SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 997 Posts

·
Registered
36 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Na poczatku chcialem sie przywitac. :) Uspokoiliscie mnie ze nie jestem jedynym maniakiem drogowym:) Czytam was od jakiegos czasu, a teraz postanowilem zaproponowac temat do dyskusji.

Na stronie http://www.glos.gda.pl/Autostrada/autostra18.htm natknalem sie na nastepujaca propozycje:

<--Tadeusz Hajduk-->
Propozycja moja sprowadza się do zamiany popularnej "siódemki" (drogi nr 7), która obecnie zakwalifikowana jest jako droga szybkiego ruchu, na autostradę Gdynia-Warszawa, stanowiącą element przyszłej A1. Z jednej strony mamy, na początek gotową obietnicę trójmiejską, z drugiej - prawie autostradę z Warszawy do Płońska. Podstawową infrastrukturę drogową wzdłuż istniejącej "siódemki" już zrealizowano, najważniejsze mosty są gotowe i trakt zaopatrzeniowy dla budowy drugiej nitki autostrady już istnieje.

Jeżeli za punkt orientacyjny dalszego biegu A1 na południe przyjąć Tarnów, przez który prawdopodobnie pobiegnie trasa "Wschód-Zachód", czyli A4, to długość połączenia Gdańsk-Tarnów wobec alternatywnej (planowanej w chwili obecnej) trasy wzrośnie o około 20 kilometrów, co oznacza przejazd w czasie o 10 minut dłuższym. Myślę, że takie wydłużenie czasu jest do przyjęcia. Połączenie Warszawy z Tarnowem, czyli trasy, którą przetnie autostrada A4, a przedtem również i A2, to droga o długości tylko 288 km, a z Tarnowa już droga prosta na Budapeszt, Bukareszt i Sofię. Przecięcie A2 i A4 daje wygodne połączenie na kierunki "Wschód-Zachód".
<--koniec cytatu-->
<--reszta na stronie ktorej link podalem-->

Wiem ze ten pomysl jest malo realny w obecnej sytuacji, ale mi sie bardzo podoba bo czyni moje rodzinne miasto (Tarnow) punktem przeciecia szlakow N-S i E-W :) W ogole wydaje mi sie ze troche marginalizujemy szlak prowadzacy z Warszawy PROSTO na poludnie tzn. trase wawa-radom-kielce-tarnow-krynica (Warszawiacy-narciarze wiedza dokladnie o czym mowie :) )
Ciekawy czy kiedykolwiek ktos pomysli o ekspresowce.

Ten pomysl wrzucam tylko pod rozwage aby uchronic od zapomnienia droge DK73 :) Na razie znam miejsce Tarnowa w szeregu i "skromnie" oczekuje na autostrade Krakow-Tarnow :) - pierwszy kawalek autostrady na tej podobno "gorszej" stronie Wisly

·
Banned
4,116 Posts
1. jest juz watek o autostradzie A1
2. jej lokalizacja juz sie nie zmieni
3. z Tarnowa na Slask jest kapke wiecej niz 20km, wzglednie 10 min.
4. artykul jest lekko przeterminowany.
5. nie widze zadnego logicznego wytlumaczenia aby mieniac przebieg A1 z planowanej na tenzamieszczony w tym artykule.

·
Miszcz Ortografi
3,638 Posts
A1 ma dla Trojmiasta przede wsystkim znaczenie gospodarcze, dlatego A1 musi je laczyc z Slaskiem via Loidz, a nie z Warszawa, Kielcami, Tarnowem i Krynica ... Poza tym w tym roku chyba juz rusza budowa A1 z Gliwic do Granicy czeskiej, wiec sprawa jest przesadzona i korzystna dla jedynego rozsadnego rozwiazania.

Pzdr.

·
Banned
4,116 Posts
martin said:
w przyszlosci jak najbardziej mozliwe jest przebudowanie tej drogi szybkiego ruchu na autostrade, tym bardziej ze to wlasnie na tej trasie jest wiekszy ruch niz na A1
nie wiem na podstawie czego wysnuwasz takie teorie...

tutaj masz mapke z zaznaczonym ruchem doboeym na polskich drogach...

widac z niej wyraznie jaka jest prawda...
http://www.gddkia.gov.pl/grafika/pomiar_ruchu/agregacja_ruchu.gif

A1 Gdanska przez Łodz, Piotrkow - prosto na górny Sląsk!

·
Registered
2,548 Posts
HuBar said:
Nie ma mowy! A1 ma iść tam gdzie już to zaprojektowano - koło Łodzi!
Tak jest. Budowa A-1 ze GOP przez Lodz do trojmiasta to, jedyne racjonalne polaczenie.
Tyle czasu czekalismy na rozpoczecie tej inwestycji, ze niema sensu rozpoczynac na nowo dyskusji na temat wytyczania i projektowania glownego szlaku drogowrego PN./PD.
W przyszlosci moznaby pomyslec o dodatkowym polaczeniu poludna z polnoca, moze nawet i przez Tarnow, lecz zanim to zrobimy, wpierw trzeba wykonac to co juz downo powinno zostac rozpoczete - budowe A-1, z GOP przez Lodz do trojmiasta.

·
A1, A6-berlinka musz&#261; by&#263;
muszą być
4,184 Posts
martin said:
w przyszlosci jak najbardziej mozliwe jest przebudowanie tej drogi szybkiego ruchu na autostrade, tym bardziej ze to wlasnie na tej trasie jest wiekszy ruch niz na A1
Ale tam droga ekspresowa jest tylko na krótkim odcinku obok Modlina. Można ją sobie przerabiać na autostradę, tylko po co?
Może jednak lepiej wpierw zbudować drugą jezdnię z Płońska do Torunia.

·
Registered
574 Posts
do 2013 "obiecuja nam" z tras przekrojowych NS nie tylko zrobic cala A1, ale takze S3 od Szczecina do Legnicy i S7 z Trójmiasta zapewne aż do Rabki, natomiast S19 z Barwinka do Grodna i krajów nadbałtyckich bedzie musiala poczekac

·
Registered Wolf
769 Posts
avedave said:
Propozycja moja sprowadza się do zamiany popularnej "siódemki" (drogi nr 7), która obecnie zakwalifikowana jest jako droga szybkiego ruchu, na autostradę Gdynia-Warszawa, stanowiącą element przyszłej A1.
Kto jeszcze chce A1 przez swoje miasto? Może A1: Szczecin-Lublin? ;-) A nie można po prostu mówić o A7 (siedem!!!) jako kolejnym projekcie, uzupełniającym obecny lichy szkielecik autostradowy i dyskusji o nim tak samo, jak powinno się dyskutować o A3 albo A6?

(...) pomysl jest malo realny w obecnej sytuacji, ale mi sie bardzo podoba bo czyni moje rodzinne miasto (Tarnow) punktem przeciecia szlakow N-S i E-W :)
Jestem pewien, że gdybyś był z Dębicy, to Twoja proponowana trasa szła by przez Dębicę ;-)

W ogole wydaje mi sie ze troche marginalizujemy szlak prowadzacy z Warszawy PROSTO na poludnie tzn. trase wawa-radom-kielce-tarnow-krynica (Warszawiacy-narciarze wiedza dokladnie o czym mowie :) )
Jasne :) A Kraków trzeba ominąć z daleka, po co jednemu z trzech największych miast w Polsce autostrada na północ?

A może warszawskim narciarzom bardziej by się przydała trasa do Krakowa, A8 do Wrocławia, czy "upgrade" Gierkówki między Piotrkowem, a Śląskiem do A1? A może raczej... dobry dojazd na najbliższe lotnisko? ;-)

·
Registered
574 Posts
Z tym Szczecin-Lublin to spokojnie, lepsza, a co waznijesze realna perspektywa wydaje mi sie tutaj bezplatna dla osobowek ekspresowka, ktora nie jest fikcja, poniewaz do 2013 jak ufac programom resortowym to ma byc juz gotowa dwujezdniowa ekspresowka S17 na odcinku od Lublina z obwodnicą Lublina co najmniej cała połnocna (badz zaczynajaca sie już wczesniej w Piaskach) do Warszawy z Wschodnią Obwodnicą Warszawy, a dalej ekspresowka S10 do Torunia, z zakladanym pociagnieciem do Szczecina po 2013

reasumujac wywolana droga Szczecin-Lublin do 2013 roku jest przewidziana jako ekspresowka na odcinku Lublin-Toruń

biorac pod uwage agregacje ruchu naturalnie moglbym powiedziec, ze odcinek Kurów(rozjazd na Warszawe i Radom)-Piaski(rozjazd na Chełm i Zamość) z północnym obejsciem Lublina moglby byc wedle wlasnego widzi mi sie zakwalifikowany jako przyszla autostrada A12/A17 z fragmentem A19, ktory to fragment wspolny tych 3 drog krajowych juz obecnie jako fragment trasy WZ przez Lublin wyglada tak
schodzac na ziemie bedzie to dwujezdniowa ekspresowka, a najblizszy punkt poboru oplat lublinianinie (patrzac w linii prostej) zobacza dopiero gdzies na polnocnym skraju wojewodztwa (odcinek A2 Siedlce-Terespol), wzglednie Warszawa-Siedlce :)

·
Registered Wolf
769 Posts
Lmac said:
Z tym Szczecin-Lublin to spokojnie
Ależ oczywiście :)
Chodziło mi tylko o to, żeby nie nazywać mianem A1 trasy będącej w praktyce tylko 7-ką omijająca Kraków. :bash:

Takie dyskutowane zmiany nazewnictwa są o tyle niebezpieczne, że sugerują budowe gdzieś trasy ZAMIAST gdzie indziej - czyli typowe polskie (a może Pol'owskie?) albo-albo. U nas jakoś bardzo trudno planować coś kompleksowo - sukces zbudowania jednej trasy na czyjąś kadencję to przecież i tak wystarczy - po co próbować więcej?...

·
Registered
362 Posts
HuBar said:
Może lepiej nie, bo jeśli to ma być docelowy układ, to znaczyłoby, że skasują dwa kawałki ekspresówek w GOPie (S86 i kawałek obecnej S1, pisałem już o tym w innym wątku :)) - myślę HuBar, że nie ma się co podniecać tym rozporządzeniem, bo w mojej opinii niewiele jest ono warte :(.

POzdrawiam

·
Registered
574 Posts
co do ustaw i rozporzadzen to maja one to do siebie, ze potrafia czesto sie zmieniac, co do tej to wystarczy poszukac w archiwum sejmowym jak sie zmienialy, do obecnej tez beda wnoszone poprawki, ale zawsze jest to juz jakis szkielet i baza do wszczynania wskazan lokalizacyjnych i prac projektowych

co do A1 i S7 to mozna z duzym prawdopodobienstwem stwierdzic, ze powstana najprawdopodobniej w calosci do 2013 roku, czego Wam i sobie zycze

·
jester
2,412 Posts
A1 i S7 powinny zostać według satrego planu. Jest to ich najbardziej racjonalny przebieg. A co do połączenia centrum kraju z płd-wsch Polską, Słowacją, wsch. Węgry, Rumunia, Bułgaria powinna w dalekiej przyszłości powstać droga ekspresowa po "najprostszym śladzie" a więc Barwinek-Rzeszów (ta już jest w planach S19/S9)-Kielce-Łódź.

·
niezale&#380;ny cz&#322;owiek
1,588 Posts
Nie widzę sensu tej koncepcji niby dla czego przez Tarnów? skoro Kraków jest 7x większy, od Tarnowa do Zakopca jedzie więcej turystów niż Krynicy. Nieprawdą jest, że od Z Warszawy do Budapesztu jest prosta droga przez Tarnów, Przez Kraków wydaje się nawet bliżej, ale przyznam się, że nie przeliczałem. Poza tym Tarnów będzie miał szybkie połączenie z Wawą poprzez A4 do Kraka i dalej S7. A głowne szlaki NS to A1, S7 (Przez Kraków) A2 (dojazd Wawa- A1), S5, S3, S17, S10, S9

·
Registered
124 Posts
darek_1976 said:
Może lepiej nie, bo jeśli to ma być docelowy układ, to znaczyłoby, że skasują dwa kawałki ekspresówek w GOPie (S86 i kawałek obecnej S1, pisałem już o tym w innym wątku :)) - myślę HuBar, że nie ma się co podniecać tym rozporządzeniem, bo w mojej opinii niewiele jest ono warte :(.

POzdrawiam
Eee, skoro droga spełnia wymagania ekspresówki to nie przestanie nią być tylko dlatego, że jej nie ma w rozporządzeniu.
A o który kawałek S1 Ci chodzi bo nie mogę zaskoczyć?
Z drugiej strony S 86 jest ekspresówką na niewielkim odcinku, a niewielkimi (stosunkowo :) ) nakładami można by ją przedłużyć zarówno na północ i na południe. No ale... a to Polska właśnie :bash:

·
Banned
1,161 Posts
Avedave: DK 73 nie będzie zapomniana, bo w przyszłym roku rozpocznie się jej remont i poszerzanie. Na pierwszy ogień pójdzie odcinek Tarnów-Dąbrowa. Najwyższy na to czas, bo ruch jest duży, a droga wąziutka i niebezpieczna.

I jeszcze w kwestii formalnej do BinioII: Tarnów do Wawy jeździ i będzie jeżdził DK 73 do Kielc a właściwie Wiśniówki, i dopiero tam na S7;)

·
S19 na wschodzie
3,307 Posts
[DK73] Pilzno-Jasło fotorelacja

Droga ta na powyższym odcinku wygląda bardziej jak droga wojewódzka. Brak pasa awaryjnego i co gorsza brak miejsca na jego dobudowę z powodu pagórkowatego terenu.

Zaraz za Pilznem

Tu rozpoczyna się odcinek z serpentynami.

Bardzo zła widoczność na wzniesieniach i brak pasów awaryjnych sprawiają, że droga jest niebezpieczna. Cóż z tego jeśli zdarzają się tacy, którym ogromnie się śpieszy

DK73 na tym odcinku przebiega przez dwie większe miejscowości. Pierwsza z nich to Brzostek widoczny na powyższym zdjęciu. W planie zagospodarowania przestrzennego województwa Podkarpackiego zaznaczono obwodnicę tej miejscowości. No cóż wybudują ją pewnie za 10 lub 20 lat ponieważ ruch na tej trasie nie jest na razie uciążliwy. Poza tym taka obwodnica w pagórkowatym terenie to spory wydatek.

A to druga z tych miejscowości Kołaczyce.

DK73 kończyła się na tym rondzie w Jaśle dopóki nie było obwodnicy. Teraz kończy się praktycznie pareset metrów dalej na skrzyżowaniu z obwodnicą południową miasta. Gdzieś czytałem, że odnowa nawierzchni DK73 jest planowana na okres po 2013 roku. Wtedy najwcześniej możemy się spodziewać obwodnic Brzostka, Kołaczyc i północnej obwodnicy Jasła

Oto fragment planu

Pozdrawiam wszystkich

1 - 20 of 997 Posts