SkyscraperCity banner

861 - 880 of 890 Posts

·
Registered
483 Posts
Podobnie ciekawe co kryje się pod hasłem "40 autonomicznych pojazdów elektrycznych". Pojazdów szynowych bez maszynisty to nawet w metrze u nas nie ma, a drogowe to póki co czyste SF.

·
Registered
25,052 Posts
Podobnie ciekawe co kryje się pod hasłem "40 autonomicznych pojazdów elektrycznych". Pojazdów szynowych bez maszynisty to nawet w metrze u nas nie ma, a drogowe to póki co czyste SF.
To są bajki Wilda.U nich w rodzinie normalne,że opowiadają bajki.

Ciekawe, co oznaczają te „wysokoefektywne” pojazdy. Może chodzi o wysokopojemny tabor piętrowy?
Pewnie wodór czy baterie.

Nie wiem czy marszałek dostanie wsparcie chociażby na HZT bo o EZT się nie martwię,gdyz Unia dąży do redukcji emisji CO2.

• Like
Reactions: kzabek

·
Dolny Śląsk
279 Posts
Czyli:
  • 20 EZT - bardzo prawdopodobne
  • 8 dwuczłonowych SZT - mało prawdopodobne
  • 2 trójczłonowych HZT (elektryczno-spalinowe) - czyli wykorzystanie całości opcji od Newagu, jak mniemam - prawdopodobne
Wątpliwości o co chodzi:
  • 40 autonomicznych pojazdów elektrycznych (pewnie busiki, które miałyby dowozić do przystanków kolejowych - tutaj to chyba s-f, chyba ze chodzi o jakieś motoraki bateryjne (np na Chocianów). Brak tu słowa kolejowe
  • 12 "wysokoefektywnych elektrycznych pojazdów kolejowych" (co to oznacza?) - wątpliwe, nie wiadomo o co chodzi, a może to tutaj motoraki bateryjne. Ewentualnie składy push-pull lub piętrowe?

·
Registered
368 Posts
Rozumiem, że Wild chce jeździć takimi pojazdami przez pola i lasy, bo tak kiedyś przebiegała linia kolejowa? I na coś takiego mają znaleźć się pieniądze, a na komunikację publiczną jeżdżącą po drogach, które już istnieją i przy których mieszkają ludzie dzisiaj pieniędzy nie ma. Jeżeli coś takiego zdobywa w tym regionie poklask, to ja nie mam więcej pytań.

·
Registered
Dzień dobry!
11,484 Posts
^^ To są wielkie wizje tego człowieka, które dobrze się sprzedają w prasie. Na szczęście wybory już za 2,5 roku...

·
Registered
25,052 Posts
Na szczęście Unia nie da się nabrać na takie bajki.O ile EZTy czy może nawet HZT dostaną kasę,nawet to inne wynalazki już nie(bo wątpię by stawiali na pojazdy bateryjne czy wodorowe bo te na kolei dopiero raczkują.I nawet jak się uda wykorzystać opcje na Elfy2 to i tak wystarczy na styk by móc zastąpić na DŚ Polregio(osobna sprawa,że mają umowę wielotenia,ale wtedy PR pełniłyby mniejszą rolę niż teraz a np.moglibysmy nimi zwiększyć takt itd.)

KD już powinny myśleć o kolejnych większych zakupach z budżetu 2021-27 bo z pewnością kasa na to będzie a przybędzie nieco wyremontowanych linii kolejowych czy pod drutem.

·
Registered
2,142 Posts
Taki był oryginalny pomysł Wilda. Może nie taksówki, ale właśnie "autonomiczne" busiki. Przedstawione w wypowiedzi dla "Pulsu Biznesu":

Asfalt zamiast torów
W Polsce zdarzało się jednak, że linie kolejowe były modernizowane, ale samorządy nie uruchamiały na nich połączeń, tłumacząc się niską frekwencją pasażerów. Włodarze Dolnego Śląska nie popełnią tego błędu.
— Na liniach, których remont może być kosztowny, a prognozy natężenia ruchu nie gwarantują zwrotu, położymy asfalt. Zbudujemy velostrady, szerokie pasy, po których będzie można jeździć np. rowerami czy hulajnogami elektrycznymi. Będą też na nich pasy umożliwiające uruchomienie transportu publicznego pojazdami autonomicznymi — dodaje Patryk Wild.
Samojezdne minibusy mogą poruszać się tylko po drogach, na których nie ma innego ruchu, drogi dla nich zostaną więc odseparowane. Autonomiczne busy mają ułatwić mieszkańcom Dolnego Śląska dojazd do komunikacji kolejowej i podróż do stolicy powiatu albo największej miejscowości w subregionie.
— Miasta, które chcemy objąć transportem zintegrowanym z regionalną koleją, to: Wąsosz, Prochowice, Złoty Stok, Pieszyce, Wiązów i być może Prusice. Do tego możemy dołączyć także miejscowości wiejskie, w szczególności stolice gmin oraz posiadające atrakcje turystyczne, np., Lubiąż — informuje Patryk Wild.
Dzięki dofinansowaniu z funduszu odbudowy w grę wchodzi zakup 40 samojezdnych minibusów. Produkują je obecnie cztery międzynarodowe grupy. Dolnośląski samorządowiec zakłada, że planowane inwestycje uda się zrealizować do końca 2023 r., choć przyznaje, że inwestycja w komunikację autonomiczną będzie dużym wyzwaniem. Pionierski plan jest we wstępnej fazie przygotowań.
Autonomiczne busy na Dolnym Śląsku - Puls Biznesu - pb.pl

·
Registered
Dzień dobry!
11,484 Posts
^^ Ten artykuł dokładnie pokazuje jak absurdalny jest ten pomysł: zamiast zainwestować w komunikację autobusową dowożącą do pociągu po istniejących drogach, które przebiegają przez środek miejscowości, lepiej wydać miliony na zaasfaltowanie linii kolejowych, by kursowały po nich eksperymentalne autonomiczne pojazdy za miliony, do których trzeba będzie dojeżdżać kilometry, bo linie kolejowe omijają większość miejscowości. Podano przykład Prochowic, moim zdaniem idealny. Z centrum miasta do stacji kolejowej jest 1300 m. A taki Wąsosz czy Złoty Stok to już w ogóle jakieś s-f.

·
Dolny Śląsk
279 Posts
Zamiast busika po trasie linii kolejowej 362, która wprawdzie prowadzi do Legnicy, ale z drugiej strony jest Ścinawa (do której raczej nikt z Prochowic jeździć nie będzie), Prochowice to mogłyby bez problemu same sobie zorganizować busa na stację w Szczedrzykowicach na E-30 (7,2km od rynku), Zarówno z miasteczka jak i okolicznych wiosek. Z centrum Prochowic 9 minut samochodem.
Z centrum miasta do stacji kolejowej jest 1300 m. A taki Wąsosz czy Złoty Stok to już w ogóle jakieś s-f.
Ja ma z centrum miasteczka do stacji 3,5km, a spod domu 4,7km. Ale przynajmniej gmina organizuje dojazd na prawie każdy pociąg z/do Wrocławia.

·
Registered
Dzień dobry!
11,484 Posts
Do Prochowic kursuje komunikacja miejska z Legnicy, całe 7 kursów w dobie. Kiedyś kursowały jeszcze busy relacji Lubin - Wrocław, ale nie wiem, czy jeszcze są.

·
Registered
107 Posts
Jest już pierwsza wizualizacja składów Kolei Dolnośląskich dla kolei zębatej na odcinku Srebrna Góra-Wolibórz ;)

·
Registered
44 Posts
Tam jest miejscami ponad 100 metrów przewyższenia na kilometr trasy. W Srebrnej, gdyby tylko wiadukty wytrzymały, spokojnie czeski Stadler serii 840 dałby sobie radę bez zębatki.

·
Registered
107 Posts
Tam jest miejscami ponad 100 metrów przewyższenia na kilometr trasy. W Srebrnej, gdyby tylko wiadukty wytrzymały, spokojnie czeski Stadler serii 840 dałby sobie radę bez zębatki.
Jaka jest waga tych Stadlerów? Nacisk na oś?

·
Registered
44 Posts
Nie znalazłem dokładnych danych, według wiki czeska seria 840 waży 48,5 tony (nie podano czy własna, służbowa lub maksymalna) więc wychodzi, że minimum 12,125 tony na oś (z paliwem i pasażerami pewnie ze 14,5 tony)

·
Registered
107 Posts
Nie znalazłem dokładnych danych, według wiki czeska seria 840 waży 48,5 tony (nie podano czy własna, służbowa lub maksymalna) więc wychodzi, że minimum 12,125 tony na oś (z paliwem i pasażerami pewnie ze 14,5 tony)
Dzięki za odp.

·
Registered
7,941 Posts
To można sprawdzić jeszcze tu. Choć to starszy produkt więc może trzeba będzie poszukać.

A tak z ciekawości chciałem zapytać, dlaczego to akurat 840 miała by dać radę, a coś innego już nie?
Chodzi o to że to wersja górska? Pan, bo nie znam szczegółów.

·
Registered
44 Posts
To można sprawdzić jeszcze tu. Choć to starszy produkt więc może trzeba będzie poszukać.

A tak z ciekawości chciałem zapytać, dlaczego to akurat 840 miała by dać radę, a coś innego już nie?
Chodzi o to że to wersja górska? Pan, bo nie znam szczegółów.
Seria 840 została zakupiona przez Koleje Czeskie do obsługi linii Tanvald-Korenov-Harrachov, która jest jedyną w Czechach linią normalnotorową wyposażoną w zębatkę systemu Abta (jeżdżą np w relacji Liberec-Szklarska Poręba Górna na polskim odcinku jako pociąg KD). Maksymalne nachylenie na tej linii dochodzi do 58 promili czyli bardzo podobnie jak na Kolei Sowiogórskiej w Srebrnej Górze. Z tego co wiem Stadlery serii 840 pokonują tę trasę adhezyjnie bez korzystania z toru zębatego. Oprócz serii 840 Czesi kupili też niemal bliźniacze Stadlery oznaczone serią 841, ale one jeżdżą na liniach o łagodniejszych profilach.

861 - 880 of 890 Posts