 - 40 of 55 Posts

·
Registered
43 Posts
Wygląda na to że prace projektowe przez miesiąc się niewiele ruszyły.
Dokładnie, ślimaczy się. Jednak myślę, że wynika to z sezonu urlopowego. Z doświadczenia zawodowego wiem, że prace projektowe w lipcu/sierpniu idą wolniej.

·
Registered
151 Posts
Cytat ze strony GDDKiA: "W październiku 2018 roku podpisano umowę na projekt i budowę północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w ciągu drogi krajowej nr 40 o długości 14,6 km. Wykonawca inwestycji, zaprojektuje i wybuduje obwodnicę za ok. 220,6 mln zł. W ramach inwestycji powstanie 19 obiektów inżynierskich oraz cztery ronda. Przebudowane zostaną odcinki istniejących dróg w miejscach połączenia z obwodnicą, powstaną także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Aktualnie trwają prace projektowe oraz procedowana jest zmiana decyzji środowiskowej. Uzyskanie zmiany decyzji umożliwi przygotowywanie dokumentacji projektowej w celu złożenia wniosku o ZRID w pierwszym kwartale 2020 roku. Obwodnica zostanie oddana do ruchu w 2022 roku".

·
Registered
151 Posts
O jakiej zmianie Decyzji Środowiskowej mowa? Wniosek o ZRID ma być złożony do UW w pierwszym kwartale 2020 roku? Czyli około 1,5roku po podpisaniu umowy. Wydanie ZRID-u 3-6 miesięcy. To może z robotą ruszą za rok.

·
Registered
29 Posts
Wygląda na to że w paźdzerniku faza projektowa nieco ruszyła, skoro posunęli się o jakieś 20% do przodu (wcześniej - przez sierpień i wrzesień - postęp odnotowany wynosił 2%)

·
Registered
24 Posts
Miasto będzie budować łącznik do nowej obwodnicy. Trzeba wybrać najlepszy wariant

Miasto jest w trakcie wykonywania dokumentacji łącznika terenów przemysłowych w Blachowni z planowaną obwodnicą północną Kędzierzyna-Koźla. Na wczorajszym posiedzeniu komisji infrastruktury radni zarekomendowali realizację wariantów 2, 3 lub 4, zaprezentowanych na mapie. Wszystkie trzy, o długości 2,5-2,7 km, rozpoczynają się rondem na wylocie ul. Energetyków i biegną na wschód od Miejsca Kłodnickiego na granicy lasu.

Na posiedzeniu komisji byli obecni przedstawiciele rad osiedli Miejsce Kłodnickie i Przyjaźni oraz firmy wykonującej dokumentację.
– Ze względów społecznych i logistycznych chcielibyśmy, żeby łącznik był jak najdalej odsunięty od obu osiedli – zaznaczał zastępca prezydenta Artur Maruszczak.

Zarekomendowane warianty wymagają budowy mostów nad Kanałem Gliwickim i Kłodnicą. Ich koszty są wstępnie szacowane na sporo ponad 50 milionów złotych netto. Odrzucony wariant nr 1 był tańszy o jedną trzecią – w tej wersji nie trzeba byłoby budować nowego mostu na Kanale Gliwickim – ale przebiegał najbliżej zabudowań. Projektanci zaplanowali na wszystkich zaakceptowanych trasach ronda na ul. Przyjaźni/Strzeleckiej, Szpaków i na połączeniu z obwodnicą północną.

Ostateczny przebieg łącznika będzie znany po koniecznych uzgodnieniach i opracowaniu finalnej dokumentacji projektowej. Nastąpi to do lutego 2021 roku. Wtedy miasto wyłoni wykonawcę, który wykona łącznik do czasu oddania do użytku obwodnicy północnej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w 2022 roku. Radni przegłosowali też wniosek Ewy Czubek, żeby na planowanej trasie w możliwie największym stopniu zachować walory przyrodnicze doliny Kłodnicy i Kanału Gliwickiego.
https://kk24.pl/miasto-bedzie-budowac-lacznik-do-nowej-obwodnicy-trzeba-wybrac-najlepszy-wariant/?fbclid=IwAR2njy8bn8Ecf-3DmDi-wJ0ETt7im9zEeRg7edMxs2TRr18srjhzLC_xY_8

·
Registered
43 Posts
Na tym odcinku są już 3 mosty nad kanałem Gliwickim, a 4 będzie na obwodnicy. Budowa piątego za 50 milionów to już chyba przesada. Te pieniądze można wydać z lepszym pożytkiem dla mieszkańców.
A rezerwę pod most zostawić na przyszłość.
Niby racja. Ale w praktyce ten most nad kanałem na ul. Przyjaźni (DK40) w sąsiedztwie wlotu na łącznik jest tak ciasny, że dwie ciężarówki mają kłopot się wyminąć, zazwyczaj jeden zatrzymuje się przed mostem i czeka. Z tego punktu widzenia warianty "od wschodu" mostu mają sens.

I jeszcze jedno - obecne skrzyżowanie Przyjaźni/Energetyków (zjazd na zakłady Blachownia) ma spore natężenie ciężarówek, w dodatku jest ukształtowane pod dużym kątem. Połączenie tego skrzyżowania z łącznikiem i budowa tu ronda, bardzo złagodziło ruch.

·
Registered
29 Posts
Na tym odcinku są już 3 mosty nad kanałem Gliwickim, a 4 będzie na obwodnicy. Budowa piątego za 50 milionów to już chyba przesada. Te pieniądze można wydać z lepszym pożytkiem dla mieszkańców.
A rezerwę pod most zostawić na przyszłość.
To prawda że to byłby piąty mosty na tym odcinku - jednakże patrząc chociażby na most obok, który zdecydowanie bardziej nadaje się pod ruch lokalny, czy też mosty w Sławięcicach, które też za bardzo nie mają parametrów pod tranzyt, to budowa w tym miejscu kolejnego mostu ma bardzo dużo sensu. Pytanie, skąd nagle miałby się tu pojawić zwiększony tranzyt?

Otóż jest plan połączenia Blachowni z Azotami. Taka droga na bank zwiększy ruch na tym odcinku, bo nie wydaje mi się że ktoś będzie chciał się cisnąć przez miasto do zakładów. Plus jeszcze - patrząc na tempo inwestycji w KK, jeśli poszliby w rezerwę, to nie miałbym pewności, czy kiedykolwiek ją wykorzystają.

21 - 40 of 55 Posts