SkyscraperCity banner

1 - 20 of 323 Posts

·
Registered
Joined
·
290 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W związku ze zbliżającą się wielką przebudową ulicy Grunwaldzkiej na odcinku od Węzła Zachodniego do granic miasta, uważam, że zasługuje ona na oddzielny wątek. Projekt zakłada budowę drugiej nitki wzdłuż istniejącej Grunwaldzkiej i przebudowę skrzyżowań. Przebudowa przyniesie ulgę mieszkańcom Osowej Góry (też do nich należę :)) którzy będą mogli szybciej i sprawniej dojechać do miasta. W kierunku miasta powstanie też buspas co znacznie przyśpieszy jadące tą ulicą autobusy i usprawni ruch. Wzdłuż przebudowanej ulicy powstaną również ścieżka rowerowa oraz chodnik. Według najnowszych doniesień budowa ma zacząć się w połowie tego roku. W tym wątku dyskutujemy na temat wybranych rozwiązaniach w projekcie, a w dalszym czasie będziemy śledzić budowę :)

Więc zapraszam do dyskusji! :)
 

·
Registered
Joined
·
290 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Jeszcze wrzucę dwa artykuły z gazet na temat przebudowy:

Express Bydgoski

Bydgoszczanie zgłosili wiele uwag do projektu przebudowy ulicy Grunwaldzkiej. Za trzy lata będzie to główna arteria, łącząca miasto z trasą S5.
W przyszłym roku, kosztem 140 mln zł, zacznie się przebudowa ul. Grunwaldzkiej. Nie będzie nad nią kładek dla pieszych ani turbinowego ronda przy ul. Kolbego, nie będzie też buspasa od ul. Flisackiej. Tak zdecydowali mieszkańcy w konsultacjach społecznych.

Projekt przewiduje budowę dwóch jezdni jednokierunkowych (po dwa pasy ruchu w obu kierunkach na całym odcinku). Dodatkowo na odcinku od ul. Skośnej do ul. Flisackiej w kierunku centrum miasta projektowany jest trzeci tzw. buspas dla autobusów komunikacji publicznej. W związku z rozbudową jezdni konieczna jest również modernizacja wszystkich skrzyżowań z ulicami poprzecznymi. Przebudowane zostaną między innymi fragmenty ulic: Czaplej, Łowiskowej, Zimorodkowej, Wroniej, Perliczej, Skośnej, Kolbego, Papuziej, Przejście, Filtrowej, Okopowej, Zielonej, Flisackiej i Wyrzyskiej. W wybranych lokalizacjach powstaną drogi serwisowe, równoległe do ulicy Grunwaldzkiej.
Kładek nie będzie

Projekt zakłada też budowę nowych przystanków autobusowych, chodników, dróg dla rowerów, przebudowę mostu na strudze Flis oraz budowę ekranów akustycznych w rejonie zabudowy mieszkaniowej osiedli Osowa Góra i Czyżkówko. - Jednym z najważniejszych wyników konsultacji jest rezygnacja z budowy kładek dla pieszych w rejonie ul. Kukułczej, Kolbego, Filtrowej, Flisackiej. Promienie łuków w przypadku zjazdów do dużych firm będą pozwalały na wykonywanie manewrów dużym pojazdom ciężarowym. Projektanci w miarę możliwości uwzględnią też uwagi dotyczące zminimalizowania wykupów posesji, tak by uniknąć kosztownej wymiany ogrodzeń. - Zgodnie z uwagami środowisk rowerzystów, wszystkie przejazdy dla rowerów będą wyznaczone na czerwonym tle i zostaną wykonane w technologii grubowarstwowej - informują urzędnicy ratusza.
Z Osowej Góry szybciej do centrum

Jak zaznaczali projektanci, dwa pasy do skrętu w lewo z ulicy Kolbego w Grunwaldzką zdecydowanie poprawią przepustowość skrzyżowania. Długość kolejek przed światłami nie powinna przekraczać na Kolbego 60 metrów. Od Osowej Góry do ul. Flisackiej poprowadzony zostanie buspas. I tu się urwie, bo przy różnych oczekiwaniach mieszkańców Czyżkówka projektanci nie zdecydowali się na budowę buspasa od ul. Flisackiej do węzła zachodniego. Akceptację zyskał wniosek o utwardzenie ul. Wyrzyskiej na odcinku od Filtrowej w kierunku zachodnim. Progi zwalniające na jezdniach serwisowych będą natomiast umożliwiały swobodny przejazd jednośladom.
http://express.bydgoski.pl/315391,C...-skrzyzowania-skroci-korki-na-ul-Kolbego.html

I jeszcze Gazeta Wyborcza

Ulica po przebudowie połączy centrum miasta z drogą S5. Wpływ na projekt mieli mieszkańcy, który zgłaszali swoje uwagi.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Ulica Grunwaldzka zostanie przebudowana na odcinku od węzła zachodniego aż do granicy miasta. Kierowców czeka wiele pozytywnych zmian. Przede wszystkim - będzie szerzej.

Projekt przewiduje bowiem budowę dwóch dwupasmowych jezdni w obu kierunkach, na całym odcinku ulicy. Dodatkowo na ok. trzykilometrowym odcinku od ulicy Skośnej aż do ulicy Flisackiej, w kierunku centrum miasta zostanie wybudowany buspas. Czas przejazdu autobusów skróci się o dobre kilka minut. Projekt zakłada także budowę nowych przystanków autobusowych, chodników, dróg dla rowerów oraz przebudowę mostu na strudze Flis.

Z remontu bardzo cieszą się przede wszystkim mieszkańcy Górnego Tarasu Osowej Góry, ponieważ gruntowna przebudowa czeka skrzyżowanie ulic Kolbego i Grunwaldzkiej. To zmora zmotoryzowanych mieszkańców tej części miasta. - Przebudowa to dla nas świetna informacja. Dziś na tej krzyżówce duże korki to bowiem norma, szczególnie w godzinach szczytu - mówi Radosław Ginther, przewodniczący Rady Osiedla Osowa Góra.

Za trzy lata mieszkańcy Osowej Góry decydowanie szybciej dotrą do i z centrum miasta. Lepszą przepustowość na skrzyżowaniu zapewnią dwa pasy do skrętu w lewo z ulicy Kolbego w Grunwaldzką. - Długość kolejek przed światłami nie powinna przekraczać na Kolbego 60 metrów - oceniają drogowcy.

W związku rozbudową przebudowie ulegną fragmenty innych ulic, z którymi krzyżuje się Grunwaldzka, a więc: Czaplej, Łowiskowej, Zimorodkowej, Wroniej, Perliczej, Skośnej, Papuziej, Przejście, Filtrowej, Okopowej, Zielonej, Flisackiej i Wyrzyskiej.

Po konsultacjach z mieszkańcami drogowcy zrezygnowali z budowy kładek dla pieszych w rejonie ul. Kukułczej, Kolbego, Filtrowej i Flisackiej. Przeciwnicy przepraw akcentowali, że są drogie, korzysta z nich niewiele osób i dodatkowo wydłużają czas przejścia przez ulicę. - Ponadto kładki stanęłyby bardzo blisko prywatnych posesji. To nie podobało się części mieszkańcom - dodaje Ginther.

Aby poszerzyć ulicę, miasto musi wykupić grunty od prywatnych właścicieli. Ich wartość to około 20 mln zł. Kwota została już zarezerwowana w budżecie miasta. Projektanci - w miarę możliwości - uwzględnią jednak uwagi dotyczące zminimalizowania wykupów posesji, tak by uniknąć kosztownej wymiany ogrodzeń. W związku z tym, że Grunwaldzka zbliży się do zabudowań, na Osowej Górze oraz Czyżkówku niezbędny będzie montaż ekranów akustycznych.

W tym roku definitywnie zakończą się prace projektowe przebudowy Grunwaldzkiej. Realizacja inwestycji przewidziana jest natomiast na lata 2015-17. Ma kosztować 140 mln zł. Zmodernizowana ul. Grunwaldzka będzie stanowić najważniejsze połączenie Bydgoszczy z trasą S5.

Cały tekst: http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgos...iemy__jak_bedzie_wygladala.html#ixzz3z32IoTfh
I jeszcze pytanie do Was,

Czy ktoś może wie jak został rozwiązany problem z tymi kładkami nad ulicą, które z tego co pamiętam nie wypaliły? W zamian powstaną zwyczajne przejścia dla pieszych?
 

·
Homo Skyscraperus
Joined
·
22,110 Posts
Metropolia Bydgoska.pl said:
„Nową” Grunwaldzką mamy pojechać za trzy lata. Miasto wnioskuje o pozwolenie na budowę

01.02.2016 | 12:24
„Nową” Grunwaldzką mamy pojechać za trzy lata. Miasto wnioskuje o pozwolenie na budowę

Prace nad rozbudową ulicy mają rozpocząć się już za kilka miesięcy - najprawdopodobniej w drugim kwartale 2016 roku.

W 2019 roku bydgoszczanie mają poruszać się w pełni przebudowaną ulicą Grunwaldzką, która na najbardziej wysuniętym na północ odcinku ma łączyć się z drogą ekspresową S5. Aby tak się stało, ratusz złożył właśnie wniosek o wydanie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID).

Inwestycja obejmująca odcinek od Węzła Zachodniego do granic miasta jest jedną z największych, które realizowane będą w najbliższych latach na terenie Bydgoszczy. Łączny koszt rozbudowy kluczowej arterii ma wynieść nawet 150 milionów złotych. Trzecia część tej kwoty zapisana jest już w budżecie na rok 2016, jednak jej większość stanowią środki na odszkodowania dla właścicieli nieruchomości kolidujących z przygotowanym w ubiegłym roku projektem.

I to właśnie między innymi na potrzeby wykupów terenów pod rozbudowę ul. Grunwaldzkiej potrzebne jest miastu ZRID. Ma otworzyć ono drogę do rozpoczęcia prac budowlanych, co zaplanowano na drugi kwartał bieżącego roku. Przypomnijmy, że modernizowana część ulicy zyska nie tylko dwa pasy ruchu w każdym kierunku, ale także (w stronę centrum) 3,5-kilometrowy buspas ułatwiający poruszanie się autobusów od strony Osowej Góry. Prace mają toczyć się w trzech etapach – najpierw zrealizowany zostanie odcinek od granic Bydgoszczy do ulicy Kolbego, następnie – od ul. Filtrowej do ul. Koronowskiej, a dopiero na końcu odcinek leśny (pomiędzy ul. Filtrową a ul. Kolbego). Taki harmonogram wynika z konieczności zbudowania na tym ostatnim systemu kanalizacji deszczowej.

Oprócz przebudowy drogi głównej, przeobrażeniom ulegnie również bezpośrednie sąsiedztwo ul. Grunwaldzkiej. Przebudowana zostanie część skrzyżowań, powstanie droga serwisowa łącząca się z ulicami lokalnymi (Wróblową, Zimorodkową, Łowiskową, Wronią, Perliczą, Papuzią, Zieloną, Okopową i Wyrzyską), a także infrastruktura rowerowa. Wybudowane zostaną ponadto nowe chodniki.

Jeszcze przed końcem pierwszej połowy roku miasto planuje skierowanie do Centrum Unijnych Projektów Transportowych wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Odcinek przeznaczony do rozbudowy jest częścią drogi krajowej nr 80.

Autor: Eryk Dominiczak
http://metropoliabydgoska.pl/nowa-g...lata-miasto-wnioskuje-o-pozwolenie-na-budowe/
 

·
Registered
Joined
·
290 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Super, wątek się przyda. Ale to chyba do inwestycji drogowych trzeba przenieść.
Ale zrobić duplikat tego wątku w inwestycjach drogowych czy w jakiś inny sposób to przenieść? Sorry, że tak pytam, ale to mój pierwszy założony wątek i nie do końca się w tym wszystkim jeszcze łapię :)
 

·
Registered
Joined
·
290 Posts
Discussion Starter · #6 ·
A i jeszcze jedno, nie uważasz, że tutaj będzie go łatwiej znaleźć osobom z Bydgoszczy? W końcu jednak to inwestycja w Bydgoszczy w bardzo dużym stopniu związana z Bydgoszczą :)


Edit: Dobra, faktycznie to trzeba przenieść do inwestycji drogowych, teraz tak spojrzałem na wątki o Bydgoszczy i masz rację :)
 

·
Registered
Joined
·
3,039 Posts
Napisz do księgi skarg i wniosków prośbę o przeniesienie. Podaj link do wątku i moderator powinien zrobić swoje.

Sęk w tym, że są osoby z branży które interesują się inwestycjami w różnych miejscach w Polsce i właśnie taki zbiór inwestycji drogowych jest na forum.
 

·
Registered
Joined
·
290 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Napisz do księgi skarg i wniosków prośbę o przeniesienie. Podaj link do wątku i moderator powinien zrobić swoje.

Sęk w tym, że są osoby z branży które interesują się inwestycjami w różnych miejscach w Polsce i właśnie taki zbiór inwestycji drogowych jest na forum.
Dzięki XKF :)
 

·
Registered
Joined
·
290 Posts
Discussion Starter · #11 · (Edited)
Fotorelacja pt. "Stan ul.Grunwaldzkiej przed rozpoczęciem prac budowlanych" cz.1 (od granicy miasta do skrzyżowania Kolbego-Grunwaldzka)

Z powodu braku czasu dopiero dzisiaj publikują na forum moją fotorelację ze środy pt. "Stan ul.Grunwaldzkiej przed rozpoczęciem prac budowlanych". Oprócz tradycyjnego udokumentowania trasy przed przebudową postaram się Wam przybliżyć przyszły wygląd danych ulic czy też obiektów. Niestety nie mam zazwyczaj za dużo czasu na wyprawy, więc postanowiłem podzielić tą fotorelację na dwie lub trzy części (zobaczymy jak wyjdzie) Dziś przedstawiam pierwszą jej część na odcinku od granicy miasta do skrzyżowania Kolbego*Grunwaldzka. Dalszą część lub części będę przedstawiał gdy uda mi się pokonać dalszy fragment trasy. Przebieg przyszłej Grunwaldzkiej jest dostępny dwa posty wyżej w linkach.

Zaczynamy od granicy miasta.

1.Mniej więcej tu zacznie się zmodernizowany odcinek ulicy Grunwaldzkiej2. I jeszcze jedno podobne ujęcie tyle, że robione ze zjazdu do schroniska3. I w drugą stronęGdzieś tutaj zbudowane zostanie nowe skrzyżowanie z ul.Czaplą, ale inwestycja zakłada również budowę kawałka tej ulicy w głąb

4. Skrzyżowanie według projektu:5. Przybliżony przyszły układ ulic. (czerwone linie oznaczają kawałki ulic, w których zostanie wymieniona nawierzchnia lub dopiero położona)6. I rzeczywistośćNastępna ulica, która obecnie jest niczym z piachu i żwiru, a stanie się jednym z ważniejszych skrzyżowań dla mieszkańców bloków przy Kormoranów, ale i całego górnego tarasu Osowej Góry. Oto jej nazwa i wygląd obecny

7.8. Skrzyżowanie Zimorodkowa-Grunwaldzka9.10.

 

·
Registered
Joined
·
290 Posts
Discussion Starter · #15 ·
21.Po remoncie ul. Kormoranów stanie się ulicą ślepą, ponieważ w tym miejscu nie byłaby możliwa budowa skrzyżowania. Jej rolę przejmie ulica Zimorodkowa, która dostanie po części kostkę, a dalej asfalt.Tak jak już wcześniej pisałem przy skrzyżowaniu Zimorodkowa-Grunwaldzka pojawią się zatoki autobusowe, więc mogłaby je wykorzystywać komunikacja miejska, ale znając życie zostaną zbudowane na zapas, a potem nigdy nie użyte

22. Teraz jeszcze skrzyżowanie według planów

23. I na mapie24. Obecne skrzyżowanie Kormoranów-Grunwaldzka25.26.I ruszamy już wzdłuż Grunwaldzkiej w kierunku miasta

27.28.29. Po drugiej stronie z lekka ucięte zostaną: Orlen, dealer Kia i parę firm30.cdn.
 

·
Registered
Joined
·
290 Posts
Discussion Starter · #16 ·
30.31.32.33.34. Miejsca na jezdnie jest. Przy tym, że obecna z lekka przesunie się w stronę zabudowań.35.36.37. Według planów z lekka oberwie również LIDL, ponieważ straci spory kawałek parkingu. Jestem ciekawy co w tym momencie wymyślą.38.39.cdn.
 

·
Registered
Joined
·
290 Posts
Discussion Starter · #19 ·
No i ten ciąg dalszy od ulicy Wroniej.

40. Ulica Wronia, Perlicza i okolice według projektu41.42. I według poglądowej mapki43. oraz rzeczywistość44. Nie wiem czy to też można tak zaliczać, ale ratusz wyremontuje jakieś gruntówki, więc nie ma co narzekać :D :lol:45.46. Gdzieś tutaj utną z lekka parking LIDLA47.48.49. I jako, że byłem w pobliżu to pomyślałem, że wrzuce pare fotek dla naszych fordońskich kolegów ze stacji Bydgoszcz Osowa.50.cdn.
 

·
Registered
Joined
·
290 Posts
Discussion Starter · #20 ·
51.52.53. I wracamy do ulic, zakręt Wroniej równolegle do torów, podążamy w stronę Perliczej.54. Wronia55.56. I tutaj Wronia w drugą stronę, według planów kiedyś w przyszłości ma powstać tu łącznik z Czaplą.57.Skrzyżowanie Wronia-Perlicza58. Perlicza59. Wronia60. Dojście na stacjecdn.
 
1 - 20 of 323 Posts
Top