SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2555 Posts

·
...
Joined
·
11,941 Posts
Strona Projektu


https://www.rynekinfrastruktury.pl/img/85315960940107.jpg_590-400.jpg/img]

[img]https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-dPYp-rKj1-W2ce_tunel-w-swinoujsciu-664x442-nocrop.jpg[/QUOTE]


Zaprojektowano maszynę do drążenia tunelu pod Świną. W maju zostanie wybrany dostawca tego urządzenia


– Jest to bardzo duże przedsięwzięcie. Takie maszyny projektuje się do konkretnego zadania. Ostatnie pięć miesięcy poświęciliśmy na to, żeby tę maszynę zaprojektować. Zostały dobrane wszystkie parametry, które pozwolą na wywiercenie w krótkim czasie tunel. Wybór konkretnego dostawcy nastąpi w maju – mówił podczas spotkania Baltic Bussines Forum w Świnoujściu Jacek Flisiak, przedstawiciel konsorcjum firm budujących tunel.

Jak informuje Urząd Miasta Świnoujście etap projektowy do tej pory przebiega zgodnie z planem. Prace wiertnicze przy użyciu maszyny TBM mają się rozpocząć w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy, czyli do 17 marca 2021 r.

– Maszyna będzie miała 13 metrów średnicy, czyli tyle, ile 4-kondygnacyjny budynek. Długość maszyny, która będzie wierciła to około 120 m. Łatwo sobie to wyobrazić, bo wielkością będzie zbliżona do boiska piłkarskiego. Najcięższy element tej maszyny to główne łożysko razem z zespołem napędowym – to w jednym elemencie ponad 200 ton, które trzeba dostarczyć na budowę – dodaje Jacek Flisiak.

Roboty w terenie budowy tunelu powinny ruszyć na początku 2020 roku.
źródło: https://www.swinoujskie.info/2019/04/13/zaprojektowano-maszyne-do-drazenia-tunelu-pod-swina-w-maju-zostanie-wybrany-dostawca-tego-urzadzenia/


Niemieckie drogi nie są gotowe na większy ruch spowodowany wybudowaniem tunelu

Świnoujście szykuje się zwiększonego ruchu samochodów po wybudowaniu tunelu pod Świną. Trwają prace nad zmianą układu komunikacyjnego w mieście.

– Przez dobę średnio tych pojazdów będzie około 10.000. Ruch będzie zwiększony, bo dziś niektórzy rezygnują z przejazdu ze względu na promy. Po otwarciu tunelu będą przyjeżdżać z ciekawości. Te 10.000 pojazdów będzie stanowić obciążenie dla obecnego układu komunikacyjnego. Mamy jeszcze cztery lata i podejmujemy wysiłek inwestycyjny, aby istniejący dzisiaj układ odpowiednio zmodyfikować – mówił Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia podczas spotkania Baltic Bussines Forum.

Jak zaznacza prezydent miasta, nie obawia się, że Świnoujście nie podoła nowym wyzwaniom. Jednak martwi się o niemieckich sąsiadów z cesarskich uzdrowisk.

– Stan dróg po niemieckiej stronie jest zdecydowanie gorszy jak u nas. Z niepokojem stwierdzam, że nasi sąsiedzi nie robią nic, żeby ten stan poprawić. Rozmawiam z moimi kolegami z wyspy o tym problemie, lecz decyzje są podejmowane na wyższym szczeblu, bo są to drogi krajowe. Niemcy mają na wyspie dwie drogi krajowe o standardzie takim jak u nas drogi gminne – podkreśla Janusz Żmurkiewicz.

Tunel w Świnoujściu ma być gotowy na przełomie 2022/2023 roku.
źródło: https://www.swinoujskie.info/2019/04/13/niemieckie-drogi-nie-sa-gotowe-wiekszy-ruch-spowodowany-wybudowaniem-tunelu/

Mapa inwestycji w Świnoujściu____________________________________________________________-Ruszy budowa tunelu w Świnoujściu?
2006-09-24 godz. 13:33, Grzegorz Gibas Radio Szczecin

Rząd polski chce wpisać do programu operacyjnego infrastruktura i środowisko budowę tunelu w Świnoujściu. Stwarza to szansę dofinansowania inwestycji z budżetu Unii Europejskiej. Taką deklarację złożył dziś w Szczecinie wicepremier Roman Giertych. Za budową tunelu pod Świną lobbuje w Warszawie minister gospodarki morskiej i politycy Ligii Polskich Rodzin. Inwestycja ma kosztować pół miliarda złotych. Wicepremier Roman Giertych stwierdził dziś w Szczecinie, że budowa tunelu pod Świną jest ekonomicznie opłacalna. Dziś budżet państwa dopłaca 20 milionów rocznie do przeprawy w Świnoujściu. Minister Gospodarki Morskiej Rafał Wiechecki uważa, że jeszcze w tym roku można opracować studium wykonalności budowy tunelu pod Świną. Inwestycja powinna zostać zakończona do 2013 roku.


 

·
Moderator
Joined
·
38,520 Posts
Tunel to faktycznie konieczność...Ciekawe jaką wybiorą technikę...Ktoś się orientuje jaka jest głębokość Świny na wysokości miasta? Na pewno nie mniejsza niż 11 metrów? Może pokuszą się o tunel z gotowych zatapianych modułów ;). W ogóle jeżeli powstanie tunel pod Świną to będzie pierwszym tego typu w Polsce :).
 

·
Poor Leno
Joined
·
7,643 Posts
Ciekawe czy chcą go zrobić płatnym :p:p
Śmiech na sali, że 180tyś miasto jest połączone jedynie promem...
 

·
Registered
Joined
·
2,122 Posts
mikeleg said:
Śmiech na sali, że 180tyś miasto jest połączone jedynie promem...
Świnoujście chyba ma o 100 tyś mniej.
Ja raczej traktowałbym to info jako fantastykę. Jeszcze ze 25 lat będą te promy kursować.
 

·
...
Joined
·
11,941 Posts
Discussion Starter #9 (Edited)


Tunel dla Świnoujścia!

Roman Giertych, przewodniczący Ligi Polskich Rodzin, wicepremier i minister edukacji, oświadczył podczas wizyty w Szczecinie, że rząd chce zbudować tunel między wyspą Wolin a wyspą Uznam.

- Zbudowanie stałego połączenia między Świnoujściem a lądem jest zasadne - stwierdził Roman Giertych. - Taka inwestycja ożywi miasto, jest opłacalna, bo zaoszczędzimy na dopłatach do promów, może być sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Budowa tunelu ma kosztować około 500 milionów złotych. Większość pieniędzy na ten cel ma dać Unia Europejska. 15 procent wkładu własnego ma dać Świnoujście.

- Do tej pory były to mrzonki. My postanowiliśmy potraktować tę inwestycję jako związaną z infrastrukturą portową. Jako minister gospodarki morskiej będę mógł nadzorować inwestycję i pilnować, żeby nie przepadła - powiedział Rafał Wiechecki, minister ze Szczecina.

Budowa miałaby się rozpocząć w 2008 roku i zakończyć do 2013.

paw, 25 września 2006 r.

Na razie to fantastyka ale prędzej czy później tunel powstanie, bo taka opcja jest najkorzystniejsza (most musiałby być położony bardzo wysoko) a Świnoujście już się powoli dusi (zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy "powiększa się" kilkakrotnie.
 

·
Stargardzki warszawiak
Joined
·
1,767 Posts
No i w końcu w Świnoujściu także zaczną ginąć samochody, było nie było to też terytorium RP, dlaczego u nich miałoby być lepiej :scouserd:
 

·
Super Expert
Joined
·
3,663 Posts
Giertych said:
Roman Giertych (...) oświadczył podczas wizyty w Szczecinie, że rząd chce zbudować tunel między wyspą Wolin a wyspą Uznam.

- Zbudowanie stałego połączenia między Świnoujściem a lądem jest zasadne - stwierdził Roman Giertych.

Hm... to w końcu między wyspami, czy między wyspą a stałym lądem?
Boję się, że z tego w końcu nic nie wyjdzie (oprócz obietnic wyborczych)....
 

·
Stargardzki warszawiak
Joined
·
1,767 Posts
Zyzio said:
Hm... to w końcu między wyspami, czy między wyspą a stałym lądem?
Oj kamieniami się w szkołę rzucało, a matura jak rozumiem w tym roku :scouserd:
Połączenie z lądem stałym już jest, w Wolinie :)
 

·
full metal jacket
Joined
·
2,490 Posts
jadwas said:
Oj kamieniami się w szkołę rzucało, a matura jak rozumiem w tym roku :scouserd:
Połączenie z lądem stałym już jest, w Wolinie :)
Maturę się u Giertycha zdawało? A wyspa Uznam to przypadkiem nie jest połączona z lądem stałym od strony Niemiec? :)

A tunel to niech od razu wykopią do Kopenhagi, dlaczego tak minimalistycznie i tylko przez Świnę? :)
 

·
Hanseatic ˈʂt​͡ʂɛt&
Joined
·
1,055 Posts
Świnoujście, jak wiadomo leży nie tylko na wyspie Uznam - dzielnice: Warszów, Przytór, Ognica, Łunowo leżą na wyspie Wolin ;)Gwoli ścisłości:
Wyspa Uznam po niemieckiej stronie połączona jest ze stałym lądem dwoma mostami drogowymi:
- w Anklam (B110)
- w Wolgast (B111)
Wyspa Wolin trzema:
- dwa w Wolinie (obwodnica-DK3 oraz miejski)
- w Dziwnowie (DW102).
Czyli panie ministrze Giertychu: Świnoujście ma już stałe połączenie z lądem i to po obu stronach granicy :)

Poza tym ten tunel, to kiełbaska wyborcza, jak malowanie - wiadomo :)
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,447 Posts
^^ Co nie zmienia faktu, że tunel jest tam koniecznością. Szczególnie jeżeli granica ma być tam otwarta dla samochodów.
 

·
Hanseatic ˈʂt​͡ʂɛt&
Joined
·
1,055 Posts
Oczywiście, tunel jest tam koniecznością.
I to od xnastu lat, a nie tylko przed kolejnymi wyborami, po których decydenci natychmiast o tunelu zapomną (nie po raz pierwszy, ani drugi...). I tu jest pies pogrzebany.
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts


Tunel za terminal

Świnoujście może zamiast terminalu gazowego zyskać stałe połączenie z lądem.


Budowa tunelu miałaby się rozpocząć w 2008 roku i zakończyć do 2013. Wówczas przeprawa promowa „Karsibór” zostałaby zlikwidowana. Zostałaby tylko przeprawa w centrum miasta. Turyści nie będą czekać godzinami na przeprawę.
Fot: Sławek Ryfczyński

- Jest szansa, że Świnoujście będzie miało stałe połączenie z lądem. - oznajmił wczoraj prezydent Janusz Żmurkiewicz.

O budowie stałego połączenia Świnoujścia z lądem mówił niedawno w Szczecinie minister gospodarki morskiej Rafał Wiechecki z LPR.

"Głos” zapytał czy obietnica budowy tunelu pojawiła się w zamian za to, że terminal przeładunku gazu ma powstać w Gdańsku, a nie w Świnoujściu.

- W tej chwili dla mnie i myślę, że również dla mieszkańców miasta stałe połączenie jest najważniejsze - odpowiedział Żmurkiewicz.

Według nieoficjalnych informacji minister gospodarki morskiej Rafał Wiechecki od kilku tygodni lansuje informację, że skoro gazoport w Świnoujściu jest już sprawa przegraną, to być może uda się załatwić przynajmniej tunel.

- Mówienie, że przegraliśmy gazoport jest kapitulacją - twierdzi Sławomir Nitras, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie. - Pokazuje to realną siłę ministra, który jest formalnie odpowiedzialny za jego realizację. Trzeba sobie uzmysłowić, że jeżeli wywalczymy gazoport w Świnoujściu, tunel będzie musiał powstać. Będzie ekonomiczne uzasadnienie takiej inwestycji. Być może zamiast drogi szybkiego ruchu S-3, powstanie autostrada A-3.

Terminal w Gdańsku, to kiepska nowina dla Marka Kowalewskiego, prezesa Portu Handlowego Świnoujście.
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,447 Posts
^^ No to już wiadomo, że gazoport powstanie w Trójmieście (a jeszcze nie zostało opracowane Studium Wykonalności). W sumie nic dziwnego, wiadomo, że Kaczyńscy są bardziej związani z Trójmiastem niż z Pomorzem Zachodnim i to będzie miało chyba najbardziej istotny wpływ. Będzie to decyzja polityczna. Warunki techniczno-ekonomiczne przemawiające za Świnoujściem są drugorzędne. Zapłacą za to wszyscy Polacy zgodnie z ideą solidarnego państwa.

A teraz próbuje się na spocieszyć obietnicami o tunelu. Ten tunel jest potrzebny mimo wszystko, czy będzie gazoport czy nie. Tak samo jak istotna jest/była A3, ale też zdecydowano, że nie jest potrzebna, po co rozijać port Szczecin-Świnoujście skoro Warszawa ma bliżej do Trójmiasta.
 

·
Moderator
Joined
·
38,520 Posts
tunel pod ŚwinąBudowa tunelu pod Świną coraz bardziej realna

Mariusz Rabenda 2006-10-13,

Odcięte ujściem Odry od reszty Polski Świnoujście szykuje się do budowy tunelu pod dnem rzeki Świny. Jedna decyzja Ministerstwa Transportu otworzyła drogę do dofinansowania inwestycji z pieniędzy UE. Chodzi o pół miliarda złotychKarsibórz kursuje dwa razy na godzinę
Centrum 40-tysięcznego Świnoujścia leży na polskim skrawku wyspy Uznam. Obecnie jedyną możliwością przedostania się stamtąd przez Świnę (odnoga Odry) "do Polski" jest przeprawa promem. To drogie i niewygodne.

- W tym roku dotacja z budżetu państwa na utrzymanie promów wyniosła 19,4 mln zł, miasto dołożyło 2 mln, by zrównoważyć wzrost cen paliw - wylicza prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. - Niebawem czeka nas konieczna modernizacja przepraw. Koszty szacujemy na 40 mln zł.

Promy pływają co pół godziny, w sezonie wakacyjnym na przystaniach tworzą się korki - nie wszystkim autom od razu udaje się zabrać na pokład. Trzeba czekać na następny rejs.

Trzeba zbudować stałą przeprawę

Świnoujście od dawna walczy o wybudowanie stałej przeprawy przez Świnę. Najlepszy byłby tunel pod dnem, bo budowa wysokiego mostu (48 m nad lustrem wody - pod mostem muszą się mieścić statki płynące do Szczecina) jest zbyt skomplikowana. Koszt tunelu - 500 mln zł. Gmina tyle nie ma.

Na inwestycję nie stać też województwa. Gdyby miało sfinansować budowę z pieniędzy, które w latach 2007-2013 ma dostać w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, pochłonęłoby to połowę wojewódzkiej puli kosztem wielu innych lokalnych projektów.

Znalazł się jednak sposób, by starać się o unijną dotację z puli centralnej: minister transportu Jacek Polaczek zdecydował, że 14 km drogi od wjazdu do Świnoujścia do granicy z Niemcami będzie drogą krajową. - Rozporządzenie jest już wydane, status drogi został zmieniony na krajową. Na początku przeszłego roku nadamy trasie nowy numer - mówi Andrzej Maciejewski, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowa droga krajowa połączy krajową "trójkę" (będącą częścią europejskiego połączenia E65) z nowym przejściem granicznym Świnoujście - Garz. 950-metrowej szerokości Świna przecina drogę dokładnie w połowie.

Zmiana statusu drogi z gminnej na krajową znacznie ułatwi pozyskanie środków zewnętrznych na przeprawę. Podobny zabieg zastosował rok temu Szczecin, zmieniając przebieg drogi krajowej nr 31. Dzięki temu dostał z centrali 40 mln zł na budowę nowych mostów przez Odrę.

Wniosek o dofinansowanie prawie gotowy

- To pierwszy, podstawowy i najważniejszy krok ku temu, byśmy mieli w końcu stałe połączenie drogowe do Świnoujścia - cieszy się z ministerialnej decyzji Robert Krupowicz, wojewoda zachodniopomorski. - Kolejne zrobimy szybko. Gdyby teraz nie udało się uzyskać przekwalifikowania, to za kilka lat byłoby za późno. Takich pieniędzy z Unii jak teraz Polska już przecież nie dostanie.

W ubiegłym roku Świnoujście zleciło wykonanie ekspertyzy dotyczącej budowy stałego połączenia firmie Waga Consulting. Eksperci uznali, że wydrążony pod dnem tunel będzie tańszy i wygodniejszy w eksploatacji od wysokiego mostu. Określili jego parametry, koszt budowy i dalszego utrzymania oraz najkorzystniejszą lokalizację (w sąsiedztwie przeprawy na wyspie Karsibór).

Miasto zapowiada kolejny krok: - Jeszcze w październiku złożymy wniosek o dofinansowanie budowy tunelu z priorytetu Infrastruktura i Ochrona Środowiska - mówi Żmurkiewicz. - Możemy dostać 85 proc. niezbędnej kwoty. Na pozostałe 15 proc. wkładu własnego [75 mln zł - red.] jesteśmy gotowi wziąć kredyt.

Teren pod budowę tunelu jest już zarezerwowany. Miasto zleci opracowanie studium wykonalności i ekspertyz związanych z ochroną środowiska. Firma, która wygra przetarg na budowę, będzie miała także obowiązek wykonania projektu tunelu.

Jaki to ma być tunel?

Całkowita długość - 1820 m

Przewiert zaczynałby się na głębokości 12,5 m poniżej dna rzeki

Średnica tunelu: 9,5 m

Spadek wjazdów - 4 proc.
 
1 - 20 of 2555 Posts
Top