SkyscraperCity banner

1 - 20 of 84 Posts

·
Moderator
Joined
·
13,640 Posts
Discussion Starter #1
W dniu dzisiejszym wspólnie z Burmistrzem Wołowa Dariuszem Chmurą oraz Burmistrzem Żmigrodu Robertem Lewandowskim podpisałem umowę partnerską na realizację projektu „Budowa ścieżek rowerowych w powiecie trzebnickim i wołowskim”.

Na realizację budowy II etapu ścieżek rowerowych w ramach Północnego Centrum Rowerowego Dolnego Śląska Partnerstwo pozyskało dofinansowanie w kwocie 8 075 000,01 zł, z czego otrzymane dofinansowanie przypadające na Gminę Prusice to 1 785 000,00 zł.

W ramach drugiego etapu budowy Północnego Centrum Rowerowego Dolnego Śląska Gmina Prusice wspólnie z Gminą Wołów i z Gminą Żmigród wybuduje ok. 28,59 km ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

W samej Gminie Prusice powstanie 6,7 km ścieżek rowerowych na trasie od drogi krajowej nr 5 przez Krościnę Małą do drogi powiatowej nr 1349D – drogą powiatową nr 1349D przez S5 (nowy wiadukt) – do Jagoszyc – przez Jagoszyce – od Jagoszyc do Chodlewka i Borówka – w Borówku przechodzi z drogi powiatowej nr 1349D na drogę wojewódzką nr DW342 – do terenu zabudowanego Skokowa.

Na terenie Gminy Żmigród powstanie ścieżka rowerowa o długości 12,99 km na trasie Przedkowice – Osiek – Żmigród, zaś w Gminie Wołów zaplanowano wybudowanie 8,9 km ścieżki na odcinku Mojęcice – Lubiąż na trasie rekreacyjno-turystycznej Wołów-Lubiąż.

Trasy rowerowe mają zapewnić ciągłość ruchu rowerowego w Gminach, umożliwiając rowerzystom dostęp do dróg publicznych, miejsc charakterystycznych i atrakcji turystycznych regionu przy jednoczesnej ochronie zasobów przyrodniczych i zmniejszeniu presji na obszary cenne przyrodniczo znajdujące się na terenach Gminy Prusice, Żmigród i Wołów.

Igor Bandrowicz, Burmistrz Prusic, 17.08.2017
https://www.facebook.com/BurmistrzPrusic/posts/1974906239388432
 

·
Moderator
Joined
·
13,640 Posts
Discussion Starter #2
Budują rowerową autostradę o długości 150 km

Pod Wrocławiem powstaje autostrada rowerowa - najdłuższa, bezkolizyjna ścieżka rowerowa na Dolnym Śląsku. Droga będzie liczyła w sumie ponad 150 km. Rowerzyści dojadą nią z Wrocławia do Milicza.W budowę drogi rowerowej pod Wrocławiem zaangażowało się aż siedem podwrocławskich gmin. Chodzi o Milicz, Prusice, Trzebnicę, Oborniki Śląskie, Wołów, Żmigród i Wisznię Małą. Do końca 2018 r. Wrocław zyska 50-kilometrowe połączenie rowerowe z Doliną Baryczy i Stawami Milickimi. Docelowo ścieżka ma liczyć aż 150 kilometrów i kosztować 70 mln zł. Według planów cała inwestycja ma zostać skończona do końca 2019 roku. Na wysokości Machnic (powiat trzebnicki) ścieżka już istnieje, biegnie wzdłuż drogi krajowej nr 5. Także w gminie Milicz wybudowano już 20-kilometrowy odcinek trasy rowerowej - wiedzie ona po śladach dawnej kolejki wąskotorowej.

Według projektu nowa bezkolizyjna droga rowerowa, będzie przebiegać, m.in. przez Prusice, Żmigród, Milicz, aż do serca Stawów Milickich - Grabownicy. Wzdłuż drogi powstanie pięć miejsc przystosowanych do odpoczynku, dwa z nich będą wyposażone w wiaty. Samorządowcy chcą, żeby mieszkańcy Wrocławia przyjechali do podwrocławskich gmin i zostawali tam na noc. Dzięki temu branża turystyczna mogłaby się rozwijać. Autostrada rowerowa będzie prowadzić głównie przez tereny zielone.

Piotr Lech, burmistrz Milicza mówi, że samorządy uzgodniły z wrocławskim magistratem połączenie drogi rowerowej z siecią ścieżek wrocławskich od Psar. Tam kończy się ścieżka z Machnic.

Więcej zdjęć:
http://www.gazetawroclawska.pl/komu...werowa-autostrade-o-dlugosci-150-km,12429758/
 

·
Moderator
Joined
·
13,640 Posts
Discussion Starter #5
Międzymiastowa rowerostrada w budowie [ZDJĘCIA]

Mateusz Kokoszkiewicz
08 września 2017

Szeroka asfaltowa droga dla cyklistów powstaje w okolicach Prusic. W przyszłości nowy szlak połączy Wrocław ze Stawami Milickimi.


Gmina Prusice pozyskała prawie 2 mln zł funduszy unijnych na budowę nowych dróg rowerowych, które połączą Trzebnicę ze Żmigrodem i Miliczem. Inwestycja w dużej mierze będzie przebiegać wzdłuż trasy dawnej kolei wąskotorowej.

Roboty zaczęły się na początku lipca, odcinek w okolicach Pietrowic Małych i Ligotki ma być gotowy pod koniec roku. Przejazd po trasie rowerowej możliwy będzie na razie tylko od strony gminy Żmigród, która planuje inwestycję na trasie z Przedkowic do Żmigrodu. W kolejnym etapie ma powstać połączenie z Trzebnicą, od Wszemirowa przez Pawłów Trzebnicki. Wzdłuż drogi będzie pięć miejsc odpoczynku (z ławkami, koszami na śmieci, stojakami).

Nowa droga dla rowerzystów budowana jest także między Sułowem a Gruszeczką i wokół tej miejscowości. Ta trasa połączy się z istniejącym już asfaltowym szlakiem rowerowym z Sułowa do Milicza. Pozwoli to na dojazd z Milicza do Żmigrodu i Trzebnicy. Natomiast do Machnic (pod Trzebnicą) prowadzi odcinek z Wrocławia znany z biało-czerwonych barierek. Dzięki temu, po zakończeniu wszystkich inwestycji, będzie można przejechać w większości wydzielonymi szlakami rowerowymi ze stolicy Dolnego Śląska do samego Milicza.


TOMASZ PIETRZYK
Źródło i dużo zdjęć tu:
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,22325285,miedzymiastowa-rowerostrada-w-budowie.html
 

·
Moderator
Joined
·
13,640 Posts
Discussion Starter #6
Nadchodzi rewolucja rowerowa

Zarząd województwa w ciągu najbliższych lat wybuduje na Dolnym Śląsku ponad 200 km nowych ścieżek rowerowych Na Dolnym Śląsku od lat bardzo dobrze funkcjonuje turystyka rowerowa. Postawiło na nią wiele samorządów w regionie. Wyznaczono trasy o różnych stopniach trudności. Odpowiednie dla siebie drogi znajdą u nas zarówno miłośnicy rowerów górskich, jak i osoby preferujące płaskie równiny.
Wspomniane trasy często wykorzystują istniejące trakty i drogi, ale powstają też zupełnie nowe ścieżki dedykowane wyłącznie rowerzystom. Bezpieczne, z równymi nawierzchniami, często z towarzyszącą infrastrukturą postojową i urządzeniami do drobnych napraw. Takie właśnie ścieżki finansuje samorząd województwa.

− Na Dolnym Śląsku z roku na rok przeznaczamy coraz więcej pieniędzy na budowę bezpiecznych i nowoczesnych ścieżek rowerowych. Spore sumy wydajemy na poprawę bezpieczeństwa rowerzystów i rozwój turystyki rowerowej w regionie. Do tej pory na projekty rowerowe wydaliśmy ponad 145 mln zł. Dzięki tym pieniądzom nowe ścieżki powstały i powstają w Zgorzelcu, Głogowie, Lubinie, Polkowicach, Oleśnicy, Wrocławiu, Aglomeracji Wałbrzyskiej czy Strzegomiu - mówi marszałek Cezary Przybylski.

− Zależy nam na tym, aby rowerzyści mogli bezpiecznie poruszać się zarówno między miejscowościami, jak i w obrębie miast. Zarząd województwa tylko w tym roku podpisał umowy na dofinansowanie budowy prawie 130 km nowych tras rowerowych oraz stworzenie kilkunastu parkingów typu Park&Ride i Bike&Ride - informuje wicemarszałek Jerzy Michalak. - Właśnie podpisaliśmy umowę na duży projekt rowerowy, który będzie realizowany we Wrocławiu, Kobierzycach i Długołęce. W ramach tego przedsięwzięcia zbudujemy we Wrocławiu i okolicach ponad 40 kilometrów ścieżek rowerowych oraz parking typu Park&Ride, który znajdzie się przy ulicy Boguszowskiej we Wrocławiu. Całość ma kosztować 47 milionów złotych - dodaje.

Rowerowa kraina

Największym obecnie placem budowy ścieżek rowerowych jest chyba Dolina Baryczy. To zresztą obszar, który już dawno temu postawił na rozwój turystyki rowerowej.

- Turystyka rowerowa buduje dzisiaj jeden z potencjałów rozwojowych Doliny Baryczy. Samorządy skorzystały już wcześniej z pomocy unijnej i wybudowały bardzo atrakcyjną ścieżkę rowerową trasą dawnej kolejki wąskotorowej. Trasom towarzyszą wspaniałe widoki. Zostały wyposażone w niezbędną małą architekturę turystyczną. Cały projekt kosztował ok. 6,5 mln zł. Obecne prace są zakrojone na dużo większą skalę - mówi Ryszard Lech, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Samorządowcy z Milicza, Trzebnicy i Wołowa zainicjowali realizację największego dotychczas projektu rowerowego na Dolnym Śląsku. Szlak łączący Wrocław z Doliną Baryczy ma przebiegać wzdłuż trasy dawnej kolei wąskotorowej na terenie powiatu trzebnickiego i milickiego oraz likwidowanej linii kolejowej relacji Wołów - Malczyce.

− W pierwszym etapie zbudujemy 22 km ścieżek na odcinkach Wołów - Mojęcice, Wszemirów - Dobrosławice oraz Przedkowice - Żmigród - Milicz. Prace już trwają. W drugim etapie, który ma zakończyć się w przyszłym roku, wybudujemy kolejne 28 km ścieżek - mówi burmistrz Prusic Igor Bandrowicz, jeden z liderów całego przedsięwzięcia. Ścieżki budowane są zgodnie z najlepszymi standardami - z bezpieczną nawierzchnią, miejscami postojowymi i do odpoczynku.

− Nasz projekt może być realizowany dzięki aktywnej polityce marszałka, który wyraźnie postawił na budowę ścieżek rowerowych. Wiemy, że inwestycja, którą realizujemy, będzie częścią większego projektu - liczącej w sumie 150 km Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej. W momencie powstania będzie to najdłuższa droga rowerowa w województwie - mówi Piotr Lech, burmistrz Milicza. Podobny projekt rowerowy złożyła także Oleśnica, która wraz z gminą Oborniki Śląskie i Wisznia Mała. Tu również dzięki wsparciu samorządu województwa powstanie w najbliższym czasie 15 kilometrów nowych ścieżek oraz parkingi na których dojeżdżający np. do Wrocławia będą mogli zostawić rower i przesiąść w pociąg. Ciekawe projekty rowerowe będą realizowane również na terenie pogranicza polsko-niemieckiego i polsko-czeskiego.

Odrzańska magistrala

Flagowym projektem przyszłości dla samorządu województwa ma szansę powstać na trasie wzdłuż Odry. Koncepcja tzw. Odrzańskiej Drogi Rowerowej zakłada budowę niemal czterystukilometrowej trasy przebiegającej po obu stronach Odry przez teren 25 gmin. Pomyślana jako magistrala, do której będą mogły „wpinać się” kolejne odcinki budowanych tras, ma łączyć i rozszerzać sieć ścieżek na całym Dolnym Śląsku. Realizacja takiego projektu będzie wymagać ogromnego finansowania i współpracy wszystkich leżących wzdłuż Odry samorządów. Na pewno przydałaby się również pomoc ze strony państwa. Zwłaszcza, że samorządowcy myślą o trasie biegnącej wzdłuż całego biegu rzeki, aż po ujście do morza.

− Potrafię sobie wyobrazić, że ścieżki rowerowe, które dzisiaj biegną np. po wałach wzdłuż Odry i jej kanałów we Wrocławiu, będą łączyć kolejne nadodrzańskie miasta. Prace nad takim projektem trwają. Stworzyliśmy już odpowiednią koncepcję, która opracowali fachowcy z Instytutu Rozwoju Terytorialnego. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia będzie przebiegała etapami i na pewno będzie wymagał dużo czasu, ale warto o to zabiegać - przekonuje marszałek Przybylski.

Dolnośląska polityka rowerowa

Województwo dolnośląskie jako jedne z pierwszych w kraju rozpoczęło prace nad własną, kompleksową strategią rozwoju ruchu rowerowego. Już pod koniec 2013 roku zarząd województwa przyjął założenia do programu Dolnośląskiej Polityki Rowerowej na lata 2014- 2020. Dokument, nad którym pracowali wspólnie eksperci i rowerowi aktywiści, został ostatecznie przyjęty w maju tego roku. Wśród wyzwań jakie stawia znalazło się m.in. zwiększenie do 10 proc. udziału komunikacji rowerowej w ruchu miejskim, zmniejszenie ryzyka wypadków rowerowych i stworzenie spójnego systemu infrastruktury rowerowej. Strategia określa także standardy projektowania i budowania dróg rowerowych. Dzięki niej nowe ścieżki oprócz tego, że będą bezpieczne i funkcjonalne, wprowadzą jednolitą -wysoką jakość dla takich inwestycji w całym regionie.

− Chcemy, żeby Dolnośląska Polityka Rowerowa, dzięki regionalnemu ujęciu zachęciła ludzi do korzystania z roweru na co dzień, nie tylko w celach turystycznych i rekreacyjnych. Rower na krótkich dystansach jest najszybszym i niezawodnym środkiem transportu. Wiele regionów europejskich udowodniło, że rower może pełnić ważną rolę transportowo - ekonomiczną, a województwo dolnośląskie ma ku temu szczególne uwarunkowania - wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Źródło: http://www.gazetawroclawska.pl/strefa-biznesu/a/nadchodzi-rewolucja-rowerowa,12527442/
 

·
Registered
Joined
·
199 Posts
Na rozbujanie wątku:
Singletrekami po Górach Kaczawskich już za rok – powstaje raj dla rowerzystów
2017-08-12

Pięć jednokierunkowych ścieżek rowerowych o łącznej długości 52 kilometry ma powstać w ciągu najbliższego roku w lasach wokół Złotoryi. To tzw. singletreki, które od kilku lat są przebojem turystycznym Gór Izerskich, przyciągającym tysiące cyklistów spragnionych wrażeń i rowerowego azylu. Będziemy próbowali ich zatrzymać na Pogórzu i Górach Kaczawskich. Budowa leśnych treków ruszy prawdopodobnie jeszcze jesienią.

Kto jeździł rowerem po singletrekach w okolicach Świeradowa-Zdroju i czeskiego Nowego Miasta, ten wie, o czym mowa. Dziesiątki kilometrów gruntowych ścieżek, szerokich na prawie metr, na których obowiązuje ruch tylko w jednym kierunku, to dla szukających mocniejszych wrażeń rowerzystów prawdziwy raj. Kręte i znakomicie oznakowane, tworzą pętle, wijąc się po lasach i wzdłuż potoków oraz wspinając się na górskie zbocza. To jedyny taki kompleks rowerowy w Polsce i jeden z najlepiej ocenianych na świecie. W ciągu roku ma mu jednak wyrosnąć konkurencja – zaledwie kilka kilometrów od Złotoryi.

Na terenie trzech gmin naszego powiatu powstanie blisko 65 km leśnych ścieżek rowerowych (łącznie z drogami dojazdowymi), które wybudują samorządy i leśnicy przy wsparciu funduszy unijnych. Gmina Świerzawa stworzy singletrek przy górze Zawada w pobliżu Gozdna, miasto Wojcieszów – wokół góry Dłużek, gmina Pielgrzymka – spod Ostrzycy do Czapli i z powrotem, a złotoryjskie nadleśnictwo – jedną ścieżkę na Okole, a drugą w okolicach Rzeszówka. Ta ostatnia połączy się z trekiem wokół Zawady.

Pomysł na singletreki w lasach w okolicach Złotoryi od dłuższego czasu chodził po głowie nadleśniczego Jacka Kramarza, który sam jest zapalonym rowerzystą. Jego zdaniem, choć ścieżki rowerowe to bardzo nowatorska forma udostępnienia lasów, pozwalają pogodzić kilka sprzecznych na pierwszy rzut oka interesów. – Ruch w lasach rośnie, jest duża presja społeczna na tereny chronione. Do lasu idą już nie tylko grzybiarze, jest też coraz więcej rowerzystów. Mamy co pokazać w naszych lasach, ale chcemy też chronić miejsca wrażliwe. Ścieżki pomogą nam odpowiednio ukierunkować ruch w lasach – uważa Kramarz.

Nadleśniczy od jakichś 5 lat namawiał samorządowców powiatu złotoryjskiego, by podjęli się inwestycji w singletreki. Zapewniał, że lasy udostępnią atrakcyjny dla rowerzystów teren – wydzierżawią gminom korytarze przebiegowe na ścieżki. By ich zachęcić, zorganizowano wizyty studyjne w Świeradowie. Dwa lata temu gmina Świerzawa i miasto Wojcieszów opracowały projekty dwóch ścieżek na swoim terenie, a nadleśnictwo dołożyło projekt swojej, na górę Okole. Potem dołączyła jeszcze Pielgrzymka i powstał partnerski projekt „Ochrona cennych przyrodniczo terenów Gór i Pogórza Kaczawskiego poprzez budowę alternatywnych ścieżek i tras rowerowych”. Dwie próby zdobycia dofinansowania spełzły na niczym. Trzecia, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, zakończyła się w lipcu pełnym sukcesem. Na projekt o wartości 4 570 547,10 zł udało się pozyskać z urzędu marszałkowskiego dofinansowanie w wysokości aż 85 proc.

– To naprawdę duża sprawa. Brama po dotację była ciasna, aplikowało ok. 10 podmiotów, w tym takie tuzy jak Jelenia Góra. Nasz projekt uzyskał dofinansowanie jako jedyny. O sukcesie przesądziła zapewne współpraca kilku podmiotów – podkreśla nadleśniczy.

Pięć singletreków to wprawdzie jeszcze nie „rowerowe zagłębie” na skalę znaną z Gór Izerskich, ale w nadleśnictwie liczą na to, że w kolejnych latach powstaną następne ścieżki (m.in. w lesie między Wilkowem i Kondratowem, gdzie jest już gotowy projekt). – Mamy nieco gorszą pozycję wyjściową niż Świeradów, bo choć lasów nam nie brakuje, to nie tworzą zwartego kompleksu. Będziemy się jednak starali połączyć nasze ścieżki w jeden system na bazie dróg gminnych, odpowiednio je znakując – dodaje Kramarz. Złotoryja będzie też konkurować z Izerami większą atrakcyjnością krajoznawczą – większość naszych singletreków będzie prowadzić do wież i platform widokowych na szczytach (Okole, Dłużek, Zawada), które zostaną wybudowane również w ramach projektu. Najwyżej, bo na wysokości ponad 700 m n.p.m., będzie się wznosiła 10-kilometrowa pętla na Okole. Pięknych widoków z niej nie zabraknie.

Poza ścieżkami i wieżami widokowymi w ramach projektu powstaną też 2 infokioski (pod Zawadą i Ostrzycą), a w Pielgrzymce stworzona będzie bezobsługowa wypożyczalnia rowerów (stojaki, terminale, punkty serwisowe). Do tego trzeba dodać wydawnictwa promocyjne, mapy, jest też pomysł na aplikację telefoniczną.

Partnerzy projektu do końca wakacji mają uzupełnić dokumentację, a następnie podpisać umowę na dofinansowanie. To pozwoli ogłosić przetargi na wykonawców ścieżek (każda z gmin zrobi to osobno). – Jesteśmy zdeterminowani, żeby wyłonić ich jeszcze w tym roku – zapowiada Jacek Kramarz, który jest optymistą – wg niego, już za rok na jesieni pierwsi rowerzyści mogliby ruszyć na kaczawskie treki.
http://zlotoryjska.pl/aktualnosc-1-480-singletrekami_po_gorach_kaczawskich_juz.html
Projekt „Ochrona cennych przyrodniczo terenów Gór i Pogórza Kaczawskiego poprzez budowę alternatywnych ścieżek i tras rowerowych” o wartości 4.570.541 zł. otrzymał dofinansowanie dofinansowanie 3.884.965 zł.

Jest to projekt partnerski przygotowany przez Gminę Świerzawa, Nadleśnictwo Złotoryję, Gminę Wojcieszów i Gminę Pielgrzymkę. Jako jedyny z listy 10 projektów został wybrany do dofinansowania. Celem głównym projektu jest „Wzmocnienie mechanizmów ochrony bioróżnorodności na obszarze Pogórza i Gór Kaczawskich poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej umożliwiającej zmniejszenie antropopresji na tereny chronione”.

  • Gmina Świerzawa: Budowa ścieżki rowerowej wokół Góry Zawadniej, budowa wieży widokowej na Górze Zawadniej w Gozdnie, infokiosk, infrastruktura ścieżek
  • Nadleśnictwo Złotoryja : Budowa ścieżki rowerowej wokół Góry Okole (odcinek 1: od parkingu we wsi Lubiechowa do punktu widokowego Okole oraz odcinek 2: poprowadzony w okolicach miejscowości Gozdno i łączący się w miejscowości Rzeszówek ze ścieżką Gminy Świerzawa); Montaż platformy widokowej na istniejącym punkcie widokowym Okole przez Nadleśnictwo Złotoryja (na obszarze gminy Jeżów Sudecki); Infrastruktura ścieżek
  • Gmina Wojcieszów : budowa ścieżki rowerowej wokół Góry Dłużek w Gminie Wojcieszów, budowa wieży widokowej na Górze Dłużek, infrastruktura ścieżek
  • Gmina Pielgrzymka : Budowa ścieżki rowerowej pod Ostrzycą w Gminie Pielgrzymka; wykonanie ścieżki rowerowej Ostrzyca - Czaple o długości 14 km, ścieżka wyposażona będzie w stojaki na rower; zakup bezobsługowej wypożyczalni rowerów i jej elementów składowych (m.in. stojaków, terminali, punktów serwisowych) oraz systemu informatycznego obsługującego wypożyczalnię wraz z dedykowaną stroną www. ; Infokiosk - zakup i montaż.
http://www.zlotoryjanie.pl/artykuly/wiadomosci/zlotoryja-i-okolice/będą-ścieżki-rowerowe/
Trasy na terenie gminy Świerzawa będą liczyć łącznie ponad 20 km (13 km na Zawadzie i prawie 8 koło Rzeszówka):


Singletrek w Pielgrzymce będzie liczył 11,7 km, a łącznie z dojazdami ponad 14 km


Singletrek na Okole będzie miał długość 9,5 km, plus trasy dojazdowe po leśnych drogach:


Trek w Wojcieszowie na Dłużek to 10 km:


całość:


przetarg gminy Wojcieszów: http://gminawojcieszow.bipgmina.pl/...rowych_i_wiezy_widokowej_gmina_wojcieszow_ter
przetarg Nadleśnictwa Złotoryja: http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rd...zamowienia_publiczne/pg_201710100223240497689
 

·
Registered
Joined
·
199 Posts
Na rozbujanie wątku #2:


Polsko-czesko-niemiecki most – unikatowy projekt na styku granic
10 sierpnia 2016
Jeden wspólny most ma połączyć trzy kraje i trzy miejscowości – to pierwsza taka inwestycja w Europie, która będzie realizowana przez trzy samorządy z Polski, Czech i Niemiec. Przeprawa może kosztować z drogami dojazdowymi 10 mln zł. Problem jednak w tym, że Unia Europejska jeszcze nigdy nie finansowała inwestycji na styku trzech państw.
https://wroclaw.tvp.pl/26505878/polskoczeskoniemiecki-most-unikatowy-projekt-na-styku-granic
Lávka na Trojmezí? Pořád není
Hrádek nad Nisou - Výhledově by lávka, která propojí Česko, Německo a Polsko, mohla být nejdříve za 2 roky
O víkendu zaplnily styčný bod mezi Německem, Polskem a Českem stovky lidí. Už několik let probíhají na Trojmezí na konci dubna slavnosti nazvané Společnou cestou. Setkání pro ty, kteří bydlí hned vedle sebe, ač ze tří různých zemí. Od sebe je dělí břehy Nisy.


„Když jsme vstoupili do EU, byla tady obrovská sláva. Přijela spousta potentátů a všichni mluvili mimo jiné o tom, jak se tady postaví most, který by české, německé a polské břehy propojil, aby se lidi k sobě dostali. No, koukáme na sebe z těch různých břehů už deset let a most nikde," popisuje lámanou češtinou důchodce Jürgen Metz z Hartau.

Turistický cíl i symbol spolupráce
První návrhy, jak by turistický most mohl vypadat, zpracovali studenti Technické univerzity a univerzity v Žitavě už v roce 2006. Vítězný návrh počítal s tím, že most bude kruhový a bude se moci i otáčet. Stavba měla být umístěna poměrně nízko nad vodou, aby nerušila ráz krajiny. V případě povodní přes něj měla voda přetékat. „Jenže pak přišly povodně v roce 2010 a bylo jasné, že cokoliv bude stát vodě v cestě, bude nebezpečné. Takže ten původní návrh se musel opustit," říká hejtman a bývalý starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta.

Projekt tak pomalu usínal a teprve nedávno se ho znovu chopil současný hrádecký starosta Josef Horinka. „Vlastně celých těch deset let měla ten projekt na starosti sousední Žitava, teď jsem si to vzal na starosti já a doufám, že budu mít dost síly to dotáhnout do konce. Už proběhlo jednání se zástupci Povodí Labe a projektová kancelář Valbek teď zpracovává novou studii." Základním požadavkem přitom je, aby spodní hrana turistického mostu byla nad hladinou stoleté vody a aby pilíře netvořily překážku v toku Nisy.

Tři země, tři zákony, tři razítka
Na první pohled by se zdálo, že lávky propojující všechny tři země se Trojmezí dočká co nevidět. Podle Horinky to ale tak jednoduché není. „Bohužel, jsme sice všichni ve společné Evropské unii, ale platí u nás jiné stavební předpisy. Jinak to mají v Polsku, jinak v Německu, jinak u nás. Takže strašně dlouho trvalo, než jsme se vůbec dobrali, jak tohle řešit. U nás například máme statut územního řízení, což v Německu neznají, polská strana má také jinou stavební legislativu, všechna tři povodí mají své vlastní předpisy. A neexistuje žádný jednotný orgán, který by tohle celé zaštítil a vydal k tomu rozhodnutí. Prostě Kocourkov."

Na slavnostech „Společnou cestou" se kvůli tomu do Evropské unie pustil i saský poslanec Stephan Meyer. „Myslím, že se stále řeší nepodstatné věci, a to co je pro běžný život občanů důležité, zůstává stranou. Žádný zákon v EU například neřeší, že hranice vedou třeba prostředkem řeky a že je nesmysl, aby se kvůli lávce do sousední země svolával málem zemský parlament. Lidé si tu chtějí postavit malý most pro pěší a cyklisty, ale ty legislativní překážky jsou takové, že v každé zemi musí tu svoji část lávky nakreslit místní projekční kancelář a ta pak vyběhá povolení pro konkrétní část mostu na svém území. Je s tím papírování jako kdybychom tady chtěli postavit jadernou elektrárnu," dodává Stephan Meyer.

Při slavnostech tak český a německý břeh propojil alespoň provizorní most z lešení, který postavila německá strana. „To víte, že by bylo fajn, kdyby tu most propojoval všechny tři země a byl tu napořád a ne jenom jeden den v roce. Jezdíme hodně na kole, určitě bychom ho využili," říká jedna z návštěvnic festivalu Jana Pokorná. Českou část teď s Polskem spojuje alespoň malý dřevěný mostek přes hraniční Oldřichovský potok, na protější louku do Německa už se ale z Čech nedá suchou nohou dostat.

Podle starosty Horinky je tak vysněný most zatím ještě během na dlouhou trať. Pokud půjde vše bez komplikací, mohli by pěší a cyklisté přes most nejdříve za dva roky.
https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/lavka-na-trojmezi-porad-neni-20150428.html
tłumaczenie: https://translate.google.pl/transla...on/lavka-na-trojmezi-porad-neni-20150428.html
Na most v Trojzemí se hledá milion eur. Mluví se o něm už dvanáct let
11. srpna 2016
Nad lávkou, která spojí tři země v místě Trojzemí u Hrádku nad Nisou, Žitavy a Bogatynie, se v Liberci sešli zástupci Polska, Německa a Čech. Snažili se vymyslet, jak zaplatit stavbu mostu, o němž se mluví minimálně dvanáct let. Předběžně má přijít na milion eur.

„Je to jen malá lávka pro pěší a cyklisty a je absurdní, že to musíme řešit na této úrovni,“ zmínil Pavel Farský, místostarosta Hrádku nad Nisou. Stavba už ale začíná dostávat alespoň hrubé obrysy, i když jen na papíře.

„Připravujeme soutěž na projektovou dokumentaci. Problém je, že neexistuje firma, která by ji dokázala zpracovat ve všech třech státech najednou. Je to bohužel dáno i tím, že každá země má své vlastní stavební zákony,“ doplnil místostarosta. Jen projektová dokumentace vyjde na 200 tisíc euro.

Výše částky je daná právě faktem, že se musí zpracovat celkem tři. Český podíl chce hejtman Martin Půta zahrnout do rozpočtu kraje na příští rok.

Podle Piotra Romana, prezidenta polské části Euroregionu Nisa by bylo zřejmě snadnější postavit mosty tři. „Jeden ale vyjde levněji a navíc bude i symbolický,“ prohlásil Roman.

Návrh samotné konstrukce lávky je velmi jednoduchý. Tvoří ji nosná lana, která se stýkají ve středovém prstenci. A délka jednoho pole včetně středové plošiny je 30 metrů.
https://liberec.idnes.cz/plany-na-s...pravy.aspx?c=A160811_095556_liberec-zpravy_tm
tłumaczenie: https://translate.google.pl/transla...c=A160811_095556_liberec-zpravy_tm&edit-text=
Kładka pieszo-rowerowa na Styku Trzech Granic
8 lutego 2017 roku, w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie konsultacyjne poświęcone przygotowaniu do realizacji Projektu pn.: „Budowa turystycznej ścieżki pieszo-rowerowej na trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.

– Podczas spotkania zostały omówione postanowienia przygotowanego projektu umowy o współfinansowaniu zadania inwestycyjnego przez Partnerów Projektu. Podpisanie umowy przewidziano na kolejnym spotkaniu w dniu 31 marca 2017 roku. W dalszej części narady, dyskurs poświęcony został przyjętym założeniom na potrzeby przygotowania opisu przedmiotu zamówienia dla opracowania dokumentacji technicznej obiektu i niezbędnych czynności do podjęcia w najbliższym czasie umożliwiających realizację Projektu. W naradzie uczestniczyli m.in. przedstawiciele miasta Zittau, Hradek nad Nisou, Powiatu Görlitz, UMiG Bogatynia, Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – poinformowała Dolnośląska Służba Dróg i Kolei na swojej stronie internetowej.

Przypomnijmy: na początku 2006 r. przez 5 dni młodzi architekci i inżynierowie, pod okiem kadry naukowej, starali się stworzyć wizje mostu, która w przyszłości zostanie wykorzystana przez władze Małego Trójkąta przy budowie mostu, łączącego Polskę, Czechy i Niemcy. Projekty oceniali wykładowcy wyższych uczelni z Zittau, Liberca i Wrocławia. Tak powstał projekt obrotowego "ronda", które miałoby połączyć trzy kraje.
http://www.bogatynia.info.pl/newsy/wiadomosci/6371-kladka-pieszo-rowerowa-na-styku-trzech-granic
Ogłoszenie nr 500017338-N-2017 z dnia 24-08-2017 r.
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu: Wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania: "Budowa turystycznej ścieżki pieszo - rowerowej na trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.

Celem zamówienia jest wykonanie dokumentacji projektowej, która będzie podstawą do budowy kładki przeznaczonej dla pieszych i rowerzystów, łączącej 3 kraje: Rzeczpospolitą Polską, Republikę Czeską i Republikę Federalną Niemiec.

W ramach zamówienia należy wykonać w języku polskim, czeskim i niemieckim:
Część A: koncepcję trójramiennej kładki nad Nysą Łużycką w miejscu styku granic trzech państw, wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi komunikującymi kładkę z istniejącą infrastrukturą na terenie trzech państw Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Czeskiej, Republiki Federalnej Niemiec i z szacunkowymi kosztami i technologią wykonania.
Cześć B: dokumentację projektową PB i PW, STWiORB oraz część kosztową dla kładki, chodników i ścieżek rowerowych oraz prac towarzyszących wraz z uzyskaniem uzgodnień i decyzji od stosownych organów z terenu trzech państw pozwalających na uzyskanie pozwolenia (-ń) na budowę (i uzyskanie tych pozwoleń), niezbędnych do realizacji prac budowlanych.

(...) [Ad. cz. A] Należy wykonać 2 koncepcje kładki, w tym jedna z nich winna posiadać konstrukcję wstęgową prefabrykowaną - wg dołączonych rysunków. Środek platformy środkowej musi znajdować się dokładnie nad geodezyjnym punktem styku granic trzech państw.
http://dsdik.wroc.pl/przetargi/uslu...-niemiec-wraz-z-infrastruktur-towarzyszc.html
Nazwa wykonawcy: PBW INŻYNIERIA Sp. z o.o.
Cena wybranej oferty/wartość umowy 569 722,47

Termin wykonania zamówienia:
15.10.2017 – przekazanie kompletnego projektu budowlanego (po uzyskaniu pozytywnej opinii Zespołu Opiniowania Projektu Zamawiającego);
30.11.2017 - uzyskanie pozwolenia na budowę w 3 państwach i przekazanie kompletnego projektu wykonawczego (po uzyskaniu pozytywnej opinii ZOP Zamawiającego);

uzgodniona koncepcja kładki, opracowana przez biuro Valbek:
wizualizacje, Valbek:


inna koncepcja, styczeń 2017, GrafikaPro
 

·
Registered
Joined
·
1,423 Posts
http://www.lubin.pl/lubin-ma-sciezki-a-legnica-rowery/

Mamy już ścieżki, teraz pora na rowery?

Czy w Lubinie pojawią się rowery miejskie? Taki pomysł już od roku analizują radni miejscy. – Teraz prawdopodobnie przedstawimy go prezydentowi jako jeden z projektów w przyszłorocznym budżecie – tłumaczy Tomasz Kulczyński, przewodniczący klubu Lubin 2006 w radzie miejskiej.

W Lubinie wciąż przybywa nowych ścieżek rowerowych
Wprowadzenie rowerów miejskich zaproponował właśnie radny Kulczyński. – Spodobał mi się projekt, który realizuje Wrocław, a że w Lubinie mamy świetnie rozwiniętą infrastrukturę i całą sieć ścieżek rowerowych, pomyślałem, że fajnie byłoby spróbować również u nas – tłumaczy.

Radni zaprosili do Lubina przedstawicieli firmy Nextbike, tej samej, która realizuje projekt w stolicy Dolnego Śląska. – Poznaliśmy wszystkie aspekty wprowadzenia tego systemu w Lubinie. Rozmawialiśmy o tym, ile stacji byłoby potrzebnych, ile i jakich rowerów, jakie byłyby koszty – wylicza radny Kulczyński.

W projekt zaangażowali się głównie radni Lubin 2006. Opracowano wersję testową projektu dla Lubina. – Ta kosztowałaby około 120 tys. zł, co uwzględnia kilka testowych stacji na terenie całego miasta – oświetlonych i monitorowanych – oraz różne rodzaje rowerów, bo na tym zależało radnym. Chcielibyśmy na przykład, żeby pojawiły się też tandemy – mówi Tomasz Kulczyński.

Teraz radni zbierają listę inwestycji i zadań, które przedstawią prezydentowi jako propozycje do przyszłorocznego budżetu. Rower miejski jest jednym z analizowanych pomysłów. – Wciąż jednak zastanawiamy się nad zasadnością tego projektu. Czy skoro mamy darmową komunikację to mieszkańcy będą też korzystać z rowerów? Chcielibyśmy poznać opnie lubinian, dlatego zapraszamy do kontaktu z nami poprzez biuro rady miejskiej – zachęca Kulczyński.


W Lubinie wciąż przybywa nowych ścieżek rowerowych
 

·
Registered
Joined
·
1,423 Posts
http://www.openstreetmap.org/#map=14/51.4247/16.1153

http://www.lubin.pl/rowerem-przez-powiat/
Rowerem przez powiat

Gminy naszego powiatu stawiają na rozwój turystyki! Lada moment wędrowcy, rowerzyści czy kajakarze będą mogli korzystać z bogatej sieci tras, szlaków i infrastruktury hotelowej. Już wkrótce także na mapie gminy Lubin pojawi się nowa ścieżka rowerowa – jej budowa została zaplanowana na nadchodzący rok.

W najbliższych latach możemy się spodziewać wielu nowych inwestycji w branży turystycznej. Przedsięwzięcia, zwłaszcza realizowane na terenach wiejskich, mają duże szanse na unijne dotacje. Samorządy i przedsiębiorcy mogą między innymi liczyć na wsparcie Lokalnych Grup Działania – Wrzosowej Krainy i Krainy Łęgów Odrzańskich. Gminy Ścinawa i Rudna planują rozwijać między innymi turystykę wodną, a ścinawski magistrat zapowiedział już powstanie ścieżki rowerowej wzdłuż nasypu kolejowego Prochowice – Ścinawa.

Na turystykę stawia też gmina Lubin. Nieczynne od ponad 30 lat torowisko na trasie Lubin – Chocianów zamieni się w ścieżkę rowerową. Jako pierwszy powstanie odcinek Obora – Szklary Górne, na ten cel w przyszłorocznym budżecie zabezpieczono ponad milion złotych. Docelowo ścieżka biegnąca starym torowiskiem ma prowadzić do Chocianowa, a być może nawet do Przemkowa.

W przyszłym roku ma powstać jej pierwszy fragment: dwukierunkowa ścieżka o długości ok. sześciu kilometrów. Trasa zacznie się na skrzyżowaniu ulicy Malinowej z działką nr 385/6 w miejscowości Obora i poprowadzi przez działki nr 408, 409, 311 oraz 302/2 aż do Szklar Górnych. W większości będzie przebiegać przez tereny zadrzewione. Prace będą wykonane etapami, w miejscach obsługi rowerzystów powstaną też elementy małej architektury, zapewniające m.in. możliwość wypoczynku lub schronienia się przed deszczem.

W przyszłym roku w gminie planowane jest także wykonanie dokumentacji projektowej ścieżki rowerowej na trasie Lubin – Siedlce, która będzie kontynuację już istniejącej miejskiej ścieżki. Na całym 3,5–kilometrowym odcinku dwukierunkowa trasa przebiegać będzie wzdłuż drogi krajowej nr 36.
http://miedziowe.pl/content/view/81902/78/
Na grzyby i jagody rowerem po nieczynnych torach
Na początek Obora - Szklary Górne


Miłośnicy jazdy rowerem już zacierają ręce. Gmina wiejska Lubin chce przebudować nieczynne torowisko na ścieżkę rowerową. Chodzi o dawny szlak kolejowy na odcinku z Lubina do Chocianowa. Pierwszy etap tej inwestycji o długości około sześciu kilometrów z Obory do Szklar Górnych rozpocznie się w 2017r. Melodią przyszłości jest wybudowanie ścieżki aż do Przemkowa.

Na budowę pierwszego odcinka ścieżki rowerowej łączącej Oborę ze Szklarami Górnymi, gmina wiejska Lubin zarezerwowała w przyszłorocznym budżecie ponad milion złotych. Projekt zakłada budowę na nieczynnym torowisku dwukierunkowej ścieżki rowerowej o długości około sześciu kilometrów. W zakresie zadania zostaną uwzględnione elementy tzw. małej architektury dla komfortu rowerzystów, czyli miejsca wypoczynku i schronienia się przed deszczem. Docelowo ścieżka rowerowa biegnąca starym torowiskiem ma prowadzić do Chocianowa, a być może nawet do Przemowa.

W przyszłym roku planowane jest także wykonanie dokumentacji projektowej ścieżki rowerowej na trasie Lubin - Siedlce. Tam plany zakładają budowę 3,5-kilometrowej ścieżki rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 36. O potrzebie budowy nowych ścieżek rowerowych na nieczynnych szlakach kolejowych mówiono m.in. w maju ubr. na spotkaniu w Miłoradzicach wójtów i burmistrzów skupionych wokół lokalnych grup działania: "Wrzosowej krainy" i "Dolnośląskiej krainy karpia".

- Turystyka to jest domena "Wrzosowej krainy", zajmujemy się tym od ponad 10 lat. Mieszkamy w regionie, który tak naprawdę jest mało turystyczny, bo przecież nie mamy jezior, morza ani gór, stąd musimy dać z siebie inną ofertę dla turystów. Jednym z takich pomysłów jest właśnie wykorzystanie nieczynnych szlaków kolejowych na ścieżki rowerowo - rolkowe. Mamy w pełni zinwentaryzowany szlak na odcinku Lubin - Chocianów - Przemków - mówi Barbara Sulma, szefowa Lokalnej Grupy Działania "Wrzosowa Kraina".

Plany budowy ścieżek rowerowych na dawnych torowiskach są wpisane do strategii rozwoju lokalnego, która będzie realizowana do 2022r.

http://www.bip.ug-lubin.dolnyslask.pl/dokument,iddok,10252,idmp,237,r,o
BUDOWA ŚCIEŻKI ROWEROWEJ W GMINIE LUBIN NA ODCINKU OBORA -SZKLARY GÓRNE – ETAP I


http://www.lubin.pl/sciezka-zamiast-torow/
Ścieżka zamiast torów

Ruszyła budowa ścieżki rowerowej na odcinku Obora – Szklary Górne, która przebiegać będzie śladem dawnego torowiska kolejowego. Docelowo ścieżka ma mierzyć 6,2 km. W obecnym, pierwszym etapie wykonana zostanie na prawie trzykilometrowym odcinku. Jest szansa, że inwestycja uzyska dofinansowanie ze środków zewnętrznych.Ścieżka posiadać będzie nawierzchnię asfaltową o szerokości 2 m z obustronnymi poboczami umocnionymi humusem.

W zdecydowanej większości jej trasa przebiegać będzie przez tereny zadrzewione.

Długość odcinka ścieżki wykonywanej w ramach etapu pierwszego wynosi ok. 2 900 mb i przebiega od skrzyżowania działki nr 311 z działką nr 304 w Szklarach Górnych do granicy działek nr 409 i 408 w miejscowości Obora.

Wartość umowna robót budowlanych realizowanych w ramach etapu pierwszego wynosi ok. 800 tys. zł.

W kolejnych etapach planowana jest kontynuacja budowy ścieżki na odcinku długości około 1100 metrów, do końca obrębu Szklary Górne oraz na terenie miejscowości Obora począwszy od działki 408 do skrzyżowania z ulicą Malinową.

W następnych etapach zostaną również uwzględnione elementy małej architektury w miejscach obsługi rowerzystów, zapewniających m.in. możliwość wypoczynku lub schronienia się przed deszczem.

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie budowy ścieżki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014–2020. Dotacja na zadanie, które ma zamknąć się kwotą około 1,3 mln zł mogłaby wynieść nawet 820 tys. zł. Wniosek czeka obecnie na ocenę formalną i merytoryczną.

Wcześniej o projekcie pisaliśmy TUTAJ.

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=141827574&postcount=1739
Około 3 kilometrowy fragment ścieżki rowerowej między Oborą a Szklarami Górnymi został już skończony. Jedzie się bardzo fajnie, rowerzystów na trasie bardzo dużo. Teraz tylko trzymać kciuki żeby powstały kolejne fragmenty aż do Chocianowa.

 

·
Registered
Joined
·
24,115 Posts
:)

W czwartek skończy się sezon Legnickiego Roweru Miejskiego. Przez siedem miesięcy skorzystano z niego 39 tysięcy razy. Urząd miasta zapowiada, że w przyszłym roku wypożyczalnię jednośladów rozbuduje.
Rower miejski stał się niewątpliwym hitem sezonu 2017. Był atrakcją miasta, a legniczanie go pokochali. Mieliśmy znacznie więcej stacji i pojazdów, niż w poprzednim sezonie. Każdego miesiąca padały rekordy wypożyczeń – cieszy się prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.

Urząd miasta opublikował statystyki. Wynika z nich, że średni czas jednego wypożyczenia w tym roku to 29 min. i 4 sek. To dłużej, niż ogólnopolska średnia. Najpopularniejszym miesiącem wypożyczeń był sierpień. Rowery wypożyczono wtedy 8176 razy.

W systemie zarejestrowanych jest ponad 4100 użytkowników. Z rowerów w Legnicy skorzystało również ponad 500 osób, które wcześniej miały konta w innych systemach Nextbike, m.in. we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu. Wypożyczyli oni rowery ponad 5300 razy.

- System LRM wzbogaca ekologiczny charakter transportu publicznego i jego atrakcyjność, a wśród mieszkańców zapanowała moda na rowerowe eskapady. W kolejnych trzech latach zamierzamy ten system rozszerzać – dodaje prezydent Krzakowski.

Najpopularniejszą stacją rowerową w tym roku była ta na placu Wilsona. Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajmują stacje przy al. Piłsudskiego/Horyzontalnej na os. Kopernika i na pl. Słowiańskim. Najpopularniejsza trasa to pl. Wilsona - Piłsudskiego/ Horyzontalna.
http://fakty.lca.pl/legnica,news,67700,Ratusz_podliczy_rower_miejski_39_tys_wypo_ycze_.html
 
  • Like
Reactions: Erni79

·
Moderator
Joined
·
13,640 Posts
Discussion Starter #13
Końcówka prac nad siecią dróg rowerowych na Dolnym Śląsku

Przemek Gałecki 2017-11-23

Trzynaście tras, które mają w sumie blisko 2000 kilometrów długości. Instytut Rozwoju Terytorialnego kończy prace nad koncepcją sieci głównych tras rowerowych województwa dolnośląskiego.

Dokument jest już po konsultacjach społecznych. Po jego przyjęciu samorządowcy będą mogli zdecydowanie przyśpieszyć budowy nowych dróg rowerowych. Był to jeden z głównych tematów Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego, który dziś trwa we Wrocławiu. Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego tłumaczy, że wytyczenie tras to element całej polityki rowerowej na Dolnym Śląsku.

Instytut Rozwoju Terytorialnego przygotował również standardy projektowe i wykonawcze dla infrastruktury rowerowej, czyli gotową dokumentację jak, gdzie i z czego budować trasy rowerowe.

Poza tym rozmawiano o możliwości, że w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim powstanie stanowisko oficera rowerowego. Zdaniem Agnieszki Imieli, ze stowarzyszenia „Akcja Miasto” urzędnicy dedykowani do polityki rowerowej to czysty zysk dla mieszkańców regionu.

W Instytut Rozwoju Terytorialnego powstała pełna koncepcja Dolnośląskiej Polityki Rowerowej, która zakłada m.in. wytyczenie głównych dolnośląskich tras rowerowych i wprowadzenie standardów budowy takich dróg. Więcej na ten temat dziś w publicystyce Radia Wrocław po godzinie 21.


fot. Andrzej Owczarek
Źródło:
http://www.radiowroclaw.pl/articles...c-nad-siecia-drog-rowerowych-na-Dolnym-Slasku
 

·
bezrobotny
Joined
·
7,186 Posts
Nie napalałbym się za bardzo na te trasy.
Przyjrzyjcie się przebiegom: http://geodpr.irt.wroc.pl:8080/dpr/
Głównie istniejącymi bocznymi drogami i nie będzie tam osobnych dróg dla rowerów. Po drugie IRT tylko planuje, a budować mają to głównie gminy. Nie widzę szans na jakaś spójność.
Najbardziej obiecująca byłaby trasa wzdłuż Odry, a tam z kolei nakłady inwestycyjne byłyby ogromne. Chętnie poczekam i zobaczę co im z tego wyjdzie, ale nie jestem optymistą.
 

·
Registered
Joined
·
575 Posts
http://www.radiowroclaw.pl/articles...moze-byc-najdluzsza-trasa-rowerowa-w-regionie

Z Zamku Kliczków do Zamku Grodziec rowerem w niespełna dwie godziny

Samorządowcy chcą połączyć drogą dla cyklistów dwa zabytkowe zamki: Kliczków i Grodziec. Blisko 40-kilometrowa, nowoczesna trasa rowerowa między wartowniami w przyszłości może zostać wydłużona. Jeśli skrzyżuje się ona z drogą wzdłuż Zagłębia Miedziowego, będzie najdłuższym traktem dla cyklistów na Dolnym Śląsku.

- Ta inwestycja wyszła już poza sferę planowania - przyznaje Mirosław Haniszewski, wójt gminy Warta Bolesławiecka. I dodaje: - W tym roku wykonaliśmy za 1,5 miliona złotych odcinek około czterech kilometrów między Wartą Bolesławiecką a Iwinami. Ścieżka rowerowa jest już do dyspozycji mieszkańców.

Cała trasa między zamkami w sporej części ma przebiegać na dawnym torowisku. Samorządy już kilkanaście lat temu przejęły te tereny od kolejarzy. Dzięki zespoleniu gruntów, projekt drogi dla cyklistów ma spore szanse na dotację z Unii Europejskiej.

- Dzisiaj mamy już miejsca postojowe dla rowerzystów. Są zadaszone - rowerzysta może sobie usiąść na chwilę, odpocząć. Marzą nam się również miejsca do naprawy rowerów- mówi Mirosław Haniszewski.
 

·
Registered
Joined
·
575 Posts
http://czadrow24.pl/sciezka-rowerowa-kamienna-gora-krzeszow-13

Gmina Kamienna Góra ogłosiła przetarg na budowę ścieżki rowerowej relacji Kamienna Góra – Krzeszów.

Przedmiot zamówienia stanowi wykonanie robót budowlanych w formule „zaprojektuj i wybuduj” obejmujących budowę ścieżki rowerowej (drogi rowerowej) o długości ok. 5,066 km, na terenie nieczynnej linii kolejowej nr 330 relacji Kamienna Góra – Krzeszów, oraz łącznika drogowego o długości ok. 0,252 km pomiędzy przedmiotową ścieżką rowerową a drogą powiatową nr 3468D łączącą Kamienną Górę i Krzeszów (Czadrów, droga do byłej stacji kolejowej).

Więcej informacji na temat tej trasy:
https://pl-pl.facebook.com/Ścieżka-rowerowa-Kamienna-Góra-Krzeszów-298440863841353/
 

·
Registered
Joined
·
84 Posts
Z fb "Dolina Baryczy - Kraina Możliwości" :

Otwarcie Ścieżki Rowerowej Sułów – Gruszeczka.
Inwestycja połączy Wrocław z Doliną Baryczy przez trzy powiaty: trzebnicki, milicki i wołowski.

Obecnie trwają prace nad budową dróg rowerowych w Gminie Prusice od Wszemirowa przez Prusice, Pietrowice Małe i Ligotkę do Dobrosławic (do granicy z Gminą Żmigród) i w Gminie Żmigród, a także rozpoczęły się w Gminie Wołów. W sumie do końca czerwca w ramach I etapu powstanie 22,27 km nowych dróg rowerowych.

 

·
post-kielecki scyzoryk
Joined
·
2,307 Posts
Porzygać się będzie można, gdy wzdłuż trasy będzie się natykać na powtarzalne wiaty-stacje, obrzydliwie zunifikowane wzornictwo miejsc do posiedzenia, koszy itp., od czapy ustalane lokalizacje.
Prosta, delikatnie mówiąc, polska szkoła kreowania "przestrzeni turystycznej" w pełni rozkwitu.
 

·
Registered
Joined
·
1,423 Posts
http://miedziowe.pl/content/view/86481/189/

Już można odpowiadać na pytania
Ankieta do końca marca


Zawiera blisko 50 pytań, a jej wypełnienie zajmuje zaledwie kilka minut. Chodzi o funkcjonowanie systemu rowerowego w Głogowie. Stowarzyszenie Bardziej Głogów wraz z prezydentem miasta zapraszają do udziału w ankiecie internetowej.

Wyniki ankiety pozwolą poznać potrzeby fanów jednośladów oraz usprawnić system ścieżek i szeroko rozumianej infrastruktury rowerowej.

Rozwijając miasto musimy patrzeć nie tylko na potrzeby kierowców, ale również rowerzystów oraz pieszych. Chodzi o to, żeby żadna z tych grup nie dominowała. W ankiecie przede wszystkich pytamy o zagadnienia związane z oczekiwaniami w stosunku do samorządu,. Czego mieszkańcy od nas oczekują, jakich przebiegów rowerowych i gdzie powadzić inwestycje? Pytamy też o to, o czym myślimy od dłuższego czasu. Chodzi o utworzenie w mieście systemu wypożyczalni rowerów - mówi Piotr Poznański, zastępca prezydenta miasta.

Badanie ankietowe trwa do 31 marca. Można je znaleźć tutaj:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeB0IxLIHfbaol2BUeltPI8vp82sttTvZeJqOzEbK2g5gMyag/viewform
 

·
Registered
Joined
·
2,593 Posts
Nie napalałbym się za bardzo na te trasy.
Przyjrzyjcie się przebiegom: http://geodpr.irt.wroc.pl:8080/dpr/
Głównie istniejącymi bocznymi drogami i nie będzie tam osobnych dróg dla rowerów. Po drugie IRT tylko planuje, a budować mają to głównie gminy. Nie widzę szans na jakaś spójność.
Najbardziej obiecująca byłaby trasa wzdłuż Odry, a tam z kolei nakłady inwestycyjne byłyby ogromne. Chętnie poczekam i zobaczę co im z tego wyjdzie, ale nie jestem optymistą.
Masz rację. Jako przedstawiciel jednej z gmin składałem uwagi do tych dokumentów planistycznych. Ogólnie to oni tylko wydają dokumenty planistyczne a o finansowanie niech martwią się gminy.
 
1 - 20 of 84 Posts
Top