SkyscraperCity banner

61 - 66 of 66 Posts

·
Registered
Joined
·
1,272 Posts
https://24jgora.pl/artykul/single-track-szklarska/832342

Single Track Szklarska Poręba otwarty. 21 km po Górach Izerskich

Adrian Klimas
26/10/2019 12:59

To długo oczekiwana inwestycja w Szklarskiej Porębie. W niezwykle malowniczej scenerii Gór Izerskich otwarto dziś oficjalnie trasę rowerową typu single track.

To kolejna inwestycja w jednokierunkowe trasy rowerowe w naszym regionie. Wcześniej podobne powstały w Świeradowie Zdroju i Jeleniej Górze.

Otwarta dziś trasa to 21. kilometrowa pętla przebiegająca przez niezwykle malownicze tereny, zaczyna się na Polanie Jakuszyckiej i prowadzi do Kopalni Stanisław. Stamtąd biegnie na Wysoki Kamień i dalej w stronę Zakrętu Śmierci. W jego rejonie zakręca i brzegiem lasu prowadzi nad górnymi dzielnicami miasta w rejon Chatki Robaczka. Tam odbija z powrotem w stronę Jakuszyc. Single Track posiada 3 punty dostępowe: 1. dworzec kolejowy Szklarska Poręba Górna 2. przystanek kolejowy Szklarska Poręba Jakuszyce 3. kopalnia kwarcu STANISŁAW W każdym punkcie dostępowym znajduje się tablica z mapą i regulaminem, pompka stacjonarna z kompletem narzędzi rowerowych.

Niewątpliwym walorem wyróżniającym single tracki w Szklarskiej Porębie jest urozmaicenie i piękno terenów Dzięki temu jadąc całą pętlą nie będzie można się nudzić –są spokojne odcinki wijące się po łagodnych stokach, jak i ciekawsze odcinki kluczące wśród drzew, z przejazdami koło skał, przez urokliwe potoczki i A widoki z niektórych miejsc aż zapierają dech w piersiach. trasa jest przy tym łatwa, bez przeszkód i stopni trudności. Doskonale nadaje się do rodzinnych wycieczek zwłaszcza z dziećmi i nie wymaga jakiegoś specjalnego single trackowego doświadczenia.

Punkty dostępowe zlokalizowane przy stacjach kolejowych Szklarska Poręba Górna i Szklarska Poręba Jakuszye umożliwiają łatwy dojazd do single tracku a dzięki przebiegającej tam linii Kolei Izerskiej część podjazdu można pokonać pociągiem.

Wykonawcą single tracków jest Firma Handlowo-Usługowo-Transportowa "Paweł" ze Szklarskiej Poręby, Trasę zaprojektowała fundacja POMBA .

Łączna wartość wydatków kwalifikowanych wynosi 1.464.231,08 zł Dofinansowanie: 1.244.596,42 zł (85%)

 

·
Registered
Joined
·
1,272 Posts
https://www.lubin.pl/wybuduja-sciezke-polacza-gminy/

Wybudują ścieżkę, połączą gminy

Ruszyła długo oczekiwana inwestycja. Jeszcze w tym roku powstanie 9 kilometrów ścieżki rowerowej pomiędzy Ścinawą i Prochowicami. Docelowo trasa ta ma połączyć obie gminy i być ciekawą ofertą turystyczną dla mieszkańców.

Podpisana jeszcze w grudniu ubiegłego roku umowa zakłada budowę asfaltowej ścieżki rowerowej o szerokości 3 metrów oraz łącznej długości około 9 kilometrów na odcinku Wielowieś-Ścinawa wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Postępowanie wygrało Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego z Głogowa, które w styczniu rozpoczęło prace. Obecnie wykonawca wyrównuje trasę i przygotowuje teren pod warstwę asfaltową na pierwszym odcinku, tj.: od nieczynnego przejazdu kolejowego przy drodze na Ręszów do skrzyżowania dawnego torowiska z drogą przed miejscowością Sitno.

Budowa ma się zakończyć jesienią. Inwestycja będzie kosztowała 4,4 mln zł, gmina Ścinawa realizuje to przedsięwzięcie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczpospolita Samorządna.

Ścieżkę rowerową z drugiej strony będą też budować Prochowice. Dzięki temu – po połączeniu obu tras – mieszkańcy obu gmin otrzymają ciekawą ofertę turystyczną. Ścieżka od Prochowic do Ścinawy ma mieć 5,5 km, właśnie rozpoczęto tam prace projektowe. Oba samorządy chcą też podpisać porozumienie w sprawie tej turystycznej i proekologicznej inwestycji.

Przypomnijmy, że pod koniec 2018 roku do użytku została oddana pierwsza część ścieżki rowerowej w ciągu przebudowanej ulicy Legnickiej, wydłużona do nieczynnego przejazdu kolejowego na drodze w kierunku Ręszowa. Łącznie w pasie powiatówki wybudowano wówczas około 2 kilometrów oświetlonej trasy dla cyklistów. W tym roku, do dyspozycji miłośników jednośladów, będzie koleje 9 kilometrów ścieżki rowerowej.

– Rozwijając cały projekt współpracujemy z burmistrz Alicją Sielicką. Prochowice widzą potencjał tego przedsięwzięcia – wyjaśnia burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Oprócz połączenia naszych dwóch miast ekologiczną i naprawdę malowniczą trasą, docelowo myślimy również o dotarciu z Prochowic do Rogowa Legnickiego i przez most na Odrze do samego Lubiąża po drugiej stronie rzeki, a więc do niezwykłej atrakcji, jaką jest znajdujący się tam pocysterski klasztor. Chcemy powiązać drogę rowerową z ofertą żeglowania po Odrze, co w przyszłości ma stanowić atrakcyjną ofertę turystyki weekendowej. W nasze plany włączył się także samorząd Wołowa i burmistrz Dariusz Chmura, wszyscy współpracujemy przy realizacji tego przedsięwzięcia w ramach Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna – dodaje.
 

·
Registered
Joined
·
552 Posts
:
Michał Bobowiec - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego
Dziś podpisałem umowę na dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej 🚴🏼‍♂️na odcinku Książęca Wieś – Gruszeczka w gm. Trzebnica ( ścieżki 5,96 km); Połączy ona Starostwo Powiatowe w Trzebnicy- Powiat Trzebnickii i milicki. 💰 Całkowita wartość projektu: 2,8 mln PLN, kwota dofinansowania: 2,3 mln PLN
⏭To kolejny odcinek drogi dla rowerów w Dolnośląska Kraina Rowerowa. To obszar na północ od Wrocławia, w Dolinie Baryczy, niezwykle atrakcyjny dla turystów. Rodzinna wyprawa w okolice Stawy Milickie to doskonała propozycja dla osób preferujących turystykę weekendową. Budowana sieć dróg umożliwia bezpieczne zwiedzanie tych przepięknych przyrodniczo terenów.
 

·
#1
Joined
·
83 Posts
Rowerowa serpentyna nad zalewem potrzebuje jeszcze miesiąca (FOTO)

Ostrożnie na zejściu do zalewu – zaczęło się tam wylewanie nawierzchni drogi rowerowej. Złotoryjski ratusz apeluje, by na razie powstrzymać się od wchodzenia czy wjeżdżania na nieskończoną ścieżkę. Będzie można z niej korzystać bez przeszkód prawdopodobnie już pod koniec maja.
Do zakończenia budowy pozostało kilka tygodni, ale złotoryjanie nie czekają na oficjalne otwarcie. Droga rowerowa, choć jeszcze bez tej właściwej nawierzchni z mieszanki betonowej, jest już na tyle utwardzona, że można po niej przejść bez obaw o ugrzęźnięcie czy nawet na upartego przejechać rowerem. Gdy w ostatnich dniach rząd poluzował obostrzenia związane z epidemią, chwilami było tutaj ponoć „tłoczno jak na Basztowej”. Rowerzyści, piechurzy z kijkami, spacerowicze z psami, których przyciąga biała (na razie, dzięki odcieniowi tłucznia stabilizującego szlak) wstęga wijąca się po wzgórzu nad zalewem niczym górska serpentyna, pojawiają się na ścieżce, gdy na fajrant schodzą robotnicy. I na bieżąco ją „testują”.
Trzeba jednak pamiętać, że to wciąż plac budowy. Od środy wylewana jest docelowa nawierzchnia z betonu. Wykonawca zaczął od najdalszego zakątka ścieżki. To jeden z najbardziej newralgicznych momentów inwestycji. – Prosimy mieszkańców, by nie spacerowali po schnącej warstwie, bo powoduje to straty i konieczność poprawek, co z kolei przesuwa w czasie oddanie drogi do użytku – apelują pracownicy Urzędu Miejskiego w Złotoryi, który zlecił wybudowanie drogi przez las nad zalewem.
W trakcie poszerzania jest również obecnie pomost biegnący wzdłuż zalewu. Zdjęte zostały już deski, wkrótce zapewne znikną także barierki. Pomost będzie stanowił część drogi rowerowej, choć nie w całości. Rowerzyści będą na niego wjeżdżać od strony zbiornika osadowego, by mniej więcej w połowie zjechać w prawo do lasu, na wymagający podjazd wspinający się zakosami w kierunku ogrodów działkowych.
Droga do zalewu, stanowiąca część ponad 9-kilometrowej pętli rowerowej wokół Złotoryi, jest już wyraźnie zaznaczona w terenie i w zasadzie jej kształt niewiele się zmieni. Wyjątek stanowi fragment zaraz przy osiedlu. Różnica poziomów, mimo narzucenia ton ziemi, jest tu nadal na tyle duża, że trzeba będzie zrobić jeszcze jeden zakos, co wyłagodzi podjazd do ul. Nad Zalewem.
Na razie prace przebiegają zgodnie z planem, choć strome zbocze stanowi wyzwanie zarówno dla ekipy budowlanej, jak i dla rowerzystów. Tam, gdzie droga mocno wrzyna się w zbocze, jak przy końcu zjazdu do zalewu, wykonawca musiał wzmocnić skarpy drewnianymi balami, by się nie osunęły. W najbardziej niebezpiecznych miejscach zjazdu mają być ustawione barierki ochronne. W terenie widać też już lokalizację niektórych miejsc postojowych, które na razie mają formę niewielkich cypelków na skarpach. Będzie ich aż 6, głównie na podjeździe.
Dodajmy, że dzięki inwestycji będzie można objechać rowerem cały zalew. Wykonawca wyrównał też niewielki fragment ścieżki wzdłuż brzegu prowadzącej od wylotu jaru do drewnianego pomostu przy pałacyku, likwidując kilka schodków w pobliżu skalnej jamy.
89322
Tu jeszcze dwa artykuły o projekcie ścieżek rowerowych w Złotoryi.

Nie ma zejścia nad zalew

Droga rowerowa do zalewu na mapie. Kiedy w terenie?
 

·
Registered
Joined
·
1,272 Posts
Między Prochowicami a Lubiążem wybudowano nowe wały przeciwpowodziowe a na nich ścieżkę rowerową. Byłem bardzo miło zaskoczony bo nic o tej inwestycji wcześniej nie słyszałem. Ładna trasa, w kilku miejscach jeszcze nie skończona ale da się już przejechać cały odcinek od Prochowic (przedłużenie ul. Powstańców Warszawy) do prawie samego mostu nad Odrą w Lubiążu.

Link do mapy: OpenStreetMap

96084919_10216565918367460_8761902389587345408_n.jpg 
61 - 66 of 66 Posts
Top