SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2257 Posts

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,959 Posts
Discussion Starter #1
Otwarcie obwodnicy Głogowa Małopolskiego

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że w dniu 25 listopada 2005 r. o godz. 11.00 odbędzie się otwarcie obwodnicy Głogowa Małopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 9.

Długość obwodnicy wynosi 4,8 km. W trakcie robót przebudowano ulice leżące w obszarze obejścia, wybudowano ciąg pieszo – rowerowy do osiedla Niwa, a także wiadukt nad ul. 3-go Maja o rozpiętości 11 m, i czteroprzęsłowy wiadukt nad rondem na węźle drogowym Niwa o rozpiętości 64 m. Wybudowano lub i przebudowano przepusty, kanalizację deszczową i sanitarną, wodociągową, oświetlenie drogi i linie energetyczne. Wzdłuż drogi zamontowano ekrany akustyczne o długości 1 803 m. Zasadzono 13 885 szt. drzew i krzewów.

Wykonano również remont i wzmocnienie do nacisku 115 kN/oś nawierzchni drogi nr 9 na długości 9,1 km, na odcinkach Widełka – Głogów Młp. oraz Głogów Młp. – Zaczernie. W ramach tej inwestycji zostały wykonane lub wyremontowane przepusty, chodniki oraz zatoki autobusowe, wykonano również renowację istniejącego odwodnienia drogi, a także oznakowania pionowego i poziomego.

Roboty rozpoczęto w maju 2004 r. Wartość zadania wyniosła 60,8 mln zł, z czego 64% pochodziło ze źródeł Krajowego Funduszu Drogowego, a resztę dołożył budżet państwa.

Obwodnica Głogowa Małopolskiego jest jedną z 20 obwodnic wybudowanych w 2005 roku. Już otwarte zostały obwodnice między innymi Gniezna, Pilzna i Torunia, a do końca roku zakończone zostaną ponadto obwodnice Skarżyska Kamiennej, Stalowej Woli, i Żar.

gddkia.gov.pl
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,959 Posts
Discussion Starter #2
Obwodnica Głogowa już gotowa
art 24-11-2005 , ostatnia aktualizacja 24-11-2005 19:07

Codziennie przez zabytkowe centrum Głogowa przejeżdża ok. 13 tysięcy samochodów. Poruszają się bardzo wolno, ponieważ droga jest kręta i wąska. Od piątku będzie inaczej - otwarta zostanie długo oczekiwana obwodnica


O obwodnicy mieszkańcy Głogowa Małopolskiego marzyli od lat. Mieli już dość samochodów zarówno osobowych, jak i ciężarówek, które przemykały tuż pod ich domami. - Hałas i smród stawały się dla wielu ciężkie do zniesienia. Najgorsze było jednak niebezpieczeństwo, jakie stwarzały samochody pędzące przez centrum miasta. Chwila nieuwagi i wypadek gotowy - mówił "Gazecie" Jacek, mieszkaniec Głogowa. Już w 1986 roku przygotowano koncepcję budowy obwodnicy, ale z jej trasą nie zgadzała się część mieszkańców. Pisali odwołania. Część spraw trafiła nawet do NSA. Wreszcie w kwietniu 2004 roku, po osiemnastu latach sporów, zebrano całą dokumentację i rozpoczęły się pierwsze prace przy obwodnicy. Zakończono je w połowie listopada, a w piątek po raz pierwszy przejadą nią pierwsze samochody. Głogowska obwodnica ma blisko 5 km długości i przebiega zachodnią częścią miasta. Jezdnia ma 11 m szerokości i dwa pasy ruchu, po jednym w każdym kierunku, i szerokie pobocza. Obwodnica prowadzi dwoma wiaduktami: pierwszy od strony Rzeszowa ma 64 m długości. Pod nim jest rondo, przez które dojeżdża się do centrum Głogowa lub na osiedle Niwa. Drugi, 11-metrowy wiadukt, prowadzi nad ul. 3 Maja. Przy obwodnicy zamontowano także specjalne ekrany, mające chronić głogowian przed hałasem dobiegającym z obwodnicy. Inwestycja kosztowała ponad 39 mln zł.

gazeta/rzeszow.pl


zdjęć brak :(
 

·
jester
Joined
·
2,339 Posts
Bardzo potrzebna inwestycja. Na poprzedniej drodze zdawało się, że jak ktoś otworzy drzwi od domu,to urwie twoje lusterko...
 
M

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Wie ktoś może jaka to jest droga? G? GP? S? 1x2? 1x3? 2x2? Na tej fotce wygląda na 1x2.
 

·
Registered
Joined
·
463 Posts
Będę w przyszłym tygodniu tamtędy przejeżdżał, jak się uda to może zrobie parę fotek o ile będę sprzyjające warunki.
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,959 Posts
Discussion Starter #9

·
Registered
Joined
·
463 Posts
Moim skromnym zdaniem na drodze nr 9 pilniejsze było wybudowanie dwóch obwodnic: Iłża i Opatów. No ale trzeba się cieszyc z tego co mamy. Zawsze czas przejazdu z Warszawy do Rzeszowa skróci się o jakies 3 minuty ;) no i poprawi się bezpieczeństwo, komfort jazdy itd.
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,959 Posts
Discussion Starter #14
fairhair26 said:
hmm S19 to chyba nowym śladem pójdzie bo tu za kręto jest :)
hej! pomyłka! :) S19 pójdzie przecież DK19 (a nie DK9) ;)
 

·
2012
Joined
·
3,331 Posts
[DK9] Radom – Barwinek

nie znalazłem wątku dotyczącego tej drogi, więc zakładam nowy:

Plany budowy obwodnicy Iłży

Latem tego roku rozpocznie się wykup gruntów pod obwodnicę Iłży. Drogę, która odciąży ciasne uliczki miasteczka, chce budować Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Iłża to przysłowiowe wąskie gardło krajowej dziewiątki prowadzącej z Radomia do Rzeszowa i dalej do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. Chyba każdy kierowca, który kiedykolwiek jechał tą trasą, pokonując Iłżę z prędkością najwyżej 30 km/h zastanawiał się, czemu jeszcze nie ma obwodnicy miasta. Duży ruch na wąskich uliczkach to z kolei zmora mieszkańców uroczego miasteczka. I wreszcie jest szansa na to, że obwodnica powstanie.

W ubiegłym tygodniu w Iłży spotkali się przedstawiciele inwestora, czyli GDDKiA, projektanta - DHV Polska, samorządowcy i mieszkańcy. - Powstaje koncepcja trasy. Inwestor już chciał zapoznać z nią mieszkańców. Pod obiekt trzeba będzie wykupić grunty i GDDKiA poprosiła nas o to, żebyśmy rozmawiali o tym z ludźmi - mówi Marian Kruszewski, zastępca burmistrza Iłży. - Od tego, jak pójdzie sprawa wykupów, zależy, kiedy wreszcie pozbędziemy się jadących przez miasto tirów - dodaje.

Podczas spotkania Tadeusz Wójcicki z DHV Polska mówił o tym, że obwodnica ma biec po zachodniej stronie Iłży, częściowo przez tereny należące do miasta, dalej przez sołectwo Kolonia Seredzice i w połowie drogi Błaziny-Pastwiska łączyć się z dziewiątką.

W sierpniu tego roku planuje się rozpoczęcie wykupu gruntów pod inwestycję. - Jeśli wszystko pójdzie gładko, sprawy własnościowe byłyby załatwione w ciągu roku. Równolegle powstanie projekt drogi, a inwestor uzyska pozwolenie na budowę. W 2007 r. GDDKiA zakłada rozpoczęcie budowy. Liczę na to, że po roku - półtora będziemy już jeździć obwodnicą. Jednak to wszystko jest wariantem najbardziej optymistycznym - uważa wiceburmistrz Kruszewski.

Czy samorządowcy nie obawiają się tego, że nowa droga spowoduje zmniejszenie zainteresowania Iłżą? - Nie sądzę. Atrakcji turystycznych mamy sporo. Są zabytkowe budowle, z naszą basztą na czele, zapaleńcy odbudowują kolej wąskotorową, mamy sieć szlaków rowerowych; z imprez znany jest chyba każdemu nasz turniej rycerski. To wszystko, aby ludzi przyciągnąć. Natomiast z radością pozbędziemy się ciężkich samochodów niszczących nasze ulice i korkujących miasto - słyszymy od zastępcy burmistrza.

Według wstępnej koncepcji obwodnica iłżecka liczyłaby ponad 7 km. Docelowo planuje się dwie dwupasmowe jezdnie, jednak pierwszy etap budowy ograniczyłby się do jednej nitki o dwóch 3,5-metrowych pasach ruchu. Obwodnica będzie przypominała tę spod Białobrzegów. Nie zabraknie ekranów dźwiękochłonnych, specjalnych przejść dla zwierząt, powstanie wiadukt nad iłżecką wąskotorówką, nie zabraknie również dróg odbarczających. Dozwolona prędkość, z jaką będziemy się poruszać obiektem, to 100 km/godz.
 

·
2012
Joined
·
3,331 Posts
ponadto w samym Radomiu, gdzie trasa bierze swój początek, planowana jest przebudowa al. Wojska Polskiego, czyli początku trasy, do drogi dwujezdniowej. Kilka lat temu powstał tam dwupoziomowy węzeł na skrzyżowaniu z ul. Lubelską łączącą Centrum z Lotniskiem. Być może na całym odcinku al. WP będzie drogą bezkolizyjną:)

 

·
Registered
Joined
·
362 Posts
Jechałem wiele razy DK-9 ale tylko na odcinku od skrzyżowania z DK-42 do Ostrowca Św. Tam jedzie się w miarę nieźle. Ostatnio jechałem tamtędy ponad rok temu i była położona nowa nawierzchnia. Ponadto w Ostrowcu niedawno oddano do użytku estakadę nad torami kolejowymi, a parę lat temu obwodnicę Ostrowca (nie jest to prawdziwa obwodnica bo tak naprawdę omija się tylko centrum)
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,959 Posts
Discussion Starter #20 (Edited)
jeszcze jeden artykuł o obwodnicy Iłży:

W 2008 roku tiry ominą Iłżę!
2006-01-20

Za dwa lata mieszkańcy Iłży odetchną od zatruwających im życie i niszczących miasto tirów. Oddana wówczas obwodnica ułatwi też życie kierowcom.

Obwodnica pozwoli ominąć od strony zachodniej jedno z najbardziej uciążliwych dla kierowców miejsc na całej drodze krajowej nr 9 z Warszawy do przejścia granicznego w Barwinku.

Będzie miała ponad siedem kilometrów długości, zacznie się za skrzyżowaniem z drogą gminną w Starosiedlicach, a zakończy między Błazinami Dolnymi a Pastwiskami.

Początkowo będzie miała siedem metrów szerokości i dwa pasy jezdni. Docelowo będzie to jednak dwupasmowa droga ekspresowa.

Czekają jak wybawienia

Takie ustalenia przedstawiono wczoraj podczas spotkania w sprawie budowy obwodnicy. Władze miasta zaprosiły przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz biura projektowego, które przygotowuje plan budowy. Rozmowom przysłuchiwali się zaproszeni na spotkanie mieszkańcy.

– Obwodnica to dla nas błogosławieństwo. Mieszkamy wzdłuż przelotówki. Gdy przejeżdżają tiry tylko garnki podskakują. Przy tym jest straszny hałas – mówi Marian Pastuszko z Iłży. Przejeżdżające przez Iłżę samochody najbardziej dają się we znaki mieszkańcom ulicy Błazińskiej, gdzie domy oddziela od jezdni tylko wąski chodnik. Wiele budynków pęka. Właściciele nieraz już musieli umacniać fundamenty.

W sierpniu kupią grunty

Głównym inwestorem budowy iłżeckiej obwodnicy będzie GDDKiA w Warszawie. Iłża nie poniesie żadnych wydatków. Za to mieszkańcy kilku gospodarstw czeka przeprowadzka, bo przez ich ziemie będzie przebiegać nowa droga.

Wykup gruntu powinien rozpocząć się w sierpniu tego roku. Sama budowa ma ruszyć na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku, a zakończyć pod koniec 2008 roku.

Marian Kruszewski, zastępca burmistrza Iłży woli dmuchać na zimne. - To są tylko wstępne terminy – zastrzega . – Chcielibyśmy, żeby zostały dotrzymane, ale zależy to od wielu czynników m.in. także i pogody – dodaje.

źródło: Życie Warszawy (19.01.2006) /Magdalena Sulich-Kosiec/


wrooblo said:
"...nie zabraknie również dróg odbarczających. Dozwolona prędkość, z jaką będziemy się poruszać obiektem, to 100 km/godz."
ciekawe słownictwo :D
@wrooblo: przydałoby się źródło do Twojego artykułu :)
 
1 - 20 of 2257 Posts
Top