SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1330 Posts

·
Moderator
Joined
·
76,093 Posts
Discussion Starter #1
450 mln zł dla Katowic. Miasto przebuduje ulicę Kościuszki i węzeł w Giszowcu

W sumie miasto dostanie 450 mln zł wsparcia na przebudowę DK81. To dwa projekty.

Pierwszy z nich dotyczy przebudowy węzła DK81 z DK86, czyli węzła ul. 73 Pułku Piechoty i ul. Pszczyńskiej w Giszowcu. Powstanie też nowa nitka ul. Pszczyńskiej, która będzie się kończyć przy węźle Murckowskim. Realizacja projektu potrwa w latach 2017-2020 i kosztować będzie 400 mln zł z czego dofinansowanie z UE wyniesie 338,2 mln zł.

Drugi projekt to rozbudowa ul. Kościuszki w Piotrowicach oraz budowa dwupoziomowego skrzyżowania na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i Kościuszki. Inwestycja będzie realizowana w latach 2017-2019 i kosztować będzie 132,8 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 111,4 mln zł.
 

·
Registered
Joined
·
22,902 Posts
no to jeszcze to samo :)

infokatowice.pl: Katowice dostaną 450 mln złotych na przebudowę DK 81
Dzisiaj Ministerstwo Rozwoju ogłosiło listę projektów infrastrukturalnych, które zostaną dofinansowane. Na tej liście znajdują się aż dwa projekty dotyczące przebudowy DK 81. W sumie Katowice mogą liczyć na 450 mln złotych wsparcia.

– Te inwestycje o wartości ponad pół miliarda złotych są ważnym krokiem w udoskonalaniu transportu w regionie. Ich realizacja znacząco podniesie komfort życia mieszkańców Katowic i regionu, niesie ze sobą szereg korzyści i ułatwień – powiedział Marcin Krupa prezydent Katowic.

Pierwszy z dofinansowanych projektów to rozbudowa i przebudowa dwóch odcinków dróg krajowych nr 81 (ul. 73 Pułku Piechoty) i 86 (ul. Pszczyńska) o łącznej długości 3,62 km, stanowiących dojazd do autostrady A4. Ta inwestycja będzie kosztowała 400 mln zł z czego dofinansowanie wyniesie nieco ponad 338 mln zł. Ma być realizowana w latach 2017-2020.

Druga inwestycja będzie realizowana w Piotrowicach. Obejmie rozbudowę ulicy Kościuszki (DK 81) o długość 1,44 km. Powstanie też dwupoziomowy węzeł bezkolizyjny typu „Karo” na skrzyżowaniu z ulicą Armii Krajowej z tzw. „rondem turbinowym” dwupasowym, umożliwiającym poprzez DK 86 dojazd do autostrady A4. Inwestycja będzie kosztować ponad 132 mln złotych z czego dofinansowanie wyniesie ponad 111 mln zł. Rozbudowa będzie realizowana w latach 2017-2019.

– Chcemy osiągnąć dwa cele. Po pierwsze, oddzielimy ruch wewnętrzny od tranzytowego, a po drugie upłynnimy ruch w dwóch wąskich gardłach komunikacyjnych Katowic, z których jedno jest zlokalizowane na skrzyżowaniu autostrady A4 i DK 86 – a więc węźle o największym natężeniu ruchu samochodowego w Polsce. Płynny ruch pojazdów jest bardziej przyjazny środowisku, bo pozwala ograniczyć emisję spalin oraz hałas, a także pozwala zaoszczędzić czas kierowców – zapewniał dzisiaj prezydent Katowic.

W tym roku w Katowicach rusza także dofinansowana na poziomie 120 mln złotych budowa centrów przesiadkowych.

Nie tylko Katowice otrzymają pieniądze na rozbudowę infrastruktury drogowej. Bielsko-Biała otrzyma środki na rozbudowę DK 52 (ulice Krakowska i Żywiecka). Ta w sumie ma kosztować ponad 151 mln zł, z czego 126 mln zł to wartość dofinansowania.
 

·
Registered
Joined
·
9,519 Posts
Co to będzie: : "... nowa nitka ul. Pszczyńskiej, która się będzie kończyć przy węźle Murckowskim"?
Pszczyńska przy Giszowcu zostanie po prostu poszerzona o jeden pas?
 

·
Moderator
Joined
·
76,093 Posts
Discussion Starter #6
^^Następny w kolejności etap przebudowy DK81 jaki będzie konieczny to III. II etap, to już na przystawkę ;)
 

·
Registered
Joined
·
1,531 Posts
hm... dopiero po przejrzeniu mapek zdałem sobie sprawę, że przejazd z pólnocno-wschodniego "Śląska" w kier Wisły bedzie mógł wreszcie ominąć węzeł mikołowski i ul Brynowską :)
Zadowolenie.
PS. Po przebudowie skrzyżowania z AK może nawet zdejmą odbierające uprawnienia do poruszania się pojazdem mechanicznym ograniczenie prędkości w postaci tablicy Teren Zabudowany?
 

·
Registered
Joined
·
503 Posts


Ktoś wie gdzie znajdę mapki w całości albo jak ma wyglądać połączenie nowego śladu biegnącego w stronę trąbki ze starym śladem ?
 

·
Registered
Joined
·
496 Posts
Waży przekaz od prezydenta miasta na jego fb: Marcin Krupa "Mamy projekty, pełna gotowość jest! Prace ruszają w tym roku - jeśli przetargi rozstrzygną się szybko - to jest szansa na prace w terenie jeszcze w tym roku. Węzeł przy Giszowcu ma być gotowy w 2020, a Kościuszki/Armii Krajowej - w 2019 r."
 

·
Moderator
Joined
·
76,093 Posts
Discussion Starter #13
^^Czasem pojawia się ogólny przebieg drogi na mapach, ale faktycznie to mglista.
 

·
Registered
Joined
·
997 Posts
Ciekawe gdzie będą dotychczasowe przystanki na wysokości Giszowca w ciągu DK86.
Dobrze też, że likwidują kolizyjny węzeł z ul. Górniczego Stanu. Fajnie jakby drodze DK86, aż do Tych nadali status drogi ekspresowej S86.
 

·
Moderator
Joined
·
76,093 Posts
Discussion Starter #15
^^ Nie będzie do takiej możliwości. Do klasy S tej trasie będzie jeszcze dużo brakowało.
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
34,912 Posts
Jedyne, co jej będzie brakować w kwestii trasowania drogi, to okolica dzielnicy Murcki. Odnośnie węzła DK81/86 - przypominam, że na ciągu głównym pozostaną nienormatywne pasy po 3,25 metra szerokości :eek:hno:

Kwestia zdjęć - lepiej będzie fotografować węzeł z ul. Armii Krajowej. Ten na Pszczyńskiej będzie wymagał tak naprawdę fotorelacji z samochodu, coś mi się zdaje.
 

·
Registered
Joined
·
2,194 Posts
Dobrze też, że likwidują kolizyjny węzeł z ul. Górniczego Stanu. Fajnie jakby drodze DK86, aż do Tych nadali status drogi ekspresowej S86.
Właśnie mówimy o tym, że tego skrzyżowania przebudowa nie obejmuje!

Odnośnie węzła DK81/86 - przypominam, że na ciągu głównym pozostaną nienormatywne pasy po 3,25 metra szerokości :eek:hno:
Ale dlaczego? Są gdzieś dostępne plany w lepszej rozdzielczości?
 

·
Registered
Joined
·
28 Posts
^^Następny w kolejności etap przebudowy DK81 jaki będzie konieczny to III. II etap, to już na przystawkę ;)
Co ma wchodzić w zakres etapu II i III ?
Wiadomo już coś o planach poszerzenia ul Kolejowej/73 PP przy Toyocie? (skrzyżowania: Rzepakowa, Jankego, Kościuszki)
 
1 - 20 of 1330 Posts
Top