SkyscraperCity banner

601 - 620 of 654 Posts

·
Registered
Joined
·
189 Posts
Północna nitka mostu Lecha gotowa jeszcze w tym roku. Ale czeka nas później... remont południowej

Jeszcze w tym roku zostanie otwarta północna nitka mostu Lecha. Kierowcy pojadą nią przed Bożym Narodzeniem, czyli wcześniej termin niż zakładano.

Po zakończeniu prac zasadniczych planowane jest wykonanie nowej nawierzchni na obecnie intensywnie użytkowanym moście południowym. Dodatkowo wymieniona będzie również nawierzchnia ścieżki rowerowej z kostki na asfalt.

Więcej + obszerne foto
https://gloswielkopolski.pl/poznan-polnocna-nitka-mostu-lecha-gotowa-jeszcze-w-tym-roku-ale-czeka-nas-pozniej-remont-poludniowej/ar/c1-14491087
 

·
Registered
Joined
·
15,176 Posts

·
Registered
Joined
·
58 Posts
Nowy wygląd zyska odcinek mający nieco ponad kilometr od granicy Poznania do zjazdu na teren Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach.
Inwestycja to kontynuacja prac, które już odbyły się w Poznaniu i obejmowały przebudowę ulicy od Bałtyckiej do granicy miasta. Teraz przebudowane zostanie 1,2 kilometra trasy stanowiące przedłużenie przebudowanego odcinka.

Inwestycja zakłada budowę dwóch jezdni, po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Na trasie wybudowane zostaną też dwa ronda - na skrzyżowaniu z ulicami Piaskową i Poznańską. - Między nimi wybudowany zostanie jeszcze dodatkowy pas ruchu, który zapewni bezpieczny dojazd do posesji przy ul. Gdyńskiej - zapowiadają urzędnicy. Nie zabraknie tu również zatok autobusowych, chodników czy dróg rowerowych i oświetlenia. Prace obejmą też budowę kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej, a także przebudowę sieci gazowej i teletechnicznej. Zabudowania zostaną oddzielone od jezdni ekranami akustycznymi.

Roboty mają się rozpocząć już w środę, ale pierwsze zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w nocy z 25 na 26 października. Inwestycję zaplanowano tak, by kierowcy i mieszkańcy okolicy jak najmniej odczuwali utrudnienia. - Ul. Gdyńska ma być przejezdna po jednym pasie w każdą stronę do końca trwania roku szkolnego. W początkowej fazie przebudowy jedynymi utrudnieniami dla kierowców na ul. Gdyńskiej będą: ograniczenie prędkości do 30 km/h oraz zakaz wyprzedzania na całym przebudowywanym odcinku drogi - dodają. Główne prace ruszą dopiero po oddaniu do użytku nowej części mostu Lecha.

Mieszkańcy Koziegłów muszą się liczyć z dodatkowymi utrudnieniami - wkrótce rozpocznie się przebudowa ulicy Poznańskiej w Koziegłowach. Wjazd na tę ulicę zostanie zamknięty po 11 listopada. Kierowcy będą kierowani objazdem przez ulicę Piaskową.

Przebudowana ulica Gdyńska ma być gotowa pod koniec przyszłego roku. Prace pochłoną około 35 mln złotych, z czego 12,3 mln pochodzi z dofinansowania unijnego.
https://epoznan.pl/news-news-99436-rusza_przebudowa_kolejnego_odcinka_ulicy_gdynskiej
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,959 Posts
To jeszcze z ZDM najciekawsze fragmenty:

Bezpieczniejsza ul. Gdyńska połączy Poznań i gminę Czerwonak

Prace rozpoczną się przed otwarciem przebudowywanego mostu Lecha, ale Gdyńska będzie przejezdna. Podzieliliśmy je na etapy, aby jak najbardziej ograniczyć uciążliwości dla kierowców i mieszkańców. Spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie zależy, by ul. Gdyńska była przejezdna po jednym pasie w każdą stronę do końca trwania roku szkolnego – mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. PIM ma za sobą budowę dróg dojazdowych do spalarni – w ramach tej inwestycji przebudowany już został poznański odcinek ul. Gdyńskiej.

Z nowej ul. Gdyńskiej mieszkańcy będą korzystać już w ostatnim kwartale 2020 r. Dzięki rozbudowie ulicy kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Przejazd mają upłynnić dwa ronda: jedno na skrzyżowaniu z ul. Poznańską, a drugie – Piaskową. Między rondami wybudowany zostanie jeszcze dodatkowy pas ruchu, który zapewni bezpieczny dojazd do posesji przy ul. Gdyńskiej.

Rozbudowa drogi przyniesie również ułatwienia dla pasażerów komunikacji publicznej, pieszych i rowerzystów, bo inwestycja obejmuje budowę zatok autobusowych, chodników i dróg rowerowych. Całość będzie oświetlona. To wszystko sprawi, że przejazd czy spacer ul. Gdyńską będzie nie tylko przyjemniejszy, ale i bezpieczniejszy.
Z kolei przed hałasem z drogi uchronią ekrany akustyczne po stronie zabudowań, których ustawienie także wchodzi w zakres inwestycji.
https://zdm.poznan.pl/pl/web/aktualnosci/view/id/bezpieczniejsza-ul-gdynska-polaczy-poznan-i-gmine-czerwonak
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,959 Posts
> ekrany akustyczne (a to ciekawe, czyżby tam było ograniczonko do 70 km/h?
Tak.


Przy okazji fajne, turbinowe rondo. Będzie bezpieczne, jeśli pasy ruchu będą oddzielone np. krawężnikami (czy jakimiś separatorami).
 

·
Registered
Joined
·
64 Posts
^^ Nie wiem o jakich separatorach myślisz. Pamiętam te z ul. Bukowskiej na
odcinku powiatowym. Bardzo szybko zostały zniszczone przez samochody. Dlatego uważam że nie jest dobry pomysł.
 

·
Registered
Joined
·
350 Posts
Tak.

Przy okazji fajne, turbinowe rondo. Będzie bezpieczne, jeśli pasy ruchu będą oddzielone np. krawężnikami (czy jakimiś separatorami).
Z tym rondem to trochę magia. Ustąp pierwszeństwa przed rondem, ale nie ma komu ustąpić, ponieważ jest nieprzekraczalna linia ciągła.

Z kolei na drodze rowerowej przeplatanie jest pas i odcinek po którym obowiązuje ruch lewostronny. Wydaje mi się nikłe szanse, aby większość rowerzystów ogarniała jak tam należy jechać poprawnie.
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,959 Posts
Z tym rondem to trochę magia. Ustąp pierwszeństwa przed rondem, ale nie ma komu ustąpić, ponieważ jest nieprzekraczalna linia ciągła ...
Rzeczywiście, przecież tam jest przejazd bezkolizyjny.

^^ Nie wiem o jakich separatorach myślisz. Pamiętam te z ul. Bukowskiej na
odcinku powiatowym. Bardzo szybko zostały zniszczone przez samochody. Dlatego uważam że nie jest dobry pomysł.
Mam na myśli takie, jak np. na obwodnicy Kłodzka: https://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=148791751&postcount=318 (od 25 s.). Być może muszą być jednak jakieś trwalsze, betonowe.
 

·
Registered
Joined
·
1,552 Posts
Z tym rondem to trochę magia. Ustąp pierwszeństwa przed rondem, ale nie ma komu ustąpić, ponieważ jest nieprzekraczalna linia ciągła.
Domyślam się, co autor miał na myśli - że raz na jakiś czas może jechać większy pojazd, który będzie musiał najechać na zewnętrzny pas, żeby się zmieścić - choć oczywiście jest to absurdalne oznakowanie i powinno zostać poprawione.
 

·
Registered
Joined
·
851 Posts
W Kaliszu na analogicznym trójwlowym rondzie były separatory z tworzywa https://www.google.com/maps/@51.7299389,18.0972432,3a,89.9y,158.79h,58.22t/data=!3m6!1e1!3m4!1sF5qO6s9X7Ib66lOQgp7eIg!2e0!7i13312!8i6656 ale chyba się rozpadły, bo później jednak je zdjęli i zastąpili czymś podobnym do podwójnej ciągłej https://www.google.com/maps/@51.7299407,18.097239,3a,89.3y,172.39h,63t/data=!3m6!1e1!3m4!1sY2RlqLFiWXKnw2i_X1iOKQ!2e0!7i13312!8i6656

A ustąp pierwszeństwa musi być w razie, gdyby linie były niewidoczne (choćby śnieg).
 

·
Registered
Joined
·
350 Posts
A ustąp pierwszeństwa musi być w razie, gdyby linie były niewidoczne (choćby śnieg).
Ale zauważ, że jeśli jest śnieg i nie widać linii ciągłej to nie powinno być także widać ustąp pierwszeństwa jako znak poziomy i właśnie to jest najśmieszniejsze. Jakąkolwiek przydatność daje linia P-13? Musiałaby być odśnieżony wjazd na rondo, ale samo rondo już nie.

Może takiego oznaczenia wymagają aktualne przepisy, ale jest to co najmniej zastanawiające.
 

·
Registered
Joined
·
3,646 Posts
Takiego oznakowania wymagają przepisy. I nie da się go uniknąć nawet faktycznie wydzielając ten pas (np. poprzez 0,5 metra opaski). Taka niezależna jezdnia omijająca rondo musiałaby sięgać, bo ja wiem, z 50-100 metrów w każdą stronę za rondo.
 

·
Registered
Joined
·
58 Posts
Zbliża się data ponownego otwarcia dla kierowców północnej nitki mostu Lecha.
Część przeprawy została zamknięta w sierpniu 2018 roku, a od tego momentu samochody poruszają się jedynie po nitce południowej. Miejscy urzędnicy od dawna podkreślali, że choć cała inwestycja powinna być zamknięta na początku 2020 roku, to nowa konstrukcja będzie przejezdna do końca 2019 roku.

Wszystko wskazuje na to, że obietnica zostanie dotrzymana. Na piątek zaplanowano bowiem testy obciążeniowe nowej konstrukcji. Weźmie w nich udział w sumie kilkanaście samochodów ciężarowych. W planie są badania statyczne (długotrwałe ustawienie pojazdów o łącznej masie 504 ton) oraz dynamiczne, polegające na jednoczesnym przejeździe trzech ciężarówek z różnymi prędkościami.

Na miejscu obecni będą m.in. eksperci z Politechniki Poznańskiej. Badania mają potwierdzić czy obiekt spełnia założenia ujęte w projekcie. Dopiero po uzyskaniu wyników można będzie w pełni określić czy wszystko jest w porządku i przystąpić do prac mających na celu udostępnienie przejazdu kierowcom.
https://epoznan.pl/news-news-100279-otwarcie_mostu_lecha_coraz_blizej_na_piatek_zaplanowano_proby_obciazeniowe
 

·
Born to fly
Joined
·
6,731 Posts
Nowa nitka mostu Lecha przeszła pomyślnie próby obciążeniowe
Budowana od ubiegłorocznego lata nowa nitka mostu Lecha przeszła pomyślnie próby obciążeniowe. Oznacza to, że termin udostępnienia nowej nitki mostu kierowcom jest coraz bliższy.

Dwanaście załadowanych ciężarówek, o łącznej masie przekraczającej 500 ton, stanęło w piątek na północnej nitce mostu Lecha. Był to jeden z elementów prób obciążeniowych nowego obiektu. Oprócz próby statycznej, z udziałem dwunastu ciężarówek, przeprowadzono również badania dynamiczne. Polegały one na jednoczesnym przejeździe po moście, z różnymi prędkościami, trzech ciężarówek, które na swojej drodze miały do pokonania próg o wysokości 5 cm.

Podczas badań kontrolowano takie parametry jak: ugięcia obiektu, częstotliwość i amplitudę jego drgań oraz parametry tłumienia.

- Wyniki badań, które przygotował i prowadził zespół prof. Arkadiusza Madaja z Politechniki Poznańskiej, pozwoliły stwierdzić, że wykonany obiekt spełnia założenia dokumentacji projektowej i tym samym może zostać dopuszczony do ruchu – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zgodnie z pierwotnymi zapisami umowy północna nitka mostu Lecha miała być przejezdna na koniec stycznia 2020 roku. Zakończenie pozostałych prac, niemających już wpływu na ruch samochodowy, zaplanowano na czerwiec 2020 roku. Prace jednak przebiegały szybciej niż pierwotnie zakładano, wobec czego otwarcie mostu dla ruchu może nastąpić jeszcze w grudniu br.

Zakończono już układanie warstw bitumicznych na nowej przeprawie. W przyszłym tygodniu zakończą się prace związane z wykonywaniem izolacji i nawierzchni chodników, a także montaż barier i balustrad. Po tym wykonawca zajmie się pracami wykończeniowymi – m.in. robotami na dojazdach i pasach dzielących, oznakowaniem pionowym i poziomym, pracami antykorozyjnymi i umocnieniami podpór.

Północna nitka mostu Lecha, o długości ok. 240 metrów, będzie dysponowała trzema pasami ruchu, ścieżką rowerową o szerokości 2 m oraz chodnikiem o szerokości 1,5 m. Powstała w miejscu całkowicie rozebranego starego obiektu, który powstał na początku lat 50. ubiegłego stulecia i był w bardzo złym stanie.

Do budowy nowej nitki mostu zużyto około 7 tys. m3 betonu, a także około 2,5 tys. ton stali. Konstrukcja jest mostem trójprzęsłowym z podporami na brzegach Warty. Stare podpory mostu, posadowione w nurcie rzeki, zostały rozebrane.

Przebudowa mostu Lecha jest częścią zadania "Poprawa warunków komunikacyjnych w ciągu drogi krajowej nr 92 w Poznaniu". Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania oraz dotacji Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Źródło: pim.poznan.pl
 
601 - 620 of 654 Posts
Top