SkyscraperCity banner

11541 - 11560 of 11562 Posts

·
Registered
844 Posts
Ale Bielawa to kilka km linii zrobione po taniości, bez SRK. Do jej obsługi też nie było trzeba więcej taboru, wydłużono tylko obecne obiegi. 285, 310 czy inne dłuższe linie to zupełnie inna para butów.
To, że KD potrzebują większej ilości taboru nie jest tajemnicą i trzeba kupić trochę pojazdów różnego typu.

O autobusach piszę nie dlatego, że jestem przeciwko reaktywacjom, ale uważam że system komunikacyjny powinien obejmować całość województwa. Jak masz sensowny autobus dowozowy, to wtedy to minimum 10 kursów dziennie się nagle zapełnia. Np. Radków i Srebrna Góra się według mnie nadają bardziej na autobus, ale robisz wtedy 10 kursów dziennie zamiast 6
Ale powiedzmy sobie jedną rzecz. Trzeba uważać ludzi za idiotów by ktoś miał dostać się do wspominanych miejscowości w sposób taki, że we Wrocławiu musi dostać się na dworzec tam wsiąść w pociąg do Jeleniej Góry/Kłodzka/itp tam gramolić się na autobus do Świeradowa/Radkowa/itp i jeszcze w Świeradowie zorganizować sobie transport do jakiegoś pensjonatu/hotelu/sanatorium/itp.
Tych kombinacji jest zbyt dużo i albo ktoś załatwi sobie transport samochodem albo wybierze autobus który pominie kilka niewygodnych przesiadek.

Natomiast skoro i tak wydajemy miliardy na drogi, to spokojnie można też robić kolej. No tylko potem trzeba zainwestować również w tabor i kursy - skoro na drogi jest, to niech będzie też na to.
Trend wydawania ogromnych środków na drogi jest chyba już w tendencji spadkowej bo ile to autostrad i esek trzeba wybudować? Jak finanse na inwestycje w infrastrukturę zostaną dobrze ogarnięte to sypanie kasy na drogi zacznie się zmniejszać a na kolej rosnąc.

·
Registered
27 Posts
@Adolf Warski Żeby mieć te połączenia autobusowe to oprócz finansowania trzeba mieć przewoźników, którzy to wszystko wykonają. Poza tym nadal należy rozbudowywać drogi, by mogły jeździć autobusy ale i bezpiecznie także transport indywidualny (lepiej nie trasować zbyt dużego ruchu po wąskich drogach - bywałem w rejonach Pilchowic i tam jest kiepsko, drogi wąskie, przez niektóre mosty strach było jechać - jedna rdza, trzeszczało i wąsko). Poza tym w zasadzie na DŚ można by zostawić tylko linie elektryczne, resztę zaorać w rozumieniu Pana Piotra, bo autobusy dowiozą. Problem w tym, że najpierw należy ten transport ucywilizować.

Dokładnie, tak samo jak nie mamy kolei w niektórych regionach tak samo nie mamy i nie będziemy mieć w najbliższym czasie przewozów autobusowych z prawdziwego zdarzenia. Raz, w miejscowościach gdzie nie kursuje kolej zazwyczaj nie ma również dróg odpowiedniej jakości. Dwa - jeśli mam się przesiadać z pociągu do autobusu jadącego ze średnią prędkością 30 km/h (tak kursuje wielu przewoźników w województwie) to ja dziękuję. Przesiadka plus ślimaczenie się autobusem zamieniam na auto. Nawet jeśli go nie posiadam to wolę zapłacić komuś żeby mnie podwiózł. Nie ma co ukrywać - autobusy na większości naszych dróg nigdy nie będą konkurencyjne czasowo w stosunku do kolei.

·
Registered
1,427 Posts
że o linii Olsztyn - Ełk z dwoma parami pociągów nie wspominając.
Nie ma co wspominać, bo pod medialnymi naciskami od 14 czerwca na tej linii jeździ 5 par Olsztyn-Pisz i 4 dalej do Ełku, oczywiście nie jest to oszałamiająca liczba i w porównaniu z parami do Broumova to wypada bardzo blado...

·
td2.info.pl <- zapraszam
1,283 Posts
Przecież na Bielawie zabudowano trzy czy nawet cztery zestawy SSP więc ciężko powiedzieć że jest to zrobione bez jakiejkolwskiej SRK :)
Jeżeli Świeradów będzie robiony po taniości to też żadne SRK poza SSP nie będą potrzebne.
W zasadzie na upartego to samo na liniach w okolicy JG zakładając że Kowary/Karpacz będzie obsługiwał na zmianę ten sam pojazd.

·
Registered
989 Posts
Przytoczone wyliczenia p. R. są trochę wzięte z sufitu, bo zakładają że budujemy jakąś magistralną linię kolejową. Tu chodzi o takie przepraszam za określenie "ogryzki", które mają pozwolić na stworzenie sensownego systemu kolejowego w regionie. Jeśli Czesi są w stanie finansowo utrzymywać podobne kawałki to nie ma dziś żadnego powodu, żeby w Polsce to nie było możliwe.
Świeradów to 15 km, Kowary 15 km, a Karpacz z Mysłakowic dodatkowo 7 km. Dla porównania z Dzierżoniowa do Bielach Zach. jest 6 km i jakoś wszyscy żyją.

·
Registered
86 Posts
Ktoś pomyślał w KD. Może to badanie "rynku" przed odbudową torów do Srebrnej Góry.
W każdy weekend wakacji można skorzystać z wyjątkowej oferty „Lato z KD” pociąg + autobus,
w ramach której podróżni z naszym biletem mogą dojechać pociągiem do Bielawy,
a stamtąd bezpłatnym autobusem wprost do centrum Srebrnej Góry.
240604

·
Registered
844 Posts
Ktoś pomyślał w KD. Może to badanie "rynku" przed odbudową torów do Srebrnej Góry.

View attachment 240604
Tylko ciekawe jakie miejsce uznano za "centrum Srebrnej Góry". Uznając, że najatrakcyjniejszym miejscem jest cześć miejscowości najbliżej twierdzy to autobus bez problemu może tam dotrzeć, a z pociągiem trochę słabiej bo od miejsca gdzie znajdował się dworzec to będzie z pół godziny marszu pod dosyć stromą górę.

·
Registered
844 Posts
Jeszcze był przystanek Srebrna Góra Twierdza w "wąwozie", ten masz na myśli?
Był ale od likwidacji kolei zębatej to wyłącznie historia. Z punktu widzenia turystyki jeżeli mowa o przywracaniu połączeń to właśnie tam powinien kończyć bieg pociąg z Wrocławia ale to mało prawdopodobne.

·
Registered
6,894 Posts
I to jest własciwy kierunek.
Takie same połączenie powinni zrobić pomiędzy Sz.P.G a Swieradowem. Moze nie z każdego pociągu ale np. z co drugiego.
Czy J.G. - Karpacz w tym roku jest też w ofercie KD?

·
Registered
2,595 Posts
Takie same połączenie powinni zrobić pomiędzy Sz.P.G a Swieradowem. Moze nie z każdego pociągu ale np. z co drugiego.
Uważaj, bo jak uruchomią busy ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa, to jeszcze się okaże, że będą miały większą frekwencję niż potencjalne SZT z Gryfowa
. Co nie znaczy, że nie powinno się takiego połączenia uruchomić, ani że nie powinno się reaktywować linii.

·
Registered
1,003 Posts
W zeszłym roku coś takiego funkcjonowało w sile trzech darmowych kursów na dobę, a w soboty i niedziele nawet do Nowego Miasta pod Smerkiem, ale czy było skomunikowane z pociągami to nie wiem.

·
Registered
Dzień dobry!
10,985 Posts
Nie mi decydować o wydawaniu pieniędzy ale dla mnie sytuacja trochę wygląda w taki sposób, ze albo pozyska się fundusze na reaktywację linii albo tych pieniędzy nie będzie wcale.
Czyli wydajmy pieniądze dla samego wydania?
w naszych warunkach do takiego Świeradowa jak by pościć 10 par w tym trzy bezpośrednio do Wrocławia to będzie zadowalającym rezultatem
10 par nie ma do Kudowy, nie ma do Szklarskiej Poręby, nie ma do Bielawy, nie ma nawet na podsudeckiej, tym bardziej nie będzie do Świeradowa. A do Wrocławia czym chcesz jeździć? SA134? No bez jaj.
A wzorem Czech to była by potrzeba produkowania pojazdów podobnych do SA105/8 czy SA107/9 gdzie jedynym luksusem była by klimatyzacja a cała reszta okrojona do niezębnego minimum.
Doskonale wiesz, że taki tabor nie wchodzi w grę, bo nie spełnia obecnie obowiązujących norm. Właściwie dzisiaj nic mniejszego od SA139 nie opłaca się robić.
285 i 341 są dobrym przykładem że jednak coś się ruszyło a przypuszczam, że gdybym 5 lat temu powiedział, że do Bielawy i Sobótki wrócą połączenia to by mnie uznano za wariata.
285 i 341 były tylko kwestią czasu i pieniędzy. Obie z dużym potencjałem i szansą na dużą codzienną frekwencję. To prędzej czy później musiało być zrobione.
Trzeba uważać ludzi za idiotów by ktoś miał dostać się do wspominanych miejscowości w sposób taki, że we Wrocławiu musi dostać się na dworzec tam wsiąść w pociąg do Jeleniej Góry/Kłodzka/itp tam gramolić się na autobus do Świeradowa/Radkowa/itp i jeszcze w Świeradowie zorganizować sobie transport do jakiegoś pensjonatu/hotelu/sanatorium/itp.
Tych kombinacji jest zbyt dużo i albo ktoś załatwi sobie transport samochodem albo wybierze autobus który pominie kilka niewygodnych przesiadek.
A od kiedy komunikacja publiczna służy jedynie w dojazdach z i do Wrocławia? Mieszkańcy tamtych rejonów chcą dojeżdżać codziennie do pracy, szkoły, czasem do urzędu gminy czy powiatu, kina, teatru, na większe zakupy, itp. Dzisiaj zbiorkomu nie ma tam praktycznie wcale. Żeby ludzie zechcieli porzucić swoje auta, to muszą mieć porządną ofertę KZ, bez wielogodzinnego oczekiwania na transport, bez wielokilometrowego ganiania do przystanku, itd. 5 par pociągów, a nawet 10, tego problemu nie rozwiążą.

·
Registered
844 Posts
10 par nie ma do Kudowy, nie ma do Szklarskiej Poręby, nie ma do Bielawy, nie ma nawet na podsudeckiej, tym bardziej nie będzie do Świeradowa. A do Wrocławia czym chcesz jeździć? SA134? No bez jaj.
A czemu patrzysz na to w takiej małej czasowo skali?
Jak by do tego nie podejść to i tak są potrzebne kolejne inwestycje w infrastrukturę które zmniejszą czas przejazdów i zwiększa przepustowość.

Doskonale wiesz, że taki tabor nie wchodzi w grę, bo nie spełnia obecnie obowiązujących norm. Właściwie dzisiaj nic mniejszego od SA139 nie opłaca się robić.
Wiem, była o tym dyskusja dlatego ja bym te normy wywalił na śmietnik.

A od kiedy komunikacja publiczna służy jedynie w dojazdach z i do Wrocławia?
Źle mnie zrozumiałeś, miejscowości w Sudetach co do których planuje się reaktywację posiadają duże walory turystyczne i połączenia do takich miejscowości należy zorganizować inaczej niż np 285 czy 341 które są jednak połączeniami bardziej aglomeracyjnymi.
bez wielokilometrowego ganiania do przystanku,
My nie mieszkamy na Syberii czy w Australii że wielokilometrowe ganianie do przystanku to powszechny proceder. Największym problemem jest najzwyklejszy brak chodnika i drogi rowerowej prowadzącej z danej miejscowości do przystanku kolejowego. W zdecydowanej większości przypadku owa "dalekosć" to strasznie wygląda na mapie a realnie to najczęściej 10 minut spacerem.

itd. 5 par pociągów, a nawet 10, tego problemu nie rozwiążą.
To ile par rozwiąże problem? Bo jak dla mnie to dobre ułożenie 10-12 par dla takich miejscowości pozwoli na sprawne dotarcie i powrót jeżeli ktoś załatwia swoje codzienne sprawy w typowych godzinach.

·
Registered
498 Posts
Wiadome, że najlepiej wydawać takie komunikaty w okresie wyborczym ale może warto trochę poczekać czy z tego będą jakieś rezultaty. 285 i 341 są dobrym przykładem że jednak coś się ruszyło a przypuszczam, że gdybym 5 lat temu powiedział, że do Bielawy i Sobótki wrócą połączenia to by mnie uznano za wariata.
O Jedlinie nie wspominając :D

·
Registered
Dzień dobry!
10,985 Posts
A czemu patrzysz na to w takiej małej czasowo skali?
Jak by do tego nie podejść to i tak są potrzebne kolejne inwestycje w infrastrukturę które zmniejszą czas przejazdów i zwiększa przepustowość.
Wszystko się zgadza. Tylko na razie samorząd przejmuje linie i obiecuje: reaktywacja Karpacza i Kowar, reaktywacja Świeradowa, reaktywacja Radkowa, kolej srebrnogórska, linia 310, itd. Wszystko oczywiście za 2-3 lata. Tego nie da się zrobić na raz, więc po co oszukiwać ludzi? Owszem, przejmujmy te linie, zróbmy porządny plan remontu i przywrócenia połączeń z odpowiednim rozkładem i dopiero zabierajmy się do remontu przy okazji kupując tabor, względnie ogłośmy przetarg na obsługę połączeń. Może wyjdzie to wolniej, ale porządniej. Bo jeśli zrobimy remont za grubą kasę i damy tam 5 pociągów na dobę, to nikt tam nie pojedzie.
Źle mnie zrozumiałeś, miejscowości w Sudetach co do których planuje się reaktywację posiadają duże walory turystyczne i połączenia do takich miejscowości należy zorganizować inaczej niż np 285 czy 341 które są jednak połączeniami bardziej aglomeracyjnymi.
Gdyby to ode mnie zależało, to Karpacz i Świeradów bym zelektryfikował, bo to są naturane przedłużenia istniejących relacji do Jeleniej Góry i Lubania. Ale jak druta nie będzie, to porządna przesiadka na tych stacjach, najlepiej z odpowiednią adnotacją w rozkładzie.
To ile par rozwiąże problem? Bo jak dla mnie to dobre ułożenie 10-12 par dla takich miejscowości pozwoli na sprawne dotarcie i powrót jeżeli ktoś załatwia swoje codzienne sprawy w typowych godzinach.
Co godzinę w szczycie, co dwie poza, przy czym szczyt od 6 do 10 i później od 14 do 18, czyli realnie patrzeć te 12 par to takie minimum.

·
Lefebvrysta
13,241 Posts
Zaprojektowanie i wykonanie robót dla zadania pn.: „Program przystankowy na lata 2020 – 2025 - Rewitalizacja peronu na p.o. Szklarska Poręba Średnia na linii kolejowej nr 311 Jelenia Góra – Granica Państwa (Jakuszyce)” realizowanego w ramach projektu pn.: „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”.

11541 - 11560 of 11562 Posts