SkyscraperCity banner
1 - 1 of 1 Posts

·
Registered
5 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam Wszystkich!

Początek tego wątku narodził się przy okazji wątku
Inteligenty Budynek.
Z własnej praktyki wiem, że inwestorzy budynków komercyjnych zazwyczaj wybierają dedykowaną automatykę dla budownictwa, która jest 10 lat w tyle za automatyką przemysłową, a jest kilka razy droższa! Dodatkowo w wyniku obcinania ceny w trakcie tzw. "negocjacji" implementuje się system ograniczony funkcjonalnie z fajerwerkami typu wizualizacja obracania się silnika wentylatora, ale bez np. narzędzi diagnostyki tego silnika.
Wiem, że w swoich przemyśleniach nie jestem sam. Oto artykuł, pod którym sam się obiema rękami podpisuję: Otwarte kontra firmowe....
Mam pytanie do obecnych, być może, na forum przedstawicieli inwestorów i wszystkich osób z branży:
Dlaczego
- wybiera się zamknięte systemy automatyki, podrażając koszty przyszłych modyfikacji?
- brak jest konsultacji z przedstawicielami zarządcy budynku (zazwyczaj jest on znany na etapie budowy, bo wykonawca jest powiązany kapitałowo)?
- nie bierze się pod uwagę kosztów eksploatacji budynku np. wybierając narzędzia zarządzania budynku, które rzeczywiście to umożliwią?

Zapraszam do dyskusji!

Pozdrawiam

1 - 1 of 1 Posts